Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 16:16

Crapi

Pescuitul la crap in balti sau pe Dunare

Moderatori: mialxx, popaliviu

Crapi

Mesajde Alin3006 pe 04 Sep 2008, 14:02

Cateva capturi in cadrul unei partide memorabile la Tancabesti:

Imagine
Imagine

Imagine
Imagine

Imagine
Imagine

Imagine
Imagine
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde flandra pe 04 Sep 2008, 18:16

Frumos...mi-e dor si mie de un pescuit peste noapte :)
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde val pangica pe 04 Sep 2008, 19:05

I-a vedeti si aici - poze facute in mare parte tot pe Tincabesti .

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Mesajde vanatorul dibaci pe 04 Sep 2008, 20:06

:P Mortale bravo si iar bravo si .....mai vrem
Insa de pe o balta sau rau care nu este crescatorie acolo dibaceala de pe lume ...bine nici rezultate asa spectaculoase ca aici dar satisfactie dubla
una este sa fi purtator de arma si alta VANATOR
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Mesajde Alin3006 pe 05 Sep 2008, 12:58

Am zis eu sa pun primul pana nu baga Val poze cu crapi... :lol: :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde cybelle pe 05 Sep 2008, 15:24

da ce mititei...sunt .. 'ciortaneii', val... :oops: 8)
mai mari nu se poate..??? :lol: :D
banuiesc ca au undeva in jur de 14-16 kg....
am aproximat destul de bine...sau sunt 'pescar' desavarsit..?? :lol:

crapii aceia se pot prinde la parfene pe lac...c&r oricand...?
sau numai cu programare..bla bla... :?:
merci anticipat.

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde cybelle pe 05 Sep 2008, 15:27

programare a zilei de pescuit.. :wink:
nu programare special pt crapi mari.. 8) :wink:
ca dor nu ii tine priponitzi undeva.. :lol: :lol:

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde val pangica pe 05 Sep 2008, 16:42

Eu practic pescuitul la crap , in competitii si sunt membru al Asociatiei Romane de Pescuit la Crap din anul 2004 . Asta ca sa iti mai treaca supararea :lol: :lol: si sa intelegi despre ce este vorba .
Pe Tincabesti densitatea de crapi este mare , iar cea de crapi mari ( adica de peste 15 kg ) suficienta . Pescuiesc in baza unui abonament anual in valoare de 1000 EUR . Chiar si platind banii astia nu prea poti pescuii decit daca patronul te vede ca stii sa manipulezi crapii la salteaua de primire , ai monturi corecte , echipament corespunzator , spray dezinfectant si nu in ultimul rind referinte de la alti pescari . Si mai ales - NU IEI PESTE ACASA ! Nu sunt locuri special - sunt intradevar unele care produc capturi mai mari , dar peste se prinde peste tot . Locurile sunt clasice in 6 ani de batut balta asta atit de plecare cit si in concursuri am pescuit macar odata de cca 75 % din ele . Plus ca pe crapul mare nu il prinzi asa usor - are el mosmoandele lui speciale , dar pe astea ti le zic odata la terasa ! :lol:
Alte balti de concurs ar mai fii Sarulesti , Darvari , Moara Vlasiei , Hobaia , Doripesco - balti pe care am pescuit de foarte multe ori - dar crapii cei mai mari i-am prins intotdeauna pe Tincabesti ( repet crap mare este de macar 10 kg .... )

Mai pun niste poze , ca sa se bucure si ochiul

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Mesajde cybelle pe 05 Sep 2008, 18:24

:D
super ....val
personal de cate ori merg la pescuit ma intereseaza..un dril cat mai superb..o lupta cat mai apriga..
15-20 de kg de ciortan sau caras.. se pot prinde oricand si in destule locuri..
din pozele tale din pct de vedere al drilului, as fi preferat cteno, acela ultimul...
zic eu 9-11 kg.. sa fi avut...
cred ca s-a comportat ca o locomotiva, tragea pe coama ca un peste spada... 8) :lol:
inca odata....SUPER FRUMOS....SI LA MAI MARE[ADIKA LA KG MAI MARE ZIC].. 8) :D :D

RESPECT
PS: AM si eu ceva poze..
o sa le caut, dar sunt majoritatea cu stiuci;in delta pe Sontea si Babarada.. :wink:
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde val pangica pe 05 Sep 2008, 20:07

Cteno ala a fost prins in concurs si avea 13,90 kg . Ne-a rupt 2 mincioage Fox ! :lol: :lol:
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Mesajde val pangica pe 13 Sep 2008, 15:55

20 ore pe Tincabesti - Avicola 1 - rezultat :

1 x 16 kg ( urmeaza poza in cel mai scurt timp )
1x 13,5 kg ( urmeaza poza in cel mai scurt timp )

1 x 10 kg
2 x 8 kg
2 x 5-6 kg
4 x 2-4 kg ( salonte frumoase )

Nada - boilies Franckfurt Sausage ( bile preparate de mine) - 24-32 mm . Ma gindeam sa stau pina duminica dimineata , dar ploaia m-a trimis acasa !
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Mesajde flandra pe 17 Sep 2008, 10:16

Tare !!!...mari boiliesurile...nadit doar cu boilies ?
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde val pangica pe 17 Sep 2008, 10:46

Am developat si pozele :lol:

Imagine

Imagine

Si ca sa-i raspund si lui Flandra - raspunsul este da ! nadit doar cu boilies - cam 1 kg - 1 kg juma , bile de 18 si 24 . Pe firul de par , montura combi cu fir Krystonn , carlige Korda Wide Gap nr 2 , montura om de zapada - boilies de 28 mm Franckfurt si pop-up flotant Rod Hutchinson Monster Crab de 20 mm . La unele lanseuri am atasat la carlig si punga solubila cu pelete mici de betaina Dynamite Baits .
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Mesajde flandra pe 17 Sep 2008, 11:00

Superbi crapii :) Cu ce te-ai spalat pe maini dupa ce ai pus mana pe Monster Crab ? :lol:
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde val pangica pe 17 Sep 2008, 11:11

flandra scrie:Superbi crapii :) Cu ce te-ai spalat pe maini dupa ce ai pus mana pe Monster Crab ? :lol:


Iese la spalat - stai linistit . Plus ca mie chiar imi place mirosul :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Mesajde flandra pe 17 Sep 2008, 11:21

:lol: Anul trecut, dupa ce am avut o tentativa de a-mi face singur boiliesuri cu aroma de Monster Crab de la BF, am dormit pe canapea...am avut interzis in dormitor :lol:

Oricum...felicitari pentru partida de pescuit...cand o sa am si eu asemenea poze nu o sa astept prea mult sa le postez :)
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Alin3006 pe 17 Sep 2008, 12:24

flandra e modest !! :wink: Eu am VAZUT un ditai novacul prin de flandra la ...twister! Plus ceva salai frumosi pe care deja i-a postat la spinning!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde val pangica pe 17 Sep 2008, 15:06

flandra scrie::lol: Anul trecut, dupa ce am avut o tentativa de a-mi face singur boiliesuri cu aroma de Monster Crab de la BF, am dormit pe canapea...am avut interzis in dormitor :lol:

Oricum...felicitari pentru partida de pescuit...cand o sa am si eu asemenea poze nu o sa astept prea mult sa le postez :)

felicitari pentru novac - nu e usor sa scoti dihania din apa cu scule de spinning !!
In alta ordine de idei - aroma pe care o folosesc eu este Monster Crab de la Rod Hutchinson - care chiar pute ciudat , dar prinde peste . Atentie insa ca nu aroma prinde pestele , ci doar il aduce in preajma nadei - daca mincarea nu e de calitate , prinzi 1-2 crapi ( pe aia curiosi ) si gata , ai terminat partida . Accentul se pune pe mix si pe partea nutritiva a lichidelor care se adauga - aroma e doar o amprenta !
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Mesajde flandra pe 20 Sep 2008, 13:59

@ Alin - nu pot sa postez poze cu pesti prinsi la twister din noroc...inca nu exista o rubrica pentru asa ceva :lol: ...iar in materie de crap, cea mai mare captura e de 7 kg...mai am mult de pescuit :)

@Val - asa e cum spui tu (legat de aroma), in teorie...de pus in practica e mult mai dificil...e chiar f. greu...trebuie sa-ti dedici f. mult timp si bani ca sa poti prepara o reteta buna de boilies si sa mai sti si cum si unde sa nadesti...eu pentru moment am ramas fidel porumbului insa imi place mult sa pescuiesc si cu seminte. In alta ordine de idei (si asta cred ca e valabil pentru toata lumea), decat sa ne apucam sa facem o reteta de boilies dupa ureche mai bine cumparam de la magazin...in felul asta nu ajungem la contraperformanta de a alunga pestii de langa carligele noastre :lol:

PS: novacul l-am prins cu o lanseta de 2.7m, agatat de aripioara...cel mai tare drill ever !!! :D
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde flandra pe 20 Sep 2008, 14:00

dril...cu un singur L :oops: :lol:
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Alin3006 pe 22 Sep 2008, 12:10

Flandra, un crap ( novac ) prins la twister din noroc - e cu atat mai valoros ca si captura, desi intamplator. E genul de chestie care ti se intampla odata in viata. Asa ca pune poza, tot tu l-ai prins.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde DragosV pe 24 Sep 2008, 12:31

Frumoase poze. Felicitari si fir intins in continuare.
Totusi nu inteleg placerea pescuitului in balti precum Tancabesti, Darvari, Moara Vlasiei 2 si in alte crescatorii ? Cred ca placerea si satisfactia mare in pescuit este atunci cand cauti si gasesti pestele in balti salbatice, rauri, Dunare si mare.
Sper sa nu ajungem in viitor sa si vanam in spatii inchise ( tarcuri )cu arme cu tranchilizant.

Cu respect
DragosV
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 07 Mai 2008, 10:58
Locaţie: Bucuresti

Mesajde val pangica pe 24 Sep 2008, 17:27

Draga Dragos ,

asa cum sunt aceste balti mai sus enumerate , ar trebuii sa fie toate baltile din tara si uite iti spun in secret - in Ungaria , chiar sunt ! Nu dau alte exemple , am luat numai vecinii nostri . In aceste balti exista un singur lucru , care in celelate nu exista - crapi de talie mare !! In plus conditii civilizate de campare , dusuri , o masa calda , samd .
Te asigur ca oricare din colegii mei idin APCR , daca merg pe o balta "populara" va stii sa localizeze si sa prinda macar 1-2 ciortani . Dar ce facem cu gratarele , care te ineaca cu fum , cu maneaua data tare , cu japca la pesti , cu azot in apa la inceput de weeke-end , samd . Pe ape curgatoare situatia e si mai jalnica - curent electric , carbid , gunoi pe maluri , poluare , samd .
Pina la urma mergem la peste sa ne odihnim si sa ne exercitam o pasiune si nu trebuie ca aceasta activitate sa devina un chin .
Si sa stii ca si in aceste balti , daca nu ai nici o legatura cu pescuitul la crap , nu vei prinde crapi !
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Mesajde DragosV pe 25 Sep 2008, 10:26

@ Val

Multumesc pentru raspuns.
Intr-adevar, din punct de vedere al civilizatiei romanii mai au multe de invatat, dar sper ca acest lucru se va schimba in bine si nu ne va face sa ne pierdem pasiunile.
Sunt convins ca oricare din membri APCR vor prinde crap pe oricare balta ( daca exista), dar cred totusi ca este si vorba de o anumita comoditate. Pescuitul in balti noi presupune tot timpul o provocare in a gasi momeala, nada si locurile potrivite. Cat despre crapii de talie mare ai dreptate , in alte balti neamenajate sau alte ape nu exista sau daca exista ( Dunare,Olt, etc) sunt fff greu de gasit si pacalit.

Fir intins si toate bune !
DragosV
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 07 Mai 2008, 10:58
Locaţie: Bucuresti

Mesajde cios29 pe 25 Sep 2008, 19:13

Parca rasfoiesc Aventuri la pescuit....totusi cred ca nu toata lumea isi permite sa mearga la Tancabesti,Sarulesti si restul lacurilor renumite....Felicitari lui VAL ....nush cum de ai timp si de vanatoare....eu cu prietenii mei mergem la murighiol de obicei ....stam cate 4 zile si nu dau nici un leu pe taxe.....acolo am avut destule capturi...doar ca nu prea apuc sa le fac poze.....ajung repede in ceaun crapii...cred ca val ii mai elibereaza din cand in cand :P ....nu ca nu as fi de acord cu CATCH AND RELEASE.....imi place tare mult sa prind peste din pneumatica.....sa dai la caras si sa-ti vina cate un crap la 6 kile....atunci sa vezi distractie.... :x :D :( ....crapul salbatic de pe dunare cred ca face cat un de 15 kg de pe lacuri....ca aia sunt indopati ca la avicola
tinta localizata
cios29
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 25 Sep 2008, 17:45
Locaţie: Navodari

Mesajde radubichis pe 26 Sep 2008, 08:45

Aseara am vorbit cu Amis care impreuna cu Ursus stau calare pe crapi la Chilia
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Mesajde Ghinda pe 26 Sep 2008, 08:51

De aia ma sunau azi noapte! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde the_mav pe 26 Sep 2008, 09:00

Ghinda scrie:De aia ma sunau azi noapte! :lol:

si pe tine ? :lol: :lol: :lol:
"pot sa pierd bobul din spic..."

da, baietii se simt extraordinar la Chilia...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde radubichis pe 26 Sep 2008, 11:42

[quote="the_mav"][quote="Ghinda"]De aia ma sunau azi noapte! :lol:[/quote]
si pe tine ? :lol: :lol: :lol:
"pot sa pierd bobul din spic..."

da, baietii se simt extraordinar la Chilia...[/quote]

Lele de la Orastie , :D :D :
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Mesajde Ursus2006 pe 01 Oct 2008, 18:42

ImagineImagine
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Următorul

Înapoi la Pescuitul la crap

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Publicitate