Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 23:18

Zazanie intre forumisti!

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde Alin3006 pe 10 Iun 2009, 11:04

Vechio scrie:
Alin3006 scrie:PS: Legat de partea cu 30.06 - . La vremea aia, 30.06 era singurul calibru de arma ghintuita cu care trasesem ... :mrgreen:

La care vreme te referi neică, că pe vremea mea voga era 8x57. Muniţie de ZB era kklău, din primul mondial :wink: :D .


Nu spuneam vremea aia in sensul arhaic pe care il dai tu. Ma refeream la vremea la care am descoperit forumul si daca stau sa ma gandesc nici macar nu a trecut atat de mult timp- desi uneori mi se pare ca va cunosc de-o viatza de om. Cert e ca eu am invatat mult aici- ca multi altii de fapt.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde dr.mihai.daniel pe 10 Iun 2009, 13:15

da de un fight club nu o punem deloc?
:evil: :evil:
as avea vreo 2-3 -4 preferinte....hmmm sau erau 5-6-7....
sincer nu mai stiu
la mine in pivnita, spatiu e destul, nisip pe jos, vreo 3 butoaie cu vin sa ne sprijine si lada cu carne de mistret si caprioara in apropiere.cred ca mai gasim si cativa fazani pt supa.
se baga cineva?
dr.mihai.daniel
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 20 Mar 2009, 15:31

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde cross67 pe 10 Iun 2009, 15:03

dr.mihai.daniel scrie:da de un fight club nu o punem deloc?
:evil: :evil:
as avea vreo 2-3 -4 preferinte....hmmm sau erau 5-6-7....
sincer nu mai stiu
la mine in pivnita, spatiu e destul, nisip pe jos, vreo 3 butoaie cu vin sa ne sprijine si lada cu carne de mistret si caprioara in apropiere.cred ca mai gasim si cativa fazani pt supa.
se baga cineva?

asta da zazanie.. :lol: :lol: :lol:
nu este pe lume placere mai mare.........
Avatar utilizator
cross67
Veteran
 
Mesaje: 419
Membru din: 04 Sep 2007, 09:28

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde Alin3006 pe 10 Iun 2009, 15:39

Ce-i drept suna bine! Cred ca e si racoare in pivnitza aia...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde val pangica pe 10 Iun 2009, 15:57

dr.mihai.daniel scrie:da de un fight club nu o punem deloc?
:evil: :evil:
as avea vreo 2-3 -4 preferinte....hmmm sau erau 5-6-7....
sincer nu mai stiu
la mine in pivnita, spatiu e destul, nisip pe jos, vreo 3 butoaie cu vin sa ne sprijine si lada cu carne de mistret si caprioara in apropiere.cred ca mai gasim si cativa fazani pt supa.
se baga cineva?



Eu unul ma bag - nu stiu daca si voi vreti sa va bagati cu mine , la un SUMO :lol: :lol:
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde val pangica pe 10 Iun 2009, 15:58

Alin3006 scrie:Ce-i drept suna bine! Cred ca e si racoare in pivnitza aia...


Bine ar fii sa nu fie loc racaors cu verdeata si plin de impacare cu sine ! Amin ! :lol: :lol: :lol:
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde Tranan pe 10 Iun 2009, 16:01

Eu unul parca m-as baga, daca nu pt. altceva macar de dragul supei alea de fazan. Aoleu ca-i simt mirosul pana aici. :lol:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde Ursus2006 pe 10 Iun 2009, 16:09

dr.mihai.daniel scrie:da de un fight club nu o punem deloc?
:evil: :evil:
as avea vreo 2-3 -4 preferinte....hmmm sau erau 5-6-7....
sincer nu mai stiu
la mine in pivnita, spatiu e destul, nisip pe jos, vreo 3 butoaie cu vin sa ne sprijine si lada cu carne de mistret si caprioara in apropiere.cred ca mai gasim si cativa fazani pt supa.
se baga cineva?


Da' un iepure-doi , nu gasim in lada ?

Acu' am ajuns de la munca, asteptati sa " iau in bot" o palinca, doua, trei si apoi sa vedeti zizanie sau zazanie, ca n-am caractere romanesti la pc.

Eu renunt la portia mea de supa in favoarea lui Tranan, daca-mi dati o portie dubla de " epure " .
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde val pangica pe 10 Iun 2009, 16:23

Sa orbesc draga Ursule , daca la toamna nu iti trimit epure - in cantitate suficienta ! Am inteles in sfarsit ca ai un of si te inteleg .
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde Vechio pe 10 Iun 2009, 16:28

Să-l trimiţi în blană fir-ar, că alţii, trimit beliţi, care la origine făce-au Miauuuu :D :lol:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde Adrian S pe 10 Iun 2009, 16:34

Ce ne mai place galceava si zanzania...
Cum se lanseaza un asemenea subiect cum se umplu doua pagini instantaneu.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde bogdanm pe 10 Iun 2009, 16:42

Bre, instantaneu nu a fost... noror cu 'epurele lu' Ursu'....
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde val pangica pe 10 Iun 2009, 16:54

Vechio scrie:Să-l trimiţi în blană fir-ar, că alţii, trimit beliţi, care la origine făce-au Miauuuu :D :lol:


Am permanent sofer care bate Deva - deci nu il mai jupoi - il congelez si il trimit cu burta inchisa !! Sa vada si el cum miroase cum belesti un iepure . :lol: :lol: Mai agatza ficatei si inimioara , pe care eu la las celui care il jupoaie - deci va fi castigat . Repet , din motive de suferinta hepatica eu nu maninc vanat si nici mirosurile de la jupuire nu le suport fizic - si imi pare rau , dar asta este . Exista oameni mai necajiti ca mine , cu suferinte serioase, nu de astea burgheze ...., deci no complain ...
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde Ursus2006 pe 10 Iun 2009, 17:27

:lol: :lol: :lol: Il belesc " stilul Amis" , direct in fata blocului, dureaza 1 minut, sa moara dusmanii de ciuda.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde Moose_Master pe 10 Iun 2009, 17:31

Si zici iepure cu masline da ? Hmmmm! Sa ma mai gandesc....
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde dr.mihai.daniel pe 10 Iun 2009, 17:32

Ursus2006 scrie:
dr.mihai.daniel scrie:da de un fight club nu o punem deloc?
:evil: :evil:
as avea vreo 2-3 -4 preferinte....hmmm sau erau 5-6-7....
sincer nu mai stiu
la mine in pivnita, spatiu e destul, nisip pe jos, vreo 3 butoaie cu vin sa ne sprijine si lada cu carne de mistret si caprioara in apropiere.cred ca mai gasim si cativa fazani pt supa.
se baga cineva?


Da' un iepure-doi , nu gasim in lada ?

Acu' am ajuns de la munca, asteptati sa " iau in bot" o palinca, doua, trei si apoi sa vedeti zizanie sau zazanie, ca n-am caractere romanesti la pc.

Eu renunt la portia mea de supa in favoarea lui Tranan, daca-mi dati o portie dubla de " epure " .


nu mai estem.....mancat rece cu masline, la cuptor cu vin si masline
pateu....nu mai estem........ :( :( :(
dr.mihai.daniel
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 20 Mar 2009, 15:31

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde dr.mihai.daniel pe 10 Iun 2009, 17:33

val pangica scrie:
Alin3006 scrie:Ce-i drept suna bine! Cred ca e si racoare in pivnitza aia...


Bine ar fii sa nu fie loc racaors cu verdeata si plin de impacare cu sine ! Amin ! :lol: :lol: :lol:


biserica si cimitirul sunt la 10 minute departare........deci gasim si cu verdeata !!! :twisted: :twisted:
dr.mihai.daniel
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 20 Mar 2009, 15:31

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde Alin3006 pe 10 Iun 2009, 17:34

Tind sa cred ca la vremea asta nu prea mai estem la nimeni. Sau poate mai are Yoghi, ca el ii pune corectie in lanul de grau... :lol: :lol: :lol: Na c-am zis-o, se intinde zazania! :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde Alin3006 pe 10 Iun 2009, 17:35

dr.mihai.daniel scrie:
val pangica scrie:
Alin3006 scrie:Ce-i drept suna bine! Cred ca e si racoare in pivnitza aia...


Bine ar fii sa nu fie loc racaors cu verdeata si plin de impacare cu sine ! Amin ! :lol: :lol: :lol:


biserica si cimitirul sunt la 10 minute departare........deci gasim si cu verdeata !!! :twisted: :twisted:


Aia las-o la ecologisti, ca le place! :roll:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde dr.mihai.daniel pe 10 Iun 2009, 17:36

Ursus2006 scrie:
dr.mihai.daniel scrie:da de un fight club nu o punem deloc?
:evil: :evil:
as avea vreo 2-3 -4 preferinte....hmmm sau erau 5-6-7....
sincer nu mai stiu
la mine in pivnita, spatiu e destul, nisip pe jos, vreo 3 butoaie cu vin sa ne sprijine si lada cu carne de mistret si caprioara in apropiere.cred ca mai gasim si cativa fazani pt supa.
se baga cineva?


Da' un iepure-doi , nu gasim in lada ?

Acu' am ajuns de la munca, asteptati sa " iau in bot" o palinca, doua, trei si apoi sa vedeti zizanie sau zazanie, ca n-am caractere romanesti la pc.

Eu renunt la portia mea de supa in favoarea lui Tranan, daca-mi dati o portie dubla de " epure " .

sa stii ca iepurii s-au dus primii... :( :(
si mie imi plac foarte mult
insa daca nu te ajuta Val, da un semn in noiembrie si iti pun doi pe curier, congelati si in 24 de ore sfaraie in ceaun!
dr.mihai.daniel
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 20 Mar 2009, 15:31

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde dr.mihai.daniel pe 10 Iun 2009, 17:38

Alin3006 scrie:Tind sa cred ca la vremea asta nu prea mai estem la nimeni. Sau poate mai are Yoghi, ca el ii pune corectie in lanul de grau... :lol: :lol: :lol: Na c-am zis-o, se intinde zazania! :mrgreen:

daca tot e cu zanzanie din asta....... aseara am gasit cu cainii, 4 iepuri (un adult si trei vatui din prima serie de pui de anu asta)....3 cocosi si 2 familii de potarnichi cu pui dupa ele.
aoleu ce ma mancau degetele!!!!!! :evil:
dr.mihai.daniel
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 20 Mar 2009, 15:31

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde Moose_Master pe 10 Iun 2009, 17:52

Pentru verzi :
"Si mi ti-i aseaza Doamne, la loc cu verdeata, la loc racoros, la loc de odihna, unde nu este durere, intristare si suspin; Doamne Miluieste. Amin!"
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde Ursus2006 pe 10 Iun 2009, 18:00

Moose_Master scrie:Pentru verzi :
"Si mi ti-i aseaza Doamne, la loc cu verdeata, la loc racoros, la loc de odihna, unde nu este durere, intristare si suspin; Doamne Miluieste. Amin!"


" Si tot ce a savarsit el cu lucrul , cu gandul sau cu fapta, ca un bun si iertator de oameni iarta-l lui, ca nu este om viu sa nu greseasca , doar Tu esti singur fara de pacat, dreptatea Ta este dreptate in veci si cuvantul Tau adevaruuuuuuuul !

Va rog sa-l intrebati pe GHINDA, cred ca el isi mai aminteste slujba de la Pitesti ! :wink: :lol: :D Era( dormea) intr-un loc cu verdeata. :D
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde val pangica pe 10 Iun 2009, 18:47

dr.mihai.daniel scrie:aoleu ce ma mancau degetele!!!!!! :evil:


Asta e semn de zona zoster sau de zinzanie :lol: :lol: :lol:
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde val pangica pe 10 Iun 2009, 18:49

@Moose si Ursus

sunteti mortali - poate va faceti loc aici la Bucuresti la vreo parohie - ca prea le ziceti ca din Sfinta Scriptura ! :lol: :lol: Am ris de m-am crapat - BRAVO !
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde Ghinda pe 10 Iun 2009, 20:01

Asa este! Am avut parte de 2 sfestanii de la Ursu! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde violiv pe 11 Iun 2009, 08:55

Lasand la o parte spritu', o alta chestie pe care am remarcat-o pomenita mereu in discutii, mai voalat sau mai direct, este efortul pe care-l face fiecare din noi ca sa-si intretina "damblaua". Poate nu este atat de constientizata problema asta dar cred ca va amintiti cu toti framantarile prin care ati trecut la alegerea primei arme si mai treceti si azi indiferent daca s-au mai strans inca 10 in rastel intre timp, fie ele clasice englezesti sau urate si negre - toate au presupus aceleasi eforturi afective si materiale (aspect deloc de neglijat). De la tentativa de a face un program de sfarsit de saptamana care sa cuprinda si o iesire in teren si pana la alegerea bocancilor, fiecare din maruntele gesturi, uneori considerate rutina sau nebagate in seama, presupun o implicare macar mentala daca nu si emotionala. Eu cred ca nu prea exista vanator care sa doarma neintors in noaptea dinaintea unei iesiri, fie ea si a treia zi de alergatura la rand. Discutiile de aici sau chiar in "grup restrans" in jurul unei mese dau prilej de meditatie ulterioara asupra unor chestii mai marunte sau mai importante, poate trecute neconstientizate la adevarata lor importanta pana atunci sau poate netraite. Imi aduc aminte de o mai veche discutie cu Val apropo de arme cand imi spunea ca "fierul" nu e atat de important pentru el. N-a trecut mult si "l-am vazut" vazand cu totul altfel problema atunci cand a intrat in posesia Mauser-ului (e drept, o arma mult mai buna decat faima ei de piata, cazuta foarte pe nedrept in dizgratia publicului) - daca gasiti postarile din vremea aia, o sa vedeti ca si un pescar impatimit si doar 10% vanator :wink: a ajuns sa simta un pic altfel tinand in mana un "fier adevarat" si parca si relatarile de la diverse iesiri la vanatoare s-au mai inmultit. Razbate ceva emotie si "in crucea lunetei" nu numai "in varful lansetei"....
Asa ca nu e nimic nelalocul lui sau nefiresc sau de combatut ca, dupa toate aceste framantari, odata ajuns in teren sa vrei sa si vanezi ceva. E drept ca nu se intampla de fiecare data dar fondul problemei ramane. Asta nu impieteaza cu nimic asupra comportamentului civilizat inainte si dupa foc, nu inseamna deloc sa-ti fie rusine ca ai apasat tragaciul sau ca o lacrima ti-a incetosat privirea in primele minute langa animalul doborat, sau ca se intampla sa mai visezi chiar si la mare distanta cate o zi care te-a marcat. Chiar si postarile din ce in ce mai numeroase despre iesiri la tot felul de vanat nu mai sunt receptionate ca minciuni vanatoresti sau laude ci ca o dorinta de impartasi cu prieteni (de multe ori cunoscuti doar ca un nick-name) trairi personale care ies mai usor la iveala in anonimat decat fata de colegii de grupa.
Toate sunt in structura noastra, mai mult sau mai putin evidente, mai mult sau mai putin reprimate, mai mult sau mai putin constiente.
Poate ca ati remarcat multi ce am spus mai sus dar nu atat de evident ca o evolutie a modului in care privim sau, cel putin relatam, vanatoarea si ce traim acolo.
Dupa mine, acesta este cel mai mare castig pe care l-a adus, cel putin in randul acestei mici minoritati de forumisti printre vanatori, prezenta pe acest site si la aceste discutii. Parca incepe si nu atat de timid si "in desert" inchegarea unui culturi vanatoresti a unui spirit mai aproape de ce inseamna vanatoarea pe vechiul continent sau, cel putin, vanatoarea dintr-o epoca nostalgica pe care multi o dorim reinviata.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde cross67 pe 11 Iun 2009, 12:08

va-ti linstit.. :shock: ......incepuse sa-mi placa zazania asta,mai ales partea cu beciul :lol: :lol: :lol:
nu este pe lume placere mai mare.........
Avatar utilizator
cross67
Veteran
 
Mesaje: 419
Membru din: 04 Sep 2007, 09:28

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde bogdanm pe 11 Iun 2009, 12:11

Nu s-a linistit nimeni... jihadu' abia a inceput...
Mahladev ahladev alemendeoula...
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Zazanie intre forumisti!

Mesajde cross67 pe 11 Iun 2009, 12:31

bogdanm scrie:Mahladev ahladev alemendeoula...

m-ai spart... :shock:
nu este pe lume placere mai mare.........
Avatar utilizator
cross67
Veteran
 
Mesaje: 419
Membru din: 04 Sep 2007, 09:28

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate