Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 11:10

Taxidermie

Discutii despre trofeele de vanatoare - ale noastre sau ale altora . Vanatoare la trofeu , naturalizare , modalitati de expunere , performante proprii , etc . Taxidermisti , adrese utile , etc

Moderatori: mialxx, popaliviu

Mesajde corui pe 04 Mar 2008, 10:17

Hmmmm...se pare ca subiectul prepararii trofeelor de stiuca nu intereseaza pe nimeni. Pacat!
accipiter gentilis gallinarum
corui
Veteran
 
Mesaje: 377
Membru din: 22 Mar 2006, 23:39
Locaţie: U.E.

Mesajde Ursus2006 pe 04 Mar 2008, 10:28

Ai prins ceva ?
A fost prohibitie la stiuca!
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde corui pe 04 Mar 2008, 17:17

Salut!
Daca a fost prohibitie la stiuca am mers la biban.Nu am prins!
accipiter gentilis gallinarum
corui
Veteran
 
Mesaje: 377
Membru din: 22 Mar 2006, 23:39
Locaţie: U.E.

Mesajde mistretzul75 pe 06 Mar 2008, 15:47

unde pot argasii 0 piele de vulpe? poate stie careva prin zona.
multam
tir la zbor in filmul....."Pasarile"
mistretzul75
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 28 Iul 2006, 07:29
Locaţie: Tulcea

Mesajde valpangica pe 06 Mar 2008, 16:00

Eu il stiu pe Nea Nasture dar asta sta la Mihailesti linga Bucuresti - e cam departe . Oricum pentru cine doreste 0721798588 .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde mistretzul75 pe 06 Mar 2008, 18:08

multam. am sa-l sun
tir la zbor in filmul....."Pasarile"
mistretzul75
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 28 Iul 2006, 07:29
Locaţie: Tulcea

Mesajde Adrian S pe 07 Mar 2008, 09:47

Nea Nasture nu se mai ocupa cu argasitul din cate am inteles.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Mesajde dabija pe 13 Mar 2008, 23:12

corui scrie:Hmmmm...se pare ca subiectul prepararii trofeelor de stiuca nu intereseaza pe nimeni. Pacat!


ba subiectul intereseaza ... asa ca dezvolta putin metoda folosita.
CZ 200S+luneta Bushnell 6-24X50
revolver Gamo R77 Combat
www.d-petre.ro
Avatar utilizator
dabija
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 17 Ian 2006, 19:47
Locaţie: Resita, Caras Severin, www.d-petre.ro

Mesajde sorin flutur pe 18 Mar 2008, 23:18

http://taxidermy.ro/ro/
un site in romana pt. pasionati
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde corui pe 27 Mar 2008, 21:29

Salut!
Ok, am sa intru putin in amanunt privitor la metoda mea de naturalizare a capurilor de stiuca.
In primul rind voi spune ca trofeul rezultat de pe urma acestei metode nu are la finalizare ca aspect si calitate nimic in comun cu traditionalele trofee pe care pescarul le da cu sare , le intinde operculele desfacute la maxim si le uita vreo luna "la uscat" prin vreun balcon, apoi le lacuieste si le lipeste pe o bucata de lemn.In sprijinul acestei afirmatii voi posta o fotografie reprezentind un cap de stiuca pe care in curind il finalizez.Sa imi spuneti doar unde sa pun fotografia ca sa o puteti accesa, si care e procedura, eu nemaipostind pina acum poze pe acest forum.
Deci:

-cu un cutit ascutit se taie capul stiucii la nivelul operculelor iar la partea inferioara se taie friul ce merge spre baza limbii, cit mai scurt.La fel se decupeaza scurt si branhiile rosii ale pestelui
-se incepe curatarea de carne cit mai atenta a zonei cefei, si se scot cele citeva vertebre ce au ramas atasate la cap
-se scot ochii cu un bisturiu sau foarfece, apoi cu coada unei lingurite sau un cutitas cu lama boanta se scoate carnea din obraji avind grija sa nu afectam pielea
-se verifica si se colecteaza toti dintii moi ai stiucii si se pun deoparte
-se decupeaza musculatura mandibulei inferioare bagind vertical o lama de scalpel fin pe linga sirurile de dinti mari si apoi se degaja toata bucata marisoara de carne din interiorul falcii, avind grija ca in momentul in care am ajuns in zona gusii sa nu sectionam si pielea
-se spala bine capul pestelui de mucozitati, se lasa sa se scurga putin apoi se trateaza prin pensulare cu o solutie formata din acid boric/acid salicilic/sare in raport de 1/1/1.Acidul boric si cel salicilic sunt de gasit sub forma de prafuri la farmacie. Iar sarea evident e nevoie sa fie de cea neiodata, care are proprietati conservante.Amestecam prafurile si introducem pensula uda in borcan, apoi pensulam cu grija si presaram si cu mina aceste prafuri cu deosebire in orbite(unde am scos carnea), putin la nivelul mandibulei inferioare, si suficient de mult in zona cefei si in locul unde se afla creierul stiucii.Pnsulam usor si interiorul gurii evitind sa ungem sirurile de dintisori marunti de pe cerul gurii, unde sarea ajunsa si cristalizata e greu de indepartat mai apoi.
-punem capul intr-o punga si il lasam la frigider pina facem pasta speciala de umplutura
-aceasta consta din hirtie igienica(citeva suluri) pe care o rupem bucatele marunte intr-un lighean cu apa calduta, o framintam bine pina se omogenizeaza, apoi luam bulgari in mina si ii stoarcem foarte bine de apa si ii punem deoparte
-intr-un castron sau lighean mic sfarmam acesti bulgari si turnam peste ei aracet pentru lemn, cam o jumatate de pahar la 2 bulgari de dimensiunea pumnului-incepem framintarea cu miinile ca la aluat, pina obtinem un terci de consistenta pateului, poate ceva mai tare-
-ne spalam bine pe miini de aracet si luam cite putin din aceasta pasta si incepem prin a umple obrajii goliti de carne pina acestia prind volum.Apoi umplem si orbitele lasind doar putin loc pentru ochii de sticla ce vor veni fixati
-umplem cu o cantitate buna zona cefei, intinzind pasta si pe la baza celor doua opercule
-Atentie-cind am ajuns la acest nivel cu lucrul, e bine sa avem deja suportul pe care va fi montat capul deja taiat si pregatit! In acest sens, vom decupa o forma cit mai artistica din lemn sau pal melaminat cu ajutorul unui firez electric(forma poate sa fie de cerc, oval, scut, etc, in functie de cum ne-am gindit dinainte sa arate panoplia si ce vrem sa mai punem pe ea .In toate cazurile insa recomand a nu fi taiata prea mare fata de dimensiunea capului cu operculele desfacute, pentru a scoate in evidenta in primul rind trofeul
-introducem un bat in interiorul gurii taiat exact ca lungime astfel ca sa tina operculele desfacute bine(orizontal), si unul in deschiderea gurii ca sa o tina deschisa(vertical)
-fixam ochii artificiali avind grija ca acestia sa aiba dimensiunea potrivita, si sa fie colorati in galben sau maroniu dupa cum i-a avut stiuca.Ii infundam putin in pasta de aracet din orbite avind grija sa ii plasam in plan vertical in orbite si nu bulbucati
-ungem bine suprafata unde va veni plasat capul stiucii pe suport cu aracet, si asezam cu grija capul in pozitia definitiva pe suport
-facem citeva ajustari ale pozitiei operculelor, ale simetriei capului, verificam daca ne convine pozitionarea ochilor-
-putem acum incarca tot suportul daca mai avem destula pasta de aracet facuta(sau mai facem daca e cazul), ungem cu o pensula suportul, si intindem prin presare usoara cu degetele pasta intr-un strat cit de cit uniform de cam 0,5-1cm grosime-cu un cutit prin apasare putem imprima diferite linii scurte si neregulate care pot imita scoarta copacului, fixam frunze de apa artificiale in pasta de aracet, si lasam la uscat pentru aproximativ 2 saptamini suportul intr-o camera(nu linga o sursa de caldura!!!!!)Uscarea trebuie sa se faca lent.Verificam din cind in cind gradul de uscare al pastei si al capului
-dupa uscarea completa se fac unele retusuri daca e cazul, apoi se trece la vopsirea capului si a suportului urmata de lacuire
-vopsirea suportului de face in diferite feluri dupa gustul artistic al fiecaruia, dar avind grija sa lasam o nuanta discreta si inchisa ca nuanta astfel ca trofeul sa iasa in evidenta; la vopsire se pot folosi (pentru suport) atit acuarele cit si culori pe baza de ulei, pe cind la capul pestelui folosim doar culori de ulei.
-la cap se vopseste doar partea superioara in negru, si eventual se pot albi putin operculele si eventual falcile unde acestea aveau si initial aceasta culoare.
-dupa uscarea vopselelor, procuram POXIPOL TRANSPARENT, pe care il intindem cu griga in alveolele dentare intre si in jurul coltilor lungi de lpe mandibula inferioara, apoi plantam in el dintii ce i-am pus deoparte de la inceput, astfel ca sa dam un aspect frumos si impresionant gurii fioroase a stiucii
-odata aceste lucrari executate, nu mai ramine altceva de facut decit sa lacuim cu atentie atit capul , cit si interiorul gurii stiucii cu un lac transparent si suficient de subtire, avind griga sa nu ungem si peria de dinti din cerul gurii stiucii si nici coltii mari de pe mandibula inferioara.
Cu aceasta operatiunea de impaiere a luat sfirsit, nu mai ramine altceva pentru pescar decit sa isi atirne trofeul preparat de el insusi pe perete la loc de cinste!

Inchei cu speranta ca cele ce v-am descris mai sus va vor fi de ajutor in realizarea unor trofee de calitate, ce nu ati inteles puteti sa ma intrebati.
accipiter gentilis gallinarum
corui
Veteran
 
Mesaje: 377
Membru din: 22 Mar 2006, 23:39
Locaţie: U.E.

Mesajde Marius pe 28 Mar 2008, 09:15

Multumim de reteta! Mie personal mi se pare prea complicat. N-as avea rabdare. Cat timp efectiv de lucru iti ia tot ce e de facut?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 28 Mar 2008, 09:21

Cred ca 4 ore, dupa descriere. Adica pana la pus la uscat.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde corui pe 28 Mar 2008, 17:57

Salut!

Este si nu este complicat.Daca vrei sa ai ceva de calitate si cu aspect estetic , atunci depui munca(e valabil nu numai in taxidermie).
Ghinda-as mai pune citeva ore in plus la cele 4 ce le-ai apreciat(pune in calcul facutul pastei, taiatul si finisatul suportului, apoi aranjarea artistica a unor scoici de apa, plante artificiale care sa imite bradisul, crengi uscate, etc)...hai sa zicem 5-7 ore.
Apoi dupa uscare inca vreo 2 ce le ia vopsitul si ultimele ajustari.

dar repet-merita daca vrei ceva de calitate!
accipiter gentilis gallinarum
corui
Veteran
 
Mesaje: 377
Membru din: 22 Mar 2006, 23:39
Locaţie: U.E.

Mesajde Marius pe 28 Mar 2008, 18:45

corui,
Posteaza te rog ceva poze cu lucrari facute de tine. Poate ai si ceva pasari :lol: (de apa :lol: ).
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde corui pe 28 Mar 2008, 18:58

Salut!

Inca mai am putin la finisarea trofeului stiucii, apoi am sa postez citeva fotografii cu el.
Cit priveste naturalizarea pasarilor -as putea scrie o carte cu sfaturi privind tehnici de naturalizare dar nu doresc ca de acestea cineva care ar citi cele scrise de mine sa le foloseasca la impaierea pasarilor de prada(in special).Despre naturalizarea pasarilor nu vreau sa vorbesc!
accipiter gentilis gallinarum
corui
Veteran
 
Mesaje: 377
Membru din: 22 Mar 2006, 23:39
Locaţie: U.E.

Mesajde Marius pe 28 Mar 2008, 21:14

corui scrie:Cit priveste naturalizarea pasarilor -as putea scrie o carte cu sfaturi privind tehnici de naturalizare dar nu doresc ca de acestea cineva care ar citi cele scrise de mine sa le foloseasca la impaierea pasarilor de prada(in special).Despre naturalizarea pasarilor nu vreau sa vorbesc!


As fi vrut doar poze, nu tehnici. :cry: Stiu ca pot gasi pe net mii si mii de poze cu pasari impaiate, dar cele postate de forumisti de-ai nostri au ceva aparte (poate).

Cine vrea sa impaieze o pasare de prada, o face oricum. In functie de cunostiinte, la sfarsit vom vedea o pasare superba sau o ciumafaie. Se pot gasi pe net informatii suficiente despre subiect.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde corui pe 29 Mar 2008, 00:08

Salut Marius!
De acord cu cele ce spui, eu insa las pe altii sa posteze rezultatul muncii lor daca e vorba de pasari.Si cu informatiile as fi si mai zgircit in domeniu.
Pot insa sa vad si sa apreciez si eu cele facute de altii si postate ca fotografii.Si sa ajut cu sfaturi daca e vorba de trofee de pesti.
accipiter gentilis gallinarum
corui
Veteran
 
Mesaje: 377
Membru din: 22 Mar 2006, 23:39
Locaţie: U.E.

Mesajde Ghinda pe 29 Mar 2008, 10:06

corui scrie:Salut!

Inca mai am putin la finisarea trofeului stiucii, apoi am sa postez citeva fotografii cu el.
Cit priveste naturalizarea pasarilor -as putea scrie o carte cu sfaturi privind tehnici de naturalizare dar nu doresc ca de acestea cineva care ar citi cele scrise de mine sa le foloseasca la impaierea pasarilor de prada(in special).Despre naturalizarea pasarilor nu vreau sa vorbesc!

Aveti un fix ca daca povesti cineva va face la pasari! Si cu sfaturi si fara sfaturi indivizi care se dau la pasari de prada vor fi!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde sorry_nellu pe 29 Mar 2008, 11:47

@Ghinda: Corect! Nu cred ca o reteta de naturalizare ar stimula interesul pentru vanatoarea unor specii de pasari .
Si de cand sunt vanator, destui de putini am vazut sa fie interesati de naturalizat.
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Mesajde Bill pe 30 Mar 2008, 00:07

Av venit acum o ora de la FEHOVA si am cunoscut acolo un tip din Timisoara care a deschis un atelier de taxidermie.
Il gasiti la www.impaieri.ro
Il chiama Lazar Gheorghe
Adresa: 300733-Timisoara
Str. Martir Claudiu Varcus Nr.2, Ap. 11

Tel 0256 464646, 0722 817854, 0744 935466

Cred ca e de bine.
Bill
Membru important
 
Mesaje: 294
Membru din: 01 Apr 2005, 19:18
Locaţie: Oradea

Mesajde corui pe 30 Mar 2008, 10:03

Salut Ghinda!
Uitindu-te doar pe adresa pe care Bill ne-a lasat-o aici, vei vedea ca nu ai dreptate.Intr-una din poze apare un individ aranjind nimic altceva decit un evemplar juvenil de vultur codalb(haliaetus albicilla).Ori aceasta specie face parte din categoria pasarilor cu regim sever de protectie.Cum oare a ajuns el sa impaieze o astfel de pasare, daca nu a primit-o de la vreun "vinator" sau columbofil?Si faptul ca a acceptat sa se ocupe cu naturalizarea acestei specii dovedeste ca e si habarnist in ceea ce priveste legile. Sau ca nu ii pasa, ar impaia orice numai bani sa iasa.Si -fie vorba intre noi-nu are cine stie ce mina ca impaietor!
Totul e de fapt simplu-un braconier ucide o pasare (mamifer) protejat, si fara sa ii pese il duce la asta sa i-l impaieze.Apoi isi atirna trofeul cu mare fala in casa.Vine in vizita la el un prieten bun(sau mai multi), tot vinatori, si ii admira trofeul, apoi imediat in mintea respectivilor apare dorinta de a avea si ei asa ceva, de ce nu, ca da bine pe holul de la intrare...
Prin urmare nu e greu de presupus ca vor impusca si ei la rindul lor un astfel de animal, il vor da la impaiat si isi vor decora casa.Si asa mai departe..
Stiu foarte bine ce vorbesc!
accipiter gentilis gallinarum
corui
Veteran
 
Mesaje: 377
Membru din: 22 Mar 2006, 23:39
Locaţie: U.E.

Mesajde Ghinda pe 30 Mar 2008, 10:45

Posibil, dar din punctul meu de vedere sunteti cam paranoici! La fel de bine dupa logica voastra, petem duce la extictie cerbul, capriorul, fazanul, etc. ca de, trebuie sa am si eu ce am vazut la ala. Iar codalbi sunt destui prin Delta. Faptul ca rapitoarele sunt strict protejate nu inseamna ca eu sunt si de acord cu acest lucru.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde corui pe 30 Mar 2008, 16:44

Salut !
Ti-am explicat cum sta treaba in mod real pentru ca am vorbit de lucruri pe care LE CUNOSC si asta nu doar din auzite(in general nu imi place sa ma bag aiurea si sa vorbesc lucruri pe care nu sunt sigur ca asa ar fi).Si nu sunt paranoic nici eu si nici ceilalti soimari, inainte de a face astfel de afirmatii ar fi grozav daca ai cerceta mai indeaproape situatia rapitoarelor(in tara si la nivel global).Dar se vede ca nu te intereseaza subiectul devreme ce spui ca nu estri de acord cu protectia acestor pasari si ca " sunt destui codalbi in delta :shock: .
M-am implicat in aceste discutii referitoare la taxidermie pentru ca am experienta suficienta in acest domeniu, si cele ce am postat au fost doar din dorinta de a spune niste lucruri reale.Avind in vedere faptul ca aici e o sectiune dedicata taxidermiei, in mod normal o discutie contradictorie ar avea loc intre doi oameni care cunosc domeniul respectiv...eu daca nu ma pricep nu ma bag si prefer sa ascult.
Asa ca aici nu am sa mai intru sa postez de acum inainte, in incheiere doar un lucru v-as aduce la cunostinta-ca in ROmania in domeiul taxidermiei peste 90% dintre "meseriasi" sunt niste kitschosi jalnici care isi bat joc de trofeele vinatorilor.Daca nu ma credeti, intrati pe siteurile straine de taxidermie si uitati-va la arta ce o fac maestrii lor, apoi comparati cu operele alor nostri.E o diferenta ca dintre cuvintul maistru si maestru...
Eu am intrat aici pentru a ajuta macar cu sfaturi in ceea ce priveste conservarea unui trofeu impaiat (ca vinatorii sa poata sa pastreze trofeele lor cit mai mult timp ), si sa va invat sa preparati trofee de pesti (la calitate), dar in conditiile in care mi se vorbeste asa, renunt!
accipiter gentilis gallinarum
corui
Veteran
 
Mesaje: 377
Membru din: 22 Mar 2006, 23:39
Locaţie: U.E.

Mesajde Ghinda pe 30 Mar 2008, 19:10

Asta cu kitschul sunt de acord, dar in delta sunt codalbi. Nici cu presedintele nu sunt de acord dar mi-a fost bagat de gat. Asa ca accept legislatia, dar nu pot ca persoana sa fiu de acord cu tot ce emit niste indivizi care traiesc din banii pe care eu, contribuabil, ii dau statului sa faca legi capabile!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde corui pe 31 Mar 2008, 11:16

Cum am promis, am fotografiat trofeul ce l-am impaiat dupa metoda ce v-am descris-o mai sus, iar Ursus a urcat pozele in albumul foto, la "Diverse"

Numai bine!
accipiter gentilis gallinarum
corui
Veteran
 
Mesaje: 377
Membru din: 22 Mar 2006, 23:39
Locaţie: U.E.

Re: Taxidermie

Mesajde marco_b pe 20 Iul 2009, 18:46

Pe mine ma intereseaza tot cea ce inseamna impaiere si chiar tabacirea pieilor mici (ex. iepure). Am citit acu 2 ani o carte in care era explicat f detaliat asemenenea tehnici, dar din pacate nu era a mea, am cautat-o prin librarii si n-am gasit-o. Acolo erau prezentate si substante folosite la impaiere si tabacire foarte usor de gasit. apoi am gasit o carte in care erau insiruite niste substante despre care nu am mai auzit, poate doar daca eram ceva chimist emerit. Am vorbit cu un batran din localitate care se ocupa cu asa ceva si se plangea ca nu are nici el solutii, dar acuma e paralizat de vreo cativa ani si nu mai ai cu cine vorbi. Deci daca stiti chiar si cele mai mici ponturi va rog sa scrieti pe forum.
marco_b
 
Mesaje: 1
Membru din: 20 Iul 2009, 17:47

Re: Taxidermie

Mesajde bogdanm pe 21 Iul 2009, 13:00

marco_b scrie:Acolo erau prezentate si substante folosite la impaiere si tabacire foarte usor de gasit. apoi am gasit o carte in care erau insiruite niste substante despre care nu am mai auzit, poate doar daca eram ceva chimist emerit.

Pune mana si insiruie-le aici. Poate gasim echivalente.
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Taxidermie

Mesajde Sharpshooter pe 21 Iul 2009, 15:38

sunt substante vechi la care a fost interzis accesul publicului nespecializat fara aprobari
solutii de arsenic si derivati, sulfati de aluminiu etc.
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Taxidermie

Mesajde vlad pe 08 Noi 2009, 13:28

M-a intereseaza si pe mine, deoarece am facut studii si am practica in domeniul taxidermiei insa nu stiu unde sa-mi realizezi talentul. Si daca este vre-o companie de taxidermie in Romania a-si colabora cu ea!
vlad
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Noi 2009, 09:50

Re: Taxidermie

Mesajde Ursus2006 pe 05 Mar 2010, 15:46

Imagine

Nu e dintr-un muzeu, e una din lucrarile unui forumist . Am facut poza cu telefonul.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Trofee de vanatoare si taxidermie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate