Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:47

Vinatoarea in Canada

Aici puteti gasi posibilitati si oferte de a vana in alte tari ale lumii - discutii , impresii , feed back , trofee , samd

Moderatori: mialxx, popaliviu

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 08 Oct 2017, 09:15

Am venit ieri de la vanatoare , o sa imi fac ceva timp in zilele care urmeaza si sa pun un video si sa scriu putin .
Am urcat anul asta cu barca pe rau in zone putin accesibile si sa meritat .. :D
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde yoghi pe 08 Oct 2017, 21:41

Marksman scrie:....Am urcat anul asta cu barca pe rau in zone putin accesibile si sa meritat .. :D


"La noi " nu e voie sa tragi din barca! :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 09 Oct 2017, 00:56

Barca sau hidro-avion este doar sa ajungi in zone foarte greu accesibile pentru ori ce vanator .. acolo sunt inca locuri virgine ,unde foarte putini vanatori ajung .. Acolo este adevarata vanatoare :D
Aici este voie sa tragi din barca daca barca are motorul scos din apa atunci cand tragi ..

Am un prieten bun care are o asfel de barca cu jet engine.. barca facuta special pentru apa mica si cu fundul barci ff gros, poate sa treaca cu ea peste copaci cazuti in apa sau pietre este foarte rezistenta . O asfel de barca trece bine de 20.000$ , Edward a luat ( cumparat) doar schita de pe net si a construit barca (in mecanica este ff capabil ) , a cumparat un motor de see-doo si la instalat in barca . Ambarcatiunea este traznet :x love it , ar fi fost bine sa fie putin mai mare si atunci era perfecta . Viteza si hp are mai mult de cat are nevoie .. Pentru o asfel de barca este nevoie de multa putere sa urce pe rauri uneori in apa de doar catva cm .. Asta este singura modalitate sa ajungi in locuri aproape nevazute de oameni . Ar mai fi o posibilitate .... hidro-avion dar sa cumperi asea ceva .. costa enorm si se poate ateriza doar pe unele lacuri .
Am vanat pentru cerb cu barca , si intradevar s-a meritat in cateva ore am luat 2 cerbi ( elks ) . Am fost 3 baieti si am luat 2 trophy ff faine .. Nu am tras eu la Elk au fos ceilalti 2 baieti , si s-au ales baieti cu doua exemplare ff faine . Eu am dat jos un moose aproape o saptamana mai tarziu in alta zona , o sa povestesc despre experienta aia in zilele urmatoare cand o sa postez si un video despre vanatoarea asta .
Pentru ca este "rut "seazon adica perioada de imperechere la cerb cerbul este putin mai neatent pentru ca incearca sa isi acapareze/imperecheze cat mai multe cows elks ( femele) .
Daca sti sa imiti f bine sunetul unei cow in calduri sau uneori sa imiti un cerb care nu este inca matur si vrea si el sa isi adune femele pe langa el . Daca intelegi sunetele si limbajullor lor ,cerbul dominant din zona respectiva poate fi adus in bataia pusti, mai bine zis :ymhug: se enerveaza iese la bataie :D .
Cu siguranta ESTE O ARTA .. sa faci BINE asea ceva , trebuie sa sti cand trebuie sa fi agresiv ( daca chemi ) .. sa sti cand trebuie sa imiti un cerb mai mic daca vrei sa scoti un trofeu din padure .
Cu siguranta repet este o arta , imi scot palaria in fata celor care stapanesc asea ceva , dar sincer nu am vazut multi baieti facand asta bine .
Edward baiatul asta cu barca este profesor in asea ceva , a trait toata viata lui in nord si la chemat moose si elk este ff bun desi este un baiat tanat ( undeva la 24 ani ) .. Si eu stiu chema si imita destul de bine , dar inca mai am pana ajung la nivelul lui .Il stiu bine pe Ed a fost la mine acasa cu sotia si fiul lor de multe ori , ne stim ff bine suntem prieteni .

Pentru ca sta in zona respectiva baiatul asta a inceput sa si faca temele de vara pe unde sta elk , iar cand a inceput sezonul ne-a luat pe mine si Alin si am urcat pe rau in zona unde era cerb . Singura problema este ca de la apa a trebuit sa mergem cam 4-5 km prin padure pana am dat de o poiana mare si foarte greu accesibila , acolo am inceput sa vedem elk .
Sezonul era deschis si la cows elk dat noi am vrut trophy, nu femele asea ca Ed a inceput sa cheme . Chematul la elk este o expetienta care nu se uita nici o data... sa auzi din padure uneori de la km departare cum raspunde un cerb atunci cand imiti o elk cow sau auzi un bull ( mascul dominant ) care este suparat si vrea sa iasa la bataie . Este ceva fantastic , poti sa vezi uneori ca animalul chemat este suparat si vine spre tine in fuga pentru a apara teritoriul lui , crezand ca un bull mai mic incearca sa ii fure din femele . :D

Am gasit pe youtube cum suna un elk , dar se pare ca asta este relaxat :D nu are chef de scandal ..

https://youtu.be/pYzWmKlZtrU

Asea ca in decurs de cateva ore am avut jos doua exemplare ff faine .. Totul a fost fain super poze ,video dar dupa ce am dat jos pielea de pe animale ne-am dat seama ca ne asteapta Golgota #-o #-o .. inapoi spre barca .
Padurile nordice sunt greu accesibile , copaci cazuti , rauri de munte ,mlastini in alte cuvinte o zona in care cu greu faci fata fara nici o povoara pe umeri, dar ca acum cand trebuia sa transportam pe spte cateva sute de kg de carne pana la barca #:-s .
Si ce este drept am avut de carat vreo 8 ore la carne pana la barca , trecand prin "iad", am tot auzit eu vorba aia cand eram mic in Ro .. "Sa nu iti dea Dumnezeu cat poti duce, ca iti este de amar " .. :D :D si asea a fost . Lui Alin ii venea sa vomeze de oboseala :D de abia se misca cu piciorul de elk pe umar scotea si baga cate un picior in mlastina , unde si-a pierdut si un bocanc :D =)) eu am cazut de vreo doua ori cu piciorul de elk pe burta , si a trebuit sa invat cum sa ma ridic fara sa fiu ajutat , intai pe o parte, apoi in fund fara sa il las jos din spate =)) . Sincer vorbesc am vazut daca esti determinat iti depasesti cu mult limitele care crezi ca le ai .
O spun cu respect baieti astea doi si eu suntem obisnuiti cu mersul prin padure , avem rezistenta in asea ceva . . Doar asea informational eu am un rusak de 8-10 kg care il port todeauna cu mine cand intru in padure .
Am acolo mancare pentru 2-3 zile GPS apa/ sucuri energizante, lanterne ,o patura daca se intampla raman cumva in padure peste noapte , mai am multe alte lucruri mici care imi scapa acum din minte .. cam tot ce este nevoie ca sa supravietuiesc in padure daca temperatura coboara bine sub -C
Ce vroiam sa spun ca noi toti baieti suntem obisnuiti cu padurile nordice si in forma pentru asea ceva .. si totusi am fost epuizati cand am ajuns seara la camp .. :D :D
Privind putin in urma la experient asta nu pot decat sa admir efortul fiecaruia dintre baieti , si sunt convins ca daca vreodata o sa apara situati ca astea , poate cand viata unuia din noi depinde de efortul nostru ca grup , cu siguranta pot sa ma bazez pe baieti astea .
Asta este de fapt satisfactia cea mai mare ..ca mai mult de cat parteneri de vanatoare baieti astea sunt cu adevarat prieteni , pe care pot sa ma bazez in ori ce situatie si in oras si in padure :D ..
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 09 Oct 2017, 10:53

Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 10 Oct 2017, 15:18

Vanatoarea la moose

Dupa ce am ajuns cu elks la camp am inceput sa cautam locuri sa vanam pentru elan , nu stiu cum este in tara dar aici un vanator experimentat poate sa spuna bazat pe vegetatie , urma animalului, sursa de apa . Daca animalul este in zona si chiar sa poti sti traseul (la ce ora) moose trece prin zona .
O data incepi sa cunosti aceste semne vanatoarea devine mult mai usoara , la moose se vaneaza dimineata devreme sau seara atunci este timpul cand se misca sunt mai activi , peste zi stau la umbra , se intampla sa il vezi si peste zi dar astea sunt cazuri destul de rare probabil daca este speriat de ceva . Find un animal mare ( are nevoie de multa apa ) moose poate fi gasit mult pe langa lacuri sau mlastini , nu in ultimul rand vegetatia trebuie sa fie adecvata ca sa il gasesti in zona respectiva .Are o rutina pot sa spun si o sa il vezi din nou , asta daca nu il speri sau daca nu se trage dupa el . Atunci sunt seanse sa nu il mai vezi in zona respectiva pentru un timp .

Asta am facut pentru cateva zile .. scouting ..( adica sa cautam locuri) si trebuie asteptat sa apara , faceam asta doar seara si dimineata peste zi ne gaseam alte ocupati .Am catva prieteni in zona unde am vanat care peste zi veneau la camp si pe langa alte prosti ce le faceam ,anul asta a fost mare tam-tam mersul cu atv pe doua roti ..
Stiu baieti destul de bine asea ceva , ( au atv-uri Can -Am 1000cc ) doar ca acum incercau sa ne convinga ca pot face asta pentru distante lungi cu inca o persoana pe atv :D
Si nu am stat pe ganduri.. am sarit pe atv in spate la Johnny :D :D si i-am zis . Go for it bro !! :D .. Cand am venit inapoi Alin ma intreba
- Ma tu sti ca Johnny putea sa puna atv-ul ala pe spate a mai facuto inainte , si in cazul ala tu puteai fi prins sub atv ?
-Da am raspuns eu stiu.. Da a promis ca nu il da pe spate ..
-Si tu l-ai crezut ? intreba Alin ..
-Normal ca il cred ..
_ Pai da-mi voie sa iti spun ca tu esti mai prost ca el :D =)) .. spunea Alin .. si sa intors si a plecat :D
La faza asta toti am inceput sa radem inclusiv Johnny .. eram vreo 5 baieti in camp ( vb in engleza )
Nu ar fi multe de spus despre cum a decurs vanatoarea , doar ca l-am asteptat si dupa cateva zile a aparut , am pus un gloante in" boiler room " cum spunem noi , adica in plamani a facut cam 4-5 pasi apoi a cazut .
Am vazut dupa catva pasi ca animalul s-a oprit a inceput sa dea sange afara pe gura si nas ( face hemoragie la plamani ) si apoi cade .
Pentru ca inca se misca cand am ajuns la el i-am mai pus un glonte la baza capului , am fost ff atent ca sa nu lovesc craniul :D , si animalul a murit instant .
Asta a fost un moose mare noi ii spunem tripalm .. adica ei cresc in fiecare an un punct pe ramura , undeva cand ajung la 8-10 ani NU mai le creste puncte pe coarne in partea superioara , acum incep sa creasca puncte la baza coarnelor . Tripalm find cel mai mare .
Sunt si excepti cand animalul are mai mult de 3 puncte la baza este mai mare decat ..( tripalm ) .. astea sunt cazuri destul de rare , si mult mai intalnite la alaskan/yukon mose , nu la moose din interior .
Nu cred ca alaskan moose este mai mare ca si moose din interior , dar are cu siguranta coarnele ( antlers) mai mari .
Dupa ce am ajuns acasa , m-a sunat un prieten care locueste acolo ,si mi-a zis ca si el a tras dupa animalul asta cateva zile inaintea me 2 gloante dar nu l-a lovit .. Banuiesc ca eu am fost norocos , sau am tras bine , nu stiu :D , nici nu are importanta . Ce este important ca deja il am ca trofeu pe perete si am venit cu multa carne acasa .
Am tras din mana la 100-120 yards
Am impartit carnea cu Alin asea ca avem carne de elk si carne de moose amandoi . Cu siguranta o sa ajunga pana la primavara cand o sa imi iau familia si o sa ne mutam in TR . In drum spre casa m-am oprit in Tumbler Ridge , sa imi" winterize" casa ( sa scot apa de pe conducte la casa )
Iar dupa 17 ore de condus am ajuns acasa . Eu am mers cu masina mea Alin cu a lui ( deoarece eu am plecat cu o saptamana inainte de Alin ... am avut de lucru la casa ) ..
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 13 Oct 2017, 05:40

Am o intrebare ..
Doresc imi cumpar un caine de vanatoare .. si nu prea stiu multe in domeniul asta .
Vreau sa imi iau un Bloodhound- adica un caine cu nas ff bun , ( nu vreau pointer , nu o sa vanez pentru pasari )
Am un prieten care are un Bavarian Bloodhound si pentru a lua urma este excelent , ma intrebam doar daca cineva mai cunoaste cateva rase care au un nas ff bun si pot fi folositi la vanat mare ..
Vreau un caine inteligent cu nas sensibil ...
Multumesc !!!
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde UlissePro pe 13 Oct 2017, 18:55

Un elkhound suedez iti recomand: https://en.m.wikipedia.org/wiki/J%C3%A4mthund
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 14 Oct 2017, 07:10

UlissePro scrie:Un elkhound suedez iti recomand: https://en.m.wikipedia.org/wiki/J%C3%A4mthund



Multumesc @UlissePro!.. asta suedez este un caine ff bun ..

Care imi mai place este Norvegian elkhond ...

Trebuie sa ma documentez putin si apoi o sa aleg unul ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 18 Oct 2017, 17:32

Are cineva de pe forum s-au se cunoaste ceva despre .. Limier Bavarez .. ?
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 31 Oct 2017, 06:59

Retrospectiva 2017 !

Incerc sa arunc o privire in urma la anul care aproape s-a incheiat , poate o mai fi ceva ramas din el stiu eu .. :think: :D dar vanatoare pe anul 2017 pentru mine sa terminat . Cu siguranta o sa imi ramana in memorie pentru todeauna , doua vanatori din anul asta . Una a fost la grizzley si cealalta la la moose/elk .
Amandoua mi-au placut mult , dar daca ar trebui sa aleg .. ar fi.. grizzley hunting for sure .
Cred ca am inceput destul de bine anul asta ... in Ianuarie am fost plecat la Bizon , nu pot sa spun ca asta a fost vanatoare , nu a fost si nu merit credit pentru asea ceva , nu am facut tracking/scouting pentru animalul asta . Daca pot sa fiu satisfacut cu ceva... este ca am pus gloantele exact acolo unde am dorit ( intre ochi animalului ) si animalul a murit instantat .. am tras la putin sub 300m .
Apoi in Aug am plecat in nord din nou pentru grizzley ...
Grizzley este cea ce isi doreste fiecare vanator aici in America ... ( poate sunt excepti.. dar sunt foarte putine ) eu cred ca ori ce vanator pasionat doreste sa vada ursul ( grizzley ) care l-a puscat el personal pe perete din living room , si asta pentru ca este destul de greu,trebuie sa ai tag ( autorizatie ) pentru asea ceva .
Chiar si cu autorizatia in mana nu toti vanatori gasesc grizzley , citeam un raport in care aici in BC spunea ca doar intre 35-40 % din vanatori care primesc tag au succes la grizzley , ceilalti se intorc acasa cu mana goala . Prietenul meu Alin a avut autorizatie anul trecut la grizzley , si desi a fost in nord la grizzley nu a venit cu urs acasa . Eu i-am sugerat sa puna autorizatia pe perete in rama si sa treaca la "ecological green party" :D :D
Asteasunt.. de aia "smintiti" ( un fel de ONG-uri ) care tot timpul au treaba cu vanatori si s-ar bucura ca nimeni sa nu mai vaneze in Canada .
Eu stiam ca asta este prima si ultima mea sansa la grizzley , dupa sezonul asta sa anuntat oficial ca vanatoarea pentru trofeu ( la grizzley ) sa inchis in BC pe timp nelimitat .
Ar mai fi de spus ca vanatoarea la animalul asta este foarte periculoasa , un gloante plasat rau la animalul asta este exact ca si .." ruleta ruseasca " ... foarte periculos , am vorbit dupa vanatoarea asta cu baieti din nord si imi spuneau
- Sorin tu nu cred ca iti dai seama! Cum se putea termina vanatoarea asta .
Daca nu cadea la primul foc , ne punea pe toti aici gramada , nu cred ca ar mai fi scapat unul din noi fara sa fie mort sau in cel mai bun caz desfigurat de grizzley pe viata ..Au trecut baieti prin multe si au vazut multe asta este tot ce pot sa spun :D , vazand poze / video ce le aveau ei ... mi-am dat seama ca aveau dreptate .

Imi amintesc eram cu Denis in fata..iar baietilor veneau la cativa metri in spatele nostru era varul meu din State si cu doi daieti de la ferma , ne indreptam spre padure vorbind destul de normal , nu cred ca se astepta nimeni ca in acel moment sa dam de grizzley .Am auzit doar la un moment dat , un lemn ca se rupt , probabil ursoaica a calcat pe el si Denis mi-a zis ..
-Sorin fi foarte atent ca o sa vina spre noi , daca tragi trebuie sa o lovesti bine , daca nu trebuie sa ne tragem din fata ei , mancarea ei este in spatele nostru , o sa treaca prin noi .
Nu a terminat de zis si i-am si vazut capul ca apare din padure , se indrepta sper noi dar in secunda urmatoare a disparut in iarba ,probabil ca trecuse peste un razor si atunci i-am vazut capul , era o iarba foarte inalta pe marginea paduri , asta era undeva la 80-100m de noi ..
Stiu doar ca in secunda urmatoare eram cu cotul stang rezemat pe genunche si asteptam sa iasa din iarba ca sa pot trage ( stateam cu un genunche jos )
In spatele meu sa facut o tacere de mormant , nimeni nu mai vorbea :D , intre mine si unde se termina iarba era un drum care mergea paralel cu linia padurei , de unde a iesit animalul , noi stateam la 30-35m .

You got to hit it good ! ( trebuie sa o lovesti bine )a repetat Denis pe un ton destul de ingrijorat :-ss , A iesit doar putin din iarba si am tras , am ochit la cap intre ochii , venea direct spre noi. A cazut traznita la primul foc , am mai tras unul ... eram ingrijorat nu vroiam sa se mai ridice .
Iam zis la varul meu ..
-Ben.. back me up ! adica . .. vino langa mine si in caz ca se ridica si vine spre noi ... trebuie sa trage ..
Baiatul mi-a zis destul de ingrijorat ca nu are shootgun cu el ( trebuia sa aiba un 12 g lisa cu el ) l-a lasat in masina :D.
- Nu mai trebuie !! spunea unul din baieti...
-Nu mai trage ... este gata .. ai lovit-o bine cu primul ...
Pana in momentul asta am fost foarte calm si metodic , asea cum sunt de obicei , dar cand am auzit ca Ben nu are arma cu el si am realizat ce se putea intampla .. puteam sa fim toti morti daca nu trageam bine
Au inceput sa imi tremure mainile din cauza adrenalinei... si trebuie sa recunosc doar... atunci m-am speriat #-o . Puteam sa fie eu idiotul raspunzator pentru vietile baietilor astea .
Asta era ultimul scenariu in care.. NU ... imi doream sa imi pusc ursul , ma gandeam la 200-300m sa ii pun un gloante up shoulder , sa pot sa mi gandesc lovitura, sa am timp si sa trag asea cum imi place mie . Nu a fost sa fie .
Acum foarte sincer eu stiu ca pot pune un glont foarte precis chiar si stand pe genunche la distanta aia , singura problema ar fi fost daca m-as fi stresat , sau speriat... atunci chiar aveam probleme foarte mari , si nu cred ca as fi fost in stare sa explic niciodata copiilor si sotiilor prietenior mei , de ce nu am tras bine =((
Toti baieti suntem casatoriti si avem copii .. gandul asta m-ar fi omorat .
Spuneau unul din baieti ..Sorin .. secundele alea au fost cel mai lung timp din viata mea ...
Au venit apoi baieti si m-au felicitat si imbratisat , toti erau bucurosi , eu doar atunci am inceput sa realizez ce am ursul jos .
Primul foc a terminato stiu asta ..pentru ca la poze a trebuit sa ii scot afara picioarele de sub ea , a fost fulgerata la primul foc ..
Dupa vanatoarea asta baieti imi spun .. speznatz .. . :D
Pe la ora 3 am am terminat de jupuit animalul ( binenteles l-am dus la ferma sa il jupuim ) dupa am mancat la Sam acasa, am inpachetat pielea si m-am indreptat spre TR . Am ajuns acasa dimineata pe a 7 am m-am pus sa ma culc eram treaz de peste 24 ore , dar nu am putut eram prea fericit :D . Dupa o jumate de ora de stat in pat m-am ridicat si am inceput sa lucrez pe langa casa , mi-au mai trebuit inca cateva ore ca sa imi treaca bucuria si efectul de la reed bull :D ca sa pot adormi ..
Acum pielea este la taxidermist ... sper sa o termine pe primavara ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Vinatoarea in Canada

Mesajde Marksman pe 31 Oct 2017, 06:59

Retrospectiva 2017 !

Incerc sa arunc o privire in urma la anul care aproape s-a incheiat , poate o mai fi ceva ramas din el stiu eu .. :think: :D dar vanatoare pe anul 2017 pentru mine sa terminat . Cu siguranta o sa imi ramana in memorie pentru todeauna , doua vanatori din anul asta . Una a fost la grizzley si cealalta la la moose/elk .
Amandoua mi-au placut mult , dar daca ar trebui sa aleg .. ar fi.. grizzley hunting for sure .
Cred ca am inceput destul de bine anul asta ... in Ianuarie am fost plecat la Bizon , nu pot sa spun ca asta a fost vanatoare , nu a fost si nu merit credit pentru asea ceva , nu am facut tracking/scouting pentru animalul asta . Daca pot sa fiu satisfacut cu ceva... este ca am pus gloantele exact acolo unde am dorit ( intre ochi animalului ) si animalul a murit instantat .. am tras la putin sub 300m .
Apoi in Aug am plecat in nord din nou pentru grizzley ...
Grizzley este cea ce isi doreste fiecare vanator aici in America ... ( poate sunt excepti.. dar sunt foarte putine ) eu cred ca ori ce vanator pasionat doreste sa vada ursul ( grizzley ) care l-a puscat el personal pe perete din living room , si asta pentru ca este destul de greu,trebuie sa ai tag ( autorizatie ) pentru asea ceva .
Chiar si cu autorizatia in mana nu toti vanatori gasesc grizzley , citeam un raport in care aici in BC spunea ca doar intre 35-40 % din vanatori care primesc tag au succes la grizzley , ceilalti se intorc acasa cu mana goala . Prietenul meu Alin a avut autorizatie anul trecut la grizzley , si desi a fost in nord la grizzley nu a venit cu urs acasa . Eu i-am sugerat sa puna autorizatia pe perete in rama si sa treaca la "ecological green party" :D :D
Asteasunt.. de aia "smintiti" ( un fel de ONG-uri ) care tot timpul au treaba cu vanatori si s-ar bucura ca nimeni sa nu mai vaneze in Canada .
Eu stiam ca asta este prima si ultima mea sansa la grizzley , dupa sezonul asta sa anuntat oficial ca vanatoarea pentru trofeu ( la grizzley ) sa inchis in BC pe timp nelimitat .
Ar mai fi de spus ca vanatoarea la animalul asta este foarte periculoasa , un gloante plasat rau la animalul asta este exact ca si .." ruleta ruseasca " ... foarte periculos , am vorbit dupa vanatoarea asta cu baieti din nord si imi spuneau
- Sorin tu nu cred ca iti dai seama! Cum se putea termina vanatoarea asta .
Daca nu cadea la primul foc , ne punea pe toti aici gramada , nu cred ca ar mai fi scapat unul din noi fara sa fie mort sau in cel mai bun caz desfigurat de grizzley pe viata ..Au trecut baieti prin multe si au vazut multe asta este tot ce pot sa spun :D , vazand poze / video ce le aveau ei ... mi-am dat seama ca aveau dreptate .

Imi amintesc eram cu Denis in fata..iar baietilor veneau la cativa metri in spatele nostru era varul meu din State si cu doi daieti de la ferma , ne indreptam spre padure vorbind destul de normal , nu cred ca se astepta nimeni ca in acel moment sa dam de grizzley .Am auzit doar la un moment dat , un lemn ca se rupt , probabil ursoaica a calcat pe el si Denis mi-a zis ..
-Sorin fi foarte atent ca o sa vina spre noi , daca tragi trebuie sa o lovesti bine , daca nu trebuie sa ne tragem din fata ei , mancarea ei este in spatele nostru , o sa treaca prin noi .
Nu a terminat de zis si i-am si vazut capul ca apare din padure , se indrepta sper noi dar in secunda urmatoare a disparut in iarba ,probabil ca trecuse peste un razor si atunci i-am vazut capul , era o iarba foarte inalta pe marginea paduri , asta era undeva la 80-100m de noi ..
Stiu doar ca in secunda urmatoare eram cu cotul stang rezemat pe genunche si asteptam sa iasa din iarba ca sa pot trage ( stateam cu un genunche jos )
In spatele meu sa facut o tacere de mormant , nimeni nu mai vorbea :D , intre mine si unde se termina iarba era un drum care mergea paralel cu linia padurei , de unde a iesit animalul , noi stateam la 30-35m .

You got to hit it good ! ( trebuie sa o lovesti bine )a repetat Denis pe un ton destul de ingrijorat :-ss , A iesit doar putin din iarba si am tras , am ochit la cap intre ochii , venea direct spre noi. A cazut traznita la primul foc , am mai tras unul ... eram ingrijorat nu vroiam sa se mai ridice .
Iam zis la varul meu ..
-Ben.. back me up ! adica . .. vino langa mine si in caz ca se ridica si vine spre noi ... trebuie sa trage ..
Baiatul mi-a zis destul de ingrijorat ca nu are shootgun cu el ( trebuia sa aiba un 12 g lisa cu el ) l-a lasat in masina :D.
- Nu mai trebuie !! spunea unul din baieti...
-Nu mai trage ... este gata .. ai lovit-o bine cu primul ...
Pana in momentul asta am fost foarte calm si metodic , asea cum sunt de obicei , dar cand am auzit ca Ben nu are arma cu el si am realizat ce se putea intampla .. puteam sa fim toti morti daca nu trageam bine
Au inceput sa imi tremure mainile din cauza adrenalinei... si trebuie sa recunosc doar... atunci m-am speriat #-o . Puteam sa fie eu idiotul raspunzator pentru vietile baietilor astea .
Asta era ultimul scenariu in care.. NU ... imi doream sa imi pusc ursul , ma gandeam la 200-300m sa ii pun un gloante up shoulder , sa pot sa mi gandesc lovitura, sa am timp si sa trag asea cum imi place mie . Nu a fost sa fie .
Acum foarte sincer eu stiu ca pot pune un glont foarte precis chiar si stand pe genunche la distanta aia , singura problema ar fi fost daca m-as fi stresat , sau speriat... atunci chiar aveam probleme foarte mari , si nu cred ca as fi fost in stare sa explic niciodata copiilor si sotiilor prietenior mei , de ce nu am tras bine =((
Toti baieti suntem casatoriti si avem copii .. gandul asta m-ar fi omorat .
Spuneau unul din baieti ..Sorin .. secundele alea au fost cel mai lung timp din viata mea ...
Au venit apoi baieti si m-au felicitat si imbratisat , toti erau bucurosi , eu doar atunci am inceput sa realizez ce am ursul jos .
Primul foc a terminato stiu asta ..pentru ca la poze a trebuit sa ii scot afara picioarele de sub ea , a fost fulgerata la primul foc ..
Dupa vanatoarea asta baieti imi spun .. speznatz .. . :D
Pe la ora 3 am am terminat de jupuit animalul ( binenteles l-am dus la ferma sa il jupuim ) dupa am mancat la Sam acasa, am inpachetat pielea si m-am indreptat spre TR . Am ajuns acasa dimineata pe a 7 am m-am pus sa ma culc eram treaz de peste 24 ore , dar nu am putut eram prea fericit :D . Dupa o jumate de ora de stat in pat m-am ridicat si am inceput sa lucrez pe langa casa , mi-au mai trebuit inca cateva ore ca sa imi treaca bucuria si efectul de la reed bull :D ca sa pot adormi ..
Acum pielea este la taxidermist ... sper sa o termine pe primavara ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Anterior

Înapoi la Oferte si discutii despre vanatoarea in alte tari

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate