Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 02:05

springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde ovidiulapusanu pe 21 Aug 2010, 11:41

Va prezint dilema mea si solicit sfat avizat.Vreau sa imi procur un prepelicar de talie mica. Am avut caini toata viata si, fara a avea cunostiinte de specialitate, am reusit sa ii educ acceptabil. De un an citesc despre dresajul prepelicarului (carti, postari forumuri, etc) si cred ca posed un bagaj de cunostiinte teoretice bazal dar nu am dresat niciodata caine pt vanatoare. Din ce am citit pana acum springerul pare mai usor de dresat de catre un incepator, munca lui fiind in masura mai mare instinctiva. Imi place insa foarte mult modul de lucru al unui prepelicar pontator, al carui dresaj cred ca este mai dificil. Pe de alta parte, nu cred ca pot sa fac iesiri in teren (pt antrenament si ulterior vanatoare) mai des de o data pe saptamana. In aceste conditii, ce caine credeti ca este mai potrivit pt mine? Multumesc pt ajutor!
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde tomi pe 21 Aug 2010, 12:27

Nu sunt cunoscator dar am o springherita tare viteaza de un an si ceva.
A mea se dreseaza dupa cum stiu eu destul de greu, oricum este si a fost destul de cuminte din start, problema fiind de incapatanare.
Dar cand am mers la un concurs de caini de vanatoare, am vazut cam ce inseamna dresaj adevarat, la pointer insa.
Si eu am avut aceeasi dilema springer sau breton care s-a rezolvat prin faptul ca in momentul cand am fost chiar hotarat sa iau caine, am gasit doar pui de springer. Acum nu-mi pare rau deloc, catelusa a intrat definitiv in viata mea.
Probabil ca vrei caine de talie medie ca sa-l ti in apartament, cel putin asa am gandit eu cand am luat-o.
Si la fel ca mine nu prea ai timp.
Catelusa sta acum cuminte in apartament, pana la 8-9 luni a fost greu cu pipi si cu rosul lucrurilor. Cel mai bine se simte insa intr-o curte unde sa fie tot timpul in contact cu stapanul, poate asta ma va motiva sa ma mut.
Despre iesirea odata pe sapt. iar nu e prea bine, are nevoie de multa miscare zilnic si de mult antrenament pe camp.
Asa ca fac tot posibilul si iesim mai des.
La vanatoare este foarte buna de mica, prima oara si-a aratat talentul la 4 luni, era deja la distanta de toti cainii de vanatoare de pe camp (cainii vanatorilor sunt de multe ori cam javre neinstruite)
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde ovidiulapusanu pe 21 Aug 2010, 16:03

De locuit va locui la curte. Motivul pt care am ales talia mica este usurinta in deplasari cu masina, cazare,etc.
Spune-mi, te rog, in afara de cheta cam ce ai de "ajustat" la un springer ? Din ce inteleg eu fac totul nativ (cauta si starneste instinctiv, se invata usor cu aportul...)
Si cum te descurci cand vanezi in teren acoperit (de exemplu sitari, la padure) ca sa nu-ti ridice vanatul pana te pozitionezi cat de cat adecvat?
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde tomi pe 21 Aug 2010, 19:15

Springerul pastreaza contactul cu stapanul, e o caracteistica a lor.
Adica fac cheta nu prea departe, pana in 100 m, de obicei cam 30m si se intorc langa tine la picior fara sa-l chemi, parca sa te verifice daca esti acolo.
Cat a fost mica si acum uneori, o apuca sa fuga departe dupa iepuri sau capre. Sau sa fuga dupa fazanul pe care l-a ridicat. Asta si prin imitatie de la ceilalti caini de vanatoare care dupa cum iti spuneam sunt de obicei complet neinstruiti. De aceea pana se formeaza, teoretic ar trebui sa umblati doar singuri, dar asta nu prea se poate.
Remediul a fost simplu, i-am luat zgarda electronica.
Acum face cheta ca la carte stanga dreapta sau unde ii arat cu mana. Dar se mai scapa sa fuga dupa capre.
Problema cu fugitul departe nu era atat de grava, decat ca se putea pierde. Cand depaseste un an incepe sa aiba simt de orientare si nu mai e asa pericol cu pierdutul.
Springerul nu areteaza insa cand simte vanatul are un comportament caracteristic, incepe sa se agite puternic si sa dea tare din coada.
Plus ca o ia ca tras pe ata pe urma sau se invarte in cerc daca pasarea incerca sa-l fenteze invartindu-se.
Asa ca stii e urmeaza dupa ce-l cunosti putin. Deci va trebui sa accelerezi si tu dupa el ca sa fi in distanta de tragere, daca o ia brusc inainte sau doar sa fi pe faza ca urmeaza sa ridice ceva. In felul asta vanatoarea este mai solicitanta fizic pentru om, dar nu foarte tare. Si trebuie sa ai reflexele mai rapide, nu esti servit ca la aret.
Springerul sare mut in iarba inalta ca sa vada peste iarba si sare de multe ori si cand ridica pasarea, uneori schiteaza mai intai un fel de scurt aret incomplet, mai mult o incetinire a mersului. Pentru ca sare se numeste de fapt springer.
Terenul acoperit cu vegetatie mare - tufisuri, stuf, boscheti este alt punct tare, se baga foarte curajoasa in tot felul de tufe pe care bracii le ocolesc. La 5 luni a ridicat asa mai multi fazani dintr-un canal cu porumbar din ala tepos, pe langa care fugeu doi caini si defilau trei vanatori. Iar cateua se strecura prin tepi si scotea fazanul la 3 metri de picioarele noastre, fazanul fiind sigur ca nu avem cum sa ajungem la el.
Am fost cu ea des si in padure si cauta la fel, aproape tot timpul o vad, deci daca ar scoate ceva as putea sa si trag.
Dar in padure am antrenat-o in extrasezon, iar despre vanatoarea de sitari in padure stiu doar din carti.
In schimb am vazut de cateva ori sitar toamna pe camp, pe langa niste liziere de tufisuri si am fost asa surprins ca nici nu am apucat sa trag. Si atunci nu eram cu Hanna.
Deci, daca imi ceri parerea sunt foarte multumit si mandru de Hanna, dar la capitolul ascultare mai avem de furca.Are insa multe scuze ca e inca mica. Te salut.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde ovidiulapusanu pe 21 Aug 2010, 20:35

Toate postarile proprietarilor de springer sant foarte entuziaste si asta spune multe despre aceasta rasa. Vad ca te inscri in acesta tendinta. Sant tot mai convins ca la acesta rasa raportul intre timpul si energia investita in dresaj si eficienta cainelui la vanatoare e unul foarte favorabil, mai ales pt cei ce nu dispun de mult timp liber. Crezi ca ai fi putut obtine rezultatele vanatoresti actuale (ale catelusei) cu aceeasi investitie de timp (pt dresaj) de la un prepelicar de aret? Cu alte cuvinte, se dreseaza mai usor ca un prepelicar de aret?
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde ovidiulapusanu pe 21 Aug 2010, 20:43

PS: pe Hanna "cea viteaza" am vazut-o in poze. Tare frumusica.
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde tomi pe 21 Aug 2010, 22:17

Ti-am spus la inceput ca nu sunt cunoscator, acum am primul caine de vanatoare si probabil ca am facut si voi face multe greseli in cresterea ei.
Daca as avea timp si loc mi-as lua si un pointer, am avut ocazia in ultimul timp sa-i vad de mai multe ori la treaba pe unii adevarati si sunt superbi.
Avem un coleg Tudor pe forum care are un pointer de calitate , foarte bine dresat de el, poate iti raspunde el la intrebare.
Tata cainilor, care nu stiu de ce tace este prietenul meu Sorin Flutur, el ti-ar putea spune multe despre springer, pointer si altii.
Tata bretonilor este Gica Lazar, care la fel reactioneaza imediat cand aude cuvantul epagneul.
Mai sunt insa si alti domni vanatori pe forum care sunt adevarati cunoscatori.
Asa ca le-as ceda microfonul.
Multumesc de apreciere pt Hanna.
Iti doresc sa ai un caine bun si sa va iubiti reciproc. Un caine este sigur mai mult decat un animal in intelesul obisnuit al cuvantului ( adica un fel de robotel cu reflexe conditionate si neconditionate) si mult mai mult decat un alt accesoriu foarte util la vanatoare. Te salut prieteneste
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde ovidiulapusanu pe 22 Aug 2010, 07:39

Multumesc mult pt informatii si va doresc numai bine!
Asa este cu cainii... Mie de curand mi-a murit primul meu catel, un fox de 13 ani, care a fost cel mai minunat suflet pe care l-am intalnit in viata mea. Multumesc lui Dumnezeu ca am o familie minunata, cativa prieteni buni, dar un suflet mai minunat ca al acelui catel nu cred ca voi mai gasi. Asta e si motivul pt care vreau catel mic, merge cu mine peste tot, ca un membru al familiei.
Cat ii priveste pe domnii mentionati, iii cunosc de pe forum si astept cu interea si eventualele lor pareri.
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde sorin flutur pe 23 Aug 2010, 22:48

fiind in economia capitalista ...ce poti cu buzunarul propiu....cel mai bun springer sau cel mai tare breton :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde ovidiulapusanu pe 24 Aug 2010, 07:00

Din cate stiu dv (dl Sorin Flutur) cresteti ambele rase, prin urmare santeti foarte potrivit sa imi dati un sfat obiectiv. Ce imi recomandati? Si, in masura in care se poate, as dori sa-l achizitionez de la dv.
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde sorin flutur pe 24 Aug 2010, 10:22

eu nu cresc bretoni...Gica este "tata" bretonilor.....
breton sau springer...cam aceeasi marime...unul este caine de aret...celalalt scotocitor....nu stiu in ce zona vanezi de obicei...daca vanezi mai mult in teren acoperit maracini, stuf, chiar culturi de porumb unde nu prea vezi cainele...recomand springerul....daca vanezi mai mult in teren deschis recomand bretonul sau alt caine pontator....asta e frumusetea vanatorii cu caine de aret...sa vezi areturile :wink: ...cheta...in rest cu springerul vanezi si in camp deschis...iar in maracini este de neintrecut...nu am vazut rasa sa intre in maracini ca un springer...si eu am si teckeli sarmosi de peste 10 ani...
daca te hotarasti la springer...anul asta fac pauza...nu fac monta cu Afina decat la 2 ani....dar poate ca din cauza crizei....o sa renunt la Bimba...sora Hannei ...mai vedem...cum vrea Base :mrgreen:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde ovidiulapusanu pe 25 Aug 2010, 13:07

Scuze, am vazut candva un anunt pe net cum ca vindeati ambele rase plus pointer. M-am hotarat pt springer, insa vreau un baietel. Puteti considera acest mesaj ca o comanda ferma din partea mea. Va rog sa ma anuntati cand aveti un "baietel". Daca cumva gasesc intre timp va anunt imediat pt a nu va incurca. Ovidiu Lapusanu. 0735856304
Toni, iti multumesc pt sfaturi !!
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde ovidiulapusanu pe 25 Aug 2010, 13:08

Scuza-ma... TOMI, a fost o greseala de tipar.
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde Ghinda pe 25 Aug 2010, 21:18

Da springerul este caine? Si de vanatoare?
Epagneu ia.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde sorin flutur pe 25 Aug 2010, 21:20

ovidiulapusanu scrie:Scuze, am vazut candva un anunt pe net cum ca vindeati ambele rase plus pointer. M-am hotarat pt springer, insa vreau un baietel. Puteti considera acest mesaj ca o comanda ferma din partea mea. Va rog sa ma anuntati cand aveti un "baietel". Daca cumva gasesc intre timp va anunt imediat pt a nu va incurca. Ovidiu Lapusanu. 0735856304
Toni, iti multumesc pt sfaturi !!

anunturile erau pentru niste prieteni...Federico Fabbri si Gica Lazar....primul zic eu cel mai bun in pointeri de pe plaiuri mioritice si nu numai...al doilea in bretoni....
eu sunt mai amator...bugetar -25% :lol:
am avut doar doua cuiburi de springer din care jumatate am vandut jumatate...jumatate cadou...am mai avut un cuib de pointer din care nu am dat nimic...ceva cuiburi de teckel cadou...un cuib de teckel cu springer... doua de fox...cadou pentru popularizarea vanatorii cu cainele.....
....dar nu o sa mai dau nimic gratis....pentru ca Base zice ca e criza :roll:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde ovidiulapusanu pe 26 Aug 2010, 07:02

Cum am spus, in principiu m-am hotarat la springer si daca veti avea un baietel de vanzare va rog sa ma anuntati. Parca totusi nu as astepta pana la anul... poate ma indrumati catre un alt crescator de springer... sau, daca nu gasesc cat de cat repede, de epagneul. Am incercat sa dau de Gica (mesaj privat, etc) pt un sfat si eventual cumpararea unui epagneul, dar nu reusesc.
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde luca pe 26 Aug 2010, 07:56

viewtopic.php?f=71&t=2805&start=30

Un sfat prietenesc! Daca te-ai hotarat la springer si e primul caine de vanatoare ia-ti mai bine femela. Aveti mai multe sanse sa va intelegeti! Sorin Flutur are o catelusa extraordinara, initial si-o oprise pentru el dar am inteles ca are ordin de la sefu` sa mai reduca din nr cainilor. :wink: si stii si tu ca ordinele nu se discuta.
"...simt enorm si vaz monstruos..." I.L. Caragiale
luca
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 30 Oct 2007, 14:31
Locaţie: GORJ

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde sorin flutur pe 26 Aug 2010, 10:56

bretoni...Gica Lazar...0745873056
pointer Federico Fabbri...0723320126
springer Mosoiu 0744675625
eu 0742211304...daca nu rezolv criza :roll:
spune ca ai nr. de la mine ca sa stie ca esti cainar serios...si forumist :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde ovidiulapusanu pe 26 Aug 2010, 17:23

Multumesc! Mai cantaresc putin treaba cu catelusa dv. Si eu as fi tentat sa iau o fetita, stiu ca sant mai docile. Si presupun ca Bimba este deja "invatata". Problema mea e ca am 3 caini de paza, unul in curtea de acasa si 2 la casa de vacanta, toti masculi. Nu stiu cum ma voi descurca s-o feresc de ei cand e in calduri. Plus ca fatarea va fi o mare problema pt mine: si eu si sotia venim acasa foarte tarziu, realmente nu vad cine s-ar putea ocupa de catea si pui cand o fi sa fete.
Functie de ce hotarasc, va sun pe dv sau pe domnii mentionati. Multumesc inca o data!
In ceea ce priveste statutul de cainar serios... este un deziderat inca foarte indepartat. Dar imi voi da silinta.
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde sorin flutur pe 26 Aug 2010, 22:30

mi-am dat puiul de acum 2 ani retinut pt. mine....sa fie la fel si anul asta? :(
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde ovidiulapusanu pe 28 Aug 2010, 21:35

Tare as lua-o pe Bimba dar nu vad solutie pt problema cu fatatul. Din cate stiu eu e necesar sa aiba pui macar o data, de doua ori. Iar in perioada respectiva nu vad cum as putea sa am grija de ei. Medic...garzi...sotie foarte intelegatoare dar la fel de muncitoare si cu copiii pe cap. Am sa-i sun pe domnii mentionati si care o avea un baiat mai repede... ala va fi. Multumesc mult pt ajutor!
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde ovidiulapusanu pe 29 Aug 2010, 08:25

S-a rezolvat! Am vorbit cu Gica si daca am noroc va da la monta o femela in toamna. Sper sa aiba si un baietel. Inca o data va multumesc tuturor pr sfaturi si domnului Sorin Flutur pt ajutorul concret si dezinteresat. Sanatate si sa ne auzim cu bine!
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde sorin flutur pe 29 Aug 2010, 17:14

eeee...nu sunt nici eu Maica Tereza....cat o sa beau eu dupa Gica pt. reclama....cred ca luni imi fac treaba pe la el prin cartier.... :lol:
fara gluma...daca ai ales un breton....in ro.....Gica este tata lor....intreaba la achr...are peste 99% din bretonii din cartea de origine romana..... :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde sorin flutur pe 29 Aug 2010, 17:17

am un film fain cu Andreea G de Arad....dar nu-l pun decat daca mai plusati :lol: :lol: :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde ovidiulapusanu pe 30 Aug 2010, 15:21

De ieri de dimineata sant la munca. Intre pacienti m-am uitat la pozele cu "best epagneul ever born". Din ce am inteles de la Gica, daca am noroc voi avea un pui de la Andreea, al carui stramos este in acel colaj. Parca mi-e si rusine sa am un asa caine, eu un incepator. Acu ca veni vorba de invatat as vrea si eu sa-mi procur cartea unui forumist de-al nostru, recent aparuta. Nevasta-mea incearca de atunci sa mi-o procure (daca va puteti inchipui noroc pe capul meu: e tare mandra de pasiunea mea, imi procura tot ce stie ca imi doresc. De ziua mea anul trecut mi-a procurat toata colectia Carpatii a lui Ionel Pop, copiata de ea, numar cu numar de la cineva) si la telefoanele mentionate nu raspunde nimeni. Poate imi raspunde pe aceasta cale si-mi spune de unde o mai pot procura. DVD-uri despre dresaj am procurat de la Kettner. Ceva sfaturi in acest sens.. ce sa mai citesc/vizionez? De unde?
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde sorin flutur pe 30 Aug 2010, 16:19

oauuu...de unde ti-ai luat nevasta...n-o dai schimb? :roll:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde ovidiulapusanu pe 30 Aug 2010, 16:42

Cand eram mic, mama spune ca am redecorat un intreg perete al casei cu ce am gasit in scutec. Eu cred ca am si mancat ceva ca altfel nu imi explic cat de norocos am fost.
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde tomi pe 30 Aug 2010, 16:57

Ma bucur pentru alegerea ta in ceea ce priveste cainele (si nevasta).
Cred ca vorbesti despre cartea d-lui dr.Burcescu.
Adresa de e mail mdburcescu@hotmail.com
Numele de utilizator wachtelfeld, cred ca poti sa-i trimiti un mesaj privat in legatura cu achizitia cartii.
Iti doresc succes.
Cu prietenie dr.med.Voicu Voiculescu
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde ovidiulapusanu pe 30 Aug 2010, 22:10

Sincer sa fiu, m-am gandit ca daca nu are timp sa raspunda la telefoane, ce sanse am cu mesaj privat? Cred ca am sa lansez vreo intrebare despre kurzhaar si sigur ii captez atentia. E o gluma, desigur!
Ceva sugestii privind DVD bune despre dresaj? Am cateva spaniole, dar netitrate. Am comandat la Kettner dar cred ca de asemenea vor fi doar in germana. Mie imi trebuiesc in engleza.
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: springer sau epagneul ? solicit sfat din partea cunoscatori

Mesajde Ghinda pe 31 Aug 2010, 10:24

O fi plecat, nu stie numarul etc.
De regula raspunde, nu este problema. Insisita-l si o rezolvi sigur. Daca ai de la Andreea pui, ai pus-o. A mea zici ca este torpila :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate