Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:40

Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Dedicat in exclusivitate marii familii a copoilor ; rase existente ; rase utilizate in Romania ; pe scurt - COPOI

Moderator: mialxx

Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde sorin flutur pe 13 Ian 2009, 00:17

As dori sa incep o discutie din care sa invatam despre ce inseamna un echipaj de copoi pentru vanatoarea mistretului...
la noi nu stiu sa existe o asemenea haita...dar sunt tari unde aceasta este o traditie respectata iar vanatoarea cu un astfel de echipaj este una foarte speciala...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde florin.t pe 14 Ian 2009, 20:18

Pe langa conacurile boierilor pasionati de vanatoare exista si o crescatorie de caini (copoi) . Acestia aveau oameni desemnati care ii hraneau, selectionau si se ocupau de antrenament. Se hraneau cainii cu alimente ramase de la bucatarie si cu animalele bolnave sacrificate iar pe mosie era teren suficient de antrenament si vanatoare. Conducatorii cainilor , valetii, denumiti picheri (cuvant provenit din fr. piqueur) conduceau cainii in goana. Nu am auzit sa se foloseasca la noi cainii pt. prinderea si uciderea vanatului (ca si al altii) ci doar pentru starnirea si gonirea lui spre standuri unde-l asteptau vanatorii cu arme .

Obiceiul importat din Franta (chiar daca nu a prins in mare masura) a disparut odata cu boierii. Francezii inca mai au haite de grand sau petit bleu de gascoingne, bruno du jura etc.
La englezi odata cu interzicerea vanatorii la vulpi cu caini in 2005 o intreaga industrie a disparut si se pare ca va disparea si foxhound-ul.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde sorin flutur pe 17 Ian 2009, 00:34

nu cred sa dispara fox hound-ul...stai linistit ca mai vaneaza si acum....ce...nu are voie omul sa-si alerge cainii la el in gradina? :twisted:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde sorin flutur pe 13 Aug 2009, 13:47

cum sa facem o haita de copoi?...nu intereseaza pe nici un mistretar subiectul? :?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde Tudor pe 13 Aug 2009, 21:59

sorin flutur scrie:cum sa facem o haita de copoi?...nu intereseaza pe nici un mistretar subiectul? :?


Pe mine ma intereseaza, dar sa ascult ce spun altii, caci eu nu am ce sa spun la acest subiect :( .

Mai intai ce numar de exemplare ar trebui sa aiba haita pentru o vanatoare de succes pe un fond mediu impreuna cu 2-3 prieteni?
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde sorin flutur pe 14 Aug 2009, 12:01

eu zic ca minim 4-5 caini....cel mai bine cred ca ar fi sa prnesti de la o pereche si sa lasi pui de la ei...sa creasca in preuna in acelasi padoc...sa-i antrenezi impreuna....ei o sa-si formeze ierarhia singuri si cu antrenament o sa-si imparta si sarcinile la vanatoare....
ca sa ai control asupara haitei....am vazut la francezi....mancarea in jgheab....si control cu biciul ca sa manance doar cand primesc comanda....asa un conductor de haita controla 30-40 de caini care asteptau comanda in fata jgheabului cu carne
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde Tudor pe 14 Aug 2009, 20:47

sorin flutur scrie:eu zic ca minim 4-5 caini....


OK.
Ori fi oare totusi copoii rasa cea mai potrivita pentru o vanatoare cu un grup de 2-3 prieteni unde nu poti "inchide" cu paza (stand) . Poate aici nu iti sunt necesari niste caini care sa goneasca mistretii spre stand ci niste caini mai agresivi care sa caute sa-i tina pe loc pana ajunge vanatorul la ei.
Adica chiar la aceeasi specie, mistret, mi se pare ca ai nevoie de caini cu aptitudini diferite pentru colectiva (goana+stand) si pentru o vanatoare "la picior".
Ce pareri aveti?
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde sorin flutur pe 15 Aug 2009, 16:18

conteaza cat spatiu ai...pentru fonduri mari...mai ales la deal, munte, sunt mai pretabili copoii cu picioare lungi...pentru fonduri mai mici...sau trup de padure mai mica sunt mai buni copoii cu picioare scurte....
este aproximativa chestia asta...si copoii cu picioare scurte mana mult...dar mai incet :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde Tudor pe 17 Aug 2009, 08:18

sorin flutur scrie:.si copoii cu picioare scurte mana mult...dar mai incet :wink:


Dar pot si tine vanatul pe loc hartuindu-l?
Noi nu vrem sa-l goneasca , vanand 2-3 insi "la picior" nu avem standuri spre care "sa-i mane".
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde sorin flutur pe 18 Aug 2009, 20:19

atunci luati dogo argentino :oops:
poti vana si singur cu cainele la mistreti...dar trebuie sa ai un caine bun si un vanatorr bun...un minim de conditii :D
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde Tudor pe 18 Aug 2009, 21:18

sorin flutur scrie:atunci luati dogo argentino :oops:


Poate n-o fi legal, dar ce ar fi asa rusinos?
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde sorin flutur pe 30 Aug 2009, 20:29

noi am inceput o haita cu doi copoi italieni...in curand pe you tube :D
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde Kristi pe 31 Aug 2009, 07:23

Dn. Sorin va rog sa diversificati acest subiect deoarece eu si inclin sa cred ca nu numai eu va urmaresc cu mare interes. La noi este o zona de ses [Dambovita] si inca mai sant prin zona. Chiar sant interesat de subiect si am posibilitatea sa intretin 4,5 caini.
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde sorin flutur pe 03 Sep 2009, 16:14

atunci ia o pereche de copoi buni si incepe....pe parcurs mai vorbim...noi am inceput deja cu doi copoi italieni...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde pep pe 09 Sep 2009, 14:23

buna . am citit acest topic si sunt foarte interesat, dar am o mica problema.
Eu detin un copoi ardelenesc cu picioare lungi, merge singur la mistret destul de bine (singur) si as dori o pereche pentru el.(criza m-a afectat si nu mai am posibilitatea sa cumpar)
Daca exista cineva interesat sa ma ajute cu o catea sunt dispus, mentionez ca stau la casa si am posibilitatea de ai creste.
pepyhunting@yahoo.com
Avatar utilizator
pep
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 25 Aug 2009, 08:58
Locaţie: Resita

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde sorin flutur pe 14 Sep 2009, 14:42

poate fac crescatorii de copoi o tombola ceva ...pe forum :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde variors pe 15 Sep 2009, 20:46

Tot ce trebuie pentru o haita de copoi este un "conducator" - asa cum intre noi sunt persoane care stiu sa organizeze mai bine treaba asa si printre copoi va trebui sa existe un asa zis :sef. Acel exemplar va trebui sa aiba niste aptitudini in plus si una dintre cele mai importante sa nu goneasca cervidele.Va trebui sa incercati sa raniti un purcel sau un godac care nu are putere sa se lupte cu ei dupa care sa dati drumul la cel initiat si rand pe rand la cei care au "vana" de lupta - si de ce spun asta, asa veti observa care din cuib se manifesta cel mai aproape de dorinta voastra.Oricum o astfel de lupta o sa-i intarate pe multi dintre ei.Asa cum nu toti purtatorii de pusca sunt si vanatori, asa si puii dintr-un cuib nu pot fi toti "mistretari inraiti".
variors
 
Mesaje: 18
Membru din: 10 Mar 2009, 16:00

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde sorin flutur pe 16 Sep 2009, 20:34

interesant....asteptam continuarea...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde Madalin pe 25 Noi 2009, 17:42

1)Ca sa iti tina mistretul pe loc nu trebuie sa fie agresiv,doi din copoii mei cand gaseste porcul ii da roata si latra rar,iar cand da porcul sa plece atunci il ciupeste ca sa il tina pe loc si cand le dau gura la caini pleaca cu el.
2) 2 maxim 3 caini sunt suficient,deoarece daca sunt mai multi se incurajeaza unul pe altu,se baga mai agresiv pe mistret si daca a apucat sa pishte porcul pe unul mai zdravan s-ar putea sa nu se mai bage deloc la porc.Sau se indeamna unul pe altu si se duc cu porcul km buni si apoi stai toata ziua dupa ei.
Madalin
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 22 Feb 2008, 11:41
Locaţie: Ploiesti

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde Madalin pe 25 Noi 2009, 17:45

Decat 5 -6 copoi,mai bine 3 pittbuli si un cutit de lemn :lol: :lol: :D
Madalin
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 22 Feb 2008, 11:41
Locaţie: Ploiesti

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde sorin flutur pe 26 Noi 2009, 11:25

vanatoarea cu haita de copoi se face altfel nu cum se practica la noi....inconjori desimea si dai drumul la caini...de aici si ideea de maidanezi foarte buni la porci....
cu haita de copoi se fac goane mari...o singura goana, nu se ia padurea pe bucati....se pun pustile pe traseele cunoscute pe care fug porcii....si te mai tragi dupa cum auzi haita venind cu mistretii....cainii trebuie sa latre pe urma calda...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde Madalin pe 26 Noi 2009, 17:49

Eu ma refeream la copoi ardelenesc,poate ca dumneavoastra va ganditi la alta rasa de copoi.Nu imi aduc aminte sa fi auzit de haita de copoi ardelenesc.Nu este nevoie de haita,stiu un copoi ardelenesc care tinea urma calda km buni buni.Trebuia sa iei masina si sa te duci dupa el ca altfel se intorcea el dupa 4-5 ore.

Poate sa facem o haita de BEAGLE pentru vulpi.
Madalin
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 22 Feb 2008, 11:41
Locaţie: Ploiesti

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde sorin flutur pe 27 Noi 2009, 20:35

pe orice copoi scrie HAITA....ca la noi din cauza saraciei sau lipsei de traditie chinologica omul tine un caine, doi este alta discutie....copoiul ardelenesc a fost prasit de grofi si baroni care vanau cu haite nu de tarani care pe vremuri nici nu visau vanatoare...eventual cu latul...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde Madalin pe 27 Noi 2009, 20:46

Am 5 copoi si imi mai aduc saptamana asta o catelusha,dar nici odata nu iau mai mult de 3 copoi la vanatoare.Nu mi sa intamplat vreodata sa le ramana mistret sau urs in urma.Deci in concluzie nu stiu la ce mi-ar trebuii o haita :wink:...Eu ma duc sa impusc nu sa omor mistretul cu cutitul :D
Madalin
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 22 Feb 2008, 11:41
Locaţie: Ploiesti

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde sorin flutur pe 28 Noi 2009, 14:16

esti beton...parerea mea...toti intr-un padoc sa se formeze ierarhia...haita...si toti la vanatoare...nu inteleg in ruptul capului de ce nu vanezi cu toti odata?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde sorin flutur pe 28 Noi 2009, 14:22

o haita de copoi nu este pentru o goana cat un 1-2 terenuri de fotbal...trebuie batuta o singura goana...pe tot fondul...sau doua daca fondul e mai mare...6 copoi tin mai bine porcul decat 3....parerea mea
oricum jos palaria pentru un vanator care detine o echipa de 6 copoi...cu 20 de maidanezi, metis cunosc...cica e mai ieftin...sufletul vaccinari, deparazitari...mamaliga...sau alta bataie de cap...care crapa crapa :?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Echipaj de copoi pentru vanatoare de mistret la goana

Mesajde Ursus2006 pe 27 Dec 2013, 18:47

Odata la 4 ani, ne aducem aminte ca exista si caini de mistreti: Max, Umfli si subsemnatul, pregatiti de goana.

Imagine
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD


Înapoi la Copoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Publicitate