Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:21

Taxidermie

Discutii despre trofeele de vanatoare - ale noastre sau ale altora . Vanatoare la trofeu , naturalizare , modalitati de expunere , performante proprii , etc . Taxidermisti , adrese utile , etc

Moderatori: mialxx, popaliviu

Re: Taxidermie

Mesajde adigeo pe 09 Mar 2010, 18:11

Frumoasa lucrare si montaj.
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re:

Mesajde zana pe 31 Mar 2010, 19:57

ankasylva scrie:Vor exista...chiar zilele trecute mi-a dat cineva :wink: ideea...si acum ne ocupam de "hartogaraie" sa facem si chestia asta. Am vrea sa deschidem o firma de taxidermie iar angajatii sa se specializeze la partenerii nostri.In momentul de fata noi colaboram cu doi taxidermisti din Germania respectiv Belgia . Unele dintre rezultatele lor pot fi vazute in galeria mea...



mesajul postat e cam vechi, dar ai reusit sa deschizi firma?cam ce-ar trebui facut?de ce e nevoie ca sa deschizi o firma de taxidermie in romania?
zana
 
Mesaje: 1
Membru din: 30 Mar 2010, 15:17

miros blanuri argasite

Mesajde grigguti pe 19 Apr 2010, 16:51

Salutare domnilor
Doresc sa adresez o intrebare celor ce se pricep, am dus cateva blanuri de mistret Institutul de Pielarie ca sa le argaseasca. Problema cea mai mare este ca au ramas cu un miros neplacut si f persistent. Stie cineva cum pot inlatura mirosul respectiv?
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Taxidermie

Mesajde marius 45 pe 19 Apr 2010, 17:51

Miros a ce,a chimicale...a ranced...a porc?Tinele mai mult la aer sau poti incerca cu parfum penal dat pe partea carnoasa.....asta cu parfumul am incercato si la mine a mers...
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Taxidermie

Mesajde cybelle pe 19 Apr 2010, 18:57

mie nu mi se pare ca miroase a animal pielea.
poate a chimicale + 'miros greu'..
nu are legatura cu mirosul de animal... cel putin asa zic eu.

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: miros blanuri argasite

Mesajde Ghinda pe 19 Apr 2010, 19:02

grigguti scrie:Salutare domnilor
Doresc sa adresez o intrebare celor ce se pricep, am dus cateva blanuri de mistret Institutul de Pielarie ca sa le argaseasca. Problema cea mai mare este ca au ramas cu un miros neplacut si f persistent. Stie cineva cum pot inlatura mirosul respectiv?

A ce pute Griggule? Sa nu fie a ranced, inseamna ca nu le-au degrasat cum se cuvine. La aer cu ele sau daca mai poti sa le cureti cu un cutit super taios de partile carnoase, grase, se vad sunt galbui. Si apoi aromate cu ceva.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Taxidermie

Mesajde ims pe 20 Apr 2010, 03:39

Salut
Probabil ce sa intimplat este ca nu au fost tinute in acid destul sau deloc.
Ce poti tu sa faci in acest moment este sa gasesti niste petroxin si rumegus de lemn tare si sa freci bine partea cu par, poate mai ajuta sa scoata din grasimea ramasa.
ims
http://www.forestcitytaxidermy.com
Avatar utilizator
ims
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 10 Feb 2004, 16:38
Locaţie: London,Ontario,Canada

Re: Taxidermie

Mesajde Ghinda pe 20 Apr 2010, 06:37

Sau si mai bun este neofalina. Cu asta lucrau blanarii cand am mai invatat cate ceva. Poate ca si acuma. Si rumegus adica din ala de la fierastrau nu talas de abric.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Taxidermie

Mesajde grigguti pe 20 Apr 2010, 14:35

Nu mai este mirosul initial pe care il avea porcul abia vanat. Persista insa un miros de ... nici nu stiu ... parca ar fi si ranced, parca ar avea si chimicale, nu-mi pot da seama. Am incercat cu neofalina . Degeaba. Sunt curatate cum trebuie, nu mai este grasime pe ele. Pielea este usor albicioasa si intarita. Blana este insa usor unsuroasa. Sa incerc sa le frec mai mult cu neofalina si cu rumegus?
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Taxidermie

Mesajde marius 45 pe 20 Apr 2010, 16:22

Sa faci asta manual e un chin si nu stiu daca mai iese grasimea,normal se pun intr o cuva si se invart vre o 6-8h dar asta scoate mai mult grasimea din firele de par si o face sa luceasca.Mai mult ca sigur nu ti au degresat o cu detergent cum trebuie ca altfel nu are voie sa miroasa....Daca totusi o faci manual cauta rumegus de plop,frasin uscat...in nici un caz rasinoase...
Poti sa mi spui te rog unde ai gasit neofalina in Bucuresti si eventual daca stii de unde pot gasi crom pt argasit....?
Multumesc!
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Taxidermie

Mesajde grigguti pe 20 Apr 2010, 22:57

mi-a dat amicul de la institut. despre crom, nu stiu.
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Taxidermie

Mesajde Ghinda pe 22 Apr 2010, 05:16

Daca este unsuros parul, clar ca nu au degresat cum trebuie. Neofalina grupa mare.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Taxidermie

Mesajde petricele pe 28 Noi 2011, 21:23

salut :) imi zice si mie cineva unde pot gasi in tara asta substante pentru inbalsamare.
petricele
 
Mesaje: 4
Membru din: 28 Noi 2011, 20:47

Re: Taxidermie

Mesajde petricele pe 28 Noi 2011, 21:27

la farmaci veterinare :?: ....unde :?: :?: .....
petricele
 
Mesaje: 4
Membru din: 28 Noi 2011, 20:47

Anterior

Înapoi la Trofee de vanatoare si taxidermie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate