Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:02

Ce tip de munitie folositi la rate?

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderatori: Sly_Fox, Marius

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde HUNTING MAN pe 23 Ian 2009, 00:31

Ce alica este asta si la ce se foloseste???asa scrie pe cutia cartuselor: 12/70/12(2 3/4'')32 g (1 1/8oz.)inteleg doar ca sunt calibru 12/70,32 grame si cam atat :D ,dar pt ce???iar pt rata sa mai inteleg ca pe vremea asta sunt bune cartusele de 32grame,de 3,5mm?si ceke de sus sunt tot de 3,5?eu folosesc sell&bell si sunt f multumit de ele,ma ajuta si foarte mult tabelul dupa fundul cutiei :D ,pt inceput
HUNTING MAN
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 20 Iun 2008, 21:09

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Sharpshooter pe 23 Ian 2009, 19:21

sezonul asta am avut o revelatie! daca te inveti bine cu un tip de cartuse si ai rezultate, nu le mai schimba nici maca de curios!

trag la tot cu Cheditte JK6 3.5mm fazan rata si iepure, la iepure combinatie de 3.5 cu 3.9 mm
cand am incercat altceva de curios si de nevoie... rezultate rusinoase, etc etc. :wink:
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde HUNTING MAN pe 23 Ian 2009, 20:44

Pai atunci iti urmez si eu sfatul pt ca este unul foarte important si poate functioneaza si la mine :D
HUNTING MAN
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 20 Iun 2008, 21:09

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde MAsterD pe 23 Apr 2009, 14:24

se pare ca noi de la arad tragem numai cu jk6 ,,,,,si eu numai asa ceva iau. sunt rapide
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde yoghi pe 01 Mai 2009, 10:40

2.7 de 36g cheditte sau baschieri
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re:

Mesajde Marius pe 02 Mai 2009, 08:52

yoghi scrie:2.7 de 36g cheditte sau baschieri

Esti "de-al meu" ca sa zic asa. Ai aceleasi motive ca mine? Uite ce ziceam la topicul asta cu ceva timp in urma:

Marius scrie:Sfatul meu este sa tragi cu nr. 6 italian, adica 2,7mm, 36g.
Alica mai mare nu acopera la fel de bine pasarea.
Cele de 2,7 au avantajul de a putea fi folosite optim si la rate mici (sarsele) sau alte specii mai mici decat rate mare.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde yoghi pe 08 Mai 2009, 14:02

ai dreptate colegu

eu folosesc 2,7 la turturele ,porumbei,sarsele, rate,fazani,iepuri,si vulpi in padure
imprastierea este perfecta iar jk6 ii da viteza si energie
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde vsnhunt pe 01 Oct 2009, 21:12

La rata mare mai ales pe balta este indicata alica de 3.25-3.5mm mai ales iarna si pe vant.
La rata mica alica de 3mm.Sub acest diametru nu este indicat pentru ca riscati sa raniti multe piese, iar pe balta daca rata e ranita se baga la fund si acolo ramane.
Citeam mai sus ca la iepuri foloseste cineva 2.7 mm.Cred ca o alica de 4-4.5mm e cea mai indicata.
La gaste 4.5-5 mm.Pe vremuri trageam si cu alica de 6-7mm!!!! la gasca de vara.
Am avut rezultate excelente cu un cartus de 5.1 mm si care avea bura din pasla.Parca erau de la seller and bellot.nu am mai gasit nicaieri.
Pentru cei cu experienta va recomand sa va faceti cartusele de gasca acasa.
vsnhunt
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 20 Sep 2009, 00:09

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Kristi pe 02 Oct 2009, 04:57

yoghi . La rate si poate si la iepure mai aproape te accept cu 2,7 dar la vulpe.... Vulpea este foarte tare la foc. Eu trag la rate cu alica de 3 pe dreapta si 3,5 pe stanga .
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde cata.pete pe 11 Noi 2009, 22:02

Folosesc cartuse UNC cu alica nr 5 italian,35g, iar pe teava a doua RIO ROYAL nr 4 spaniol,36g.Mai folosesc si productie proprie cu alica de 3mm cu bura de pisla atunci cind trag pe inserat si vin mai aproape iar tirul e mai putin precis.Nu trag la distanta mare in speranta unei lovituri norocoase deoarece se ranesc multe si nu se recupereaza.La 35-40m maxim,daca e mai departe nu trag,stau linistit si vine alta mai aproape.
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Madalin pe 21 Noi 2009, 00:11

De obicei la rata,fazan,iepure trag cu:- 3 mm de 36 grame(BASCHIERI & PELLAGRI) din cal 12mm choke 3*...
si cu 3 mm de 28 grame(BASCHIERI & PELLAGRI) din cal 16 mm choke 1*-4*
Madalin
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 22 Feb 2008, 11:41
Locaţie: Ploiesti

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde vsnhunt pe 21 Noi 2009, 21:53

La iepure nu e recomandat in nici o circumstanta alica mai mica de 3.5mm.
la rata alica intre 3-3.5mm

Folosind diametre mai mici riscati sa raniti multe piese si e pacat.Aceasta greseala e frecventa la incepatori.
Personal am impuscat si gasca cu 2.5 mm dar veneau foarte foarte jos.
vsnhunt
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 20 Sep 2009, 00:09

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Sly_Fox pe 21 Noi 2009, 21:55

Madalin scrie:De obicei la rata,fazan,iepure trag cu:- 3 mm de 36 grame(BASCHIERI & PELLAGRI) din cal 12mm choke 3*...
si cu 3 mm de 28 grame(BASCHIERI & PELLAGRI) din cal 16 mm choke 1*-4*



Madalin, nu vreau sa te supar, dar a spune ca o arma de vanatoare este de cal 12 mm sau 16 mm este o greseala. . Nu exista cal 12 mm si cal 16 mm, ci cal 12 , 16, 20 etc.
De exemplu, diametrul tevii la cal 12 este de 18,2-18,4 mm. Daca e sa folosim clasificarea ta, ajungem la concluzia ca arma calibrul 16 (mm) ar avea diametrul tevilor mai mare decat cal 12 (mm), ceea ce nu este adevarat.
Este destul de simplu, nu mai pune mm dupa cifrele 12 si 16. :wink:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Madalin pe 21 Noi 2009, 22:43

Vsnhunt si mie mi sa intamplat sa impusc tap cu 3,5 mm,deoarece era pentru prima data cand trageam cu un bock(al unui prieten) si nu stiam prea bine care tragaci corespunde cu teava :oops:... si am mai impuscat iepure cu proiectil unic,cand am scos cartusul si am vazut ca il incurcasem nu intelegeam cum de a picat iepurele :lol:(mai trag 100 si nu mai am norocul acesta)
Madalin
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 22 Feb 2008, 11:41
Locaţie: Ploiesti

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Madalin pe 21 Noi 2009, 22:45

Sly_Fox mersi pentru corectare :)
Madalin
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 22 Feb 2008, 11:41
Locaţie: Ploiesti

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde bipmia pe 10 Aug 2010, 13:20

Personal eu folosesc cel mai mult Cheditte JK6 3-3,5 mm. Am prieteni care la rata merg pe 2,7 mm, sau mai mici. La gasca minim 4,5mm sau mai mari...cat mai mari si magnum sa fie... :twisted: :twisted: :twisted:
bipmia
 
Mesaje: 14
Membru din: 25 Ian 2010, 14:30

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde yoghi pe 11 Aug 2010, 01:18

[quote="Kristi"]yoghi . La rate si poate si la iepure mai aproape te accept cu 2,7 dar la vulpe.... Vulpea este foarte tare la foc. Eu trag la rate cu alica de 3 pe dreapta si 3,5 pe stanga .[/quote]

Eu am scris acolo '' la padure'' asta inseamna ca vulpea este 5-25m de tine si daca focul e plasat pe partea din fata iti garantez ca se da peste cap la fel ca iepuru.

@vsnhunt
daca tu ai impuscat gasca cu 2,5 cu toate ca '' la iepuri se foloseste cel putin 3,5mm'' (zicea cineva pe forum 8) ) ;de ce nu as trage si eu cu 2,7 de 36-37g la iepuri

@madalin
daca nu sti cum e cu 12-16 -20 ce faceai cu alica 3,5 la o vanatoare de tap unde se presupune ca autorizatia costa cel putin 500 lei. erai pregatit sa strici pinda sau bataia pentru un iepur sau nu conta pt ca era o vanatoare ''la ghici''


trebue sa existe o proportie intre suprafata de contact si densitatea alicelor,,iar multele ratari si pasari ranite apar la tragatori cu zeci de cartuse trase............. nu la cei cu sute de mii :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde yoghi pe 11 Aug 2010, 01:31

de cand scriu pe forum am constatat ca unii vanatori trebue sa schimbe si ''Sfatuitorii'' nu numai cartusele

:lol:

cand veti avea o medie de 2 -2,5 cartuse la o rata atunci puteti sa recomandati altuia cu ce sa traga
iar cand ajungeti la 3focuri pt. doua rate atunci nu mai aveti nevoie de sfatuitori.
pina atunci ......munca si iar munca :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Sly_Fox pe 11 Aug 2010, 20:47

yoghi scrie:de cand scriu pe forum am constatat ca unii vanatori trebue sa schimbe si ''Sfatuitorii'' nu numai cartusele

:lol:

cand veti avea o medie de 2 -2,5 cartuse la o rata atunci puteti sa recomandati altuia cu ce sa traga
iar cand ajungeti la 3focuri pt. doua rate atunci nu mai aveti nevoie de sfatuitori.
pina atunci ......munca si iar munca :D


Da ce te faci cu cei care se lauda ca au o medie de 3 cartuse la 5 rate? :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde yoghi pe 11 Aug 2010, 22:46

trucaj Voiculescule
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde vsnhunt pe 15 Aug 2010, 13:43

yoghi scrie:
Kristi scrie:yoghi . La rate si poate si la iepure mai aproape te accept cu 2,7 dar la vulpe.... Vulpea este foarte tare la foc. Eu trag la rate cu alica de 3 pe dreapta si 3,5 pe stanga .


Eu am scris acolo '' la padure'' asta inseamna ca vulpea este 5-25m de tine si daca focul e plasat pe partea din fata iti garantez ca se da peste cap la fel ca iepuru.

@vsnhunt
daca tu ai impuscat gasca cu 2,5 cu toate ca '' la iepuri se foloseste cel putin 3,5mm'' (zicea cineva pe forum 8) ) ;de ce nu as trage si eu cu 2,7 de 36-37g la iepuri

@madalin
daca nu sti cum e cu 12-16 -20 ce faceai cu alica 3,5 la o vanatoare de tap unde se presupune ca autorizatia costa cel putin 500 lei. erai pregatit sa strici pinda sau bataia pentru un iepur sau nu conta pt ca era o vanatoare ''la ghici''

am tras la gasca cu 2.5mm pentru ca nu mai aveam cartuse cu alica de 4-5 mm si mai ales ca venea foarte foarte jos.In alte circumstante nu as fi tras deloc cu 2.5mm la gasca.
trebue sa existe o proportie intre suprafata de contact si densitatea alicelor,,iar multele ratari si pasari ranite apar la tragatori cu zeci de cartuse trase............. nu la cei cu sute de mii :mrgreen:
vsnhunt
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 20 Sep 2009, 00:09

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde colt_alb123 pe 10 Sep 2010, 21:27

Sunt vanator de cativa ani dar la rate am fost intaia oara iarna trecuta.Am tras cu o arma de cal.16 cartuse Fiocchi 28 grame alica de 2.9mm(italienii spun numarul scris pe cartus nu diametrul alicei),deci numarul 5.Rog pe cineva mai experimentat decat mine sa-mi spuna o sursa de unde pot cumpara cartuse cal 16 marca Miraj.29 grame sau B&P 28 grame -eventual cartuse care sunt incarcate cu pulbere folosita de B&P(adica MB sau F2) alica de 2.75mm (numarul 6) si 3.1mm(numarul 4).Mare multumire pentru ajutor!Respect
colt_alb123
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 08 Sep 2010, 20:45

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde DAC pe 13 Noi 2012, 22:14

Am o curiozitate ..care este diferenta in practica intre :

BASCHIERI & PELLAGRI CARTUS MB4 LONG RANGE CALIBRUL 12/36G/2,7MM (6)
si
CARTUS MB4 WINTER CAL.12/38G/2,7MM (6)


sau

BASCHIERI & PELLAGRI CARTUS MB4 LONG RANGE CALIBRUL 12/36G/3,9MM (0)
si
BASCHIERI & PELLAGRI CARTUS B&P MB4 WINTER CAL.12/38G/3,9MM (0)

Multumesc si imi cer scuze daca nu am rescolit suficient si s-a mai raspuns deja undeva la intrebarea asta.
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde ADRIAN BURCEA pe 14 Noi 2012, 14:05

DAC scrie:Am o curiozitate ..care este diferenta in practica intre :

BASCHIERI & PELLAGRI CARTUS MB4 LONG RANGE CALIBRUL 12/36G/2,7MM (6)
si
CARTUS MB4 WINTER CAL.12/38G/2,7MM (6)


sau

BASCHIERI & PELLAGRI CARTUS MB4 LONG RANGE CALIBRUL 12/36G/3,9MM (0)
si
BASCHIERI & PELLAGRI CARTUS B&P MB4 WINTER CAL.12/38G/3,9MM (0)

Multumesc si imi cer scuze daca nu am rescolit suficient si s-a mai raspuns deja undeva la intrebarea asta.
Cartusele MB4 WINTER sunt destinate pentru vanatoarea in timpul iernii, adica la temperaturi scazute.
Thanks to its special plastic wad, it is suitable for use under severe winter conditions.-Aceasta explicatie este copiata de pe site-ul firmei.Mai multe informatii puteti obtine vizitand magazinele care vand asemenea cartuse caci, unele dintre ele, pun la dispozitia cumparatorilor niste materiale de informare sub aspectul unor brosuri, in care sunt prezentate caracteristicile tuturor caruselor cu alice, fie ele pentru vanatoare sau sport.
IJ 54 cal.12/70.
WINCHESTER SXR VULCAN cal.30.06.
CZ 550 luxus cal 7x64.
Avatar utilizator
ADRIAN BURCEA
Veteran
 
Mesaje: 580
Membru din: 18 Mar 2007, 15:47
Locaţie: Constanta

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde DAC pe 14 Noi 2012, 15:49

@ADRIAN BURCEA
Multumesc pentru raspuns dar nu este ce asteptam eu.
Date despre munitii gasesc si fara sa ma duc dupa maculatura in magazine , se gasesc pe siteurile producatorilor de exemplu, dar eu voiam sa aflu parerea celor care le-au folosit daca exista , cred ca am fost destul de explicit
Am o curiozitate ..care este diferenta in practica intre

Din denumire si nu numai concluzionez ca folosesc acelesi pulberi, alice,bure diferite ,unele (long range)la 410m/s si 690 bar altele (winter) la 405m/s si 700 bar..totusi unde este diferenta in practica, are cineva mai multe detalii despre bure? "Special" PL15 la WINTER si PL 18 la LONG RANGE

La long range era parca cu paharel , la winter sa fie pasla?
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde DAC pe 17 Noi 2012, 20:32

M-am lamurit prin alte parti pe alte limbi.

Se pare ca treaba sta cam asa , bura de la Winter este mai "moale" si nu isi pierde elasticitatea la temperaturi scazute , pentru a compensa cumva "scaderile" datorate temperaturilor joase winter sunt incarcate cu 38 grame spre deosebire de Long range care vin cu 36 grame .

Avantajele Winter vs Long range la temperaturi scazute sunt aproape ..de neobservat.
Trebuie sa le incerc pe ambele , revin :lol:
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Alin3006 pe 19 Noi 2012, 15:36

Sa ne spui si noua daca ai constatat diferente.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Vrajitoru pe 19 Noi 2012, 20:14

Cred ca foarte mult depind si socurile si modul in care grupeaza arma.
La pasaj, unde merg eu, ratele vin la 15-30 m. Daca sunt mai departe mai bine nu trag.
Si asa se vad destul de greu pentru ca e intuneric si daca le vad mai departe sunt in lumina apusului si e foarte greu sa apreciez distanta asa ca mai bine nu trag.
Pe langa asta vin destul de jos ca stau undeva langa ochiurile de apa unde se aseaza.
Am tras si cu 5/10 si 7/10 la pasaj dar ratarile au fost mai dese.
De regula corectia care o pun e cam inca odata lungimea ratei. Ce e foarte greu e sa nu opresc arma in momentul focului. Eu de aia ratez cel mai des. Ca opresc arma. Desi am mii de cartuse in poligon. Acolo nu o opresc. La vanatoare inca nu sunt asa de obisnuit.
Pe langa asta se vad extrem de greu. Astept cu interes pasajul cand e zapada. Cica atunci se vede mai bine.
Nu am vrut sa pun pozele astea dar le pun pana la urma:
Soc 7/10, Elley de 3.5mm, 34g, 15m, rata deasupra mea a luat snopul in plin si a cazut 5-6m in spatele meu.
Imagine
Imagine
Sa nu imi zica cineva ca nu e socul prea strans.
Si cu soc 5/10 a picat sarseaua la 35m (a luat o singura alica in spate).
Pana la urma nu mai stiu ce sa mai zic.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Kristi pe 20 Noi 2012, 08:37

Daca imi permiti o parerea , cred ca 10 metrii pozitionat mai departe de cat te pozitionezi ar face minuni ! :wink: Eu unul nu as impusca asa aproape chit ca nu trag deloc !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Vrajitoru pe 20 Noi 2012, 12:45

Inteleg ce vrei sa spui.
Dar asta e singulara. Am tras atunci 20 de cartuse si au picat 3 rate. Multe au venit cam pe unde a venit si asta dar mai sus. Si am ratat in draci. Veneau din fata si aveam cam 30-35 m vizibilitate ca aveam pom in fata si pom in spate. Altele veneau si prin laterale (celelalte 2 au fost luate una pe dreapta si una pe stanga).
Asta a fost o intamplare si am pus-o ca sa se vada cat de adunat era snopul la distanta aia. Daca aveam socuri mai deschise era cu totul alta situatie. Probabil tot o impanam cu alice dar nu era direct tocata.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rata si Gasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

Publicitate