Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:59

Noua Zeelanda

Aici puteti gasi posibilitati si oferte de a vana in alte tari ale lumii - discutii , impresii , feed back , trofee , samd

Moderatori: mialxx, popaliviu

Noua Zeelanda

Mesajde the deer hunter pe 18 Iul 2009, 03:54

Salut!
Vreau sa postez un documentar despre vanatoarea in New Zealand daca cineva este destul de amabil sa imi explice cum sa atasez pozele.
Am 31 de ani si nu gasesc un mod mai bun si mai complex de a ma descrie decat pur si simplu:HUNTER
Pt mine vanatoarea este mai mult decat un sport este un intreg mod de viata.
Pt mine vanatoarea este o ocazie de a ma juca in sanul naturii si de a-mi masura simturile,instinctele,inteligenta si in primul rand abilitatile fizice impotriva unora dintre cele mai frumoase si agile animale.Salbatice.Cu simturi de sute de ori mai ascutite decat ale omului.
O zi normala de vanatoare?-de indata ce voi lamuri subiectul cu atasatul pozelor va voi alaturi de mine in calatoriile pe care le fac.

Am venit in New Zealand acum 7 ani intr-o vacanta si pescuitul si vanatoarea de aici nu m-au mai lasat sa plec.
VANEZ NUMAI IN MUNTI,VANEZ SINGUR(cu exceptia situatiei in care mai iau pe cineva sa vaneze primul animal),VANEZ CEL PUTIN 30 DE WEEK ENDURI PE AN
Ce vanez?
CERB
CAPRA NEAGRA
TAHR
Pe curand!
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: Noua Zeelanda

Mesajde sorin flutur pe 18 Iul 2009, 07:43

bine ai venit printre noi...si spune repede daca angajaza militieni in Noua Zeelanda :D ....
cu pozele...ai yahoo messenger sau skipe?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Noua Zeelanda

Mesajde VANATORU77 pe 18 Iul 2009, 07:57

Bine ai venit omule, dar nu ne tzine atat in suspans, :) bagane pozele, am auzit catare frumos e pa-colo.
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Noua Zeelanda

Mesajde the deer hunter pe 18 Iul 2009, 10:25

:?: :?: :?:
am mai incercat dar degeaba!!!imi cer scuze ca sunt idiot dar totusi perseverez:
POATE CINEVA VA ROG FRUMOS SA IMI EXPLICE CUM SE POSTEAZA O FOTOGRAFIE PE ACEST SITE!?!
nu ma deranjeaza daca este un proces care dureaza 40 de ore pe poza sunt gata sa o fac cu conditia REPET,sa fie cineva destul de amabil sa imi dezvaluie acest proces magic si din cate se vede extrem de bine pazit
mersi mult
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: Noua Zeelanda

Mesajde sorin flutur pe 18 Iul 2009, 11:00

fa un cont in photobucket...incarca poze...si de acolo poti sa le pui unde vrei...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Noua Zeelanda

Mesajde VANATORU77 pe 18 Iul 2009, 12:18

Incearca sa faci cont aici cum a spus si colegul sorin...http://register.photobucket.com/
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Noua Zeelanda

Mesajde the deer hunter pe 19 Iul 2009, 03:03

Imagine
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: Noua Zeelanda

Mesajde the deer hunter pe 19 Iul 2009, 03:05

mersi mult de tot vanatoru si sorin! :D
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: Noua Zeelanda

Mesajde the deer hunter pe 19 Iul 2009, 06:47

TEST
Imagine
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: Noua Zeelanda

Mesajde the deer hunter pe 19 Iul 2009, 08:05

SALUT DIN NOU!
SCUZE PT TESTELE PRECEDENTE SI MUMTUMESC MULT PT AJUTORUL CU POSTAREA FOTOGRAFIILOR. :) !
In continuare am sa postez o serie de vanatori pe care le-am facut si am sa incerc cu ajutorul cuvintelor si fotografiilor sa va iau alaturi de mine pe cararile de munte.
Sunt invitati toti cei care iubesc muntele si sunt pasionati de vanatoare.
CE INSEAMNA PT MINE VANATOAREA?
Inseamna o ocazie de a-mi masura simturile impotriva unor salbaticiuni cu simturi de zeci de ori mai ascutite decat ale omului.
Inseamna sa ma duc cat mai adanc in mediul lor,indiferent de faptul ca asta insemna uneori sa traversezi rauri cu apa rece ca gheata si dupa aceea sa fii fortat sa umbli in continuu pt a nu ingheta.Uneori inseamna sa pierd 4-5 kg in greutate in 3 zile.
Mai inseamna sa fac toate aceste lucruri singur sau cu cel mult un prieten.
De ce singur?pt ca daca as face acest lucru impreuna cu inca 40 de gonaci as considera corect ca in momentul in care impusc un animal sa revendic numai a 40-a parte din merit.
NOUA ZEELANDA
In continuare o sa incerca sa fac o mica descriere zonei in care vanez pt cei care nu sunt familiarizati.
SUPRAFATA-cca 10 % mai mare decat Romania
-4 milioane de locuitori
VANAT-7 specii de cerb(cerbul carpatin cel mai raspandit)
-capre negre
-tahr himalyan
-iepuri
-rate /gaste /lebede
SEZON-tot anul
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: Noua Zeelanda

Mesajde the deer hunter pe 19 Iul 2009, 08:48

VANATOARE LA TAHR
La inceputul lunii iulie(prima luna de iarna aici)am fost la o vanatoare de tahr.Ca si idee sunt niste animale care traiesc deasupra caprelor negre si in teren in care acestea nu se avanta.Traiesc intr-o banda de altitudine intre 2000 si 3000 de metri.
Le vanez tot anul dar iulie ese luna in care masculii au blana de iarna extrem de frumoasa.
Dezavantajul este faptul ca vremea este foarte haina.
Am plecat din oras vineri inainte de pranz.Dupa o ora de condus am ajuns in munti in zona de unde trebuia sa cuplez 4x4.Imaginea asternuta inainte m-a facut sa ma intreb"de ce oare imi place mie vanatoarea" asa cum bine zicea un vechi prieten de pe acest site.
Imagine
Asa arata cand am cuplat 4x4.De aici mai aveam de condus inca o ora si jumatate in amonte pe albia unui rau.O data trecut in randul al doilea de munti si dupa o ora de mers am ajuns aici....
Imagine
...un bun exemplu de cat de scimbatoare e vremea...
Imagine....motiv pt care mi s-a parut corect sa beau un tutune si sa ma bucur de priveliste....Imagine....dupa care am luat-o la picior inca vreo 2 ore pana la un parau lateral al carui bazin voiam sa il vanez si la baza caruia voiam sa imi fac tabara.o dat ajuns am lasat rucsacul mare la cabanuta si am urcat pe munte ca sa incerc sa identific animalele pt a doua zi..Imagine...dupa vreo doua ore de uitat prin binoclu am reusit sa gasesc 2 grupuri de animale pt a doua zi.tinand cont de pozitia lo a doua zi urma sa ma trezesc cu vreo 3 ore inainte de rasarit pt a avea timp sa murc pe munte pe intuneric sa ajug in vecinatatea animalelor la rasaritul soarelui...Imagine...cabana...A doua zi dimineata m-am trezit conform planului si am ajuns dupa vreo cateva ore de urcat sa ma uit la....Imagine...un mic grup de femele de tahr...Imagine.. :D iar asta era in fata mea peste o prapastie de 100 de metri ,un bull tahr matur urmarind o femela in calduri....tot ce mai aveam de facut era sa astept sa ajunga intr-o [pozitie in care daca il impuscs sa cada intr-o pozitie din care sa il pot recupera....Imagine.... :D :D :D lucru care s-a si intamplat....Imagine...si o amintire care dureaza o viata intrega
Am luat toata blana sa o fac covor(16kg) Atrebuit sa imi las rucsacul mare pe muntept ca avut si vreo15,kg de carne iar masina era la 7 ore de mers.
Efortul si frigul si epuizarea totala nu mai reusesc sa mi le amintesc dar imaginea animalului mergand pe stanci si mai apoi prabusindu-se va fi vie in mintea mea pt totdeauna
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: Noua Zeelanda

Mesajde VANATORU77 pe 19 Iul 2009, 10:14

Bravo domnle ,felicitari, imagini de vis esti un mare norocos sa potzi vana pe meleagurile alea ,sa ne spui un pic si despre arma munitzie. Bine ai venit pe forum si inca o data felicitari !

ps.sper ca ne mai pui ceva poze, acum ca te-ai invatzat deja :wink:
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Noua Zeelanda

Mesajde the deer hunter pe 19 Iul 2009, 11:22

Arma pe care o folosesc este SAKO85 SINTHETIC STAINLESS calibrul 270.
Munitia este FEDERAL Soft Point,Power Shock 130gr
Luneta este Burris Fullfield II ,3-9x40
Binoclul(poate cea mai importanta piesa din arsenal)LEICA Ultravid HD 10x42
La inceput foloseam o carabina BSA ,calibrul 243 dar nu era destul de puternica pt cerbi in perioada boncanitului si pt bull tahr.
In legatura cu pozele ,ma bucur ca ti-au placut,incerc acum sa postez cateva de la CAPRA NEAGRA.
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: Noua Zeelanda

Mesajde val pangica pe 19 Iul 2009, 13:36

Super poze , super material . Poate scrii un text complet si imi atasezi ceva poze , sa facem un articol de prima pagina , din cind in cind . Experientele tale sunt minunate , plus peisajele care iti taie respiratia .....


E-mail - valpangica@vinatorul.ro
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Noua Zeelanda

Mesajde Tudor pe 19 Iul 2009, 18:02

Splendide imagini!
Superba vanatoare!
Mai pune!
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: Noua Zeelanda

Mesajde the deer hunter pe 19 Iul 2009, 18:49

Nici o problema Val,doar da-mi o idee ce presupune toata povestea!
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: Noua Zeelanda

Mesajde val pangica pe 19 Iul 2009, 18:57

O poveste , adica un text plus poze de astea frumoase .......
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Noua Zeelanda

Mesajde the deer hunter pe 20 Iul 2009, 07:52

VANATOARE LA CAPRA NEAGRA
Bine v-am gasit din nou!
Am sa incerc in randurile urmatoare sa va iau alaturi de mine,in munti,in cautarea unui animal care m-a fascinat dintotdeauna si care indiferent de cate ori l-am vanat m-a umplut mereu de aceeasi bucurie in momentul in care l-am vazut aparand printre stanci.
Spun ca m-a fascinat,deoarece mi se pare un animal extrem de fragil si gingas pt mediul in care traieste si privit de aproape are ceva din comportamentul unui copil neastamparat.
Tinand cont ca imi petrec foarte mult timp vanand tahr,o vanatoare la capra neagra mi separe la fel de extenuanta ca o zi petrecuta pe canapea in fata televizorului.
Pt acei dintre voi care cred ca exagerez nu este deloc asa deoarece tahr-ul traieste intr-o banda de inaltime ce incepe la limita superioara a caprelor negre si in teren mult mai accidentat.
In schimb,daca este ceva care face vanatoarea la capra extrem de provocatoare este faptul ca OCHII CAPREI NEGRE SUNT NET SUPERIORI oricarui alt animal de care am incercat sa ma apropii
Pt o buna perioada de timp si chiar si acum am fost ferm convins ca au o vedere atat de buna incat pot identifica un vanator inainte ca acesta sa iasa de acasa din garaj.
Oricum,v-am plictisit destul cu tampeniile asa ca hai la vanatoare!
Luna trecuta,pe la sfarsit,am reusit sa prind o fereastra destul de buna in vreme ,care sa imi permita sa fac o vanatoare la capra neagra.In precedentele doua saptamani avusesem in munti un front masiv care a tinut blocati norii,invaluin intr-o patura uriasa de vata exact banda de altitudine in care caprele negre isi fac veacul.
Imi dorem foarte mult sa impusc una in blana de iarna pt a lua toata plana si sa o fac covor alturi de tahr ul impuscat in povestea precdenta.
Consider ca momentul optim este prima luna de iarna(iunie in cazul meu)pt o blana neagra,si a doua luna de vara pt o blana cafenie ,de vara.
Am plecat de acasa pe la ora 2 noaptea si dupa o ora de condus am parcat masina la poalele unui munte unde stiam de o familie de capre.
Dupa ce am verificat pt acincea oara rucsacul am scos lanterna si am inceput sa o iau usor,in sus pe albia unui parau,dupa vreo 20 de minute de mers si trecand paraul de 2 ori am realizat ca merg mult mai repede decat de obicei si asta datorita faptului ca de la genunkchi in jos apa ce se scurgea din haine inghetase
AM ajuns u in punctul de unde voiam sa imi incep vanatoarea un pic inainte de zori asa ca dupa o pauza de tigara am scos aparatul ca sa prind momentul in care culorile se jucau deasupra lacului si care m-a fascinat de cand ma stiu ,poate si sechelele copilarieiei tinand con ca am crescut in barca pe dunare.

Imagine
.. la rasarit...
Imagine
..aceeasi zona ,o ora mai tarziu....
Imagine
Cam asta ce vedeti aici am facut non stop pt urmatoarele 3ore plus climbing si desi am gasit cca 20 de animale...
Imagine
...imprastiate peste tot...
Imagine
...si am reusit sa ma apropii de unele...
Imagine
--- destul de aproape incat sa imi fac o idee asupra blanii,nu am vazut nici o blana destul de frumoasa pt a o aseza pe jos in fata semineului..
Imagine
..alt animal.
Si uite asa am tinut-o pan pe la 4 dupa amiaza,cand deja inecepea sa fie tarziu tinand cond ca era iarna ,eram treaz de la ora 2am,ma cataram de la 3 si mai aveam de mers cateva ore bune pana la masina,ce-i drept de coborat.
Al a fost momentul cand pregatindu-ma sa cobor de pe creste,pe un cresta paralela din dreapta mea am vazut un grup de 5 capre.Fara sa pun binoclul la ochi am stiut exact ca una dintre ele era ceea ce cautam.Pasteau linistite inainte de caderea serii
M-am miscat foarte incet vreo 50 de m pana la o ravena ce ducea pana in albia pariasului la vreo 500 de m sub mine.De indata ce am sarit in ravena nu ma mai puteau vedea asa ca efectiv am inceput sa fug la vale incercand sa ma sigur din cand in cand ca nu imi rup ceva minor cum ar fi gatul ,pe parrcurs.
O data ajuns in vale,cu gattul in aceeasi pozitie in care il aveam cu 10 min mai devreme si cu caprele pascand cu nepasare si jucandu-se.am inceput sa ma tarasc spre un punct din care puteam sa evaluez mai bine situatia.Zis si facut.
2minute mai tarziu :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: .O senzatie vecina cu preinfarcul,Intre mine si caprele negre care erau la 450 de m,3 ciute stateau si motaiau ascunse in iarba cam la 150 de m,exact pe ruta pe care imi propusesem sa ma apropii.
Tinand con ca vantul batea direct de la ele catre mine,eram in siguranta,asa ca m-am retras usor inapoi in albia paraului si am luat-o prin apa trecan in amonte de ciute si ajungand intr-o poziti exact sub capre dar inca la cca 350 de m.Ma uit in sus si vad caprele oprite din pascut si uitandu-se oarecum amuzate in directia mea.
Realizand ca am maxim 30 de secunde la dispozitie,am asezat arma pe o bucata de stanca ce era in mijlocul paraului,am desfacut bipod-ul ,am pu rucsacul sub pat si ingenunchind in apa rece ca gheata am reusit sa sa asez catarea lunetei pe umarul tapului.
In timp ce ace de cheata tot mai lungi imi intrau in picioare,am apasat uuuuu sss oo r de tot pe tragaci si BOOOOM.
Tapul nici nu s-a miscat dar vazand celelalte capre fugind si in timp ce pusesem alt glont pe teava am realizat ca nu are rost sa mai trag. Cateva secunde mai tarziu,a facut 2 pasi dupa care aczut secerat.
Am lasat rucsacul si arma,am luat aparatul foto si cutitul si 25 de min mai tarziu cu inima iesindu-mi prin urechi....
Imagine
:D :D :D :D :wink: ....
Imagine
Imagine
:D :D :D ...inapoi langa arma si rucsac si gata de drumul spre casa
Cand covoarele vor fi gata o sa va arat rezultatele
Nu va povestesc cum a fost drumul inapoi pt ca jumatate a fost iad dar la modul ce mai sincer nu mi-l mai aduca aminte :lol: !
enjoy!!!!
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: Noua Zeelanda

Mesajde the deer hunter pe 20 Iul 2009, 07:55

SCUZE!
s-AU AMESTECAT NISTE POZE
ASTA E TAPUL CARUIA I-AM LUAT BLANA!
Imagine
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: Noua Zeelanda

Mesajde gabi horga pe 20 Iul 2009, 08:07

Fratioare cum emigram si noi in new zeeland ,ca ma apucat un dor de duca........
gabi horga
 
Mesaje: 15
Membru din: 25 Dec 2008, 20:40

Re: Noua Zeelanda

Mesajde the deer hunter pe 20 Iul 2009, 10:05

ALTE VANATORI LA CAPRA NEAGRA!
Imagine
prima mea capra neagra
Imagine
... adoua capra neagra...
Imagine
Vanatoare la capra neagra pe WEST COAST,Mt COOK
Imagine
...tabara la 2200m...
Imagine
....si animalele...
Imagine
..alt animal..
Imagine
......
Imagine
..si alt animal.
Imagine
Si inapoi pe EAST COAST!
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: Noua Zeelanda

Mesajde sorin flutur pe 20 Iul 2009, 13:05

superb vanatoarule de cerbi...ne-ai infipt cutitul in inima...si acuma il rasucesti :D
cu pasaretul cum stati....despre vanatoare cu cainii ?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Noua Zeelanda

Mesajde sorin flutur pe 20 Iul 2009, 13:30

propun banarea lui Deer Hunter...altfel emigram toti :D
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Noua Zeelanda

Mesajde VANATORU77 pe 20 Iul 2009, 16:30

Pfaiii de capu meu, m-ai nebunit omule cu pozele astea, sunt cele mai frumoase poze de pe forum ,fara sa se supere colegii forumisti, bravo !
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Noua Zeelanda

Mesajde the deer hunter pe 21 Iul 2009, 06:11

RASPUNSURI:
Pt Val--- scuze ca m-am exprimat gresit intreband "ce presupune povestea",ma refeream daca e o limita de cuvinte(cat de lunga,cat de scurta)/cam cate poze pot sa atasez si unde sa ti-o trimit
Pt Vanatoru---- mersi mult de tot si ma bucur ca ti-au placut,exact asta a fost si ideea pt care le-am postat,ca sa se poate bucura si altii pt ca si eu la randul meu ma bucur de povestile altora
Pt Sorin---- :lol: :D ,deci ideea nu era sa fac operatie pe cord deschis ,cu cutitul.Dar oricum pt ca vad ca ai supravietuit ,acum esti imun,asa ca o sa mai postez(inainte sa fiu baned :D ).
Si oricum in apararea mea ,ca un mare magar,am sa dau vina pe alin3006,el a avut ideea si mi-a lansat invitatia
In ceea ce priveste PASARETUL,poti vana rate(3 luni pe an),gaste canadiene(11 luni pe an) si lebede tot anul.Majoritatea celor care vaneaza pasari au caini,95% labradori.
Eu personal nu vanez pasari(desi am fost innebunit dupa gaste in tara)pt ca nu am timp si pt ca nu le mai gasesc la fel de provocatoare ca vanat dupa ce am inceput sa vanez in munti.Pe langa astea sunt si inebunit de pescuit(somon si pastravi in principal dar si la ocean) si in felul asta e foarte greu de gasit timp liber.
Apropo de pescuit ,daca sunt si pescari printre membri,pot sa postez niste povesti si cu pescuit.
Daca mai aveti intrebari nu va sfiiti sa trageti.
Salutare si ne v-om vedea in curand la cerb!
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: Noua Zeelanda

Mesajde the deer hunter pe 21 Iul 2009, 07:43

SEZOANE DE VANATOARE
Nu stiu daca am precizat dar mi-am adus aminte cand m-a intrebat Sorin de pasari.Ratele si gastele sunt singurele animale la care exista sezon si la care trebuie sa platesti enorma suma de cca 40 euro pe an si ai dreptul sa vanezi in toata tara cu permisul respectiv.
La tot vanatul cu blana(cerb,capra neagra,tahr,iepuri,porci,etc) situatia se complica abrupt,in sensul ca sezonul este de 365 zile/an(366 o data la 4 ani) si este un sport rezervat in general celor cu bani si relatii deoarece:
-costul permisului este 0$(zero adica nimic)
-il obtii printr-un telefon la agentia de mediu in care le dai numele si adresa iar a doua zi il ai in posta :(
La vanatul cu blana nu exista limita de animale impuscate!
Deci cand am inceput sa vanez ,toti prieteni de aici se uitau la mine de parca eram retardat pt ca ii intrebam un milion de intrebari despre permise si autorizatii si....... :evil: .
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: Noua Zeelanda

Mesajde cross67 pe 21 Iul 2009, 09:05

ce costisitoare e vinatoarea la voi :twisted: .......cred ca o sa ne constituim intr-un grup de emigranti si o sa poposim pe tarimul vinatorii(NouaZeelanda) :D :D :D
ne-ai inebunit cu pozele, dar mai ales cu conditiile alea ,,grele'' de a deveni vinator :evil:
nu este pe lume placere mai mare.........
Avatar utilizator
cross67
Veteran
 
Mesaje: 419
Membru din: 04 Sep 2007, 09:28

Re: Noua Zeelanda

Mesajde sorin flutur pe 21 Iul 2009, 12:14

sa ma....in ea de militie...demisionez...plec...angajeaza ciobani in Noua Zeelanda?
mai povesteste ca ne-ai inebunit :shock:
permisul de arma il cumperi in statia de autobus?
caini in afara de retrieveri nu aveti?
limieri, gonitori, caini de aret?
pasari din familia potarnichii, fazanului, prepelitei sau sitarului nu aveti?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Noua Zeelanda

Mesajde VANATORU77 pe 21 Iul 2009, 16:37

@the deer hunter

Baga si cu pestii , nu de alta dar sa fie tacamul complect :) :wink:
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Noua Zeelanda

Mesajde Tudor pe 21 Iul 2009, 20:32

the deer hunter scrie:SEZOANE DE VANATOARE
Ratele si gastele sunt singurele animale la care exista sezon .


Cum adica, la voi exista sezon la rate si gaste? :shock: De ce nu se vaneaza tot anul?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Următorul

Înapoi la Oferte si discutii despre vanatoarea in alte tari

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate