Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:26

Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde Katalin pe 21 Aug 2009, 21:51

Salut,

Cine are de impartasit cateva secrete de la vanatoarea de gugustiuci ...va rog sa o faceti.

Astazi am avut o iesire si am impuscat 23...Am fost 3 vanatori si piesele s au facut cam in 1 ora. Mi a placut foarte mult. Porumbeii veneau pe lanul de floare care era cam la aproape 1 km de sat....Erau sute...si veneau asa stoluri de cate 3-4...

Am observat ca sunt cam "fraieri" in sensul ca te poti apropia pana la distanta de foc chiar daca stau pe floare si mananca...

Cum e cel mai recomandat sa se faca o astfel de vanatoare?
Care i ora cea mai buna pt vanatoare?
Care i recordul vostru/partida?
Ce alica folositi? (eu am tras cu cea de prepelita de 1.9)

Mersi,
Katalin
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde Marius pe 22 Aug 2009, 15:35

Katalin scrie:Cum e cel mai recomandat sa se faca o astfel de vanatoare?
Care i ora cea mai buna pt vanatoare?
Care i recordul vostru/partida?
Ce alica folositi? (eu am tras cu cea de prepelita de 1.9)


Nu prea vanez gugustiuci din cauza caldurii, dar am fost totusi de cateva ori, asa ca iti raspund ce cred eu.

Nu e recomandat sa ne apropiem de gugustiucul ce sta pe floare, din doua motive:
-se pierde mult timp cu apropiatul si cu recuperatul;
-atunci cand se ridica, se trag focuri la rasul lanului de floare si e periculos.
Eu caut sa vad care e "canalul" de zbor din localitate spre lan si incerc sa ma asez undeva in calea lor. Locul ales ar trebui sa permita gasirea lor cu usurinta. E foarte util si placut ca atunci cand bate vantul, sa tragem la cei ce vin cu vantul in spate.

Cred ca ora ce mai buna pentru vanatoare e miezul zilei, atunci cand e caldura maxima.

Nu as mentiona nici un fel de record, pentru ca am fost la unele partide la vanatori la care se puteau impusca oricati (in functie de timpul disponibil si de cartuse). In acelasi timp, raspunzand la aceasta intrebare, cred ca majoritatea noastra ar putea fi atentionati asupra numarului permis de autorizatie.

De obicei trag cu cartuse de talere, pentru ca au reculul redus. Deci, 24 grame cu alica de 2,4mm.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde Katalin pe 23 Aug 2009, 11:05

Mersi Marius de informatii...

As mentiona ca mai bine apar seara intre orele 5-7. Acum doar ce am venit din camp si nu prea sunt. Am impuscat doar doi...nici nu prea treceau. Am observat in 2 seri consecutive ca se hranesc spre seara.

katalin
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde Katalin pe 23 Aug 2009, 12:40

==========================
Off Topic pt Marius:

Marius, am vazut azi cred ca vreo suta de rate pe niste canale mici care nu seaca niciodata. Rata Mare...sunt destul de "prostanace" la inceput de sezon si nu prea se feresc. M am apropiat pana la 30 m de ele. O frumusete...

Iti spun asta ca stiu ca esti mare amator de "duck Hunting"
==========================

La 5 pm acush mai am o partida de gugustiuci. Doamne ajuta :)
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde cybelle pe 23 Aug 2009, 15:55

personal trag cu 24-30 de grame si alika de 2-2,5 mm.[acum trag cu 16;cand dadeam cu 12 trageam numai cu 24gr si 2,4mm]
aleg un lan de floare undeva in apropierea unui sat si fac panda. am si un palc de padure in drumul cu pricina[pt umbra de la amiaza]. in general execut foc la zbor[caci este mai placut]. nu ma intereseaza nr de piese neaparat[tras pe sarma sau alte prostii ca sa iei gugu cu sacul], ci dificultatea focului la zor "viteza", eventual dubleele realizate. trag cu bock, deci doua focuri 1 sau 2 gugu... :wink: [sau cate odata niciunul :mrgreen:(asta mai rar) ].
ca si ora de vinare a "gugilor", am observat ca se hranesc demineata devreme apoi pleca in sat[cu mici pasaje intre 9am si 1pm; apoi vin masiv la masa, se hranesc[cei care mai pot zbura :mrgreen: ] si pleaca inapoi in sat; revin la floare dupa ora 5pm si si urmeaza acelasi ritual.
si noi urmam acelasi ritual...ii asteptam unde trebuie si-i impuscam an de an. :wink:

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde adrian_ppp pe 23 Aug 2009, 19:57

poze prietene nu teorie !
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde cybelle pe 23 Aug 2009, 21:33

2 adrian_ppp
pai daka pune lumea si poze, iei draq aut a doua zii si meri si tu acolo sa pusti ceva gugu... noi nu te stim :mrgreen:

respect
ps: o sa incerc sa fac ceva poze la cartusele cu care trag, lanului de floare , cat si palcului de padure. ca sa fie destul de credibil.
pps: puteam spune ca vanez gugu la balta, de pe malul apei, in stuf, cu chematoare si atrape.... :roll: :mrgreen: ..asa poate trebuia musai sa pun poze ca sa ma creada cineva. :wink:
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde cybelle pe 23 Aug 2009, 21:46

http://img188.imageshack.us/img188/7533 ... .cartusele
locul, este numai de mine cunoscut;"acolo s-a semnalat de catre niste localnici in data de .......... aparitia monstrului" :mrgreen:
respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde cybelle pe 23 Aug 2009, 21:51

Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde Katalin pe 23 Aug 2009, 23:47

cybelle...partea ca nu prea ratezi ...nu prea o cred. Toata lumea rateaza...ca altfel nu ar fi frumoasa vanatoarea. :). Important e sa te simti tu bine si sa savurezi vanatoarea. Cateodata si la un rateu e frumos. :P

...cat despre locul tau de gugu, tine bine de el ca Adi abia asteapta sa ti l descopere.

Inca un lucru...apreciez etica ta de a nu trage la fir sau cand stau pe floare. :P . Un adevarat vanator.

Sanatate,
Katalin
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde violiv pe 24 Aug 2009, 12:21

Secretul la gugu este sa te opresti din cand in cand din tras si sa-i jumulesti. De preferat este sa faci asta dupa fiecare piesa recuperata pentru ca pana-i calda dureaza 2 minute si te scuteste de mari eforturi ulterioare. Din pacate, jocul prea bogat nu prea te lasa sa faci asta ca tocmai atunci mai vin 3 pe capul tau.
Un alt secret este sa incepi trasul pe cat posibil pe aceeasi directie si sa continui abea dupa ce-ti intri in mana sa "tragi in toate directiile si din toate pozitiile", mai ales daca-i prima zi.
Folosesc numai alice 2,5 mm. Din cal 20 cu incarcatura 28 g (foarte bune HV-urile de la Rottweill), din cal 16 tot 28 g si din 12 numai 32 g. Am incercat si 24 si 28 g ca si 1,9 - 2, 2,7 mm si nu mi-au placut: prea mare dispersia la distanta la gramaje mici si alica mai mare si prea mica inertia si efectul in tinta la alicele sub 2,5 mm .... si-mi place sa trag la limita eficacitatii.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde VPR-GMC pe 25 Aug 2009, 20:54

Mari secrete nu prea sunt in vanatoarea de gugustiuci, decat sa le localizezi traseele si sa tragi cu cartuse cu incarcatura mai mica (afara este cald si dupa cateva zeci de focuri... nu-ti prea mai vine sa mai tragi) 24-28 grame pt. cal 12 si alice de 1.9-2.5 mm. Este si un bun antrenament la zbor atat pt. incepatori cat si pt. "avansati". Eu si cativa prieteni avem un obicei de a deschide sezonul la gugustiuci in fiecare an, intr-un loc unde pana in toamna tarziu poti impusca (este un traseu intre un siloz, sat si apa). In paralel gasim si locuri cu floarea soarelui dar nu tragem niciodata la rasul lanului, pe sarma sau crengi de copac, nu este etic si nici frumos tragem numai la zbor. Nu impuscam ca nu avem ce manca, mai mult facem un fel de concurs intre noi. Facem asta de vreo doua trei ori dupa care eu incerc sa evit gugustiucii, nu rezist tentatiei sa trag cu ce am si raman fara cartuse. Nu am numarat special cati am impuscat pe partida in total (am trecut de mult de acea perioada, iar daca as da aici numarul de gugustiuci si raportul intre cartusele trase si cat iam impuscat....s-ar spune ca's povesti), de mult nu mai contabilizez numarul, amintirile sunt clipele petrecute cu prietenii. Calitatea unei partide de vanatoare, indiferent de specie, nu este data de numarul vanatului impuscat. In definitiv este o vanatoare frumoasa si un mijloc de a deschide sezonul si de a intalnii cu prietenii. Cu stima... Marius
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde Alin3006 pe 25 Aug 2009, 22:11

Frumos spus.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde Katalin pe 25 Aug 2009, 22:52

Mersi de informatii pt toti cei care au postat.

@ Marius- Intradevar...ai mare dreptate in ce spui tu.
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde Tudor pe 25 Aug 2009, 23:20

Intr-adevar, nu sunt secrete mari la vanatoarea de gugustiuci.
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde cybelle pe 26 Aug 2009, 08:54

2 katalin
nu am zis ca nu prea ratez; ratez ca oricare altul in definitiv , dar am specificat despre dublee cu bock[asta vroiam sa specific], frumusetea vinatorii cu 2 cartuse, fara a trage pt traista/sac, etc

2 violiv
mare adevar graiesti vio vis a vis de jumulirea gugului imediat. asa am facut la ultima partida; veneau cate 2-3 max si imediat dupa liziera eram eu cu un prieten cu armele...poc poc..cadeau ce cadeau si pana la urmatorul pasaj ii jumuleam. parca se jumuleau singuri, nu trebuia sa mai trag de penele si fulgii de pe gugu "ca de un caine mort" :mrgreen: [plus ca m a felicitat si sotia acasa cand a vazut 'orataniile' deja jumulite :mrgreen: :wink:

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde adrian_ppp pe 26 Aug 2009, 16:04

cybelle scrie:2 katalin
nu am zis ca nu prea ratez; ratez ca oricare altul in definitiv , dar am specificat despre dublee cu bock[asta vroiam sa specific], frumusetea vinatorii cu 2 cartuse, fara a trage pt traista/sac, etc


respect


Asa mai da Nea Zanescu , tu care erai Pro SEMI
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde cybelle pe 26 Aug 2009, 18:20

2 adrian_ppp
cand aveam semi trageam la gugu o centura de cartuse in 15 minute; incercam si focuri mai 'hazardate' ca sa zic asa deoarece aveam si focul 3 si 4. :oops:
acum corectez din tot sufletul primul foc, de al doilea numai spun... :mrgreen: :wink:
si semi are farmecul ei zic eu, mai ales la gaste , ratze si mai ales porci. :!: :wink:

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde violiv pe 26 Aug 2009, 18:40

cybelle scrie: plus ca m-a felicitat si sotia acasa cand a vazut 'orataniile' deja jumulite :mrgreen: :wink:


Eu am invatat asta cand nu m-a mai primit cu ei cu pene :mrgreen:

O alta metoda de a scapa de aceasta problema spinoasa este sa gasesti ceva baietasi prin preajma. Multi sunt pasionati, pot fi folositi si in cursul vanatorii si la jumulit. Cum sunt mai sfatos imi place sa-i mai invat cate una alta, daca-s mai rasariti le mai dau si sa traga si petrecem impreuna o zi placuta - oricum jumulesc cot la cot cu ei.
Sezonul trecut am descoperit ca mult bine poate face si o lada frigorifica garnisita bine cu celule inghetate....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde Alin Bragadireanu pe 11 Sep 2009, 12:51

Caut partener de vanatoare in Teleorman!
Alin Bragadireanu
 
Mesaje: 4
Membru din: 23 Noi 2008, 15:06

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde cybelle pe 11 Sep 2009, 13:33

unde in 'telemorman'..
specifica..eu sunt si la telemorman :D

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde scirocco pe 14 Sep 2009, 12:46

"Telemormanenilor",va rog sa va dati intalnire pe topicul "Vanatoare,discutii generale" asa cum au facut si cei de la Dambovita.Multumesc!
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde cybelle pe 14 Sep 2009, 17:45

sorine nu ai vazut ca s-a dat intalnire la teleorman pe toate topicurile[ratze gaste gugu, etc]

respect
ps: scuze 'sefu', m-am uitat in susu' paginii cam tarziu.. :mrgreen:
scuze de off
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde Sly_Fox pe 10 Aug 2010, 18:20

Se apropie ,,ziua Z''. GUUUGUUSTIUC
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde yoghi pe 11 Aug 2010, 01:51

Eu in primul rand plec in teren cu 300 cartuse si doua pusti.cand se icalzeste una o las sa se raceasca si trec la a doua.
iau un localnic care imi va recupera cel toate cele 200-225 de piese doborate si tot el le va curata (platit binenteles)
capota masini va tine loc de masa si la fiecare 3-5 piese doborate voi ciocni un pahar de vin sau bere rece cu colegu. in final colegu care nu este vanator va pleca cu cele 200 de piese si eu cu 20 acasa
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde drionescucatalin pe 11 Aug 2010, 14:30

Nu cred ca ar trebui sa te lauzi cu atatea piese impuscate intr-o zi.In acest context, vanatoarea nu mai este un sport, ci un carnagiu.Daca tot pleci cu 20 de bucati acasa, de ce mai impusti inca 200 pe langa?
imi place vanatoarea
drionescucatalin
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 28 Feb 2008, 12:07
Locaţie: constanta

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde yoghi pe 11 Aug 2010, 22:52

fac si eu antrenamente pt fazani si sitari! :roll:

daca ai sti tu cati lupi moralisti vad saptamanal!!

sau cati vulpoi care nu ajung la struguri si striga ca sunt acrii.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde drionescucatalin pe 12 Aug 2010, 08:54

yoghi scrie:fac si eu antrenamente pt fazani si sitari! :roll:

daca ai sti tu cati lupi moralisti vad saptamanal!!

sau cati vulpoi care nu ajung la struguri si striga ca sunt acrii.
N-ai inteles.Eu trag cam 600-1000 de cartuse la gugustiuci si iau si eu cateva sute dar intr-un sezon nu intr-o zi.Asta era diferenta.
imi place vanatoarea
drionescucatalin
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 28 Feb 2008, 12:07
Locaţie: constanta

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde yoghi pe 12 Aug 2010, 22:47

raspuns oficial:
Diferenta este ca in realitate eu impusc doar 10 piese/zi pt ca mai mult nu am voie :)

raspuns electoral
tanand cont de conditile economice actuale m-am gandit ca cele 200 de aripate vor fi donate catre un camin de batrani unde colegul meu este director

raspuns :
cine crezi tu ca aduna zeci de porumbei din tot campul? -copii localnicilor care in vreo trei locuri ma recunosc deja, si cine crezi ca pleaca acasa cu tricouri murdare dar sinul plin de gugustiuci,?
(eu ii pun in cutie in portbagaj :) )
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Secretele Vanatorii De Gugustiuci

Mesajde Sly_Fox pe 15 Aug 2010, 11:04

Astazi am dat o raita dupa gugustiuci. Slabut, doi vanatori si 6 gugu, cate trei de fiecare, nu ieseau din sat nici rugati frumos. Nici floarea-soarelui nu este coapta bine asa ca mai asteptam.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Următorul

Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate