Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:54

Trei zile de pescuit - sugestii locatie, specii vizate, etc

Pescuitul la crap in balti sau pe Dunare

Moderatori: mialxx, popaliviu

Trei zile de pescuit - sugestii locatie, specii vizate, etc

Mesajde cod pe 03 Aug 2012, 16:37

In octombrie o sa am onoarea sa am concediu de odihna, am sa stau 3 saptamani in care vreau sa fac cateva activitati necesare. Una v-a fi sa vizitez familia urmatoarea sa merg 3-4 zile la munte apoi sa merg 3-4 zile la pescuit si daca o sa se poata si la vanatoare sau o actiune a asociatiei de vanatoare...eu inca nu sunt vanator dar sper sa obtin acest statut (ordinea ne fiind stabilita).

Acum intrebarea mea este legata de pescuit, unde pot merge la pescuit si sa pot sta la cort sau la o pensiune, sa am si padure si liniste (izolare) dar si un loc de pescuit. Mentionez ca nu sunt un pescar specializat, imi place sa pescuiesc la stationar dar am incercat si la momeli artificiale insa inca nu am reusit sa prind primul peste cu momeli artificiale. Speciile de pesti pe care le vizez sunt (biban, salau, somn, clean, caras, babusca, platica, rosioara, crap etc).

Dotarea este incerta vedem ce mai gasim pe acasa si mai completam la sugestia dumneavoastra.

Ca regiune unde vizez sa aibe loc actiunea "Monstrul" este cuprinsa de la W (Craiova) la E (Marea Neagra) S (Dunarea) N (Sibiu). Locatia mea de baza o sa fie Bucuresti (familia fiind in Oltenia).

Le multumesc celor care ma vor ajuta cu sugestii sa gasesc locatia perfecta pentru aceasta actiune!
Avatar utilizator
cod
Membru important
 
Mesaje: 194
Membru din: 09 Feb 2012, 15:24
Locaţie: Noua Zeelanda

Re: Trei zile de pescuit - sugestii locatie, specii vizate, etc

Mesajde dan_dumitrescu pe 03 Aug 2012, 19:19

Fara a face publicitate locatiei incearca langa Giurgiu la Putineiu. Ai pensiune, restaurant, cabanute, balta de crap(bineinteles si alte specii de stationar) si din cate stiu au si o balta cu stiuca si somn...Eu am fost acolo de cateva ori si e chiar fain...E pe drumul dintre Giurgiu si Alexandria la 18 km de Giurgiu.
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: Trei zile de pescuit - sugestii locatie, specii vizate, etc

Mesajde cod pe 04 Aug 2012, 03:49

Notat ca prima propunere, iti multumesc frumos pentru sfat.

Sper ca administratorii forumului sa nu considere posturile voastre reclame. Eu nu cunosc locatiile din tara unde as putea gasi ce caut cu toate ca eu sunt sigur ca sunt foarte multe . De aceea am intrebat pe forum, pentru ca ceilalti forumisti care au gasit locuri frumoase sa poata sa le descrie si sa le recomande. Cu toate ca stiu ca in general pescarii nu isi vand locurile asa de usor.

Va multumesc,
Cod
Am plutit alaturi cu moartea de câteva ori, ne-am privit adânc in ochi, si ne-am luat ramas bun.
Avatar utilizator
cod
Membru important
 
Mesaje: 194
Membru din: 09 Feb 2012, 15:24
Locaţie: Noua Zeelanda

Re: Trei zile de pescuit - sugestii locatie, specii vizate, etc

Mesajde cod pe 04 Aug 2012, 04:11

Imagine
In poza de mai sus este ilustrata povestea de dupa, care in proportie de 99% v-a fi adevarata, asta daca nu ataca "Monstrul"
Am plutit alaturi cu moartea de câteva ori, ne-am privit adânc in ochi, si ne-am luat ramas bun.
Avatar utilizator
cod
Membru important
 
Mesaje: 194
Membru din: 09 Feb 2012, 15:24
Locaţie: Noua Zeelanda

Re: Trei zile de pescuit - sugestii locatie, specii vizate, etc

Mesajde Marius pe 04 Aug 2012, 09:53

Ai barca cu motor? Daca da, sau buget pentru inchiriere, recomand Crisan (delta) unde poate ca nu vei gasi prea mult peste (toate apele noastre naturale sunt in mare suferinta), dar macar ai ocazia sa vezi frumusetile de acolo.
Daca mergi pe varianta asta, pot adauga (pe privat :mrgreen: ) niste locuri.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Trei zile de pescuit - sugestii locatie, specii vizate, etc

Mesajde cod pe 04 Aug 2012, 10:43

Salut Marius, nu am barca cu motor iar legat de buget...cat v-a fi nevoie pentru a fi totul ok. Asta dupa ce aleg locatia (Buget in functie de locatie). Astept pe MP detalii daca aici nu poti sa le spui.

Multumesc!
Am plutit alaturi cu moartea de câteva ori, ne-am privit adânc in ochi, si ne-am luat ramas bun.
Avatar utilizator
cod
Membru important
 
Mesaje: 194
Membru din: 09 Feb 2012, 15:24
Locaţie: Noua Zeelanda

Re: Trei zile de pescuit - sugestii locatie, specii vizate, etc

Mesajde Marius pe 05 Aug 2012, 00:18

Consider Crisanul ca fiind destinatie de top din cateva motive:
-localizarea din centrul deltei cu canale spre nord si sud permite vizitarea cu usurinta a numeroase zone, canale si lacuri superbe;
-e una din cele mai dezvoltate zone dpdv turistic, cu locatii civilizate pentru cazare, la preturi decente;
fiind situat pe canalul Sulina, somnul, avatul, salaul si crapul sunt in casa lor;
-ghiolurile sau japsele din zona pot tine stiuca;
-pe canale sunt locuri bune pentru pescuitul la stationar sau shefield sau undita, cu caras, rosioara, biban.
Am un amic/colaborator care in urma cu doua sezoane a prin in Crisan avat de 8,5 kg. Am altul care i-a rupt pe salai tare de tot si nu o data. Un client, ia mereu niste stiuci gigantice pe unul din lacurile din zona. Eu am avut somnul vietii la capatul firului, dar colegul cu gafa nu l-a vrut in barca. Am prins in zona de toate: avati, stiuci, bibani, caras si rosioara, ba chiar si vreo doi salai.

PS Am scris asa fain ca parca imi vine sa plec la noapte acolo. Daca discutam la rece, trebuie sa stii ca apele naturale din Romania sunt de tot cacatul, peste e tot mai putin, e tot mai greu de prins, aia cu norocul incepatorului e tot mai rara. Se pare ca am cam ajuns in situatia ca trebuie facuta musai ceva scoala superioara ca sa poti prinde un caras mai acatarii, la 150 de grame... :(
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Trei zile de pescuit - sugestii locatie, specii vizate, etc

Mesajde Marius pe 05 Aug 2012, 00:21

Am uitat sa zic:
Probabil ca cea mai pustie zona e cea mai buna, zona de nord est (Chilia spre Periprava), dar faptul ca acolo e greu de ajuns nu e singurul neajuns.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Trei zile de pescuit - sugestii locatie, specii vizate, etc

Mesajde cod pe 05 Aug 2012, 04:50

Multumesc Marius, ai scris foarte frumos, Delta prin definitie este raiul pescarilor si vanatorilor deci este clar ca ar fi o locatie buna.

Mai asteptam si alte opinii. Poate gasim ceva frumos pe un rau (Olt, Jiu, Arges, etc) sau pe malul unui lac.

Mentionez ca pescuitul este un motiv de a ma rupe 3 zile din agitatie (nu sunt un pescar care sa se poata lauda cu capturi imense sau cu scule ultra moderne).

Multumesc inca o data!
Cod
Am plutit alaturi cu moartea de câteva ori, ne-am privit adânc in ochi, si ne-am luat ramas bun.
Avatar utilizator
cod
Membru important
 
Mesaje: 194
Membru din: 09 Feb 2012, 15:24
Locaţie: Noua Zeelanda

Re: Trei zile de pescuit - sugestii locatie, specii vizate, etc

Mesajde Ursus2006 pe 06 Aug 2012, 08:49

Si astia sunt oameni seriosi: http://www.doripesco.ro/index.php?page=Pescuit . Si e in centrul tarii.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Trei zile de pescuit - sugestii locatie, specii vizate, etc

Mesajde cod pe 06 Aug 2012, 09:38

Multumesc frumos Ursus2006! Lacul Dumbravita cred ca se preteaza bine pentru nevoiele mele mai ales ca este foarte posibil sa ajung in zona Sibiului. Mai cautam, poate gasim locul perfect, un loc unde sa am posibilitatea de cazare (cort sau pensiune) si un pic de libertate pentru un gratarel seara.
Am plutit alaturi cu moartea de câteva ori, ne-am privit adânc in ochi, si ne-am luat ramas bun.
Avatar utilizator
cod
Membru important
 
Mesaje: 194
Membru din: 09 Feb 2012, 15:24
Locaţie: Noua Zeelanda

Re: Trei zile de pescuit - sugestii locatie, specii vizate, etc

Mesajde pwffi pe 30 Aug 2012, 16:42

dan_dumitrescu scrie:Fara a face publicitate locatiei incearca langa Giurgiu la Putineiu. Ai pensiune, restaurant, cabanute, balta de crap(bineinteles si alte specii de stationar) si din cate stiu au si o balta cu stiuca si somn...Eu am fost acolo de cateva ori si e chiar fain...E pe drumul dintre Giurgiu si Alexandria la 18 km de Giurgiu.


Am fost si eu o singura data pe aceasta balta ... este de nedescris locul ... Serviciile sunt foarte bune si pot sa zic ca am prins si cativa crapi in 24 de ore.
In timpul liber ma duc la pescuit si uneori ma joc jocuri online
pwffi
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Aug 2012, 16:24


Înapoi la Pescuitul la crap

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Publicitate