Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 19:43

Vinatoarea in Canada

Aici puteti gasi posibilitati si oferte de a vana in alte tari ale lumii - discutii , impresii , feed back , trofee , samd

Moderatori: mialxx, popaliviu

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 24 Mar 2017, 05:24

Stres test .. :D

O sa explic putin mai jos ce este " stres "test , :D
- este un exercitiu care se practica in armata ( snipers ) pentru a forma un tragator , il invata sa gandeasca sub presiune , cand trebuie a ramana calm si sa gandeasca fiecare shoot .

Dar vreau sa ma intorc putin la ultima vanatoarea ..... vanatoarea la Bison .. Am amintit mai sus ca prieteni mei au luat si ei 2 bisons ,unul din baieti a avut nevoie de 4 groante si celalalt de 2 gloante ca sa termine animalul . Foarte serios zimbrul este un animal extrem de tare si trebuie lovit foarte precis ca sa il dai jos .. asfel doar il ranesti .
Nu o sa intru in date personale si nu o sa despic firul de par ( pentru ca sunt prieteni mei) :D ... din respect pentru prietenul meu , nu sa scriu ce prostie a facut ;) .. ce a fost foarte evident este ca ori ce vanator/tragator care nu poate sa isi controleze nivelul de stres s-au adrenalina , face greseli banale =)) .. Greseli care pot costa enorm pe tragator sau in unele cazuri pun in pericol viata lui sau a partenerilor de vanatoare care sunt cu el ... In cazul nostru totul a fost perfect si nu sa intamplat nimic , dar din punctul meu de vedere ... un vanator care se agita /streseaza si nu isi poate controla miscarile cand vede un animal este un vanator periculos ...

"Stres test" .. .. eu incerc sa fac asa ceva cu copii mei cu amandoi... ( baiatul si fetita mea ) .. asta inseamna ca ii pun pe copii pe arma, dupa ce gasesc tinta , ei stiu ca trebuie sa fie ff atenti la

Alinierea ochiului cu luneta
Alinierea corpului cu tinta
Pozitia de tragere
Respiratie
Presiunea pe tragaci/bipod

Nu este o ordine oarecare care trebuie respectata , dar toate trebuie respectate daca vrei sa tragi bine , eu incerc doar sa ii fac incomfortabili ,ii intreb tot felu de intrebari .. Ca de pilda .. ti-ai aliniat corpul cu tinta ? ... Nu uita de respiratie .... Iar pe David ( filu meu ) pentru ca deacum stie exercitiul asta incerc sa ii enervez putin ( daca pot spune asta ) :D . Spunand-ui ca trebuie sa traga o data sa nu mai piarda timpul ... :D
Toate astea sunt facute ca sa pun pe tragator intr-o zona de discomfort , sa il oblig sa gandeasca sub presiune si asfel todeauna o sa ramana calm indiferent de situatie .. :D
Am vazut ultima oara ca fica mea sa suparat rau pe mine L-) ... dar ce mi-a placut la ea este ca nu a tras pana nu a fost sigura ca totul este corect si a tras exceptional ... ( am un video pe facebook unde se poate vedea ce fac cu ea si desi este ff suparata , fetita nu se pierde ... si cand a tras a tras ff bine ) ..Sa nu intelegeti ca eu incerc sa enervez copii sa-u sa imi bat joc de ei sunt ff atent cu ei sa nu pun prea multa presiune pe ei , eu doar vreau sa ii scot din zona de comfort, si astept de la ei sa ramana calmi .. si stapini pe situatie .

(revin la vanatoare )
Dupa ce am tras noi la bisons , am plecat cu baieti la cabana si acolo am stat pentru o saptamana la vanatoare , de cateva ori am iesit impreuna sa tragem long range ( au venit si catva baieti rusi cu noi ). Si colegi mei si rusi sunt ffff interesati in asea ceva , ei doar acum invata dar sunt ff pasionati , nu pierd nici o ocazie sa ma tarasca afara din cabana sa mergem la tras ;) .. Adevarul este ca nici eu nu prea ma simteam bine sa trag cu arma la -22C :-ss . dar am iesit impreuna si am avut un timp fff fain .
Doar asea informational la temperatura aia ... viteza de ardere a prafului de pusca scade ,( asta reduce vteza gloantelui ) nu in ultimul rand temperatura afecteaza mult caderea ( balistica ) gloantelui .. Intr-un cuvant totul se schimba daca tragi la long range pe o asfel de vreme .. :D
Dar mie imi place penru ca astea ma forteaza sa gandesc si pot sa invat multe lucruri din experientele astea ...
Fara ca sa stie prietenul meu nimic de exercitiul asta ..asta am facut si cu el...." stres test " #-o ~x( si l-am enervat rau ) :-o :D Cand am vazut ca este suparat m-am apropiat si i-am explicat ce fac , si care este scopul in toata prostia asta .. Am incercat sa ii explic ca trebuie sa isi controleze nivelul de discomfort sa ramana calm , sa gandeasca inainte de a trimite gloantele .
Prima lui replica a fost ... Bine ma da ce sunt eu cobaiul tau.. sa faci experiente pe mine ?? [-x b-( =)) =))

Ceilalti toti radeau de el si faceau glume ( nu au stiut de exercitiul asta ) , eu am incercat sa raman serios pentru un timp ^#(^ ... dar cand am auzit ce le debiteaza la baieti capul si ce prosti scot , am inceput amandoi sa radem si eu si baiatul de pe arma ... =))

Adevarul este ca baieti ma cunosc si stiu ca doar incerc sa ii ajut , printre altele le-am explicat ca asea ceva se face doar la antrenament , cand este vorba de o lovitura serioasa s-au la vanat atunci trebuie sa fi calm si nu ai nevoie de nimeni sa te enerveze .. #-o M-au inteles baieti si apreciaza mult cea ce fac , mi-au spuso de nenumarate ori ...
Noi Romani avem o vorba .." Nu poti ingrasa porcul in Ajunul Craciunului" ... si aici e fff adevarat asa ceva se face doar la antrenamente nu la "important shoots " .. pentru ca nu poti sa sti limita pshiica a uniu tragator .. si unde este" braking point ".. de acea stres test este.. doar pentru antrenament, cu scopul de a forma tragatorul ...
Snipers folosesc asfel de exerciti pentru a forma un tragator sa ramana calm sub presiune :D
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 08 Iun 2017, 14:51

[youtube][/youtube]Nu am mai postat nimic la acest subiect de ceva timp , doar pentru ca consider ... daca nu am nimic de spus cel mai bine ..este mai bine sa nu postez nimic :D . De cateva luni am inceput sa imi caut.. ( sa cumpar ) o casuta undeva in North BC .. cautam la un orasel mic , destul de izolat daca se poate , cu locuri bune pentru vanatoare dar mai ales vreau sa pot sa merg cu copii si sotia in natura.. si pentru asta am nevoie de un loc asea cum visez eu .. :D munte , lacuri de munte si neaparat cateva cascade .. Cam asea arata pentru mine natura in toara splendoarea sa ..

Am gasit o casa in Tumbler Ridge ( (BC) .. in nordul provinciei .. am vorbit cu agentul de vanzari si saptamana care urmeaza o sa ma duc impreuna cu familia sa vedem acele locuri si casa , si daca totul este ok este ffff posibi sa semnam actele si sa o cumpar ...
Ce ma impresionat pe mine cel mai mult, a fost frumusetea acelor locuri (desi pana acum am vazut cum arata oraselul doar pe internet si googlemaps.ca ) .. un bonus ar fi ca o sa fiu doar la 2-3 ore de locurile unde vanez de ceva timp ( unde am vanat bison si unde sunt prieteni rusi ) ...
O sa postez un video ce l-am gasit pe youtube , parcul si cascadele astea se afla in afara orasului Tumbler Ridge ...

https://youtu.be/SBd3FbdGSkU
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde radubichis pe 08 Iun 2017, 17:14

Frumoase locuri .Bafta la cumparat!
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde marc12/76 pe 08 Iun 2017, 17:21

Te salut,
felicitari pentru locatia aleasa, de-a dreptul splendida.
Mi-ar placea ca si Tara noastra sa-si pastreze raurile, albastre, nepoluate, fara pet-uri si cu debite constante. Dar se cam duc pe apa sambetei, din cauza ,,conducatorilor'' care construiesc MICROhidrocentrale, vezi raul Capra din masivul Fagaras, Sebesel, Blidari din Maramures si lista lunga poate continua. Din pacate vom plati un pret mult prea mare atat noi cat si copii nostrii.
Dar nu vreau sa te intristez, revin...zona e super salbatica, asteptam poze, povesti...
marc12/76
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 21 Noi 2014, 10:18

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde dtdpuu pe 08 Iun 2017, 22:48

Success!! E probabil sa te prinda si pescuitul, canoeing, rafting, biking, schi, camping, atv, snowmobiling, etc.. Hmmm, nu stiu daca a bine sa "diluezi" hobbiurile...dar eu te invidiez in secret .. :D (shhh, sper sa nu se auda) ..si iti urez multa bafta! Fie ca ce cumperi sa fie "un picior de plai si o gura de rai" pentru tine, dar mai ales sa poti impartasi bucuria locurilor cu familia.


:-bd
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 09 Iun 2017, 03:16

Multumesc colegilor care au postat mai sus pentru cuvintele frumoase , apreciez felicitari si urarile de bine ..

Casa care doresc sa o cumpar , va trebui sa ... ( do some remodeling ) ... am nevoie sa o reconditionez , se pare ca a fost luata de banca de la propietar ( pentru ca propietarul probabil nu a mai putut sa o plateasca? nu stiu care a fost motivul ) , iar propietari cand pleaca din asfel de case se asigura ca lasa casa in conditi exceptionale =)) .. adica strica si rup cam tot ce se poate in ea . Pe mine asta nu ma intereseaza eu ori cum vreau sa o remodelez si sa schimb totul in ea .. Am o companie mica de constructi aici in Van, si cu asta ma ocup ... ori cum si daca nu era stricata inauntru o stricam eu . :D . Pentru ca doresc sa schimb totul in ea si sa fie noua .. Ce ma interesat a fost sa o cumpar la un pret bun , sa imi placa pozia casei si sa am putin pamant langa casa . Asfel de case se cumpara la un pret fff bun , doar ca tu ca propietar trebuie sa o remodelezi , si poti sa ai o casa ff faina la un pret fff bun ..

Cand o sa fiu gata cu casa promit ca o sa pun poze :D pe site , ( asta o sa fie doar in primavara 2018 ) anul asta nu o sa pot lucra pe ea , am alte prioritati . Dar prin martie anul viitor o sa ma duc spre Tumbler Ridge impreuna cu catva baieti o sa o termin in max 1 luna si pri n Aprlie o sa vina si copii si nevasta acolo .
Vrem sa locuim acolo pentru un timp , as dori sa pot petrece mai mult timp cu familia, afara in natura, sunt niste locuri superbe acolo , vreau sa pot vana cu copii ..sa ii fac daca pot sa iubeasca natura cel putin cum o iubesc eu .

Se pare ca peisajul in jurul orasului este superb , tot oraselul este inconjurat de munti iar daca vrei sa vanezi trebuie doar sa iesi ... doar cateva sute de merti din mijlocul orasul si poti incepe sa vanezi :D , padurea coboara pana in oras ..

Sper sa nu supar sau sa fac invidios pe nimeni , nu vreau ca sa folosesc .. picatura chinezasca pe colegi din tara ... sincer nu doresc asta .. eu doar relatez ce am de gand sa fac si unde o sa ma mut cu familia

As dori si sper din toata inima ca si in tara sa ramana locurile , ne-alterate , ar fi pacat sa ramana doar conducte si micro hidro/centrale in locurile unde curgeau rauri de munte, cascade si peisajul era spectacular . Nu de altceva doar ar fi pacat :( sa nu ramana nimic pentru generatile care vin, si care daca doresc sa vada locuri frumoase va trebui sa plateasca si sa le vada in tarile care au stiut sa respecte natura ... \

Multumesc inca o data colegilor de mai sus pentru gandurile frumoase !!
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde radubichis pe 09 Iun 2017, 08:02

Poate imi gasesti si mie o casa in apropiere ,sa nu te plictisesti cind mergi singur la vanatoare :roll:
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde laurul pe 09 Iun 2017, 08:07

radubichis scrie:Poate imi gasesti si mie o casa in apropiere ,sa nu te plictisesti cind mergi singur la vanatoare :roll:

Una de turta dulce, ca Radu e pofticios....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 10 Iun 2017, 03:19

radubichis scrie:Poate imi gasesti si mie o casa in apropiere ,sa nu te plictisesti cind mergi singur la vanatoare :roll:


Daca as putea legal .. pe bune ca as face- o :D . Mi-ar face placere sa vad cum se comporta uni vanatori din tara in conditi de stres ( care ar fi reactia lor ) B-) ;) cand au ursul in fata la distanta mica .. si daca nu tragi bine ai toate sansele sa vina si sa te felicite acel animal .. Nu o sa fac acuma pe profesionistul , doar ca eu personal stiu cum ma descurc in situati critice , am fost prins de cateva ori in colt .. :D Dar sunt destui de multi vanatori si aici care in acele momente fac ori ce .. numai ce trebuie nu fac.. adica sa fie calmi si sa gandeasca ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde yoghi pe 10 Iun 2017, 14:49

Marksman scrie: :D . Mi-ar face placere sa vad cum se comporta uni vanatori din tara in conditi de stres ( care ar fi reactia lor ) B-) ;) cand au ursul in fata la distanta mica .. si daca nu tragi bine ai toate sansele sa vina si sa te felicite acel animal ...


Pe aici in echipamentul de vanatoare la urs exista binentels pt situatii compplicate si cutitul de lemn :mrgreen:
Acumm nu stiu cum e in canada!?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde radubichis pe 10 Iun 2017, 16:34

yoghi scrie:
Marksman scrie: :D . Mi-ar face placere sa vad cum se comporta uni vanatori din tara in conditi de stres ( care ar fi reactia lor ) B-) ;) cand au ursul in fata la distanta mica .. si daca nu tragi bine ai toate sansele sa vina si sa te felicite acel animal ...


Pe aici in echipamentul de vanatoare la urs exista binentels pt situatii compplicate si cutitul de lemn :mrgreen:
Acumm nu stiu cum e in canada!?

Profesionistii au cutit de bambus,tine la mai multe partide de vanatoare :lol:
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde radubichis pe 10 Iun 2017, 16:38

laurul scrie:
radubichis scrie:Poate imi gasesti si mie o casa in apropiere ,sa nu te plictisesti cind mergi singur la vanatoare :roll:

Una de turta dulce, ca Radu e pofticios....

Ma multumesc cu una din lemn ,preferabil cit mai aproape de un riu frumos
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde biriuck pe 12 Iun 2017, 09:28

Marksman scrie:Daca as putea legal .. pe bune ca as face- o :D . Mi-ar face placere sa vad cum se comporta uni vanatori din tara in conditi de stres ( care ar fi reactia lor ) B-) ;) cand au ursul in fata la distanta mica .. si daca nu tragi bine ai toate sansele sa vina si sa te felicite acel animal .. Nu o sa fac acuma pe profesionistul , doar ca eu personal stiu cum ma descurc in situati critice , am fost prins de cateva ori in colt .. :D


Domnu', cre' ca nu esti la curent cu situatia din tara noastra :shock: :shock: :shock:

Ca sa continui in nota inceputa de tine, mie mi-ar face placere sa vad cum se comporta vanatorii de peste Ocean cand au ursul la distanta mica, la goana, cu cainii la cur si fara hochstanduri :mrgreen: Ce zici, faci o reconfigurare traseu sau ne iei pe toti drept vanatori de grauri? :wink:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde laurul pe 12 Iun 2017, 09:57

Marksman scrie:Mi-ar face placere sa vad cum se comporta uni vanatori din tara in conditi de stres ( care ar fi reactia lor ) B-) ;) cand au ursul in fata la distanta mica .. si daca nu tragi bine ai toate sansele sa vina si sa te felicite acel animal .. Nu o sa fac acuma pe profesionistul , doar ca eu personal stiu cum ma descurc in situati critice , am fost prins de cateva ori in colt .. :D Dar sunt destui de multi vanatori si aici care in acele momente fac ori ce .. numai ce trebuie nu fac.. adica sa fie calmi si sa gandeasca ...

Marksmane, te asigur ca majoritatea vanatorilor ce vaneaza in fonduri care tin urs , se descurca mult mai bine in conditii de stres ursos decat tine.... :ymcowboy:
Asa ca nu ne mai lua de fazani care vanam ciocarlii.... ca realitatea e alta! :-q :-q :-q
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Sly_Fox pe 12 Iun 2017, 15:52

Cum la noi nu se mai vaneaza urs, vanatorii romani si ursii carpatini au cam inceput sa dea cuba. :D Nimeni nu mai are niciun stres. :ymhug:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde silvium pe 14 Iun 2017, 12:01

Omul facea referire, ce-i drept intr-o maniera glumeata, la o situatie pe care la noi nici n-ai cum s-o intalnesti, vanand singur, fara paznic, fara colegi de stand, la zeci, poate la sute de km distanta de civilizatie, intr-o zona unde ursul e stapan absolut, fara rival, nu e deranjat de nimeni, muncitori forestieri, taf-uri, etc...
Eu cred ca toate astea pot sa atarne greu la factorul emotional in momentul intalnirii.
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde dtdpuu pe 15 Iun 2017, 14:02

silvium scrie:Omul facea referire, ce-i drept intr-o maniera glumeata, la o situatie pe care la noi nici n-ai cum s-o intalnesti, vanand singur, fara paznic, fara colegi de stand, la zeci, poate la sute de km distanta de civilizatie, intr-o zona unde ursul e stapan absolut, fara rival, nu e deranjat de nimeni, muncitori forestieri, taf-uri, etc...
Eu cred ca toate astea pot sa atarne greu la factorul emotional in momentul intalnirii.


Am vrut sa raspund mai devreme dar ...m-am abtinut. Uite ca silvium a sesizat insa diferenta.

Da, asa e, dificultatea MAJORA nu e cind esti in stand la pinda de urs (sau chiar dibuit) cu 375 HH impreuna cu ghidul si seful de fond si ghidul care fiecare au cite o lisa de 12. Nu ca asta ar fi simplu (eu inca nu stiu cum e nici asta deci vorbesc doar de pe .....canapea :-) ). Stresul major este cind esti iarna in padure, pe jos, la 3-4 zile distanta de orice drum si dormi intr-un cort de 1.5 persoane pe care l-ai carat in spate. E noapte sint -15 grade afara, si esti infofolit in sacul de dormit si esti incotosmanit, in strturi de haine si cu cagula pe fata incercind sa dormi. Abia te poti misca cit esti de imbracat si .....la 3 dimineata auzi zapada scirtziind si o dihanie respirind ca o locomotiva. O fi urs, cerb, lub, caprior....??? Treci in revista tot ritualul de culcare, "am pus mincarea in cutia pentru urs, am agat-o in pom, la 200m, am spalat ustensielel de gatit, am aruncat manusile de plastic .........futuiiiiiiiiiii futui, futui, am uitat sa ma spal pe mini...sau m-am spalat poate". In acel moment, ti se pare ca iti simti miinile mirosind a beef jerky pe care l-ai mincat in seara precendta. "sau oare nu miros, poate totusi m-am spalt". Asculti ingrozit pasii de dihanie dind tircoale in apropierea focului si crezi ca auzi un fornait...sau a fost mormait. Cagula nu mai e pe fata si te uiti in bezna cu ochii cit globuril din pomul de craciun, desi nu vezi nimic din pinza cortului care e la 50 cm de nasul tau. Ai deja miinile libere din sacul de dormit, inghetate pe revolverul 44 magunm si nu simiti frig...simti doar mirosul miinilor...sau poate nu, dar la un moment dat iti dai seama ca te sufoci...pentru ca iti tii respiratia de o vreme incercind sa ghicesti unde merg pasii si ce ei dihania. ....Oare sa deschid cortul si sa trag in aer....sa astept...daca trag si imi consum un cartus din cele 6. Oare apuc sa deschid si sa imi iau carabina (in cort nu e loc de o folosit).....Oare, oare, oare?? Ah.....sa imi iau GPS-ul sa semnalizez...oare sa semnalizez acum, sau poate e doar alarma falsa...oare daca ma ataca...mai apuc??

Acesta este stress, nu stiu citi in Ro au trecut prin asta, dar o vinatoare izolata iarna, in zona de urs....aduce posibilitatea scenariului de sus.

Merci,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 15 Iun 2017, 15:52

Nu o sa incerc sa apar... sau sa aduc argumente.. pro ... pentru ce am scris mai sus .. nu cred ca are rost.
Ieri am venit din Tumble Ridge , si nu am fost prea mirat ca acolo in oraselul ala... au probleme cu ursi , ( vin prin oras si au inceput sa isi piarda frica de oameni ) .. Am trimis cateva poze la @silvium cu afisele pe care baieti le aveau pe toate usile exterioare la hotelul unde am fost cazat , iar cand am intrat in camera de hotel am mai gasit un pliant pe pat , ce si cum sa faci daca vezi ursul prin oras :D ) .. Il rog pe Silviu sa le posteze , pe site ...
Scenarile pot fi fff multe Cristian C, amintea unul mai sus ... am trecut si prin asea ceva , doar ca eu trebuie sa scot pistolul din schema este ilegal sa il porti cu pistol tine la vanatoare ...Salbaticia , frigul , oboseala si inca pot merge cu lista destul de departe , sunt factori care amplifica stresul , iar un vanator ne experimentat o sa aiba reacti ciudate in fata unui animal ca ursu .. Daca mai si tragi prost cu arma si doar ranesti animalul , atunci sigur esti in probleme ....
Doresc a inchei acest subiect despre.. Vanatoare in Canada .. pe un ton optimist .. nu cred ca are rost sa mai continui ... uni din colegi de pe forum se simt frustrati .. sincer nu stiu de ce ..
Vreau doar sa multumesc! celor ce administreaza acest site pentru ca mi-au dat voie sa imi impartasesc experientele personale de vanatoare ....si felul cum se vaneaza in Canada ..
Va doresc o seara faina !!!
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde silvium pe 15 Iun 2017, 17:31

Imagine

Imagine

Imagine
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde yoghi pe 15 Iun 2017, 19:55

dtdpuu scrie:
...Stresul major este cind esti iarna in padure, pe jos, la 3-4 zile distanta de orice drum si dormi intr-un cort de 1.5 persoane pe care l-ai carat in spate. E noapte sint -15 grade afara, si esti infofolit in sacul de dormit si esti incotosmanit, in strturi de haine si cu cagula pe fata incercind sa dormi. Abia te poti misca cit esti de imbracat si .....la 3 dimineata auzi zapada scirtziind si o dihanie respirind ca o locomotiva. O fi urs, cerb, lub, caprior....???


Acesta este stress, nu stiu citi in Ro au trecut prin asta, dar o vinatoare izolata iarna, in zona de urs....aduce posibilitatea scenariului de sus.

Merci,
CristianC



Acu ...fiecare cu stresul..ursul lui.
Vanatoarea la munte te pune in situatii imposibile
dupa care zici...am scapat ne necaz.

ex. Stai in stand la mistret pe un versant cu spatele la munte si fata la paraul din vale. Dupa goana afli de la vecinul de stand ca ursul a trecut, s-a oprit un minut la 15 metri deasupra ta ...te-a admirat..mirosit si a plecat fara.ca tu sa sti!

stai in stand la mistret tufele se misca in fata...departe..aproape tot mai aproape...ridici pusca dar nu se vede piesa ...brusc tufele se misca spre dreapta si apare la 10m in poteca un urs suparat ...se uita la tine casca de doua ori te miroase ,da o gheara prin pamant si se ridica in doua picioare....in timpul asta tu cu pusca in mana , semi cu breneke chiar ,iti aduci aminte de instructajul paznicului"""nu da-ti la urs ca nu avem nici macar cota de recolta...e belea mare daca trageti""


Asta e stresul adevarat cand esti cu arma in mana dar stii ca nu poti trage fiindca ""nu e cota"" si pina acum nu am auzit de urs impuscat in legitima aparare. Chiar si asa aparare aparare dar taxa de despagubire e distractia ta.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde marc12/76 pe 16 Iun 2017, 06:02

@Marksman,
pentru faptul ca exista neintelegeri intre oameni, nu merita sa te opresti aici cu povestile tale.
Continua te rog, ca sunt interesati. Ai fost prea dedicat ca sa se sfarseasca asa brusc. :)
marc12/76
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 21 Noi 2014, 10:18

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde dtdpuu pe 19 Iun 2017, 20:08

@yoghi
brrrrr :-D. Ai dreptate noi in situatia respectiva nu sintem.

@Marksman
Cred ca am stiut dar am uitat. Revolverul e ilegal in Canada la vinatoare? In general handgun e ilegal?

@Toti
Poate ar trebui totusi sa deschidem un topic separat. Cred ca stresul la vinatoare e un topic interesant. Fie ca teama, fie ca e emotie, etc. ....orice fel de presiune psihologica la vinatoare. Cred ca e bine de discutat situatii, reactii si pregatiri. Nu am timp acum sa deschid un alt topic...dar poate il deschide cineva.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde biriuck pe 30 Iun 2017, 08:39

dtdpuu scrie:@Toti
Poate ar trebui totusi sa deschidem un topic separat. Cred ca stresul la vinatoare e un topic interesant. Fie ca teama, fie ca e emotie, etc. ....orice fel de presiune psihologica la vinatoare. Cred ca e bine de discutat situatii, reactii si pregatiri. Nu am timp acum sa deschid un alt topic...dar poate il deschide cineva.

CristianC

e o idee foarte buna!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 11 Sep 2017, 13:44

Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Ghinda pe 11 Sep 2017, 14:31

Felicitari!
Din asta faci papa bun la gust?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 11 Sep 2017, 14:51

Ghinda scrie:Felicitari!
Din asta faci papa bun la gust?

Multumesc Ghinda !

Am auzit ca se mananca asea ceva , personal eu nu am incercat sa vad cum este la gust ..
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Ghinda pe 12 Sep 2017, 10:40

Pai povesteai de nu stiu care urs ca e foarte bun. Si eram curios. Plus ca am citit pe Karl May la greu si haleau aia la grizzly la greu.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 13 Sep 2017, 03:35

Ghinda scrie:Pai povesteai de nu stiu care urs ca e foarte bun. Si eram curios. Plus ca am citit pe Karl May la greu si haleau aia la grizzly la greu.


Spuneam de, black bear .. ca este foarte bun la gust si ca din carnea asta se prepara un carnat bavarian ff gustos .
Grizzley este comestibil , eu am catva prieteni care consuma asea ceva , pentru ursul asta ai nevoie de o autorizatie speciala sa il dai jos . La fel este si pentru cougar ( mountain lion ) sau cred ca este cunoscut ca Puma in RO .
Grizzley miroase , are un miros specific ( a mortaciune) daca pot sa zic asta repet personal nu mananc asea ceva , probabil ca in caz de forta majora as face-o . Dar cat timp este eland , cerb si capra nu vreau sa ating grizzley doar pentru ca carnea are un miros specific si mananca mortaciuni ..
Este foarte cunoscut ca o data ce a dat jos un cerb sau eland.. grizzley mananca cat poate din acea carcasa , apoi ingroapa ce a ramas , apoi tot la un interval de cateva zile se intoarce si mananca din ce a mai ramas pana cand termina ..
Noi vanatori numim asta ..stash house .. termenul este folosit foarte mult in counter terorism . :D ,se refera la o casa unde sunt arme , bani sau droguri .

Este ff periculos sa poposesti pe langa a ..stash house in padure , ai sanse mari sa te trezesti cu ursu in spate , am gasit asea ceva in padure , desi animalul este ingropat ( sau partial ingropat ) miroase ff urat ..
Trebuie sa faci cale intoarsa , grizzley este un animal foarte teritorial , daca il deranjezi de la masa , sau daca esti prea aproape si il surprinzi in timp ce mananca cu siguranta ataca ..
Ar f multe de povestit din vanatoarea asta , a fost superba , grizzley care l-am pus eu jos se indrepta spre un stash house , venea spre noi ( eram 5 baieti ) in spatele nostru la 100m se afla animalul spre care se indrepta ea ( a fost o ursoaica ) . venea drept spre noi ca si cum nimic nu era in calea ei :D am tras eu un singur foc si a cazut .. era la 35-40 m de noi . Am ramas FOARTE impresionat de curajul ei ^:)^ , animalul asta nu are frica de nimic.. He is the true king in Canadian forest .. am scris doar pe scurt despre vanatoarea asta , prefer sa ma opresc aici , :- Nu cred ca este o ideie buna sa continui sa povestesc despre vanatoarea mea aici in Can , as enerva pe uni cu scrisul meu :D , si ce rost are sa imi pierd timpul aiurea sau sa ma enervez si eu ..
Doar probabil din cand in cand o sa postez sumar din cand in cand ...
@ Ghinda sper ca ti-am raspuns la intrebare ..
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde laurul pe 13 Sep 2017, 07:39

Ba sa continui sa scrii. Si Gabriel Marquez enerveaza pe unii cu scrierile lui, si BMW pe altii cu masinile lor...
Niciodata n-o sa-i poti multumi pe toti.

Ca tot s-a ivit o polemica pe aici.... te-ai simti safe cu .308w la grizlly?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde adisan77ro pe 22 Sep 2017, 18:30

Nu degeaba se spune ca " cheia eşecului este sa încerci să-i mulțumeşti pe toți"
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Oferte si discutii despre vanatoarea in alte tari

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate