Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:57

Care este distanta la care trageti la caprior?

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Care e distanta la care trageti la carpior?

sub 5om
23
9%
intre 50-100m
88
35%
intre 100-150m
122
48%
200-300m
17
7%
peste 300m
4
2%
 
Voturi totale : 254

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Moose_Master pe 13 Iul 2010, 23:46

Aline taica, m-ai facut curios al dracu. Ce cartuse sunt alea de 4 euro bucata ? Zi si mie calibru sa nu mor prost.
Si daca sunt asa de scumpe.......imi cer scuze ca te intreb........de ce tocmai alea ?
Io de pilda pot sa-mi iau arma in orice calibru vreau pentru ca situatia de aici imi permite. Dar daca vreau sa trag bine cu un calibru, va trebui sa trag mult. Si daca tre sa trag mult atunci tre sa cumpar munitie multa. Ori nu pot sa cumpar orice fel de munitie in cantitatile pe care eu vreau sa le trag, pentru ca ajung la sapa de lemn. Asadar imi iau un calibru care sa faca treaba si sa fie ieftin. Nu ? Am scapat ceva ?

"Man's gotta know his limitations" - Harry Callahan a.k.a. Clint Eastwood
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde violiv pe 14 Iul 2010, 03:01

2 E un cartus ieftin de tot pe aici, 3 E e unul "bun" si peste sunt specialitati.
243 winchester nu-i tocmai un calibru ieftin pe la noi - cartusele se apropie ca pret de cele in 308 sau 30-06 iar ce foloseste Alin chiar este o specialitate: KJG de la domnul Lutz ...acesta este un tip foarte destept si foarte tare in materie de proiectile care a inventat niste proiectile in ton cu moda actuala: usoare sau foarte usoare pentru calibrul respectiv dar foarte iuti, punand toate ouale in cosul vitezei, ca factor esential in doborarea vanatului. Acuma, la tap, fie vorba intre noi merge si prastia dar la animale mai "sanatoase" eu inca am dubii apropo de eficienta nemaipomenita a acestor proiectile usoare si iuti...prefer grele si iuti :mrgreen:
Omu' le declara niste coeficienti balistici incredibili dar iar nu sunt sigur ca e real peste tot.

uite aici oferta de preturi:

http://www.lima-wiederladetechnik.de/in ... &Itemid=22

si proiectilul respectiv in cal. 243

http://lutz-moeller-jagd.de/6-mm/243-Win.htm
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Alin3006 pe 14 Iul 2010, 11:23

Ca si efect, 243 Win-ul KJG este devastator la caprior. Cu conditia sa-l nimeresti evident. :oops: :mrgreen:
Am impuscat 3 capriori cu acest calibru, toti loviti in zona vitala. Inauntru face " deranj " mare de tot, bucata inferioara - care ramane intreaga - penetreaza carne, os, in fine ce nimereste si trece prin el. Sangerarea e foarte abundenta ca si socul resimtit de animal. Interesant e alt aspect, pe care il discutam recent cu cineva si tind sa cred ca e destul de general in cazul capriorului : daca e relaxat si paste atunci cand tragi cade in foc secerat. Daca e alertat, desi facut zob in interior se mai duce 50-100 m pana cade. Am auzit comportamente similare la calibre mari pt tzap , gen 30-06. Lovit alert se duce si 100 m , chiar daca a primit focul in inima sau zona arterelor. Nemtii se pare ca au chiar o regula in a trage in caprior " cand are capul in iarba ".
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Moose_Master pe 14 Iul 2010, 17:41

Deci daca am inteles corect arma ta este in .243 Win. Calibrul asta nu este chiar atat de scump dupa cunostiintele mele. Nu este ieftin ca un .22, dar nici nu costa 4 euro bucata.
Io fac asa. Pentru calibrul cu care io ma duc pe felie folosesc doua tipuri de munitie. Una cea mai ieftina cu care trag in poligon la greu si pe teren la distante mici spre medii si una scumpa cu care nu prea trag in poligon(dar stiu exact cum se comporta) si cu care trag cand distanta este mai marisoara. Si in acest fel costurile se mentin in limita decentei.
Acum daca am inteles bine tu ai o nemultumire la capitolul luneta. Aici nu stiu ce sa-ti recomand ca sunt bata. Dar citind din clasici am invatat (si aproape m-am convins) ca decat bani multi pe arma, mai bine bani foarte multi pe o luneta care va face 50% din treaba.

E doar o sugestie.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde adrian_ppp pe 14 Iul 2010, 23:57

Moose_Master scrie:. Pentru calibrul cu care io ma duc pe felie folosesc doua tipuri de munitie. Una cea mai ieftina cu care trag in poligon la greu si pe teren la distante mici spre medii si una scumpa cu care nu prea trag in poligon(dar stiu exact cum se comporta) si cu care trag cand distanta este mai marisoara. Si in acest fel costurile se mentin in limita decentei.

.


arata-ne si rezultatele, poze cu ultimul caprior ? :D
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Moose_Master pe 15 Iul 2010, 06:44

Ar dura prea mult sa explic in scris pentru ce NU fac poze animalelor pe care le impusc. Io nu urmaresc trofee si nici exemplare capitale. Io urmaresc sa imi traiesc pasiunea si urmaresc sa mananc carne de vanat. De fapt cred ca nici nu e nimic de explicat in faptul ca nu gasesc deloc interesant in a fotografia un animal mort. Io dupa ce-l impusc ma bucur ca voi manca preparatele favorite si nu ca am impuscat un animal. In sufletul meu nu ma bucur ca l-am omorat, dar asta este. Normal ca daca vreau sa-l mananc tre sa-l omor mai intai, ca doar n-o sa-l mananc de viu. Sa-i fac poza ca sa ....ce ? E mult de spus si-s patimas.

Am insa poze cu animale salbatice vii. Am incercat odata sa fac poza inainte sa trag, dar a auzit "click-ul" si m-a lasat cu ......aparatul in mana.
Sa faca poze cui ii face placere.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Ghinda pe 15 Iul 2010, 16:17

Felicitari Moose! Cred ca o sa incep sa fac si eu asta. Ai foarte mare dreptate!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde adrian_ppp pe 15 Iul 2010, 16:24

Consider ca a pastra o amintire cu animalul " care si-a dat viata pentru ca tu sa te bucuri" cum zicea cineva , este o parte din etica, l a fel sa cum este sa pastrezi animalul naturalizat, tabloul de vanatoare, etc.
Faptul ca nu te pozezi, este decizia ta si ti o respect.
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Moose_Master pe 15 Iul 2010, 18:45

Este un lucru de apreciat ca indiferent de gusturile noastre ne respectam reciproc obiceiurile.
Totusi am o nelamurire la capitolul "si-a dat viata pentru ca io sa ma bucur". Cum adica si-a dat viata ? Vrei sa spui ca i-am luat viata. Si repet: io nu ma bucur ca il omor pentru ca nu sunt dereglat mintal. Il omor pentru ca asa a lasat "sefu al mare" legea in natura si ca sa-l mananc trebuie sa il omor. El nu-si da viata, ci i-o iau io si io nu ma bucur ca la-m omorat, ci ma bucur ca o sa mananc. Este doar o faza episodica perpetua in ciclul naturii. Fara bucurie si fara sacrificii de nici o parte. Fac ceea ce natura mea mi-a lasat in cromozomi si nu pot descrie starea, insa nu este bucurie, ci mai degraba implinire interioara..
Cele mai frumoase si mai pretioase lucruri in viata nu se pot cumpara cu bani. Vanatoarea este unul din ele. Sa vanez un elefant pot sa obtin cu bani, dar sa simt ceea ce simt cand impusc o prepelita nu se poate nici cumpara si nici darui. Doar se traieste si nici o poza din lume n-o sa-mi redea clipa traita atunci. Ce am trait atunci este in suflet alaturi de multe alte reusite ale vietii. Astea sunt singurele pe care le iei cu tine cand iti vine randul. Pozele le lasi nepotilor.
Animalul moare nu pentru bucuria mea, ci pentru ca traieste in aceeasi lume si dupa aceleasi reguli ca si mine.

Si hai sa presupun ca fac poza unui moose cu niste coarne uriase. I-am dat-o decisiva si apoi ma fotografiez. OK ! Si la ce imi ajuta poza ? Ce dovedesc cu ea si cui ? Am vreun motiv sau vreun castig daca o arat cuiva ? In poza aia doar unul este viu si ala sunt io. Iar io daca vreau sa ma vad ma uit in oglinda.
E prea mult de spus si daca incep nu ma mai opresc.

Repet, fiecare are obiceiurile si traditiile lui. A ni le respecta reciproc este o dovada a faptului ca vanatoarea este un mijloc de educatie proprie de necontestat.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Sly_Fox pe 15 Iul 2010, 19:00

Se pare ca in privinta fotografierii animalelor vanate suntem pe aceiasi lungime de unda. Anul trecut cand am scris ca nu fotografiez niciodata vanatul cazut, cineva mi-a spus ca sunt ciudat.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Ghinda pe 15 Iul 2010, 21:34

Este o vorba a mea, cand botez un nou vanator. Se vaita de la lovituri. Si ii explic ca animalul si-a dat viata si s-a chinuit ca tu sa te bucuri. Asta ca sa nu se mai vaite. Bucurie, implinire interioara etc. Este cam acelasi lucru Moose. Depinde cum o iei, textual sau interpretat!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Marin Sorin pe 20 Iul 2010, 10:13

Salut , vanez cu o lisa un ZB cu pat Englezesc cal 12mm cu breneke ideal facut de mine nu imi plac breneke cumparat deoarece sunt foarte prost incarcate (slabe) am doborat un caprior la 190 de pasi , dupa foc capriorul a sarit de 2 ori in sus apoi a intrat in lanul de porumb , in mintea mea am spus sigur l-am ratat am dat cu pasul sa imi calculez distanta am ajuns la reper , apoi dintr-o data am auzit un fel de behait infundat am luat urma si l-am gasit la 10 m cazut in lanul de porumb zacand cu o ultima suflare,, Constatare lovitura : proiectil intrat prin piept , trecut prin inima si gasit in plaman.... La distante mari conteaza si starea armei gradul de uzura mai ales la lise am colegi care imi marturisesc ca nu au precizie mai mare de 80 de m deoarece glontul (breneke) are bataie din cauza armei.
Asta ii concluzia mea.
Poti vana bine si cu lisa daca ai precizie si un breneke bun.

Multumesc,[color=#8080FF][color=#80BF40][color=#FFFFBF][/color][/color][/color]
Avatar utilizator
Marin Sorin
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 06 Mai 2010, 10:11
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Moose_Master pe 20 Iul 2010, 14:52

Deci sa inteleg ca tu ai precizie cu lisa si la peste 80 metri .... In acest caz sunt curios (vreau sa invat) unde ochesti tu un animal(sa zicem un tap) la 95 de metri ? In ce parte a corpului ochesti ?
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Alin3006 pe 20 Iul 2010, 14:55

Da, interesanta intrebarea lui Moose. Si eu as vrea sa stiu raspunsul.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Orhantes pe 20 Iul 2010, 15:15

@Marin Sorin
Nu sunt in masura sa te judec si nici nu o voi face.
Din ce am citit ( inclusiv cu iepurele la 125 pasi ) eu cred ca sunt focuri date la distante la care nu esti sigur ca dobori vanatul ( mai mare posibilitatea este de al schilodi ). E ceva de genul " lovitura norocoasa ".
Insa daca cumva dai astfel de lovituri in mod frecvent ( la astfel de distante ), cu efect letal asupra vanatului, atunci imi retrag afirmatiile de mai sus si astept si eu raspuns la intrebarea lui Moose.
Orhantes
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 24 Iul 2009, 15:23

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde violiv pe 20 Iul 2010, 15:53

Marin Sorin scrie:Salut , vanez cu o lisa un ZB cu pat Englezesc cal 12mm cu breneke ideal facut de mine nu imi plac breneke cumparat deoarece sunt foarte prost incarcate (slabe) am doborat un caprior la 190 de pasi ,Asta ii concluzia mea.
Poti vana bine si cu lisa daca ai precizie si un breneke bun.

Multumesc,[color=#8080FF][color=#80BF40][color=#FFFFBF][/color][/color][/color]



Mai exista vreun dubiu ca pasii au fost numarati mergand "ideal", in zig-zag ? :mrgreen: :twisted:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde dragosbahnea pe 20 Iul 2010, 18:04

Ar fi teoretic posibil totusi, daca ne gandim ca despre proiectilele unice sauvestre (nu-i cazul in speta de fata, dar asa de dragul subiectului :wink: ), alea de 17 lei/buc. :evil:, producatorul sustine ca la 100 m isi produce efectul scontat cu o mentinere a razantei f.buna. In acelasi timp, pasul normal al unui om cu inaltime medie ar fi cam la 60 cm, ceea ce ne-ar aduce cumva la cei 190 de pasi ai colegului Marin Sorin (verificat la mine, la cei 1,84 m ai mei, am cam 175 de pasi la una suta metri). Totusi, eu cred ca reprezinta cu adevarat o lovitura "cel putin norocoasa", tinand cont ca e o lisa si in plus nici sistemul de ochire (sina+bumb, poate inaltator+catare/cui) nu-i unul consacrat loviturilor de la distanta. Eu unul, nu ma incumet sa trag cu lisa la distante mai mari de 65-70 m. Sanatate si respect.
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Alin3006 pe 20 Iul 2010, 18:13

Pai nu era vorba de Sauvestre ci de un Ideal de confectie proprie. Care ma indoiesc ca se compara ca si precizie, mai ales la distanta respectiva. Un caprior la 80 m e acoperit aproape in intregime de cele doua tevi ale lisei, in plus caderea unui proiectil artizanal e destul de mare. De aceea am zis ca e interesanta intrebarea lui Moose : unde l-a ochit ? De nimerit, nu contest, insa as vrea sa stiu ce corectie a pus de exemplu. :roll:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Alin3006 pe 20 Iul 2010, 18:16

PS. La o tinta de marimea unui caprior, nu m-as incumeta nici cu Sauvestre peste 40 m. Desigur, vorbesc despre mine, obisnuit sa trag mai mult din tevi ghintuite. Lisa o folosesc mai mult cu alice sau in distanta scurta, la goana.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde dragosbahnea pe 20 Iul 2010, 18:22

Alin3006 scrie:Pai nu era vorba de Sauvestre ci de un Ideal de confectie proprie. Care ma indoiesc ca se compara ca si precizie, mai ales la distanta respectiva. Un caprior la 80 m e acoperit aproape in intregime de cele doua tevi ale lisei, in plus caderea unui proiectil artizanal e destul de mare. De aceea am zis ca e interesanta intrebarea lui Moose : unde l-a ochit ? De nimerit, nu contest, insa as vrea sa stiu ce corectie a pus de exemplu. :roll:

Pai si eu am spus "nu-i cazul in speta de fata, dar asa de dragul subiectului :wink:" atunci cand m-am referit la proiectilul respectiv . Mai mult, am si inceput postarea cu "teoretic ar fi posibil" si daca ma gandesc mai bine, pot sa afirm ca si practic ar fi posibil. Iar "caderea unui proiectil artizanal este destul de mare", de unde vine?.. cum a fost masurata oficial, atat timp cat vorbim de un "proiectil artizanal" ?
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Alin3006 pe 20 Iul 2010, 18:24

PPS. Unde vanez eu am vazut adevarati maestrii ai lisei, in fata carora imi scot oricand palaria cu respect. Oameni care au tras in decursul vietii cateva mii de unice in vanat stand pe loc sau in miscare. Am auzit povestiri despre mistret lovit la 80 pasi - insa pe loc nu in fuga - sau la 100 pasi. Insa nu am auzit pe nici unul dintre ei sa traga la caprior la asemenea distante. Si ei trag toti cu Ideal-uri si alte chestii similare de confectie proprie, pe multi i-am vazut tragand si i-am admirat. Am vazut foc tras pe catare cu o mixta ZB, cal 7x57R pe teava de glont, intr-un caprior la cca 100 m. Lovitura perfecta, a tras rezemat de un pom, iar vanatul a cazut in foc. Insa cu glont.
De Ideal plasat la distanta aia intr-un caprior nu am auzit / vazut, de aceea intreb : ce corectie a pus ?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Alin3006 pe 20 Iul 2010, 18:31

Pai nu a masurat nimeni caderea, pentru simplu motiv ca nu se duc doua la fel. :wink: Asta am constatat la tinta, in poligon, cand am cumparat o arma de la cineva care mi-a pasat si " zestrea " de unice odata cu ea.
Am ajuns atunci la concluzia ca : ori trag eu execrabil, ori se duc ele aiurea . Am tras si din menghina, la 30 m. In continuare nu se duceau doua la fel. Posibil insa sa fi fost prost facute, poate nu erau suficient de " tari ".
Sincer, nu mi se pare un mod etic de a trage la distanta aia nici cu Sauvestre, insa asta e alta discutie.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde violiv pe 20 Iul 2010, 18:39

Recent am incercat cateva proiectile unice din 12, atat normale cat si magnum doar ca sa testam niste arme noi. Toate sorturile incercate erau deja testate practic la tap sau mistret, cu rezultate mai bune sau mai putin bune tinand de conditii si tragator. N-au fost Sauvestre ci Brenneke si Gualandi.
Am tras din suport, ochind pe sina cu bumb a armei semi. Arma respectiva avea constructia sinei adaptata la trasul la pasari la sarite si talerele picau daca le aveai bine deasupra tevii. La 50 m trimitea proiectilele unice cam la 30 cm deasupra punctului ochit. Cu totul si cu totul intamplator, exact in spatele tintei plasate la 50 m am avut una si la 100 m. Proiectilele au trecut frumos pe marginea superioara a tintei de la 50 si au poposit in tinta aflata la 100 m. Grupaj suficient de strans cu toate marcile (7-10 cm), arma ca reglata pentru 100 m a trimis proiectilele foarte frumos exact in centrul tintei. Totul foarte imbucurator pana am ajuns in spatele tintei unde am gasit proiectilele aproape asezate frumos pe pamantul reavan.....penetratie aproape 0. In acelasi loc, dupa un proiectil tras din 30-06 de la 100 m sapam mai bine de 20 cm in biuta. In aceleasi conditii, tragand de la 50 m la sac de nisip, proiectilul unic tras din lisa a penetrat aproape dublu fata de unul tras din 30-06....ceea ce nu e o noutate.
Asadar, proiectilele unice trase din lisa, chiar cele normale nu minuni de mileniul 3, pot ajunge si la 200 m dar cu o cadere semnificativa, foarte consistenta. Deja la 100 m, energia ce-o poarta e undeva la limita eficacitatii.

Cat despre combinatia "ZB cu pat englezesc" + "breneke ideal facut de mine nu imi plac breneke cumparat deoarece sunt foarte prost incarcate (slabe)" ...NO COMMENT... desi arma in sine este una care trage surprinzator de precis proiectilele unice, mai ales comparand-o cu modernele din ziua de azi. Ma indoiesc ca cineva poate depasi cu materialele la dispozitie pe la noi performantele unui cartus modern de lisa si sa ramana in limite de siguranta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Marin Sorin pe 20 Iul 2010, 19:43

Va salut din 9

Am invatat de la bunicul lu mamaia si tatal meu cu sa imi prepar cartusele singur acasa , fac inca de 2 ori si ceva treaba mai buna decat cartusele cumparate de la mag, la breneke folosesc o alta masura putin mai mare fata de cartusele umplute cu alica, deoarece am o putere mai mare si tot odata o distanta cu mult peste incarcatura normala , la distantele peste 100 de m trag numai cand animalul sta pe loc , tinata o pun cu 2 degete mai sus fata de coapsele din fata a animalului (caprior) nici odata sa nu incercati sa loviti partea din spate , bunicul a fost drept cunoscut cel mai bun tintash din zona in cariera lui de vanator , el ma invatat toate tainele catari cu sa ochesc si sa fiu foarte precis in lovituri ma invatat zonele vitale la animale.
E imi spunea " daca iti iei o alta arma in viata sa ai grija de ia , si sa nu tragi primi 2 ani cu ia la porc sau caprior(vanat mare) , formeazati ochiul si dupa 2 ani de partide pline poti sa ai rezultate precise si tot odata trofee frumoase".. cu o arma lisa cu joc in bascula nu poti ochi nici la 30 de m un bidon de 10 l.
Multumesc,,,
Avatar utilizator
Marin Sorin
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 06 Mai 2010, 10:11
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Marin Sorin pe 20 Iul 2010, 19:50

Dupa 24 de ani de vanatoare si multe certuri cu nevasta domnule Moose_Master am tocit mult mai mult de cant am tocit la scoala carti reviste foarte vechi acasa care te invata foarte multe taine ale vanatori
________________________
Daca animale nu mai sunt impusti oameni?
________________________
Avatar utilizator
Marin Sorin
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 06 Mai 2010, 10:11
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde violiv pe 20 Iul 2010, 21:20

:o :shock: :?
Sa luam lectii!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Moose_Master pe 20 Iul 2010, 22:46

Gata domnu' Marin Sorin. Am inteles. Am mai invatat si io ceva. De, cat traieste omu' invata. Sa stiu si io pe viitor ca la 95 de metri cu lisa tre sa ochesc la doua degete deasupra locului unde vreau sa se duca proiectilu'.
Pana aici sunt lamurit.
Da' as vrea sa mai pun o intrebare de bun simt daca pot spune asa (si iata ca pot): deasupra punctului de impact te referi la doua degete "pe tinta" sau la doua degete asa cum se vad ele la 95 de metri. Si sa iti si argumentez de ce te intreb (desi la 24 de ani de vanatoare cati ai banuiesc ca deja ai intuit de ce intreb). Pentru ca in cazul in care sunt doua degete "pe tinta" asta inseamna ca munitia facuta de tine meserias are o cadere la 95 de metri de 2-3 cm. (in acest caz inseamna ca arma este de fapt un mini tun cu o camera groasa cat un sarpe boa constrictor, iar cantitatea de pulbere probabil ca este undeva la 80 gr. Gresesc ?)
Daca in schimb masori doua degete asa cum le vezi de la 95 de metri inseamna ca de fapt "pe tinta vor fi cam 3 metri si in cazul asta inseamna ca esti Winnetou.
Daca ultimul caz intra in socoteala scot basca cu respect si poate n-ar fi rau sa postezi un articol despre focuri cu lisa la asemenea distante(cu asta nu glumesc).
Io in nemernicia mea am tras cu orice "breneke" existent aici pe piata si in afara ca mi-am invinetit umerii cu unele din ele, n-am reusit sa lovesc mai nimic la 100 de metri care sa faca mai mult de un bombeu mic in placajul tintei.

Mi-a placut grav aia cu "tainele vanatorii".
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Tudor pe 20 Iul 2010, 23:10

Eu inteleg ca o parte din pulberea suplimentara nu arde la lansare ci ramane lipita de proiectil si arde lent pe toata traiectoria acestuia tranformandu-l intr-o mica racheta.
Asta explica in totalitate caderea de 2-3 cm (in afara de cazul in care degetele se tin vertical, ca in limbajul universal al soferilor de pretutindeni, caz in care caderea ar fi de 20-30 cm , ceea ce ar necesita mai putina pulbere lipita de proiectil...)
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde barbunul pe 21 Iul 2010, 11:39

Cu scuzele de rigoare,cam cati ani avea bunicul lui mamaia cand te invata sa faci cartuse?
barbunul
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 07 Mai 2008, 09:45
Locaţie: constanta

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde scirocco pe 21 Iul 2010, 11:53

Domnilor ,nu mai carcotiti, cititi cu evlavie sfaturile cuiva care va invata "taine ale vanatori",taine transmise la randu-i de "bunicu lu mamaia",deci o sursa extrem de bine documentata, avand in vedere varsta si experienta.In toata povestea asta incep sa cred ca este gresit un singur lucru:nickname-ul d-lui Marin Sorin!Ar fi fost mai potrivit Marin Sor...escu, pentru ca asa poezie rar intalnesti. Maestre, continua sa ne delectezi cu povesti despre vanatoare!
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate