Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 11:33

Recomandari Dresor caini vanatoare Vest-Oradea-Arad-Ungaria

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

Recomandari Dresor caini vanatoare Vest-Oradea-Arad-Ungaria

Mesajde Jheneralu pe 22 Feb 2011, 21:38

Buna seara,
Vreau sa achizitionez si eu un Brac Sarmos , puii au 1 saptamana doar, astfel ca de pe acum as dori sa intru in contact cu un Dresor care poate sa ma ajute in dresajul de vanatoare,
De preferinta in zona de vest, cel mai bine ar fi Oradea, daca nu, e bine si Arad, Cluj, Ungaria chiar,
Multumesc anticipat celor care vor posta recomandarile lor,
Avatar utilizator
Jheneralu
 
Mesaje: 10
Membru din: 18 Noi 2008, 16:23

Re: Recomandari Dresor caini vanatoare Vest-Oradea-Arad-Ungaria

Mesajde tomi pe 23 Feb 2011, 01:13

Atentie ca poti cadea foarte usor pe mana unui "dresor" care sa-ti umfle bani grei.
Din ce postezi se vede ca nu te pricepi deloc, deci victima sigura.
Mai ales daca spui ca te intereseaza si dresori din Ungaria (deci ai fi dispus sa investesti ceva bani),se vor arata rapid dresori autohtoni cu miros mai bun decat bracul pentru bani.
Daca ai un caine bun si ceva timp sa mergi destul de des in teren cu el, poti destul de usor sa-l dresezi singur.
Pentru asta trebuie sa incepi cu un caine bun si sa ai noroc de un caine bun.
Deci mare atentie la alegere, parinti vanatori de rasa si crescator de incredere.Trebuie lucrat cu capul, nu pe criterii subiective, de genul il iau pt ca e frumos.Cuiburile de braci care exista pe la sat printre vanatori, de cele mai multe ori nu sunt prea pure. Majoritatea vanatorilor, de acolo se aprovizioneaza cu catei si nu e bine.
Pana l-ai luat citeste despre cum se cresc cainii din mai multe surse, gasesti usor mult material pe internet, si-ti faci o parere generala. Mai ales cu mancarea e multa filozofie, se pare ca cea industriala este cea mai practica.
Dupa ce l-ai luat, tii aproape de veterinar si-i faci toate tratamentele si vaccinurile la timp.
Cel mai bine este sa cunosti un vanator de incredere care a mai dresat caini si te mai sfatuiesti cu el.
Exista un dresaj de baza care se face usor si care invata cainele bunele maniere in primele luni dupa ce l-ai luat.
Cand incepe sa prinda bunele maniere poti iesi cu el in teren si asta cat mai repede. Exista un mic risc sa se sperie la focul de arma, de aceea e bine sa auda pusca de mic. Dresajul de vanatoare consta in principal sa revina la tine prompt cand il chemi si sa nu fuga in fata de capul lui. Daca nu are in instinct aretul sau scotocitul sau cheta (in functie de ce tip de caine vrei sa-ti iei) degeaba te chinui cu el, va fi doar un caine de expozitie eventual. Deci aici revin si-ti spun ca este absolut capital ce caine ai luat si de la cine, aici merita sa bagi bani.
Un caine bun face incet, incet ori ce-i ceri. Dar daca nu are in instinct aportul de exemplu, oricat vei face cu el aport fortat, vei obtine rezultate proaste,un aport din cinci si ala cand nu prea ar fi nevoie, ca-ti aportezi singur piesa.
De aceea daca ai un caine bun si niste principii clare de dresaj, pana la urma nu e greu, totul vine cu timpul si insistenta ta.
Acum iti voi spune doua lucruri esentiale.
Daca iti iei caine, ti-ai luat o responsabilitate mare,intra complet in viata ta ca un copil.Daca nu-ti asumi aceasta responsabilitate, nu trebuie sa-ti iei caine. Trebuie sa fi pregatit sa ai un partener permanent, ca nevasta, de care sa ai grija sa nu-l calce masina, sa nu se otraveasca, sa manince bine, sa fie sanatos,etc Doar ca nu te culci cu el, desi stiu pe unii vanatori care dorm cu cainele in pat. Si la un moment dat, chiar destul de repede cainele te va rasplati pentru efortul pe care il faci, ba chiar vei vedea ca te va invata vanatoare mai bine decat un om.
Al doilea lucru este ca-mi face impresia dupa cum gandesti ca deja vrei sa pasezi ceva din responsabilitatea asta, anume vrei sa-ti iei dresor ca sa ti-l faca bun. In cele din urma si cu dresor profesionist si fara dresor responsabilitatea dresajului iti revine doar tie. Daca nu intelegi sau nu ai timp sau dispozitie sa aplici ce face dresorul timp limitat si pe bani multi cu cainele tau, nu va invata, trebuie repetat mult ca si invatatura la oameni.
Astea sunt sfaturile prietenesti de la unul care se pricepe mult prea putin la caini decat ar vrea.
Deci - gandeste -te bine si actiune.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Recomandari Dresor caini vanatoare Vest-Oradea-Arad-Ungaria

Mesajde Kristi pe 23 Feb 2011, 03:20

Cred ca mai bine nu putea nimeni sa.i raspunda ...sincere felicitari dn.Voicu !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Recomandari Dresor caini vanatoare Vest-Oradea-Arad-Ungaria

Mesajde Jheneralu pe 23 Feb 2011, 19:15

Buna seara d-le Tomi,
Apreciez mesajul d-voastra olin de substanta, aveti o oarecare dreptate, in ideea ca acesta ar fi primul meu caine, si decizia de a creste unul este una plina de responsabilitate cat despre ideea de a contacta un dresor este ca si atunci camd vrei sa inveti sa inoti, ai nevoie de sfaturi, nici pe departe sa predau responsabilitatea dresajului unuei tertze persoane, vreau sa fiu implicat total in acest proces, Aduc in discutie Ungaria pentru ca as fi dispus amerg si pana acolo, eu locuiesc in Oradea, astfel ca pentru initierea mea dar si a cainelui, nu ar fi un efort major,
Am cateva surse de inspiratie si mult curaj, dar ma gandeam ca o parere avizata ar fi fost cel putin de folos,
Multumesc pentru toate indrumarile d-voastra si am sa incerc sa urmez cat mai multe dintre ele, asta pentru ca sunt incepator si nu pentru ca le voi pune la indoiala,
"Multe succesuri" si catare plina tuturor,
Avatar utilizator
Jheneralu
 
Mesaje: 10
Membru din: 18 Noi 2008, 16:23

Re: Recomandari Dresor caini vanatoare Vest-Oradea-Arad-Ungaria

Mesajde madalin122582 pe 23 Feb 2011, 19:30

De la un proaspat "cainar", iti recomand sa faci tu dresajul. Sunt destule carti despre dresaj, internet-ul iti sta la dispozitie. Cu siguranta nu vei reusi un dresaj profesionist. Dar lucrand zilnic cu cainele tau, va veti forma amandoi. Va veti dresa unul pe celalalt. Veti crea acea legatura care conteaza. Si, daca ai noroc si de un catel mai docil, dresajul nu va fi asa greu cum se spune
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Recomandari Dresor caini vanatoare Vest-Oradea-Arad-Ungaria

Mesajde doctoru pe 24 Feb 2011, 11:55

1.cumpara pui din parinti folositi intens la vanatoare si cu rezultate f.bune(daca ai$ ia din canisa valoroasa); 2.mergi la medic cu el sa-i faca tot ce trebuie(vaccin,deparazitari) 3.iubeste-l din suflet ca sa realizezi o legatura f.puternica intre voi;NU-L BATE chiar daca face prostii cand e mic,dar cu blandete arata-i ca esti stapanul lui. 4.de pe la 3-4 luni scoate-l in teren sa simta mirosuri .5.cauta cartea "dresajul cainelui de vanatoare "de n. stravoiu ,studiaza comenzile care te intereseaza ,aplica-le pe catel si o sa vezi ca treaba merge.(nu te da batut in prima saptamana de dresaj).6.invata-l cu rabdare si calm,cu recompensa(exclus bataie) si daca vei reusi vor fi momente cind i-ti vor da lacrimile la reusitele prietenului tau.7.cind mergi sa-l iei din cuib bate dintr-o tigaie si vezi care nu se sperie,flutura o carpa in fata puilor (preferabil niste pene) si vezi care e cel mai interesat.(daca e crescator adevarat stapanul puilor nu-i va vinde decat dupa 2,5luni cind ai putea sa-ti faci o usoara idee despre calitatile lor).8.daca esti o fire impulsiva si crezi ca nu vei avea TIMP si RABDARE cu cainele tau las-o balta.(nu sunt dresor dar am o viszluta de 3 ani pe care am dresat-o dupa modelul de mai sus si merge ceas(doxa) la vanatoare.
doctoru
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 16 Ian 2011, 10:51

Ce rasa de caine este?

Mesajde Sunica pe 28 Feb 2011, 18:40

Sunica
 
Mesaje: 14
Membru din: 28 Feb 2011, 18:23

Re: Recomandari Dresor caini vanatoare Vest-Oradea-Arad-Ungaria

Mesajde doctoru pe 28 Feb 2011, 20:02

Pai nu prea pare sa fie de rasa ,cred ca e un metis dar din cele 2 poze nu pot spune intre ce rase.Pune si o poza din lateral.
doctoru
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 16 Ian 2011, 10:51


Re: Recomandari Dresor caini vanatoare Vest-Oradea-Arad-Ungaria

Mesajde Kristi pe 01 Mar 2011, 04:58

La caine nu imi pot da seama ...te rugase si colegul sa pui o foto din lateral , dar nu a fost posibil :wink: ...la catelusa din cate vad eu cred ca este copoi slovac ...dar una este sa.i vezi live si alta in foto . Dar de ce te intereseaza si mai ales de ce ai stricat topicul colegului si nu ai deschis tu unul special pentru ceea ce doresti ?
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Recomandari Dresor caini vanatoare Vest-Oradea-Arad-Ungaria

Mesajde tomi pe 16 Mar 2011, 10:26

Kristi
Cred ca mai bine nu putea nimeni sa.i raspunda ...sincere felicitari dn.Voicu !


@Kristi, multumesc de aprecieri.

PS... "dn Voicu"...lasam de acuma domnelile la o parte, domnelile sunt pentru "domni" nu pentru vanatori.
Te salut prieteneste
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Recomandari Dresor caini vanatoare Vest-Oradea-Arad-Ungaria

Mesajde Kristi pe 16 Mar 2011, 13:25

tomi scrie:Kristi
Cred ca mai bine nu putea nimeni sa.i raspunda ...sincere felicitari dn.Voicu !


@Kristi, multumesc de aprecieri.

PS... "dn Voicu"...lasam de acuma domnelile la o parte, domnelile sunt pentru "domni" nu pentru vanatori.
Te salut prieteneste


Ok. Aceleasi sincere complimente ...
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Recomandari Dresor caini vanatoare Vest-Oradea-Arad-Ungaria

Mesajde showexpert pe 10 Mai 2012, 17:04

Daca ai timp putem face drasajul impreuna si nu te costa nimik locuiesc la 50 de km de oradea
showexpert
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Mai 2012, 16:22

Re: Recomandari Dresor caini vanatoare Vest-Oradea-Arad-Ungaria

Mesajde SEMPER FIDELIS pe 15 Mai 2012, 01:20

este un metis intre vijla maghiara si brac german,am mai intalnit pe parcursul timpului asfel de catei.Are constitutia germanului si culoarea vijlei maghiare. :D
SEMPER FIDELIS
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Mai 2012, 01:11


Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Publicitate