Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 07:18

Alimente / Bauturi care ne dau energie

Aventura , tehnici de supravietuire , intr-un cuvint outdoor .

Moderatori: mialxx, popaliviu

Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde george_ciprian86 pe 05 Noi 2008, 12:46

In momentele in care care plec sus pe munte si stiu ca am mult de mers iau cu mine o sticla cu apa in care bag miere si putina zeama de lamaie.
Este excelenta combinatia.

Voi folositi chestii de genul asta?

Sa nu-mi spuneti ca folositi tuica. :D Am incercat si eu o data la indemnul altora - desi nu imi place de loc - si mai mult m-am inmuiat.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde bogdanm pe 05 Noi 2008, 12:50

Lapte dulce+galbenus de ou+miere... excelenta combinatie, o gramada de energie, dar nu poate sta proaspata mai mult de o zi.
Mai am obiceiul de a bea oua crude (cand sunt disponibile).
Cateodata, cand tratez apa cu pastile, iau si vitamine efervescente (sa taie gustul de la pastilele de purificat).
Oricum, la orice drum care presupune si macar o noapte in aer liber, sticla cu miere este sfanta. Se poate folosi la ce te taie capul (indulceste apa, antiseptic, energie cat incape...)
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde Alin3006 pe 05 Noi 2008, 13:00

Ca energizant, cea mai buna detasat e batrana glucoza. Intra in sange mult mai repede decat zaharul sau mierea si efectul dureaza mai mult. Nu amestec nimic in apa, pentru ca genul asta de amestecuri, desi se asimileaza mai repede, fac sete mare. Mai bine mananc glucoza pur si simplu si beau apa dup-aia.
Si ciocolata e ok, e revigoranta. In general toate dulciurile dau multa energie in timp scurt.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde bogdanm pe 05 Noi 2008, 15:32

Sa nu uitam cafeaua ;)
O cana de cafea creste moralul si ne improspateaza.
Chiar si cafeaua solubila. Un plic de 3-in-1 gasesti sigur pe la mine prin masina sau prin rucsac :mrgreen:
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde val pangica pe 05 Noi 2008, 16:02

Cafeaua e OK ! In plus eu cind merg la peste , la concursuri si stiu ca depun efort fizic , dorm putin , samd - imi iau intotdeauna niste sticle de Gatorade la mine . Mai ales vara te hidtarezi excelent cu aceasta bautura energizanta . Nu imi plac genul RedBull samd - pentru ca au efect la "corason" . :lol:
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde bogdanm pe 06 Noi 2008, 13:15

Am vazut prin magazine niste batoane energetice.
Din ce mi-am dat seama, contin fibre si glucoza (glazurate cu ciocolata :) )
Oare or merita?
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde grigguti pe 06 Noi 2008, 20:13

eu folosesc ciocolata si zahar candel. mi-a prins bine.
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde amis pe 07 Noi 2008, 08:14

Incercati si o palincuta :D
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde bogdanm pe 10 Noi 2008, 16:17

Am incercat eu, sambata la mistret. Dupa "sutul" de energie de la inceput a urmat o perioada de moleseala, perioada in care juram ca am picioarele de plumb. Asa ca a trebuit sa mai dau cu un "sut" de energie. Si inca unul, si inca.....
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde sorry_nellu pe 11 Noi 2008, 13:52

si dupa fiecare "sut" erai alt om. :lol: asa e! dupa fiecare pahar esti alt om. tot asa, pana ajungi ...ultimul om!
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde testokick pe 12 Noi 2008, 15:02

Din punct de vedere al hranirii omului, cea mai indicata sursa de energie vine din carbohidrati simplii dar cei complecsi sunt mai indicati pentru ca tin de foame mai mult timp, se elibereaza treptat si nu cazi in binecunoscuta bola a porcului. Maninci dulce si te ia somnul. Personal recomand sa fie o combinatie de carbohidrati rapizi(simplii) 50 % si restul grasimi si proteine, dar daca nu ai apa te usuci de sete. Pe de alta parte, daca esti in situatie de supravituire si nu antrenament de supravietuire maninci ce ai la indemana, chiar daca este slanina chioara sau carne goala. Mai este si problema in cazul in care maninci doar carne, fara lichide, rinichii sunt suprasolicitati dic cauza proteinei din sange si pot aparea blocaje renale. Gata ca facem deja nutritie medicinala.
Glucoza este de departe cel mai bun supliment pe munte. Apoi vine zaharul. Ca bauturi merge cam orice atata timp cat nu are excitanti in cantitate mare, gen cofeina. Red bull si Burn nu au ce cauta in rucsac decat cand pleci dimineata de acasa si vrei sa te trezesti mai repede. E mult de vorba cu excitantii pe munte sau in situatii de supravietuire. Istoria a dovedit-o ca energizantele in aceste situatii fac mai mult rau decat bine.
Never say never
Avatar utilizator
testokick
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Mai 2008, 08:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde testokick pe 16 Dec 2008, 22:54

Am recitit aceste discutii si vin cu noi completari. Glucoza intra foarte repede in sange dar pleaca la fel de repede cu specificarea ca la nivel energetic nu se simte ca scade. Batoanele energetice nu le recomand(am vandut prea multe ca sa nu stiu) in situatii normale, pentru ca sursa de energie vine din proteina de slaba calitate(citeste soia) si carbohidrati simplii(zahar), cat despre grasime,... se foloseste margarina. Asa ca mai bine folositi miere, slanina sau alte metode traditionale decat aceste "batoane" minune. La 3 in 1 nu va spun decat un singur lucru si pe care nu a sa-l gasiti scris pe nici un pachet. Exista o substanta care nu permite amestecului de praf(3 in 1) sa se lipeasca de peretii vaselor masinilor ce produc aceste produse. Asta este singurul rol al ei. Este o subtanta toxica si nu o veti gasi trecuta nicaieri.
Poate ca sunt maniac sa ma uit la ce consum si stiu ca de ceva voi crapa intr-un final...dar de ce nu de batranete?
Never say never
Avatar utilizator
testokick
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Mai 2008, 08:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde bogdanm pe 21 Ian 2009, 11:25

Uitasem de batoanele de ciocolata. Un Snickers este sfant. La mine tine si de foame, si-mi da destula energie.

Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde ventura pe 21 Ian 2009, 14:37

Un baton de ciocolata este binevenit.
Si apa plata...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde Alin3006 pe 24 Feb 2009, 14:10

Intr-o tura de pestera, pe vremea cand cochetam cu speologia, am folosit smochinele cu mult succes, intr-un moment in care eram complet epuizat fizic. Efectul a fost spectaculos. La fel glucoza - aia veche, comunista, da energie in minutul doi dupa ce ai ingitit-o.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde testokick pe 24 Feb 2009, 20:33

bogdanm scrie:Un Snickers este sfant.Bogdan

Numai sa nu fie prea cald ca o sa bei ciocolata calda cu alune si caramel :lol: Am patit-o cu totii
Never say never
Avatar utilizator
testokick
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Mai 2008, 08:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde VANATORU77 pe 04 Iun 2009, 16:26

In cazul in care care ni s-au terminat dulciurile, putem trece pe ceva carne cruda......uitati-va aici :shock: !

http://www.discoverychannel.co.uk/video ... resh-meat/
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde VANATORU77 pe 04 Iun 2009, 16:45

....si in cazul in care vi se face sete dupa carnea cruda, betzi un picutz de apa proaspata :shock:

http://www.discoverychannel.co.uk/video ... hant-dung/
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde VANATORU77 pe 04 Iun 2009, 16:48

Scuzatzi balba de la prima postare! (care care) :lol: da am dat in balbaiala :)
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde testokick pe 04 Iun 2009, 16:56

In caldura din Africa, ma indoiesc ca mai existau sanse sa ramana carnea "inca proaspata". Desi zebra parea apetisanta, m-as fi dus mai degraba sa omor un vultur ce nu-si putea lua zborul, pentru mancare. Pentru un "instructor" care-si bea urina intr-un show doar de dragul audientei, l-as baga pe unde a iesit si cu 2 pumni in cap, daca asa crede el ca se poate supravietui. Bear Grylls face doar show. Desi, probabil are ceva pregatire specifica militara, face emisiunile de dragu punctelor de rating, fara sa aduca ceva util(sau real) in aceste emisiuni.
Si ca ca incheiere, nu v-as recomanda carne(mai ales cruda) intr-o zona in care nu ai apa, decat daca vrei sa faci blocaj renal in maxim 1 ora si deja esti plictisit de viata.
Mai bine uitati de Bear Grylls.
Never say never
Avatar utilizator
testokick
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Mai 2008, 08:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde VANATORU77 pe 04 Iun 2009, 17:35

Eu cred ca nu prea are timp sa se strice carnea pacolo, la foamea care o au animalele si pasarile alea......ma indoiesc ca s-ar strica. Acum cu burta plina de frigarui si bere nici eu nu as manca, dar daca ar da vreo foame peste mine, ma mai gandesc. Asta in cazul in care nu am nici kitt nici nimic la mine, dar eu i-mi doresc sa nu ajung vreodata in situatzia asta.

ps. nu am pus linku sa invat pe cineva sa supravietzuiasca dupa modelu Bear Grylls!
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde testokick pe 05 Iun 2009, 10:41

ps. nu am pus linku sa invat pe cineva sa supravietzuiasca dupa modelu Bear Grylls!

Eu stiu asta. Si multi din cei ce posteaza pe acest forum(daca nu toti). Insa o sa vina careva si o spuna ca a invatat aici, ca e ok. Mai ales ca vede si ca e la discovery... Daia mi-e mie frica.... desi nu e site-ul meu. Am patit-o acum 3 ani pe aceeasi situatie si nu mai vreau asemenea experienta. :shock:
Never say never
Avatar utilizator
testokick
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Mai 2008, 08:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde VANATORU77 pe 05 Iun 2009, 11:30

testokick scrie:
ps. nu am pus linku sa invat pe cineva sa supravietzuiasca dupa modelu Bear Grylls!

Eu stiu asta. Si multi din cei ce posteaza pe acest forum(daca nu toti). Insa o sa vina careva si o spuna ca a invatat aici, ca e ok. Mai ales ca vede si ca e la discovery... Daia mi-e mie frica.... desi nu e site-ul meu. Am patit-o acum 3 ani pe aceeasi situatie si nu mai vreau asemenea experienta. :shock:



Acum ca tot am avut discutzia asta , cititorii stiu ca nu e bine :wink:
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde Alin3006 pe 09 Iun 2009, 23:29

Acum ca Testokick a deschis discutia : mai e un show al celuilalt tip- Survivorman- plin de bullshit-uri de asemenea. Nu la fel ca la Bear Gyllis dar oricum, aproape. Cea mai mare vrajeala e aia cu filatul singur, fara echipa. Intrebati orice cameraman sau om de film, o sa rada cu lacrimi. Cum puii mei face o camera zoom si careu larg de una singura? Si cum se plimba pe verticala ? Hai sa fim seriosi. Dar e drept ca genul asta de chestii se vand bine, cel putin afara.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde bogdanm pe 09 Iun 2009, 23:43

Aline,
Les Stroud (ala din Survivorman) chiar este singur. Iar chestia cu zoom-ul se face din telecomanda ;)
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde Alin3006 pe 09 Iun 2009, 23:47

bogdanm scrie:Aline,
Les Stroud (ala din Survivorman) chiar este singur. Iar chestia cu zoom-ul se face din telecomanda ;)


Bogdanele,

Da-o bre in ma-sa de camera! Tot din telecomanda il urmareste pe curba de nivel si face si zoom concomitent. Fac pariu cu tine pe o lada de bere- de care vrei tu da sa-mi placa si mie ca o s-o pierzi- ca te duc cu emisiunea la 3 oameni care fac treaba asta zi de zi si toti or sa-ti spuna ca e facatura??!!!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde bogdanm pe 10 Iun 2009, 00:05

De obicei, la sosire si plecare apare si un cameraman. In rest, el singur singurel.
Chiar sunt curios de exemplele tale, si dau eu lada ;) Nu de alta, dar am niste omuleti de la care scot 10 lazi, numai sa li se poata demonstra ca Les nu e singur. Omuletii fac emisiuni la concurenta ;)
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde testokick pe 10 Iun 2009, 17:59

Nene Bogdane si eu sunt fan Less Stroud dar cateodata niste imagini parca-s din calculator. Era odata pe un tarm si zicea el ca echipa de filmare abia a plecat in civilizatie. Beleaua e ca acea camera care ii tinea companie lui Survivorman se cam rotea dupa el in timp ce se plimba pe tarm....Hmmmmm. Miroase-a pute, ca de vazut am auzit ca e pipaiala. Nu-mi convine cand vad ca marke(ra)tingul e la mare cautare in dezavantajul onestitatii, dar asta este. Ma resemnez si merg mai departe cu ce vreau sa invat de acolo.
Never say never
Avatar utilizator
testokick
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Mai 2008, 08:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde bogdanm pe 10 Iun 2009, 18:03

Bre, bagati, va rog, exemple concrete. Sezonul X, episodul Y, minutul tz.
Nu de alta, dar v-am spus ca am niste omuleti de abia le asteapta...
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Alimente / Bauturi care ne dau energie

Mesajde ogre71 pe 12 Iun 2009, 21:14

Alin3006 scrie:Ca energizant, cea mai buna detasat e batrana glucoza. Intra in sange mult mai repede decat zaharul sau mierea si efectul dureaza mai mult. Nu amestec nimic in apa, pentru ca genul asta de amestecuri, desi se asimileaza mai repede, fac sete mare. Mai bine mananc glucoza pur si simplu si beau apa dup-aia.
Si ciocolata e ok, e revigoranta. In general toate dulciurile dau multa energie in timp scurt.

Buna glucoza...dar ca toate lucrurile bune, pe cale de disparitie... Tu de unde o cumperi ?
ogre71
 
Mesaje: 5
Membru din: 08 Mai 2009, 15:49

Următorul

Înapoi la Survival camp

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate