Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 16:01

ce mai zice la lege?

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde aghiuta pe 26 Feb 2009, 02:31

As adauga si un P.S. la ce am scris.
Aruncarea vinei pe cei care aplica legea imi aduce aminte de sloganurile de dupa "revolutie" cand toata lumea striga impotriva militiei,a securitatii dar nimeni nu a strigat impotriva celor care facusera legile in baza carora aia arestau,torturau,urmareau,etc.
A vazut cineva sau a auzit de vre-un proces impotriva membrilor Marii Adunari Nationale??? Ca aia erau "parlamentul" de atunci al Romaniei.Aia ridicau mana de la cot si votau ce nici ei nu stiau.
Iar in final zic ce mi-a zis si mie un politist destept despre legea armelor,aia inca in vigoare:"este neconstitutionala".
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde Alin3006 pe 26 Feb 2009, 03:13

Cainii latra ursul trece. Din cauza asta, personal, nu mai votez de ani buni. Pur si simplu nu am cu cine...nu pot sa aleg intre nuante de gri.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde bogdanm pe 26 Feb 2009, 09:20

aghiuta scrie:A vazut cineva sau a auzit de vre-un proces impotriva membrilor Marii Adunari Nationale??? Ca aia erau "parlamentul" de atunci al Romaniei.

Pai, nu se poa', pentru ca majoritatea au imunitate parlamentara ;)

Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde Ghinda pe 13 Mai 2009, 13:52

OM 287/ 06.05.2009 privind aprobarea cotelor de recolta pentru speciile de fauna de interes cinegetic, la care vanarea este permisa, pentru sezonul de vanatoare 15.05.2009-14.05.2010.
Publicat in Monitorul Oficial al Romaniei , Partea a I-a, nr. 318/ 13.05.2009.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde ssteffan pe 07 Iul 2009, 17:30

In data de 29.06.09 a fost publicata in MO, OUG nr. 70/09 pentru modificarea si completarea unor acte normative privind taxe si tarife cu caracter nefiscal. Se modifica diverse taxe percepute de M.A.I. (inmatricularea autovehiculelor etc.) printre care si cele pentru elibearea permisului de arma:




ANEXA Nr. 1
(Anexa la Ordonanta Guvernului nr. 128/2000)

LISTA
cuprinzand serviciile prestate catre persoanele fizice si/sau
juridice de Ministerul Administratiei si Internelor prin
unitatile, institutiile si structurile din subordine si taxele
percepute pentru desfasurarea acestor activitati






+----+--------------------------------+--------------------------+-------------------+--------------------------------------+
| | | Termenul de efectuare | Cuantumul taxei | |
|Nr. | | a prestatiei | (lei) | Actele normative in baza carora se |
|crt.| Denumirea prestatiei +---------------+----------+--------+----------+ efectueaza prestatiile reglementate |
| | | In regim | In regim |In regim| In regim | |
| | | normal |de urgenta| normal |de urgenta| |
+----+--------------------------------+---------------+----------+--------+----------+--------------------------------------+
| ..................................................................................
+----+--------------------------------+---------------+----------+--------+----------+--------------------------------------+
| 2. |Eliberarea pentru persoane | 30 de zile | 10 zile | 100/ | 300/ |a) Legea nr. 295/2004 privind |
| |fizice si juridice a | | |persoana| persoana |regimul armelor si al munitiilor, cu |
| |autorizatiilor pentru: | | | fizica | fizica |modificarile si completarile |
| |procurarea primei arme letale; | | | 300/ | 500/ |ulterioare - art. 12, art. 72 |
| |procurarea primei arme neletale | | |persoana| persoana |alin. (3), art. 80 si art. 85 |
| |supuse autorizarii; acordarea | | |juridica| juridica |b) Normele metodologice de |
| |atestatului de colectionar; | | | | |aplicare a Legii nr. 295/2004, |
| |functionarea poligoanelor de | | | | |aprobate prin Hotararea |
| |tragere si organizarea si | | | | |Guvernului nr. 130/2005, cu |
| |desfasurarea cursurilor de | | | | |modificarile si completarile |
| |initiere si pregatire teoretica | | | | |ulterioare |
| |si practica pe linie de arme si | | | | | |
| |munitii; eliberarea atestatului | | | | | |
| |de instructor in poligonul de | | | | | |
| |tragere | | | | | |
+----+--------------------------------+---------------+----------+--------+----------+--------------------------------------+
| 3. |Eliberarea autorizatiei pentru | 30 de zile | 19 zile | 50 | 100 |a) Legea nr. 295/2004, cu |
| |procurarea armei letale sau | | | | |modificarile si completarile |
| |neletale supuse autorizarii | | | | |ulterioare - art. 12 |
| |titularului de permis (a doua | | | | |b) Normele metodologice de aplicare a |
| |arma si urmatoarele) | | | | |Legii nr. 295/2004, aprobate prin |
| | | | | | |Hotararea Guvernului nr. 130/2005, cu |
| | | | | | |modificarile si completarile |
| | | | | | |ulterioare |
+----+--------------------------------+---------------+----------+--------+----------+--------------------------------------+
| 4. |Eliberarea cartii de identitate | 15 zile | 10 zile | 20 | 40 |a) Legea nr. 295/2004, cu |
| |a armei | | | | |modificarile si completarile |
| | | | | | |ulterioare - art. 98 |
| | | | | | |b) Normele metodologice de aplicare a |
| | | | | | |Legii nr. 295/2004, aprobate prin |
| | | | | | |Hotararea Guvernului nr. 130/2005, cu |
| | | | | | |modificarile si completarile |
| | | | | | |ulterioare |
+----+--------------------------------+---------------+----------+--------+----------+--------------------------------------+
| 5. |Eliberarea unui nou permis | 15 zile | 5 zile | 20 | 40 |Legea nr. 295/2004, cu |
| |de arma pentru persoanele | | | | |modificarile si completarile |
| |fizice, respectiv a autorizatiei| | | | |ulterioare - art. 51 si 75 |
| |de detinere si folosire pentru | | | | | |
| |persoanele juridice | | | | | |
+----+--------------------------------+---------------+----------+--------+----------+--------------------------------------+
| 6. |Autorizarea desfasurarii | 15 zile | 10 zile | 500 | 1.000 |a) Legea nr. 295/2004, cu |
| |operatiunilor cu arme si | | | | |modificarile si completarile |
| |munitii de catre persoanele | | | | |ulterioare - art. 106 si art. 110 |
| |juridice constituite ca | | | | |alin. (3) |
| |armurieri | | | | |b) Normele metodologice de |
| | | | | | |aplicare a Legii nr. 295/2004, |
| | | | | | |aprobate prin Hotararea |
| | | | | | |Guvernului nr. 130/2005, cu |
| | | | | | |modificarile si completarile |
| | | | | | |ulterioare |
+----+--------------------------------+---------------+----------+--------+----------+--------------------------------------+
| 7. |Eliberarea autorizatiilor | 30 de zile | 15 zile | 200 | 500 |a) Legea nr. 295/2004, cu |
| |pentru efectuarea | | | | |modificarile si completarile |
| |operatiunilor cu materii | | | | |ulterioare - art. 8, 9 si 11 |
| |explozive, vizarea anuala a | | | | |b) Hotararea Guvernului |
| |acestora, precum si | | | | |nr. 207/2005 privind stabilirea |
| |eliberarea autorizatiilor de | | | | |cerintelor esentiale de securitate |
| |transfer sau tranzit al | | | | |ale explozivilor de uz civil si a |
| |explozivilor de uz civil | | | | |conditiilor pentru introducerea lor |
| | | | | | |pe piata - art. 18 alin. (1) si |
| | | | | | |art. 23 alin. (3) |
+----+--------------------------------+---------------+----------+--------+----------+--------------------------------------+
| 8. |Avizari artificieri si | 30 de zile | 15 zile | 5 | 10 |Normele tehnice privind detinerea, |
| |pirotehnisti | | | | |prepararea, experimentarea, |
| | | | | | |distrugerea, transportul, depozitarea,|
| | | | | | |manuirea si folosirea materiilor |
| | | | | | |explozive utilizate in orice alte |
| | | | | | |operatiuni specifice in activitatile |
| | | | | | |detinatorilor, precum si autorizarea |
| | | | | | |artificierilor si a pirotehnistilor, |
| | | | | | |aprobate prin Hotararea Guvernului |
| | | | | | |nr. 536/2002, cu modificarile si |
| | | | | | |completarile ulterioare - art. 115 |
+----+--------------------------------+---------------+----------+--------+----------+--------------------------------------+
| 9. |Taxa pentru eliberarea | 10 zile | - | 10 | - |Legea nr. 290/2004 privind |
| |certificatelor de cazier |pentru persoane| | | |cazierul judiciar, cu modificarile si |
| |judiciar | fizice sau | | | |completarile ulterioare - art. 21 |
| | |juridice 30 de | | | |si 213 |
| | | zile pentru | | | | |
| | |persoane fizice| | | | |
| | |aflate in state| | | | |
| | | membre UE | | | | |
+----+--------------------------------+---------------+----------+--------+----------+--------------------------------------+
|
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde ssteffan pe 07 Iul 2009, 19:20

Cei interesati pot descarca Ordonanta de Urgenta de aici [url]oug_70_2009.rar - http://fbx.ro/qwtnntsvrtrz6m3y[/url]
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde aghiuta pe 01 Oct 2009, 20:46

Stie cineva daca s-a infiintzat totusi Autoritatea Naţională pentru Omologarea Armelor şi Muniţiilor??
Am citit undeva despre o ordonantza sau aviz consultativ legat de asta si publicata prin martie 2009;e calda.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde violiv pe 01 Oct 2009, 23:14

S-a infiintat, a primit la un moment dat si-un sef dar n-a avut niciodata SEDIU si nici ACTIVITATE....apoi a ramas moarta.
In proiectul de modificare a legii armelor se prevede ca nu se va mai infiinta niciodata pentru ca nu stiu ce norme europene de omologare pe tot teritoriul UE si libera circulatie a merfurilor ar incalca iar armele si munitiile si alte echipamente primesc omologarea europeana, din orice tara ar veni ele.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde Marius pe 03 Oct 2009, 08:13

violiv scrie:S-a infiintat, a primit la un moment dat si-un sef dar n-a avut niciodata SEDIU si nici ACTIVITATE....apoi a ramas moarta.
In proiectul de modificare a legii armelor se prevede ca nu se va mai infiinta niciodata pentru ca nu stiu ce norme europene de omologare pe tot teritoriul UE si libera circulatie a merfurilor ar incalca iar armele si munitiile si alte echipamente primesc omologarea europeana, din orice tara ar veni ele.


Parca traim in legile lui Murphy:
Ce poti face astazi, lasa pe maine, ca poate se rezolva de la sine si nu mai e nevoie sa faci nimic. (parca asa era)
Eu sunt sincer mirat cum au scapat ocazia sa mai infiinteze o agentie, comisie, autoritate, etc, sa-si mai traga baietii niste salarii si prime de frecat duda, din banii nostri. Probabil ca au evaluat posibilitatile si nu merita...
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde Cristi pe 04 Oct 2009, 09:03

Marius scrie:Eu sunt sincer mirat cum au scapat ocazia sa mai infiinteze o agentie, comisie, autoritate, etc, sa-si mai traga baietii niste salarii si prime de frecat duda, din banii nostri. Probabil ca au evaluat posibilitatile si nu merita...

Pai nu asta era problema... Sistemul si-a dat seama ca ar fi aparut un organism, insubordonat AEST, care nu ar fi putut fi total controlat, ba mai mult, ar fi putut si sa ia decizii, si nu neaparat in favoarea sistemului, ci al bietului cetatean posesor legal de arma. Asa ca cei ce au acum si painea si cutitul in materie de arme in Ro ,au sesizat pericolul pentru sistemul totalitar si nu au facut nimic, ba chiar s-au opus sub diferite pretexte (lipsa bani, personal calificat- dar pentru loganuri de 70000 Euro se gaseau) si au considerat ca e mai bine ca "autoritatea" sa ramana in curtea lor, divizata la nivel de birouri AEST judetene, ce pot fi controlate prin telefon si fara ordine scrise.Nu vezi ca baietii se staduiesc sa revina la legislatia de dinainte de 89, in materie de arme si munitii, ba chiar si mai mult? :wink: In ciuda normelor europene pe care le invoca tot timpul... :oops:

Cred ca este evident pentru toata lumea ca cei care au facut legea armelor l-au avut, si il au, pe Nenea Iancu in cap:
" Vrem schimbare...dar sa nu se schimbe nimic! " :D :x
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde eugen_gherca pe 04 Oct 2009, 14:44

aghiuta scrie:As adauga si un P.S. la ce am scris.
Aruncarea vinei pe cei care aplica legea imi aduce aminte de sloganurile de dupa "revolutie" cand toata lumea striga impotriva militiei,a securitatii dar nimeni nu a strigat impotriva celor care facusera legile in baza carora aia arestau,torturau,urmareau,etc.
A vazut cineva sau a auzit de vre-un proces impotriva membrilor Marii Adunari Nationale??? Ca aia erau "parlamentul" de atunci al Romaniei.Aia ridicau mana de la cot si votau ce nici ei nu stiau.
Iar in final zic ce mi-a zis si mie un politist destept despre legea armelor,aia inca in vigoare:"este neconstitutionala".

cred ca gresesti foarete grav , doar daca esti un robot te poti absolvi de orce vina , ca sa nu mai zic de fostii militieni care puneau de la ei la continutul legii , orce cacanar te putea opri si daca voiau muschii lui te umilea , nu stiu ce varsta ai dar daca nu ai trait cu militienii abtinete de la comentarii
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde aghiuta pe 04 Oct 2009, 17:56

eugen_gherca scrie:cred ca gresesti foarete grav , doar daca esti un robot te poti absolvi de orce vina , ca sa nu mai zic de fostii militieni care puneau de la ei la continutul legii , orce cacanar te putea opri si daca voiau muschii lui te umilea , nu stiu ce varsta ai dar daca nu ai trait cu militienii abtinete de la comentarii


Iti dau dreptate ca erau abuzivi si ca puneau de la ei ce voia mushchii lor dar asta pentru ca LEGEA le permitea.
De catzi militzieni anchetatzi pentru abuzuri ai auzit in vremea aia? Dar dupa "revolutzie" ??
LEGEA o votau "parlamentarii" din acea vreme.
Ca si acum de altfel.
Ne revoltam ca legea armelor devine restrictiva ca birourile AEST taie si spanzura dar de ce nu strigam impotriva boilor din comisiile parlamentare care elaboreaza si dau spre votare aceste aberatzii ???
Ce vina are seful biroului AEST din Macacatzul din Deal daca lui legea in vigoare ii spune sa te f***ta ??
La randul lui, daca nu-ti aplica legea, poate fi turnat si dat jos si "maieul e mai aproape de piele decat paltonul".
P.S.
Pe vremea aia,ca si acum,n-am trait cu militzieni, ci cu femei :wink:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde eugen_gherca pe 05 Oct 2009, 19:53

esti baiat simpatic si ma simt dator sa iti raspund , o sa iti povestesc 2 intamplari pe care te rog sa le apreciezi dupa cum consideri , 1 1981 camin de nefamilisti sambata seara un pic de bautura si galagie mai mult decat de obicei cineva bate la usa si nu apucam sa raspundem ca ne trezim ca cineva ne impartea bastoane si injuraturi , pleaca si ramanem multumiti ca ne-am ales doar cu atat , 2 germania 1999 seara acelas anturaj cu discutii mai aprinse 2 politisti se legitimeaza si ne roaga sa intelegem ca e trecut de ora 10 si ca tre sa lasam pe maine ,. nenica parca erau facuti din esenta de prostie , oare cati dintre ei isi asuma trecutul
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde aghiuta pe 05 Oct 2009, 21:37

eugen_gherca scrie:esti baiat simpatic si ma simt dator sa iti raspund , o sa iti povestesc 2 intamplari pe care te rog sa le apreciezi dupa cum consideri , 1 1981 camin de nefamilisti sambata seara un pic de bautura si galagie mai mult decat de obicei cineva bate la usa si nu apucam sa raspundem ca ne trezim ca cineva ne impartea bastoane si injuraturi , pleaca si ramanem multumiti ca ne-am ales doar cu atat , 2 germania 1999 seara acelas anturaj cu discutii mai aprinse 2 politisti se legitimeaza si ne roaga sa intelegem ca e trecut de ora 10 si ca tre sa lasam pe maine ,. nenica parca erau facuti din esenta de prostie , oare cati dintre ei isi asuma trecutul


Multumesc pentru apreciere,asemenea,cat despre cele doua situatzii ca sa zic.
Asa cum am mai zis, faptul ca v-a bulanit ala este pentru ca legea-i permitea si stia ca nu are cui da socoteala,mai ales daca se lauda sefului ca a batut nishte tineri scandalagii, posibil cu inclinatzii intelectuale.
A doua poveste este dintr-o normalitate pe care azi o intzeleg mai greu pentru ca si daca chem sectoristu' sa-i atraga atentia vecinului ca ma asurzeshte cu manele la 12 noaptea,nu vine,motivand ca are si el familie;asta daca nu-mi raspunde nervos:"da' ce-ai vra sa auzi la ora asta? Mozart ??"
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde Marius pe 06 Oct 2009, 09:59

aghiuta scrie:[:"da' ce-ai vra sa auzi la ora asta? Mozart ??"

Are dreptate. Iata si dovada:
"un mos la doctor:
-dom' doctor, am o problema, cand fac sex aud tot felu' de huiduieli si fluieraturi.
-cati ani ai tataie?
-83.
-pai la varsta asta ce-ai vrea sa auzi, aplauze?"
:D :wink:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde aghiuta pe 06 Oct 2009, 14:34

:lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate