Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 00:51

Lupta cu cutitul - Knife Fighting

Aventura , tehnici de supravietuire , intr-un cuvint outdoor .

Moderatori: mialxx, popaliviu

Lupta cu cutitul - Knife Fighting

Mesajde FlorinPPopescu pe 03 Noi 2009, 16:44

Cutitul este una dintre armele folosite foarte des de catre trupele de interventie din toata lumea, deasemenea o arma folosita in artele martiale traditionale, o "unelta" pentru un potential agresor si un important capitol al artei martiale filipineze numita Eskrima.

Pentru cei interesati de lupta cu cutitul sau impotriva unui agresor inarmat cu o astfel de arma, va rog sa vizitati site-ul http://knife.eskrima.ro pentru mai multe informatii sau sa ma contactati folosind E-mail: knife@eskrima.ro sau Tel: 0726 306 890

Deasemenea daca aveti intrebari de orice fel, as fi bucuros sa va raspund pe forum.
FlorinPPopescu
 
Mesaje: 4
Membru din: 26 Oct 2008, 16:18

Re: Lupta cu cutitul - Knife Fighting

Mesajde Ursus2006 pe 03 Noi 2009, 17:17

M-ai bulversat putin. Aceste cutite sunt si pentru vanatoare?? Esti vanator? Vad ca esti inscris din 2008 pe acest forum ! Ori doar vrei sa le vinzi ? Vanatorii au permis de port-arma tip B( cica port si folosinta) , nu cred ca apuca inamicul " om " sa ii atace.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Lupta cu cutitul - Knife Fighting

Mesajde grigguti pe 03 Noi 2009, 18:41

Magnum ai ?! :)
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupta cu cutitul - Knife Fighting

Mesajde Moose_Master pe 03 Noi 2009, 20:32

Eu sunt pasionat de atac la Katana combinat cu Wakizashi(indiferent de specia pe care trebuie s-o atac...de la vrabie la tigru orice imi cade in mana). Acum, nu stiu daca lancea sau palosul s-ar ridica la asteptari.
Oricum de mult visez la o confruntare cold steel vs. moose.
Opinii?
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Lupta cu cutitul - Knife Fighting

Mesajde Ray pe 03 Noi 2009, 22:14

FlorinPPopescu scrie:
Pentru cei interesati de lupta cu cutitul sau impotriva unui agresor inarmat cu o astfel de arma, va rog sa vizitati site-ul http://knife.eskrima.ro pentru mai multe informatii sau sa ma contactati folosind E-mail: knife@eskrima.ro sau Tel: 0726 306 890

Deasemenea daca aveti intrebari de orice fel, as fi bucuros sa va raspund pe forum.
:
:D oare care sunt sansele unui "agresor inarmat cu o astfel de arma contra unui proiectil .45 auto : :mrgreen: :mrgreen:
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 205
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: Lupta cu cutitul - Knife Fighting

Mesajde Anndrei pe 03 Noi 2009, 22:34

Ar trebui stearsa postarea...
Aici sintem VINATORI!!! Nu criminali sau agresori de babe in zile de pensie!!!!
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupta cu cutitul - Knife Fighting

Mesajde ssteffan pe 03 Noi 2009, 23:12

Parca filipinezii au secta aia de-si manaca mortii, am ramas socat intr-un ziar de mare tiraj de la noi ii aratau peaia cum ii ciopateau cu cutitelele lor ascutie.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Lupta cu cutitul - Knife Fighting

Mesajde keops pe 04 Noi 2009, 10:23

Poate ne invita la o organizata la iepuri cu cutitele.
Sau poate vrea doar sa mareasca omul ratingul la site-ul ala.
Nu stiu, dar astept continuarea.
Keops
keops
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 15 Mai 2008, 09:13
Locaţie: Giurgiu

Re: Lupta cu cutitul - Knife Fighting

Mesajde violiv pe 04 Noi 2009, 19:09

Sau poate a vrut sa-si ofere cunostintele si disponibilitatea de a va raspunde la cate o intrebare legata de cutite....parca le folosim cel putin la fel de des ca pe arme....parca avem si topicuri dedicate si chiar foarte disputate.
Ce sunteti asa domnisoare? Inainte de a face orice cu un cutit trebe sa inveti sa-l tii in mana. Poate omul stie mai bine ca noi toti la un loc cum sa faci asta fara sa lasi din degetele personale prin blana mistretului.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Lupta cu cutitul - Knife Fighting

Mesajde grigguti pe 04 Noi 2009, 19:22

Hai ca suntem rai deja cu omu'
:lol: ma si gandesc ca daca iau cursuri si invat ce si cum cu cutitu', cand intru in padure, mistretu' se preda singurel si-si ofera blana, coltii si bonus inca o pereche de la vre-un var ceva numai sa pun cutitu' jos.
:lol: :lol: :lol:
deci se merita !
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupta cu cutitul - Knife Fighting

Mesajde FlorinPPopescu pe 07 Noi 2009, 10:59

Ursus2006 scrie:M-ai bulversat putin. Aceste cutite sunt si pentru vanatoare?? Esti vanator? Vad ca esti inscris din 2008 pe acest forum ! Ori doar vrei sa le vinzi ? Vanatorii au permis de port-arma tip B( cica port si folosinta) , nu cred ca apuca inamicul " om " sa ii atace.


Sa am curaj sa va mai raspund sau sa-mi fie frica :)).
Acelasi post l-am pus si pe forumul colectionarilor de arme, la Edge Weapons, si acolo am cam primit aceleasi raspunsuri ca si de la dvs.
Pur si simplu mi-am permis sa ma gandesc ca printre cei care citesc acest forum voi gasi si persoane care sunt pasionati de cutiti si/sau sunt interesati de ceea ce v-am prezentat. In Romania cel putin nu prea gasesti persoane care sa fie interesate de lupta cu cutitul.
Pe mine asta ma intereseaza din perspectiva apararii impotriva unui agresor inarmat cu un cutit, insa ca sa studiezi autoaparare trebuie sa cunosti si agresiunile de care sa te feresti. Prin urmare ajungem la lupta cu cutitul.

Probabil veti vrea sa-mi spuneti sa ma pun postul pe forumuri de arte martiale/autoaparare/etc si nu va contrazic, insa m-am gandit ca poate voi gasi persoane interesate de asta si printre utilizatorii acestui forum.

Daca moderatorilor forumului li se pare ca am gresit postand asta aici, va rog sa stergeti postul.
FlorinPPopescu
 
Mesaje: 4
Membru din: 26 Oct 2008, 16:18

Re: Lupta cu cutitul - Knife Fighting

Mesajde FlorinPPopescu pe 07 Noi 2009, 11:07

:D oare care sunt sansele unui "agresor inarmat cu o astfel de arma contra unui proiectil .45 auto : :mrgreen: :mrgreen:[/quote]

prin anii 70-80 americanii au facut un documentar despre agresori inarmati cu arme cu capacitatea de a taia, intepa, raportandu-se diverse obiecte (de la cutit la surubelnite si pana la ustensile de bucatarie, gen satar) cu care fusesera atacati politisti in timpul serviciului.

au constatat ca e nevoie de o distanta de vreo 10 metri ca sa poti sa raspunzi cu foc de arma, IN SIGURANTA, impotriva unui atacator cu o arma alba. nu cred ca mai am documentarul respectiv dar daca doresti ti-l pot face rost.

deci ce crezi, care sunt sansele unui atacator cu o arma alba impotriva unui proiectil .45 ? Personal am si un pistol, in calibru .40 sw, dar intr-un conflict de aproape, te asigur ca nu poti raspunde direct si doar cu foc de arma.
FlorinPPopescu
 
Mesaje: 4
Membru din: 26 Oct 2008, 16:18

Re: Lupta cu cutitul - Knife Fighting

Mesajde Anndrei pe 07 Noi 2009, 17:58

...Mai exact 7 metri, sau regula celor 21 de pasi, ceva de genul...
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupta cu cutitul - Knife Fighting

Mesajde Moose_Master pe 07 Noi 2009, 18:03

Florin Popescu, personal te inteleg in ceea ce priveste "pasiunea" pentru ceva. Si eu sunt pasionat de sabii si pot sa-ti vorbesc ore despre acest subiect. Fara suparare insa, aici vorbim de spre vanatoare si arme de foc.
Dupa cum ai vazut nu ti-a sters nimeni postul. Deci cine este interesat de subiectul descris de tine se va duce pe forumurile de profil si va continua acolo discutia.

Cat despre .45ACP vs. cutit(fie el manuit si de cel mai abil aruncator de cutite din Univers), cred ca ai facut totusi o gluma.Cauta pe-aici pe undeva tabelul lui dtpu cu puterea de stopare si ai sa intelegi acolo ce inseamna sa te intersectezi cu un proiectil de dimensiunea descrisa mai sus. Asa cum nu mergi cu pistolul in holster la vedere nu mergi nici cu cutitul in holster la vedere. Deci ambii aveti sanse egale sa va scoateti armele in acelasi timp, apoi....judeca si tu care poate face primul prima miscare letala(lasa studiile americanilor sau daca nu vrei sa le lasi macar pune sare si piper in ceea ce citesti).

Nu am vrut sa te jignesc in postarea mea de mai sus. Este doar o fantezie a mea: sa intalnesc un animal mare si sa fiu inarmat cu o Katana. Pe bune! Dar vezi tu, nu intereseaza pe nimeni lucrurile astea. Astia aici sunt toti niste obsedati de vanatoare si arme de foc. Asta e esenta a ceea ce am vrut sa-ti spun.

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Lupta cu cutitul - Knife Fighting

Mesajde bogdanm pe 28 Aug 2012, 20:52

Dupa aproape 3 ani de la initierea topicului si dupa aproape un an in care am cochetat cu Pekiti Tirsia, pot spune cu mana pe inima ca nu este absolut deloc timp pierdut timpul petrecut cu FMA.
Da, OK, la o confruntare directa cu un .45 ACP la o distanta de peste 10 metri, nici mama ninjalaului nu are vreun argument. Insa nu multi dintre noi cara la brau 24/7 un .45ACP, pe cand omuleti mai negriciosi si cu sabii (parca ninja le zice, popular) mai avem sansa sa intalnim.
Ori tocmai in cazul intalnirii unui astfel de ninjalau si in cazul in care efectiv nu mai avem alternative intervine FMA. Si nu va ganditi neaparat ca lupta cu cutitul presupune sa ai la brau o semimaceta gen Rambo, lupta cu cutitul mai presupune si apararea fata de acel cutit. Care aparare nu garanteaza nimeni ca este infailibila, insa poate sa-ti ofere in plus exact atatea sanse cat sa scapi cu viata.
Parerea mea? Daca aveti sansa sa "prindeti" niste cunostinte de lupta cu si impotriva cutitului, acestea sunt benefice. Si tot parerea mea este ca mai bine sa te indrepti catre un stil de lupta ce nu necesita 20 de ani cu 3 antrenamente pe saptamana ca sa termini o lupta in 3 secunde sau ca sa fii cel ce pleaca pe picioare de la locul unei confruntari.
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges


Înapoi la Survival camp

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Publicitate