Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:29

Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde AdrianLica pe 24 Mai 2010, 16:16

Imi cer scuze daca s-a mai discutat pe un alt topic treaba asta, dar cel putin nu am gasit eu. Am gasit ceva doar despre gramaje si marimea alicelor. Pe mine ma intereseaza si marcile cele mai bune, si sa dau un exemplu si de ce: pe forum-ul unui magazin foarte cunoscut, nu dau nume, sunt laudate foarte mult cartusele Rottweil, in schimb vanatorii pe care ii cunosc si i-am intrebat dau aceasta munitie ca fiind una foarte proasta si nejustificat de scumpa, laudand mai mult Fiocchi sau Cheddite. ma intereseaza parerea vanatorilor si nu a comerciantilor, de aceea intreb aici si nu prea am incredere in forum-urile magazinelor. Deci repet, sunt la curent deja cu marime alica, gramaj, etc. Ma intereseaza doar marca si raportul pret -calitate. Bineinteles daca la unele cartuse difera calitatea in functie de marimea alicii, sau daca de exemplu daca cartusul cu proiectil unic este mai bun la o marca decat la alta unde sunt mai bune cartusele cu alice, chiar va rog sa specificati. Multumesc.
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde raduval2002 pe 24 Mai 2010, 17:21

opinie personala: la cartusele cu alice, cheddite mi se par cele mai reusite, insa un caz particular ar fi de la bp mg2 flash de 42g. de asemenea cel mai bun raport calitate pret l-am vazut la bornaghi(n-am tras niciodata cu marca asta dar am vazut ce minuni poate sa faca la un pret de vreo 1.8-2 lei). ca proiectil unic rottweil, in special cel de 39g mi se pare mult peste concurenta.
raduval2002
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 16 Ian 2010, 01:34

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde George08 pe 24 Mai 2010, 18:13

Subscriu: BP MG2 Flash de 42g.
Avatar utilizator
George08
Membru important
 
Mesaje: 242
Membru din: 20 Feb 2008, 19:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde AdrianLica pe 24 Mai 2010, 19:39

George08 scrie:Subscriu: BP MG2 Flash de 42g.


Wow! 42 gr? Costa 2.83 Ron bucata la Arrow de 3.5 si 3.9 mm. La mine in oras am gasit Cheditte de 3.5 si 3.9 mm, 35 gr la 30-35 Ron cutia. Cu un calcul simplu, si presupunand ca as gasi Baschieri & Pellagri la acelasi pret ca la Arrow, ar veni oricum dublu fata de Cheditte. Chiar se merita sa dau dublu sau imi iau pentru un incepator cateva cutii de Cheditte?
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Genaaiden pe 24 Mai 2010, 19:52

Rottweil Waidmannsheil HV
Genaaiden
 
Mesaje: 12
Membru din: 20 Noi 2008, 20:47

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde George08 pe 24 Mai 2010, 21:02

Dpdv financiar, Cheditte clar.
Avatar utilizator
George08
Membru important
 
Mesaje: 242
Membru din: 20 Feb 2008, 19:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde raduval2002 pe 24 Mai 2010, 22:01

daca o cutie de cheditte de 35g costa 30-35 ron, si daca nu gresesc cand spun ca are 10 cartuse inseamna ca un cartus vine cam 3-3.5 roni fata de 2.9 pt mg2 flash mag.
raduval2002
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 16 Ian 2010, 01:34

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde AdrianLica pe 24 Mai 2010, 22:03

raduval2002 scrie:daca o cutie de cheditte de 35g costa 30-35 ron, si daca nu gresesc cand spun ca are 10 cartuse inseamna ca un cartus vine cam 3-3.5 roni fata de 2.9 pt mg2 flash mag.


Gresesti prietene are 25 cartuse. Chiar azi am intrebat de 3 ori ca si eu m-am mirat. S-ar putea totusi sa fie JK6 si nu JK8, dar o sa ma interesez si de asta...
Ultima oară modificat de AdrianLica pe 24 Mai 2010, 22:05, modificat de 2 ori în total.
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde cybelle pe 24 Mai 2010, 22:04

George08 scrie:Dpdv financiar, Cheditte clar.


eu din acelasi pct.., financiar adika, prefer bornaghi.
idealul ideal este sa -ti faci un calcul cam ce alica trabe si cate cutii[aprox.. zic] pe parcursul anului si sa faci investitia in extrasezon; astfel in sezon, cand apare cheful/hartia/prietenii, etc..pui mana in bax iei cateva cutii si tusti >>la vinatoare.

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde missulica2004 pe 24 Mai 2010, 22:18

mie imi plac cele care iau foc in principiu :D
missulica2004
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 17 Mai 2010, 12:10

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Sly_Fox pe 24 Mai 2010, 22:39

Eu acord nota 10 pentru cartusele RC incarcate cu 36 grame de alica, cele cu tub verde. Mi s-au parut cele mai constante, neexistand diferente de la lot la lot. Pentru mine RC-urile sunt cap de pluton.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde ssteffan pe 24 Mai 2010, 23:31

Fiocchi jk 6, am tras toată iarna cu ele, foarte bună balanţa între greutatea încărcăturii şi viteza acesteia, forţă de penetrare foarte mare, grupaj excelet. "Dificil" (dacă se poate spune aşa) de tras de aproape - alicele se duc foarte grupat - , în schimb EXCELENTE pentru trageri la distanţe medii şi mari, face praf multe dintre magnumuri, mai ales că viteza alicelor este mare: 4 mm alica, 38 de grame = 400 m/sec. Şi raportul calitate/preţ este bun, în comparaţie cu B&P long range ş.a. (care oricum sunt cu mult sub JK6)

În orice caz, nota 10, unul dintre cele mai bune cartuşe cu care am tras.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Katalin pe 24 Mai 2010, 23:45

Bp 3.9 Long Range, Rotweil ca proiectil unic, Bornaghi, Cheddite
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde ssteffan pe 25 Mai 2010, 00:49

Pentru proiectil unic:
Am tras sezonul ăsta asta cu Rottweil brenneke magnum, Rottweil exact, B&P MB big game, Bornagi slug si încă o marcă de nu mai ştiu cum ii zice de mi-a afumat tevile şi le-a umplut de plumb de mi-am blestemat soarta.

Dacă aş face un clasament ar sta cam aşa:

1. Rottweil magnum
2. B&P
3. Rottweil exact
4. Bornagi
Şi urmează restul

Nu recomand la proiectile unice să faci economie. Ia Sauvestre dacă te ţine buzunarul, dacă nu ia ce este mai bun în ordine descrescătoare.

Imagine

În imagine, cele două gauri din centru au fost facute de Rottweil magnum, restul.. nu mai contează :lol: . Cele două cartuşele au fost trase de către mine din arma mea, de la 60 de metrii măsuraţi la sânge. În acţiune, s-a dus ca ghiuleaua printr-un des de nu-ţi venea să crezi direct în şira spinării porcului, rupând-o şi a rămânând acolo. Aşadar precis,şi cu energie mare. Totuşi, pentru un plus de viteză şi penetraţie, aş alege şi B&P cu proiectil Gualandi.

Imagine
proiectilul brenneke Rottweil magnum care a rupt sira spinării porcului. încă se mai vad fragmente de ţesut osos pe el.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Adrian S pe 25 Mai 2010, 13:50

Bornaghi.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde cosmin p pe 25 Mai 2010, 16:50

B&P. Am tras cu multe marci, insa asta mi-a parut cea mai buna pentru mine. Cu asta trag de 2 ani.
cosmin p
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Aug 2007, 11:28
Locaţie: craiova

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde bobi pe 25 Mai 2010, 19:01

Rottweil, Baschieri & Pellagri Magnum,
unele dintre cele mai bune
bobi
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 24 Ian 2010, 11:21

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde AdrianLica pe 27 Mai 2010, 21:32

Va multumesc la toti. Mi-am facut deja o idee si o sa merg pe Cheditte JK6 3.1 la rata si la fazan in toamna, iar la temperaturi mai scazute la iarna o sa folosesc JK8 de 3.5 si 3.9. Iar ca proiectil unic o sa-mi iau Rottweil.
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Krieghoff pe 21 Iun 2013, 21:22

Sly_Fox scrie:Eu acord nota 10 pentru cartusele RC incarcate cu 36 grame de alica, cele cu tub verde. Mi s-au parut cele mai constante, neexistand diferente de la lot la lot. Pentru mine RC-urile sunt cap de pluton.


Subscriu. Dupa un an de poligon in care am tras cateva mii de cartuse doar RC si B&P pot sa afirm ca RC-urile mi-au placut cel mai mult. Sunt constante si viteza peste medie. Asadar pt mine RC este marca preferata.
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde iliealexandruionut pe 24 Iun 2013, 16:22

cheditte jk6/8 si mg2 flash.fac minuni daca au ocazie iar la unic nicmic nu se compara cu sauvestre,iar aici este cea mai relevanta diferenta de pret.dai un ban da stai in fata!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde iliealexandruionut pe 24 Iun 2013, 16:24

...ceva de adaugat...rc urile vin puternic din spate fiind de calitate buna.vanatorii romani nu le a pre acordat atentie dar daca ne uitam putin pe afara..altfel stau lucrurile..
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Sly_Fox pe 24 Iun 2013, 19:41

RC-urile au fost apreciate inca de la aparitia lor sporadica pe piata romaneasca. Prin 98-99 am tras prima data cu asa ceva. Excelente, s-au vandut ca painea calda. Apoi au fost aduse prin magazine cand si cand.
Acum cand se gasesc mai prin toate magazinele si primesc o promovare adecvata, vanatorii au inceput sa le foloseasca pe scara larga. Si vad ca nu a reprosat nimeni nimic acestei marci de cartuse, nici nu ar avea de ce.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Ghinda pe 24 Iun 2013, 21:02

Alea care costa cat mai putin, spre moaca daca se poate.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Alin3006 pe 25 Iun 2013, 15:23

Foarte multumit de Cheditte jk6/ 8 si RC. In rest daca la glont trag cu chestii mai scumpe, tind sa merg pe ideea lui Ghinda la alica, adica ieftine si bune daca se poate.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde vanatorul dibaci pe 26 Iun 2013, 07:26

Alin3006 scrie:Foarte multumit de Cheditte jk6/ 8 si RC. In rest daca la glont trag cu chestii mai scumpe, tind sa merg pe ideea lui Ghinda la alica, adica ieftine si bune daca se poate.

Ieftin si bun -nu exista :mrgreen:
Nu pot sa fiu de acord cu voi -de ce ?
Pai in primul rand sa luam ca ex. o zi de vanatoare la gasca :
-ma pregatesc temeinic ,fac vre-o 450 kilo ,pierd o zi sa indentific culoarul de zbor,ma trezesc cu 5 ore inainte sa pregatesc terenul (de regula pe o vreme de nu dai cainele afara) pun zeci de atrape ,montez adaposturi si cand incep sa soseasca pasarile maiestre sa fac ce ? -Ba sa nu percuteze ,ba sa nu aiba efectul scontat in vanat (jumate sa plece pe jos ranite si sa le alerg ca bezmeticul )
Daca trag ulterior linia ,o sa observ ca am casticat cativa lei la munitie si am pierdut:
-Timp
-O zi care ar fi putut fi excelenta de vanatoare
-Bani (nu putini ) pe benzina ,bac si autorizati
La final o sa ajung la concluzia ca am fost foarte ieftin la tarate si al dracu de scump la malai !
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde vanatorul dibaci pe 26 Iun 2013, 07:50

In Romania inca vanatorul nu a invatat sa se joace cu pulberile in functie de temperatura de afara si conditiile meteo (umezeala ,ger e.t.c )
Inca cer cartuse galbene -verzi si albastre fara sa stie ce reprezinta culoarea deasemenea nu isi echilibreaza marimea de alica corespunzator cu sochul pe care il are pe arma si specia de vanat la care doreste sa mearga la vanatoare.
Altfel sta treaba cu un vanator Italian de ex -acesta stie sigur ce cartus ce pulbere ce marime de alica -are nevoie in ziua respectiva si poti sa ii dai tu la 1/2 din pret o alta munitie in mod sigur nu o va cumpara.
Daca vorbim de R.C -nu stiu cati din Romania cunosc faptul ca acestia au implementat un sistem numit "Control Clima Sistem " sau Cell Clima ,cu ajutorul caruia testeaza si creaza munitii in conditi climatice diferite in laborator ,acest lucru avand ca scop asigurarea performantelor maxime in functie de zona geografica unde este importata si folosita.
Deasemenea au o paleta foarte larga de pulberi si daca luam de ex -S4 cu 33 G -pentru un IJ mai batran -o sa observam ca am facut alegerea perfecta si va creste net randamentul la vanatoare.
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Sly_Fox pe 26 Iun 2013, 10:29

Corect, buna observatie.
In ultimul timp vanatorii care mai aveau habar despre munitii, unii dintre ei cu o respectabila varsta, s-au retras din cauza legilor mizere sau a situatiei economice nefavorabile. In schimb au venit din urma multi baieti tineri, cu posibilitati, dar cu un bagaj de cunostinte nu prea voluminos.
Ca a venit din urma tineretul este un lucru bun, numai ca vanatorii tineri au nevoie de cativa ani pentru a baga la bibilica informatiile necesare. Sa mai asteptam putin pentru a vedea daca intradevar avem o generatie responsabila de vanatori, capabila sa invete, sau daca ramanem cu o clica de ignoranti pentru care orice cartus care face poc este suficient de bun, in orice conditii si la orice specie de vanat.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Ghinda pe 26 Iun 2013, 12:09

Asa o fi, ca prea le zici documentat.

Prefer ieftin si moaca. Nu am zis si bun. Nici Vasili Zaitev nu avea 50 bmg si swarovschi.
De nepercutat nu am mai auzit. Si de adaptat la conditiile de tir am auzit.
Cand o sa invart lovelele ca escobar cocaina, poate ca o sa angajez un om sa isi f... creierii cu ce trag eu in ziua aia.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde vanatorul dibaci pe 26 Iun 2013, 12:37

Ghinda scrie:Asa o fi, ca prea le zici documentat.

Prefer ieftin si moaca. Nu am zis si bun. Nici Vasili Zaitev nu avea 50 bmg si swarovschi.
De nepercutat nu am mai auzit. Si de adaptat la conditiile de tir am auzit.
Cand o sa invart lovelele ca escobar cocaina, poate ca o sa angajez un om sa isi f... creierii cu ce trag eu in ziua aia.

Uite de asta tin eu la tine Mugurele !
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Ce marci de munitie cu alice apreciati cel mai mult?

Mesajde Ghinda pe 26 Iun 2013, 13:35

Dane, nu ai idee cat imi plac oamenii ca tine, violiv, burcescu etc. Au facut din partile pasiunii numita vanatoare, hobby-uri mari, de nisa. Si daca vreau ceva, intreb si aflu exact ce ma intereseaza. Sunt foarte convins ca ai dreptate, am mai constatat si eu cate ceva diferente de la marca la marca. Dar, sincer, cand merg la un prepelix, socarlie, macanitoare, unde trebe plasa de alica, pentru mine este foarte important sa fie cartus usor, maximorum 32 grame, ca imi rupe umarul si ieftineanu ca se toaca.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate