Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:58

Vanatoarea in Wisconsin

Aici puteti gasi posibilitati si oferte de a vana in alte tari ale lumii - discutii , impresii , feed back , trofee , samd

Moderatori: mialxx, popaliviu

Vanatoarea in Wisconsin

Mesajde romaniac pe 08 Aug 2017, 21:17

Vanatoarea in Wisconsin.

La insistenta unui coleg as vrea sa scriu unele lucruri despre vanatoarea peste balta si anume in Wisconsin!
As vrea sa subliniez unele mituri despre vanatoarea in State si mai ales in WI pentru ca niciodata nimic nu pare ce ar fi!
Am ales sa emigrez acu 20 de ani si in urma cu 19 ani am urmat un curs de “Hunters Safety” (Siguranta Vanatorului) pentru a putea aplica pentru licenta de vanatoare. Daca esti nascut dupa 1974 esti obligat sa-l faci pentru ca inainte se facea asta in liceu.
Cursul a durat 2 saptamani, timp in care am invatat multe despre arme, despre a cum le manui in siguranta si despre vanat. Am invatat despre eviscerare, despre cum sa respecti pe ceilalti care considera vanatoarea o barbarie samd.
Traiesc in partea de nord al WI in asa zisele paduri ale nordului (The Northwoods) in care prin traditie se vine la vanatoare de capra si tzap in Noiembrie, la sfarsit. Este o traditie foarte veche, de pe la 1800. Vanatori de pe la Chicago si Milwaukie si imprejurimi vin aici la vanatoare ca si o traditie.
Deocamdata am sa ma axez doar pe vanatul de capra. O licenta pentru un resident costa 24 de dolari, pentru un non-resident 160.
Statul e impartit in mai multe zone si fiecare zona are legile ei. La cat se poate incepe vanatoarea si la cat e gata. Precis la minut. In acelasi timp legea zice clar ce ai voie sa vanezi, capra sau tzap sau in unele cazuri dupe ce ai dobandit un crotaliu de tzap ai voie si o capra.
La fiecare vanatoare legea e asa : eviscerezi, pui crotaliu pe corn sau pe ureche si cat mai repede te duci la locuri indicate unde sa le inscrii. De cele mai multe ori aste sunt benzinarii sau magazine de articole sportive de vanatoare!
Si acum sa discutam cum se face vanatoarea si unde!
Vanatoarea se face pe proprietati private sau paduri statale sau federale!
Daca nu ai un prieten fermier cu mult pamant sau altul cu padure privata sansele sunt un pic mai mici. Trebuie sa vanezi in paduri statale sau federale. Asta inseamna ca trebuie ori sa ai ghid sau din timp sa te plimbi prin padurile astea sa-ti gasesti un loc care tu crezi ca e o atractie pentru caprior.
In ultima faza cand sunt acele 10 zile de vanat cu arma (pt ca o sa vorbim cum e cu arcul si arbaleta, care sezon e din septembrie pana in Ianuarie) o sa te lovesti de tot felul de vanatori prin paduri care au acelasi tel ca si tine. Toti imbracati in oranje care cred ca si-au gasit locul suprem si nu stii unde sa mai stai sa nu iei vreun proiectil din directia lor.
In fiecare an sunt incidente. De ex. Eu am impuscat un tzap,, i-am luat urma si cand am ajuns la locul unde a cazut am intalnit alt vanator care a zis ca el l-a impuscat cu toate ca el venea din directia opusa! Sa nu mai vorbim de alte incidente cand vanatori au fost impuscati pe motiv ca au fost confundati cu vanatul, cu toate ca toti suntem imbracati din cap pana-n picioare intr-un oranje teribil…
Deocamdata ma opresc aici si astept intrebari si sa discutam amiabil sa vedem cum este aceasta organizare a vanatorii, varianta clar diferita de Europa. Bineinteles ca o sa discutam si de vanatoarea la alte specii.
Astept intrebari!
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Vanatoarea in Wisconsin

Mesajde jon2004 pe 08 Aug 2017, 21:56

Din ce ai povestit pana acum , nu as da vanatoarea din Romania , pe cea din zona despre care povestesti .
Exista vreo statistica despre cate autorizatii se cumpara si ce procent din cele cumparate se finalizeaza cu impuscarea vanatului ?
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Vanatoarea in Wisconsin

Mesajde biriuck pe 08 Aug 2017, 22:48

Dupa mine, in cele ce ai scris sunt plusuri, minusuri si nelamuriri :mrgreen: O sa incerc sa le structurez un pic maine dar pana atunci, o intrebare: Cum distinge vanatorul intre terenurile statale, federale si private?

Sunt semne peste tot? Mergeti cu harta in buzunar?
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vanatoarea in Wisconsin

Mesajde madalin122582 pe 09 Aug 2017, 10:45

Sa inteleg sa exista sezoane diferite de vanatoare in functie de tipul de arma cu care vanezi?
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Vanatoarea in Wisconsin

Mesajde yoghi pe 09 Aug 2017, 15:33

asta cu sezonul diferit presupun ca este intre vanatoarea cu arma si cea cu arcul.

Deci si acolo e cate unul care se orienteaza spre tapul vecinului. :D Nu cumva era tot roman?

Este diferenta de pret pt vanatoarea in padurile prietenului si cea in padurea statului.?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanatoarea in Wisconsin

Mesajde the_mav pe 09 Aug 2017, 16:09

madalin122582 scrie:Sa inteleg sa exista sezoane diferite de vanatoare in functie de tipul de arma cu care vanezi?

da Madalin.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Vanatoarea in Wisconsin

Mesajde tehărău pe 09 Aug 2017, 16:39

Bravo Lucica! De când așteptăm lămuriri...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Vanatoarea in Wisconsin

Mesajde romaniac pe 09 Aug 2017, 20:28

Asta e statistica care am gasit-o http://dnr.wi.gov/topic/wildlifehabitat ... rvest.html
In ceea ce priveste intrebarea lui yoghi: Nu, e aceeasi taxa peste tot.
Acuma sa nu credeti ca e chiar atat de rau, eu am prezentat doar cele negative.
Daca ai pamant mult ai si vanat mult. Daca esti prieten sau doar la intelegere cu un fermier ei chiar te roaga sa aduci cat mai multi prieteni sa impusti caprele care ii dauneaza recolta dar asta normal in limitele legii!
Vreau sa mai mentionez ca in sudul statului se practica goana ca si acasa.
In ceea ce priveste armele si calibrele. La capra nu ai voie cu nimic mai mic de .223 (incluzand .223) si nu e voie cu trei la fund, sau aici numit "buckshot".
Si da, padurile statale si federale sunt destul de mari incat sa nu te lovesti de alti vanatori. E doar o chestie de pasine si timp sa gasesti locul potrivit care nu e calcat de aproape nimeni.
Intreba un coleg cum stii despre padurile astea. Simplu, on-line de la Regia Padurilor( D.N.R.) sau de pe harta. Astea iti arata toate drumurile si locurile de intrare in paduri. Dar cum spuneam, trebuie sa studiezi mult in practica si astfel nu te vei lovi de vanatorii de weekend care vin din Chicago si nu au habar unde sa vaneze.
Cand o sa discutam despre alt vanat si despre combatere o sa vedeti ca e chiar paradis.
In ceea ce priveste capra insa, daca esti pasionat de arc sau arbaleta, avand sezonul din septembrie pana in ianuarie poti dobandi trofee minunate! Normal, daca esti pasionat sa cutreieri padurile astea imense sa-ti gasesti locul potrivit.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Vanatoarea in Wisconsin

Mesajde Marius pe 11 Aug 2017, 13:01

Cand ai timp, povesteste-ne te rog despre vanatoarea cu caini de aret (la fazani, potarnichi, prepelite, sitari) si despre vanatoarea la rate si gaste, ce vanat aveti, ce costuri sunt, ce cote, etc.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea in Wisconsin

Mesajde biriuck pe 21 Aug 2017, 15:12

In sfarsit, mi-am gasit ceva timp sa citesc mai cu atentie cele scrise de tine @romaniac si am incercat sa sumarizez cele relatate. Te rog sa ma corectezi acolo unde am inteles gresit :)

Pro:
  • Acordarea rapida a calitatatii de vanator. Orice cetatean ce a urmat cursul de "hunting safety", poate sa aplice pentru o licenta. Practic ai nevoie de 2 saptamani in loc de ~ un an si jumatate ca la noi. :!:
  • Licente ieftine. La 160$ pentru un non-rezident practic esti la pret mai mic decat cel platit de un vanator roman membru pentru un caprior.

Contra:
  • Pregatirea superficiala a noilor vanatori. Un curs de 2 saptamani nu prea are cum sa acopere suficiente aspecte legate de vanatoare (arme, specii de vanat, munca de dupa focul de arma, etica (de ce nu?), legislatie). E adevarat ca la noi noii vanatori sunt de regula slab pregatiti, desi teoretic se aloca mult timp, dar cred ca tine de meteahna romaneasca din faza de implementare.
  • Diferente birocratice intre mai multe zone ale aceluiasi stat. Exemplul, ora si minutul la care se poate incepe vanatoarea.
  • Sezon prea scurt pentru vanat cu arma. 10 zile disponibile pentru vanatoarea cu arma mi se par exagerat de putine comparativ cu perioada alocata arcasilor. Mai mult ca sigur ca asta duce si la aglomeratia aia din padurile de stat
  • Trebuie sa consulti mereu harta. Cum se evita confuziile intre terenul public si cel privat? Care ar fi riscurile?

Neclar:
  • Cand spui "capra", la ce specie de cervide te referi? Whitetail?
  • Cum faci sa iei o licenta de elk , baribal sau urs brun? Banuiesc ca numarul de licente disponibile este mai mic..
  • Buckshot-ul e interzis doar la voi in stat sau e la nivel federal? Mai sunt si alte prevederi cu privire la munitie? (Energie, tip proiectil etc)
  • Exista vreo limita la numarul de licente achizitionate? La 24$/licenta eu as sta numai in teren :lol:

P.S. subscriu si eu la ceea ce a scris @Marius, cand ai timp, te rog sa detaliezi cum e si cu vanatul mic
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vanatoarea in Wisconsin

Mesajde romaniac pe 21 Aug 2017, 21:50

Ok, sa incepem. Sa incepem cu calitatea de vanator care in cazul tau se da prea repede.
Well, acesti copii sau deja adulti prin traditie sunt educati sa respecte arma si vanatul. In general de pe la 14 ani un copil trece de a trage cu o arma cu aer comprimat la un .22. Pe langa asta este luat la fiecare vantoare de tatal sau. Asta in general ca mai sun si exceptii cu cei din oras mare gen Chicago, copii de bani gata sau de imigranti. Deci urmand o clasa de “hunters safety” este un plus. Si ca sa lamurim un pic problema mai mult, daca copiii fac acest curs in scoala e pentru intreg anul, in care se face tir, cunoasterea armelor samd. (Putem discuta mult mai mult pe tema asta).
Intrebai de munca dupa focul de arma. E litera de lege. Pui crotaliu pe urechea caprei sau cornul tzapului dupa care il eviscerezi. Pe crotaliu marchezi data si ora dupa care il duci la cel mai apropriat centru de inregistrare.
Ora si minutul in care incepe determina vanatoarea intr-o zi. Nu e mare lucru, in carticica pe care o primesti cand iei autorizatia este un tabel care specifica. Minutele dintre regiuni sunt aproape minuscule deci nu vad unde e problema. E de fapt un tabel cand rasare soarele si cand apune.
In legatura cu harta. Da, trebuie sa fi un vanator constiincios care examina harta si merge din timp la locurile de vanat pe care crezi tu ca le vei folosi si sunt cele mai bune. Vei sti cand esti pe pamant statal, federal sau privat pentru ca totul e marcat. Chiar si eu am marcaje pe toate cele 5 hectare pe care specific ca e pamant personal si e “No Trespassing”.
Padurea mea e adiacenta unei paduri statale. Daca un vanator pusca o capra sa zicem si ea fuge si moare pe domeniul meu, el are libertatea de a o “lua” daca eu accept si asta se intampla tot timpul si nimeni nu se opune.
Daca de ex cineva ma roaga sa vaneze in padurea mea, are accceptul meu si din consideratie de obicei platesc o suma modica sau iti ofera o parte din vanat!
Ma intrebai care fel de capra avem, e whitetail, mule deer si wapiti sunt la vest de noi. NU avem urs brun insa avem urs negru care e delicious rau. Un crotaliu pentru urs negru dureaza si 10 ani. Eu am aplicat in 2007 si inca nu am primit.

Ai mai intrebat de un lucru care nu tine de statul meu. Daca e voie cu trei la fund sau buckshut. Din cate stiu e voie doar in Alaska pentru back-up in caz ca ursul nu a cazut si vine pe tine.
Limita la licente de capre. Avem zone in care daca dobandesti un tzap ai voie sa cumperi cate crotaii vrei pentru capra.
In postarea urmatoare, dupa cum imi permite timpul, am sa-I raspund lui @Marius in ceea ce priveste vanatoarea la pasari din modesta mea experienta la acest vanat.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Vanatoarea in Wisconsin

Mesajde biriuck pe 21 Aug 2017, 22:13

Mersi pentru precizari, @romaniac :)

Partea cu dobandirea rapida a calitatii de vanator am trecut-o la contra dar si la pro. Pentru cei initiati de parinti de la varste fragede este un mare avantaj.

M-ai lamurit si la partea cu proprietatea, inteleg acum ca mai toata lumea are grija sa delimiteze cat mai clar bucata sa de pamant. "No trespassing" :mrgreen: Doar cu harta la vanatoare ar fi greu, mai ales in conditiile proprietatilor faramitate (la noi in tara astea predomina)

In ce priveste ursul, iti urez pofta mare! Eu tot n-as manca din "cainele plouat", o chestie subiectiva legata de animalele cu colti :roll:
Astepti de 10 ani pentru un baribal?! Asa mare e cererea comparativ cu efectivele? :roll:

Inteleg ca poti vana mai multe femele (in limita aia mica de timp) daca reusesti sa-ti vanezi tapul, dar asta inseamna ca ai voie la un singur tap pe an? Asta nu prea imi convine :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vanatoarea in Wisconsin

Mesajde Septimiu pe 21 Iun 2022, 11:46

Vad ca topic-ul este destul de vechi si fara raspuns la post-ul precedent dar imi incerc norocul cu o solicitare si cred ca e mai OK sa scriu aici decat sa deschid un alt topic...
O sa fiu intr-o delegatie in US incepand din 29 Iunie, o luna, in Michigan, aproape de Detroit si as aprecia daca colegii din State mi-ar putea da cateva idei de activitati conexe cu vanatoarea. Nu ma refer neaparat la vanatoare ca nu-i perioada potrivita si, probabil, e si foarte complicat pentru un vanator roman dar poate exista alte activitati care sa merite (poligoane, muzee, vizite la ceva producatori din domeniu etc...)
Vizitele la magazinele de profil sunt deja planificate la fel si wishlist-ul.
Multumesc anticipat!
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Vanatoarea in Wisconsin

Mesajde romaniac pe 21 Iun 2022, 17:22

Cel mai in masura sa-ti rasunda pt statul MI e Cristian pt ca locuieste acolo. Cred ca nick-l e dtdpuu.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Vanatoarea in Wisconsin

Mesajde dtdpuu pe 21 Iun 2022, 20:15

Septimiu scrie:Vad ca topic-ul este destul de vechi si fara raspuns la post-ul precedent dar imi incerc norocul cu o solicitare si cred ca e mai OK sa scriu aici decat sa deschid un alt topic...
O sa fiu intr-o delegatie in US incepand din 29 Iunie, o luna, in Michigan, aproape de Detroit si as aprecia daca colegii din State mi-ar putea da cateva idei de activitati conexe cu vanatoarea. Nu ma refer neaparat la vanatoare ca nu-i perioada potrivita si, probabil, e si foarte complicat pentru un vanator roman dar poate exista alte activitati care sa merite (poligoane, muzee, vizite la ceva producatori din domeniu etc...)
Vizitele la magazinele de profil sunt deja planificate la fel si wishlist-ul.
Multumesc anticipat!


Buna Septimiu,

Intr-adevar nu este sezon de nimic practic in iunie. Eu folosesc perioada asta moarta sa lucrez la arme si sa mai explorez padurile. DAR pentru activitati conexe....e relativ usor, adica:
- poligoane sint mai multe, depind unde vei sta, cit esti de mobil poti vizita unele care sint chiar gratis...doar ca e un pic mai departe. Poligoanele uzuale sint 100m, dar gasim si pina la 300m
- magazine de specialitate, iar sint citeva, dar ti-as indica Cabelas si BassPro pentru ca au multe articole adiacente nu doar arme. Pentru arme stiu alte magazine...din nou depinde de cit esti de mobi.
- Ceva care poate fi inedit pentru tine, este trasul cu pistolu si poate cu AR15l. Aici poti sa tragi in poligon si sa inchiriezi arme de la poligon doar cu pasaportul din cite stiu. Am dus ceva colegi de servici germani si parca au avut nevoie doar de pasaport. De asemenea munitia o iei de pe raft, nu e nevoie de acte in Mchigan ca sa o cumperi.
- muzee nu stiu...de vinataore pentru ca nu m-a tentat
- producatori...aici nu se prea viziteaza. Gasesti produsele lor in magazin.

Trimite-mi un mesaj in privat cind ajugi si poate ne sincronizam in vreo zi, doua. Din pacate aremele mele acum sint bucati, singura care e oarecum functionala si interesant de tras pentru tine este M1A, o arma clasica militara, si poate un revolver in 357 MAgnum, alt calibru si arma clasica.

@Romaniac...daca prinzi un weekend, si tot esti apropape...poate ne sincronizam toti 3 :-) aici in Detroit area.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Vanatoarea in Wisconsin

Mesajde Septimiu pe 22 Iun 2022, 18:15

Multumesc pentru raspunsul prompt!
Am raspuns prin MP.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Vanatoarea in Wisconsin

Mesajde Ghinda pe 23 Iun 2022, 06:41

Bravo băieți!!! Întâlnire forumiști peste ocean. Că în țară nu s-a mai întâmplat de mult!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea in Wisconsin

Mesajde dtdpuu pe 23 Iun 2022, 13:24

Ghinda scrie:Bravo băieți!!! Întâlnire forumiști peste ocean. Că în țară nu s-a mai întâmplat de mult!!!

...probabil se va intimpla si in tara dupa razmerita din Ucraina....sa se mai aseze lucrurile, preturile...legile :-)

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Vanatoarea in Wisconsin

Mesajde laurul pe 23 Iun 2022, 16:15

Ghinda scrie:Bravo băieți!!! Întâlnire forumiști peste ocean. Că în țară nu s-a mai întâmplat de mult!!!

Chiar, domne!!!
Te ocupi mai pe toamna?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vanatoarea in Wisconsin

Mesajde Ghinda pe 24 Iun 2022, 07:40

Știi că ai dreptate? Da! După 1 septembrie. Să se deschidă la femelă căprior.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea in Wisconsin

Mesajde Septimiu pe 09 Aug 2022, 07:22

.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Vanatoarea in Wisconsin

Mesajde Septimiu pe 09 Aug 2022, 07:41

Cu o mica intarziere cauzata de lipsa timpului liber, revin cu cateva pareri despre calatoria in State, de care ziceam mai sus. A fost prima mea vizita in US si am ramas foarte placut impresionat de ce am vazut acolo. Nu spun ca toate sunt asa cum trebuie si ca nu au fost lucruri care nu mi-au placut dar acestea din urma au fost mult mai putine decat primele si nu cred ca merita mentionate. Am avut ocazia sa calatoresc destul de mult in ultimii aproape 20 de ani incepand din China, prin mai toata Europa (inclusiv Scandinavia) si nordul Africii dar cred ca este prima data cand spun ca asta este tara in care mi-ar place sa traiesc. Daca as fi avut delegatia asta acum 10 ani, cred ca in momentul de fata eram deja cetatean American.
Chiar daca Lufthansa mi-a anulat zboruri atat la dus cat si la intors, pe perioada cat am stat acolo totul a decurs foarte bine si nu am avut nici cea mai mica problema.

Am avut placerea sa il intalnesc pe colegul @dtdpuu si, chiar daca i-am multumit si personal inainte de plecare, profit de ocazie sa ii multumesc din nou pentru ospitalitate, consultanta si restul ajutorului oferit si abia astept sa ne reintalnim (in tara sau in State :D ).

Din pacate am avut un program destul de incarcat acolo. A trebuit sa imi impart timpul de lucru intre doua echipe cu care colaborez pe proiectele de serviciu si am avut o alta delegatie de 3 zile in Mexic prin urmare timpul liber a fost destul de limitat. Mai mult, am avut cateva activitati cu colegii de acolo si am vizitat cateva obiective pe care le aveam pe lista: the Henry Ford Museum of American Innovation, Ford Rouge Factory Tour (linia de asamblare a camionetei Ford F150), Greenfield Village si Niagara astfel incat activitatile legate de arme si vanatoare au fost relativ putine si s-au rezumat la vizite in magazine de profil (unele impreuna cu Cristian) si comenzi on-line. Nu am apucat sa ma duc prin poligoane cu toate ca aveam unul destul de aproape de hotel dar am fost surprins de numarul lor. Aveau indicatoare chiar si pe autostrazi… Din ce zicea Cristian, preturile sunt in functie de dotari si conditii dar cred ca cel mai scump poligon de acolo are preturi mult sub ce avem noi. Daca o sa mai am ocazia sa ajung din nou in State, cu siguranta o vizita in poligon o sa fie prioritara.

In primul weekend am fost cu Cristian la doua magazine mari in Rossford, Ohio (Fin Feather Fur Outfitters si Bass Pro Shops) si chiar daca pentru el era ceva banal, eu am ramas cu gura cascata. Cred ca ma comportam ca un copil care nu a vazut dulciuri in viata lui si s-a trezit brusc intr-o fabrica de ciocolata :D . Finn Feather Fur a fost primul, foarte bine aprovizionat atat la sectorul de vanatoare cat si la cel de pescuit. Nu imi venea sa cred ca lucrurile pe care le studiam doar pe net, sunt in fata mea si le pot lua in mana sa la analizez. Rafturi intregi cu munitie in toate calibrele (munitia se putea cumpara fara nicio restrictie), rafturi cu echipamente si componente pentru reloading, scule, echipamente… tot ce isi poate dori un pasionat de vanatoare si pescuit. Bass Pro-ul l-am vizitat dupa pranz. Este mai mare decat Fin Feather Fur si, pe langa suprafata mai mare destinata produselor de vanatoare si pescuit, mai au si un colt dedicat barcilor, ATV-urilor si altor asemenea “utilaje” dar, ce ma impresionat cel mai mult, a fost decorul. Obisnuiam sa command on-line la Cabela’s (acum parte din grupul BassPro) de mai bine de 15 ani si am avut ocazia sa vad in pozele din cataloage magazinele lor dar, atunci cand esti fizic intr-un astfel de magazin, este mult mai impresionant decat ce sa vede in poze sau pe site.

Fiind pasionat si de pescuit (in special flyfishing si spinning), in alta zi de weekend am fost la Orvis in Royal Oak, Michigan (un magazin orientat aproape exclusiv spre pescuitul la musca). Magazinul nu este foarte mare dar este extraordinar de bine aprovizionat si, un lucru pe care l-am intalnit in toate magazinele, personalul este extrem de binevoitor si rabdator. De multe oi te intreaba ei cu ce te pot ajuta si fac tot posibilul sa gaseasca cea mai buna solutie. Cam o data pe luna organizeaza cursuri gratuite de initiere in flyfishing si pun la dispozitie toate materialele necesare. Cu toate ca nu sunt chiar la nivel de incepator in domeniu, as fi vrut sa particip doar pentru a vedea cum se desfasoara un astfel de eveniment dar, din nefericire, pentru cursul din luna Iulie toate locurile erau ocupate.

Am mai fost si pe la Sportsman’s Warehouse in Troy, Michigan. Un magazin de pescuit si vanatoare care mi-a placut foarte mult. Nu foarte mare daca il comparam cu Bass Pro (imens daca il comparam cu ce avem noi) dar foarte bine structurat (in opinia mea). Am gasit destul de rapid lucrurile pe care le cautam.

Apoi in alta zi am fost la Cabela’s Dundee, Michigan. O imensitate de magazin in care am stat de pe la 11AM pana la pe la 6PM. Din pacate, cum spuneam mai sus, in 2017 au fost preluati de BassPro si si-au schimbat politica in ceea ce priveste livrarile internationale. Cred ca la asta a contruibuit si GDPR-ul din Europa (2018) astfel incat mi-au inchis contul fara nicio notificare prealabila dupa ce eram obisnuit sa command de cateva ori pe an. Din cate am inteles, nici angajatii nu erau foarte multumiti de faptul ca au fost preluati de Bass Pro dar nu prea aveau ce sa faca… Oricum, magazinul mi-a placut foarte mult. S-au gandit la absolut toate detaliile. Au chiar si un service pentru barci si motoare plus locuri de parcare special amenajate pentru cei care vin cu barcile sau cu rulotele tractate dupa masina. Au un acvariu mare la interior (cu specii de pesti din apele de acolo) iar in centrul magazinului un munte de piatra cu o multime de animale naturalizate. Din varful acestui “munte” curge un raulet in care, la nivelul solului, pot fi admirati si hraniti niste pastravi superbi. Pe margini sunt doua zone amenajate in care sunt expuse o parte din trofeele dobandite de cei doi frati care au ridicat “imperiul” Cabela’s si de membrii familiilor acestora in diverse expeditii pe mai multe continente. Cand eram in Bargain Cave (un colt din magazin in care sunt expuse produsele cu preturi reduse) am asistat la o intamplare pe care musai trebuie sa o spun: la un moment dat, m-am intersectat cu o familie cu doi copii (un baiat de aprox 5-6 ani si o fetita de aprox. 4-5ani). Baietelul avea o pusca de jucarie in mana si tatal lui i-a atras atentia sa nu o mai indrepte spre oameni. Baietelul l-a intrebat ca de ce ii cere asta cand stie ca arma e de plastic? Raspunsul tatalui il pun exact asa cum l-a dat: “Because we handle guns carefully and we treat people with respect”. Nu cred ca e nevoie de traducere si nici de alte explicatii suplimentare. De aici incepe totul si nu cred ca eu sau altcineva o sa asiste la o intamplare asemanatoare la noi in tara in sute de ani de aici inainte.

Ultimul magazin pe care l-am vizitat a fost unul mai mic dar foarte primitor, profilat doar pe fly fishing. Motor City Anglers, din West Bloomfield, Michigan. Cred ca am stat cel putin o ora de vorba cu angajatul de acolo dupa ce am probat vreo patru perechi de wadersi si vreo trei de bocanci. Din pacate nu am gasit pe stoc marimea mea si mi-a recomandat un alt magazin unde sa incerc fara sa fie deloc iritat ca despachetat atatea produse.

Ce mai vreau sa mentionez este faptul ca aproape in fiecare magazin specializat, inainte de casele de marcat, se gaseau pliante cu conditii si reglementari referitoare la vanatoare, pescuit, navigatie pe apa si agrement nautic, aplicabile in statul respectiv. Se gaseau inclusiv informatii despre cum se aplica pentru autorizatiile de vanatoare la anumite specii pentru care atribuirea se face prin tragere la sorti.

Cumparaturi am facut atat din magazinele fizice mentionate mai sus cat si on-line. Din pacate nu am nimerit cea mai buna perioada pentru achizitii (cel mai mare curs de schimb leu/dolar de pana acum, inflatie destul de mare si nici sezon de reduceri nu este in perioada asta) dar per total am iesit destul de bine fata de preturile din tara (pentru produsele care sunt disponibile la noi dar am cumparat si articole care nu se gasesc in tara). Mai greu a fost cand am facut “decontul” si a trebuit sa explic sotiei “gaura” din cont…


Partea cea mai neplacuta dupa aproape o luna petrecuta acolo a fost ca am inceput sa consider normale si firesti o multime de chestiuni referitoare la arme si vanatoare in special (dar nu numai) iar apoi m-am trezit rapid la realitate cand m-am intors in tara si m-am lovit din nou de absurditatile noastre. Intamplarea a facut ca viza pe permisul de arma sa expire la sfarsitul lunii August (mai exact in 30). Am inteles ca de la Politie mi-a fost trimisa prin Posta Romana o informare cu privire la acest lucru, inclusiv o lista cu procedura de prelungire dar eu nu am primit nimic. Nu stiu daca e din vina Postei Romane sau daca cei de la Politie au zis ca au trimis si, de fapt, nu au trimis nimic dar asta conteaza mai putin. Am sunat la Politie in 28 Iulie pentru a afla procedura de prelungire si ce documente trebuie sa duc si am inceput sa pregatesc dosarul. Copii dupa permis de vanatoare permanent, permis de membru, permis de arma, CI apoi o poza ¾, adeverinta de la medicul de familie (25 LEI), certificate medical cu 6 specializari (170 LEI), aviz psihologic (80 LEI). Partea interesanta este ca in ultimul an am facut alte trei teste psihologice (doua pentru permisul de conducator de ambarcatiuni cu motor si unul pentru conducere auto de firma dar nu se pot considera valide si pentru permisul de port arma ca si cum pentru asta trebuie sa fi putin “mai normal” decat pentru celelalte. Apoi cererea de prelungire si nelipsitul dosar plic. In 2 August am reusit sa adun tot ce trebuie, mi-am luat armele si m-am prezentat la Politie. Acolo mi-au verificat fiecare arma in parte si mi-au inregistrat dosarul apoi mi-au eliberat o adeverinta care atesta faptul ca m-am prezentat si mi s-a spus ca trebuie sa vina un politist sa imi verifice dulapul. Apoi o sa pot ridica permisul cu viza noua pe la inceputul lunii Septembrie. Daca lasam permisul la ei, nu puteam sa ies la vanatoare pana nu primesc inapoi permisul vizat (mai mult de o luna) dar mi-au oferit posibilitatea sa il tin la mine si sa il predau doar inainte sa expire. Am intrebat daca nu imi pot face o copie dupa permis si sa puna o stampila “conform cu originalul” si mi s-a spus ca nu. Nu imi vine sa cred ca pentru o stampila si o semnatura este nevoie de o multime de documente (care ar putea fi stocate digital) si mai mult de o luna si asta in conditiile in care nu am avut nicio abatere nici la regimul armelor si nici in alt domeniu. Nici macar o amenda de circulatie nu am primit… cu binele te obisnuiesti mult mai usor decat cu raul.

Sigur am uitat sa mentionez unele lucruri interesante din experienta mea in US dar, daca imi vin in minte, o sa le adaug ulterior si, poate mai adauga si Cristian ce crede ca e necesar. Inca nu am apucat sa sortez miile de poze facute dar o sa incerc sa adaug in momentul in care am putin timp sa ma ocup de ele. Daca aveti intrebari, puteti sa le puneti aici sau pe MP.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Vanatoarea in Wisconsin

Mesajde dtdpuu pe 15 Aug 2022, 15:37

Salut Septimiu,

Ma bucur ca am reusit sa ne intilnim si ca ai reusit sa ai o alta experienta in privinta armelor...o alta perspectiva. Sper sa putem re-itera, cu placere din partea mea.

Imi pare rau de ghinioanele din Ro!

Cum am mai spus, incearca sa muti impresiile intr-o postare separata cu poze...cind ai vreme.

Bine ar fi daca ai reusit sa vi in sezon.....DAR...cine stie!

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA


Înapoi la Oferte si discutii despre vanatoarea in alte tari

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Publicitate