Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 09:48

Dreptul de a detine si purta arme

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Cristi pe 28 Iul 2010, 11:14

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde adigeo pe 28 Iul 2010, 11:37

Nu-mi este simpatic personajul , dar in cazul de fata are dreptate, prea se isterizeaza toti cand se trage cu o arma , fara a se gandi ca poate fi detinuta si folosita legal .
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Cristi pe 29 Iul 2010, 19:43

adigeo scrie:Nu-mi este simpatic personajul , dar in cazul de fata are dreptate, prea se isterizeaza toti cand se trage cu o arma , fara a se gandi ca poate fi detinuta si folosita legal .

Un editorial de azi
http://www.evz.ro/detalii/stiri/editori ... 01807.html
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde adigeo pe 29 Iul 2010, 21:28

Din ultima fraza eu deduc [dar poate ma insel] ca ziaristul nu este de acord cu cei care au tras ,daca imi intra negrii in casa sau in curte sa-mi faca inventaru', dupa mintea multora ar trebui sa sun la 112 si sa astept. Cati ar mai avea tupeu sa talhareasca ,stiind ca poate tanti are in poseta un revolver?
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde dragosbahnea pe 29 Iul 2010, 22:11

adigeo scrie:Din ultima fraza eu deduc [dar poate ma insel] ca ziaristul nu este de acord cu cei care au tras ,daca imi intra negrii in casa sau in curte sa-mi faca inventaru', dupa mintea multora ar trebui sa sun la 112 si sa astept. Cati ar mai avea tupeu sa talhareasca ,stiind ca poate tanti are in poseta un revolver?


Nu, nu te inseli, ziaristul respectiv este unul din cei mai mari pupincuristi basescieni (te asigur ca dictachiorului nu-i place ca lumea sa detina arme). Bineinteles ca daca-ti intra "negrii"(imi place sa cred ca te referi la tigani) in curte, sau oicare alta persoana neinvitata si periculoasa, cel mai sanatos este sa-i "gauresti" pe toti, da' nu la picioare :wink: .
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde adigeo pe 30 Iul 2010, 07:52

"negrii" autohtoni :wink:
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Cristi pe 03 Aug 2010, 09:44

Intentia mea, cand am creat acest topic , nu a fost de a aprecia opiniile ziaristilor, ci de a deschide o baza de discutie intre posesorii de arme, referitor la acest drept. Asta pentru ca am observat ca multi detinatori percep acest drept ca pe un privilegiu ce le-a fost acordat de autoritati, in ciuda faptului ca au trecut prin procesul anevoios al autorizarii legale.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde dragosbahnea pe 03 Aug 2010, 12:26

Am inteles intentia ta @Cristi, da' nu m-am putut abtine de la acel comentariu pe marginea celor scrise de scarba aia de ziarist. Privind subiectul, da, sunt de acord cu acordarea dreptului de a purta arma (chiar cu munitie de razboi) celor ce indeplinesc conditiile legale, si nu ma refer aici la cele prevazute de lege, respectiv sa fii magistrat, demnitar, politist, etc. Ma refer la trecutul tau (cazierul judiciar), la conditia sanatatii tale mintale, felul in care esti perceput in comunitate, etc.. Conditiile prevazute de actuala lege pentru obtinerea unui permis de port arma (munitie letala) intr-adevar te conduc la ideea unui privilegiu. Sanatate si respect.
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde dabija pe 03 Aug 2010, 12:52

felul in care esti perceput in comunitate
cam discutabil acest aspect ... daca ai cateva babe carcotase prin vecini, pe care e suficient sa nu le saluti si automat devii dusmanul poporului in opinia lor.
CZ 200S+luneta Bushnell 6-24X50
revolver Gamo R77 Combat
www.d-petre.ro
Avatar utilizator
dabija
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 17 Ian 2006, 19:47
Locaţie: Resita, Caras Severin, www.d-petre.ro

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde adigeo pe 03 Aug 2010, 15:16

Si un nivel educational ceva mai ridicat, minimum 8 sau chiar 12 clase, nu de alta dar pe "baietii care are bani ca e dastepti ca face combinatii si sa dascurca " ai recunosti imediat in trafic, daramite sa le mai dai si arme pe mana si ca o masura speciala, ai avut cazier, PA, nema arma niciodata, chiar daca s-a prescris pedeapsa.
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde violiv pe 03 Aug 2010, 20:34

dragosbahnea scrie:sunt de acord cu acordarea dreptului de a purta arma (chiar cu munitie de razboi) .


Munitia de razboi clasica este FMJ. Nu e inca interzis la noi sa tragi cu arma cu astfel de munitie, ba chiar e obligatoriu daca folosesti arme scurte. Munitiile speciale "de razboi", adica incendiare, perforante, trasoare, explozive, etc. sunt interzise in majoritatea tarilor.

Da' munitie "de pace" avem voie :?: :mrgreen:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde yoghi pe 03 Aug 2010, 23:39

nu tin cu ursu dar
-sunt vanatori care cred ca pot impusca vanatul la 2km pt ca asa stiu din armata
-sunt vanatori care nu stiu sa incarce arma
-sunt unii care nu vor sa faca cursul de arme pt ca NU au timp
- sunt altii care au arme acasa si....''nu stiu cum se numeste, e daia cu doua tevi si bagi in ea doua cartuse''
-sunt scoli de arme care trimit atestate prin posta (dupa declaratia vanatorului)
- sunt scoli de arme unde elevul trage 5-10 cartuse de 22lr si gata
-sunt scoli de arme in orase fara poligon
- generali de armata, politisti, jandarmi care nu stiu sa incarce un pistol

cel mai rau este ca astia sunt multi
si atunci???
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde dragosbahnea pe 04 Aug 2010, 11:23

violiv scrie:
dragosbahnea scrie:sunt de acord cu acordarea dreptului de a purta arma (chiar cu munitie de razboi) .


Munitia de razboi clasica este FMJ. Nu e inca interzis la noi sa tragi cu arma cu astfel de munitie, ba chiar e obligatoriu daca folosesti arme scurte. Munitiile speciale "de razboi", adica incendiare, perforante, trasoare, explozive, etc. sunt interzise in majoritatea tarilor.

Da' munitie "de pace" avem voie :?: :mrgreen:

Scuze, dar daca am scris "munitie de razboi" (meteahna mai veche, comunista), am vrut sa spun "letala", nici intr-un caz nu ma refeream la cine stie ce munitie superperforanta, exploziva, etc. Da' cred ca ti-ai dat seama, nu-i asa? :wink:
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde dascal mircea pe 04 Aug 2010, 18:53

Hmmm!

...unde dai...si unde crapa...
dascal mircea
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 13 Mar 2009, 15:21

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde keops pe 05 Aug 2010, 20:38

:))
Asta cu munitia letala a fost grozava.
Asta cu unde dai si unde crapa a fost mortala.
Oricum batrane si armele de vinatoare cu teava lisa, sint in categoria armelor letale,la fel si munitia lor.
Keops
keops
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 15 Mai 2008, 09:13
Locaţie: Giurgiu

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde dragosbahnea pe 05 Aug 2010, 21:38

Inca o data imi cer scuze pentru eroarea cu privire la "munitia de razboi", intentia mea fiind de a ma referi la cea letala. Corect a observat violiv, si tin si la gluma.
Cat priveste incadrarea liselor cu munitia aferenta la "arme letale", de acord "batrane keops", asa zice si la lege, dar nu stiu daca-ti da voie cineva sa mergi (sa porti) cu lisa la cingatoare, stiu eu, cand te duci si tu la plimbare, seara, prin parc, sau pe altundeva. Sper ca ma intelegi si tu, nu-i asa, despre ce vorbeam. De altfel si subiectul a plecat de la "EDITORIALUL EVZ: Aşteptăm poliţia sau ne luăm un pistol?", adicatelea ma refeream la PISTOALE (trancane, tragace, handgun, revolvere, bribinele sau manusi din piele, etc) cu munitie letala . Asta tot in spirit de gluma.

P.S.La aia cu hamaitul, cu cu datul si crapatul, oricat de mortala o fi, nu stiu ce sa spun, asa o fi, sa fii sanatos :roll: .
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde violiv pe 05 Aug 2010, 23:46

Eu am inteles ca-i vorba de "of-ul" nostru cel mare - arme scurte "adevarate". Niciun bai. Doar ca, asa cum am spus si mai sus, in cazul in care esti in drept sa porti asa ceva esti obligat de lege sa folosesti "munitie de razboi", adica FMJ, proiectilele expansive fiind interzise pe la noi pentru armele scurte.

Pe de alta parte. expresia "munitie de razboi" nu este nici chiar atat de nepotrivita strict ca sens, avand in vedere ca este obligatorie folosirea munitiei FMJ din toate felurile de arme in razboaie, prin conventii ce dateaza de muuulta vreme asa incat proiectilul blindat total a luat si numele "de razboi". Numa ca suna tare aiurea...opusul, adica proiectilele expansive, ar fi "munitia de pace" ???
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde yoghi pe 06 Aug 2010, 22:21

Se pare ca de ceva timp nici politisti ,militarii sau jandarmii nu mai pot primi aprobare asa usor. acestia au nevoie de o adeverinta de la locul de munca in care comandantul unitatii atesta faptul ca numitul lucreaza intr-o functie ce-l obliga la portul unui pistol. Nu primeste adeverinta !? atunci este......................obligat sa faca cursul de arme si munitii :D :lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Cristi pe 07 Aug 2010, 08:52

dragosbahnea scrie:Inca o data imi cer scuze pentru eroarea cu privire la "munitia de razboi".


Nu ai de ca sa-ti ceri scuze! Sintagma "de razboi" e specifica limbajului militar. Armata si-a definit munitiile pentru toate armele in functie de destinatia de utilizare. Astfel exista munitie " de exercitiu"(inerta), "de manevra"(de zgomot , sau "oarba") si "de razboi" (cu glont) Si pe lazile de munitii au fost scrise sintagmele respective, pentru ca orice soldat sa-si dea seama cu precizie ce fel de cartuse foloseste . Insa sintagma a patruns si in limbajul civil, dand nastere , asa cum bine sublinia @violiv, la bizarerii lingvistice. Un amarat de cartus de pistol cu glont de 6,35 mm, nu va putea niciodata sa aspire la epitetul "de razboi", oricat si-ar dori el asta! :D
Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Cristi pe 10 Aug 2010, 08:59

Articol aparut in presa occidentala
Imagine

Si traducerea adaptata

Colectionarii romani sunt fericiti!
Articol aparut in Gazette des armes nr 421

Din timpurile Cortinei de fier, toate armele erau interzise in Europa de Est.Dupa aceasta,ele au devenit un drept constitutional (1). De atunci, armele vechi sunt considerate cele ce au fost construite inainte de 1877, precum si reproducerile acestora, si sunt in detentie libera (in fapt sunt supuse inregistrarii-NR). Arme de colectie sunt considerate armele destinate a fi pastrate in muzee, datorita raritatii, valorii istorice, artistice, documentare sau sentimentale. Achizitia si detinerea lor se supune procedurii obtinerii unui certificat de colectionar.
Proiectul de lege al armelor, aflat in lucru,nu lua in calcul si colectionarii, acestia fiind sever restrictionati
Fundatia Europeana a Asociatiilor Colectionarilor de Arme (FESAC) a venit in ajutorul colectionarilor romani cu o scrisoare in 10 puncte adresata autoritatilor.Si miracolul s-a produs! Personalul administrativ al Ministerului de Interne a validat propunerile colectionarilor si le-a integrat intr-o noua redactare a legii, care va fi supusa votului parlamentar in toamna acestui an.
Este propusa o noua data pentru a defini armele vechi(considerate antichitati, si nu arme).Este vorba de 31 decembrie 1899, care inlocuieste data de 31 decembrie 1877 actuala. In aceeasi masura, colectionarii vor putea sa detina arme scurte si replicile acestora.Colectionarii vor putea de asemeni sa colectioneze arme scurte fabricate pana in 1945 si replici ale acestora. Vor putea , in egala masura, sa foloseasca aceste arme in reconstituiri istorice, filme si sa le expuna in muzee.Armele automate vor puta fi folosite in filme, dupa transformarea lor pentru tir “orb”(de recuzita-NT).Urmatoarea etapa va fi , pentru mai tarziu, discutarea evolutiei anului 1945.

(1) Modificarea a fost negociata cu Inspectoratul General al Politiei Romane, serviciul Arme, care sunt cei insarcinati cu redactarea noii legi


:
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Cristi pe 30 Aug 2010, 13:02

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Sly_Fox pe 30 Aug 2010, 15:47

Niste comunisti imputiti. Sa ii ia dracu de bolsevici buhaiti. Daca niste cocalari introduc in tara cateva pistoale, cu gaz sau bila de cauciuc, si le folosesc aiurea trebuie sa ii prajeasca pe toti. Persoanele de buna credinta sunt bagati in aceiasi oala cu infractorii. Asa vad imbecilii situatia, ai un pistol de jucarie esti potential infractor si atentezi la siguranta nationala, la pacea obsteasca.
Imbecilii dracu'.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Cristi pe 06 Oct 2010, 11:33

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Marius pe 06 Oct 2010, 20:43

Cristi scrie:http://www.justfacts.com/guncontrol.asp

N-am citit chiar tot documentul, ca e lung tare, dar cat am citit e extrem de interesant.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Cristi pe 01 Noi 2010, 06:35

Mai multe date statistice interesante
http://www.sfin.ro/articol_21364/teama_ ... omani.html

Sentimentul sporit de insecuritate al românilor şi neîn­cre­derea în instituţiile responsa­bile cu ordinea publică sunt acompaniate, în mod paradoxal, de o adevărată fobie cu pri­vire la eventuala liberalizare a legislaţiei privind deţinerea de arme letale de autoapărare.
Astfel, potrivit Insomar, portul de armă este perceput ca un mijloc de agresiune, şi nu ca o formă de autoapărare. 44,2% din români sunt de părere că nicio persoană particulară nu ar trebui să deţină arme de foc, 50,5% consideră că doar unele persoane ar trebui să poată deţine arme de foc şi doar 5,3% susţin ca oricine să aibă dreptul de a deţine astfel de arme.
În prezent, potrivit legisla­ţiei în vigoare, arme letale, de apărare şi pază, pot fi procurate doar de demnitari, magistraţi, militari, poliţişti, persoane care îndeplinesc o funcţie publică, pre­cum şi de cele incluse în pro­grame de protecţie a martorilor.
Persoanele fizice având cali­tă­ţile menţionate mai sus deţi­neau, în mod legal, după pri-me­le nouă luni din 2010, un nu­măr de 1.853 de arme letale de apărare şi pază, cu aproape 20% mai multe decât în 2009 (1.546) şi cu 38,5% faţă de 2008 (1.338), potrivit IGPR. Numărul de de­ţinători a crescut şi el, de la 1.281 în 2008 la 1.482 în 2009 şi 1.781 la finele lunii septembrie 2010.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Cristi pe 01 Noi 2010, 11:36

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Cristi pe 13 Ian 2011, 13:18

Si alti guvernanti actioneaza sub imperiul subiectivismului, si nu al ratiunii...sau poate folosesc pretexte pentru a dezarma supusii! :evil:
http://www.adevarul.es/stiri/actualitat ... ti-licenta
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Bill pe 13 Ian 2011, 13:54

[quote="Cristi"]http://stirileprotv.ro/video/74-000-de-romani-au-pistol-sau-pusca-legal-oare-cati-sunt-in-afara-legii/60454048[/quote]

Batranu are nume predestinat.
Spaniolii spun ca au cea mai restrictiva lege din Europa dar mai in colo ca unul din 14 locuitori detin arma. Este normal ca numarul de incidente sa fie proportional cu numarul de detinatori. Se intampla si la case mai mari. Iar chestia cu nr. armelor din colectie este ridicola. Sa-si faca asociatii care sa le sustina drepturile. :)
Bill
Membru important
 
Mesaje: 294
Membru din: 01 Apr 2005, 19:18
Locaţie: Oradea

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Cristi pe 18 Ian 2011, 08:27

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Cristi pe 20 Ian 2011, 22:53

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Următorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 71 vizitatori

cron
Publicitate