Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 17:37

Eficienta breneke-ului la mistret

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde andrey_hunter28 pe 19 Iun 2010, 18:29

Cam vechi subiectul asta dar va zic k breneke 12/70 RC la 90 d pasi porc d 120 kg a cazut in foc,ia trecut prin plamani
andrey_hunter28
Membru activ
 
Mesaje: 119
Membru din: 03 Ian 2008, 09:35
Locaţie: ilfov

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde stefan 3006 pe 20 Iun 2010, 19:50

Se comporta ff bine daca-l nimeresti intro zona vitala!
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde ADRIAN BURCEA pe 24 Iun 2010, 13:21

Katalin scrie:Pana la urma a incercat cineva Lightfield pe porci? Cum se comporta ?

Eu am impuscat la sfarsitul sezonului trecut mistret cu Lightfield 12 / 76.La distanta de 30-35 m primul proiectil a trecut prin porc si al doilea, s-a facut ciuperca in el.Voi posta si o poza a proiectilului recuperat din porc.
IJ 54 cal.12/70.
WINCHESTER SXR VULCAN cal.30.06.
CZ 550 luxus cal 7x64.
Avatar utilizator
ADRIAN BURCEA
Veteran
 
Mesaje: 580
Membru din: 18 Mar 2007, 15:47
Locaţie: Constanta

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Marin Sorin pe 26 Aug 2010, 09:08

Parerea mea este ca uni vorbesc si fac misto, Acum hai sa spunem ca si o prastie ii mai tare decat o lisa cu proiectil unic. Voi credeti ca breneke-ului la mistret nui eficient peste 60m ..
Va sfatuiesc sa va luati prasti si sa lasati armele acasa ca poate cine stie ii zdrobesti capul cu piatra.
Avatar utilizator
Marin Sorin
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 06 Mai 2010, 10:11
Locaţie: bucuresti

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Ursus2006 pe 26 Aug 2010, 09:32

Prietene, aici de vorba si de etica. Peste 35-40 metri, e destul de multa loterie la porc cu lisa. Recunosc si eu ca am tras si la 80 metri cu Lightfield si am impuscat porc de 130 kg, care a cazut dupa 20 de metri. Dar asta se intampla cand eram mai la inceputurile vanatorii, cand eram cuprins de acea " febra" a trasului cu pusca. Si acum tin acel plumb care s-a deformat exact ca o ciuperca. 90% din partidele mele de vanatoare sunt la mistret, am vazut multe lovituri frumoase, dar am vazut si o gramada de " gherle" . Treaba cu prastia " nu da bine" , asta chiar e forum pentru vanatori, smecherii sunt in alta parte. :wink:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde madalin122582 pe 26 Aug 2010, 12:47

Am citit acest topic de doua ori (desi sunt 9 pagini) pentru ca mi se pare foarte interesant. Si eu merg foarte mult la mistret dar nu am decat unul doborat anul trecut (70 kg). L-am puscat in goana cu breneke Sauvestre dintr-un ij Bock 12/70. L-am lovit in gat si l-am gasit dupa 80 de metrii intr-o mare balta de sange. Concluzia mea este ca in goana merge foarte bine o lisa semiautomata, cal 12 sau 16. Avantajul semi este ca ai mai multe sanse sa nu pierzi vanatul daca nu il lovesti bine din prima. Si daca nu il dobori din 4 focuri lovite, ar fi bine sa te apuci de pescuit :wink:
Pentru panda, fara indoiala recomand carabina.

P.S. Abia astept zapada pt ca nu e vanatoare mai frumoasa la mistret decat iarna
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Adrian S pe 26 Aug 2010, 16:39

Ursus2006 scrie:Prietene, aici de vorba si de etica. Peste 35-40 metri, e destul de multa loterie la porc cu lisa. Recunosc si eu ca am tras si la 80 metri cu Lightfield si am impuscat porc de 130 kg, care a cazut dupa 20 de metri. Dar asta se intampla cand eram mai la inceputurile vanatorii, cand eram cuprins de acea " febra" a trasului cu pusca. Si acum tin acel plumb care s-a deformat exact ca o ciuperca. 90% din partidele mele de vanatoare sunt la mistret, am vazut multe lovituri frumoase, dar am vazut si o gramada de " gherle" . Treaba cu prastia " nu da bine" , asta chiar e forum pentru vanatori, smecherii sunt in alta parte. :wink:

Lasa-l Horica, ca omu' impusca cu breneke-u la 190 de pasi. :wink:
Nu pot sa nu remarc postarea echilibrata de mai sus.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Marin Sorin pe 27 Aug 2010, 14:12

o fi loterie nu o fi dar ......
Pentru a fi un tragator de elita, trebuie sa ai o coordonare foarte buna, capacitate de concentrare si un echilibru foarte bun,Sunt calitati indispensabile in practicarea acestui sport.La tir intr-un clasament gen ATP, eu as fi pe locul 2 mondial, dar suntem aproximativ 20 de sportivi de valori egale sI dintre acestia oricare poate castiga, am avut un an 2008 excelent, cu un argint sI un aur la etapele de Cupa Mondiala de la Rio de Janeiro sI Munchen, la ultima realizand si o performanta de exceptie, 599 de puncte – record national.

Desi tirul nu este un sport atat de mediatizat sI nici foarte bine platit....

Palmares:
2004 – CE Gyor – bronz la pusca aer comprimat 10 m;
2006 – CM Zagreb – aur la pusca aer comprimat 10 m;
2008 – Cupa Mondiala Rio de Janeiro – argint la pusca aer comprimat 10 m;
- Cupa Mondiala Munchen – aur la pusca aer comprimat 10 m;
- JO de la Beijing – locul IV la pusca aer comprimat 10 m;
Record national in proba de pusca aer comprimat: 599 puncte
________________________
Daca animale nu mai sunt impusti oameni?
________________________
Avatar utilizator
Marin Sorin
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 06 Mai 2010, 10:11
Locaţie: bucuresti

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde violiv pe 27 Aug 2010, 19:11

Felicitari sincere!

Tocmai pentru ca stii trage atat de bine m-as fi asteptat la un ton ceva mai retinut
"Va sfatuiesc sa va luati prasti si sa lasati armele acasa ca poate cine stie ii zdrobesti capul cu piatra"
nu suna bine nicicum....cu atat mai mult cu cat trasul de precizie la tinta fixa are in comun cu trasul la porcul in goana doar apasarea tragaciului.
Cum de multe ori s-a mai amintit pe aici, la 75-100 m n-ar fi atat de mare problema cu ce mai poate face proiectilul unic tras din lisa in corpul mistretului .... problema mare este cum il faci sa ajunga acolo. Chiar si modernele proiectile cu peste 600 m/s la gura tevii sufera de pierderi rapide de viteza, de timp lung pana-n tinta si, in special, de absenta unor aparate de ochire performante pe armele obisnuite cu tevi lise. Daca ai inlocui dipotrii concentrici de la arma ta de competitie cu o gamalie plasata in varful tevii, cat crezi c-ar mai ramane din cele 599 puncte ? (apropo, inca o data felicitari!)
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Sly_Fox pe 27 Aug 2010, 19:18

Felicitari pentru performante.
Apare insa o problema. La 10 metri, pusca cu aer comprimat, pot lovi si eu o moneda de 10 bani. La 50-60 m cu brenneke cred ca o sa am batai de cap serioase. Nu cred ca o sa reusesc sa lovesc constant o tinta de dimensiunea unei vulpi . Diferenta mare intre tir aer comprimat si pusca de vanatoare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Ursus2006 pe 27 Aug 2010, 22:06

Felicitari maxime ! Intr-adevar, tirul nu e un sport mediatizat, dar e un sport scump. Revenind cat de cat la topic, tinta e tinta si porcul e porc, se mai intampla cateodata sa te ia in " catare" si mistretul , mai ales daca e destul de aproape cand tragi in el si nu-l lovesti unde trebuie. Acum, daca tragi in el de la 190 de pasi cu lisa, posibil sa nu realizeze ce l-a lovit si de unde-i vine necazul. :lol:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Moose_Master pe 30 Aug 2010, 16:05

Felicitari pentru rezultate. Nu e usor sa castigi un concurs indiferent ca e sah sau tir. Un concurs este o batalie a nervilor si o concentrare pe care nu oricine este capabil s-o castige atunci cand se cere.
Avand asemenea palmares cred ca ai o experienta de la care as avea de invatat. Pacat ca te-ai limitat doar la postari din categoria "snoave si minciuni vanatoresti".
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde yoghi pe 30 Aug 2010, 22:14

@marin sorin = Alin ?
Daca da ;multa stima, !

si totusi ''Brenekeul'' este brenek pina cand ramane numai un breneke!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde ssteffan pe 06 Sep 2010, 00:34

Am tras mai alateiri eu si un prieten cu breneke original de la Rottweil, normal nu magnum, in niste caini care iesisera la ia haita vanatoare camp. Am tras amandoi cu arme diferite de la distante approx. egale, si , oricum niciunul nu era mai aproape de 50 de metri. Cainii se aflau la un momentdat pe o aratura si s-a vazut exact cum a lovit proiectilele. Nu i-am nimerit. In toate cele trei situatii in care s-a tras pe arataura, eu una colegul 2, glotoiul a trecut o plama-doua pe deasupra. Asta s-a vazut intrucat bolovanii de aratura erau rascoliti doi - trei metrii in spatele cainilor. S-a tras si din pozitia sprijinit. Degeaba, aceeasi poveste. S-a tras cu ij 27 si suhl ambele cal12 aceeasi munitie. Ma tot gandesc de 2-3 zile la treaba asta. Am mai tras in tinte fixe cu bk dar numai magnum si la 60 de pasi s-a dus 3-4 cm fata de centrul tintei. Sa aibe oare o oarecare urcare de o palma la distanta aia, si combinata cu o ochire imprecisa pe verticala sa dea rezultataul ala? In porc nu am avut ocazia sa trag decat de foarte aproape de fiecare data. Ma gandesc la faptul ca daca era un porc, la distanta aia era sigur lovit undeva in sira spinarii daca ocheam pe blat si probabail ca nici nu m-as mai fi gandit de ce a lovit bk asa de sus, as fi pus asta pe seama ochrii sau mai stiu eu ce....
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde ssteffan pe 06 Sep 2010, 00:43

P.S. scuzati dezacordurile si celelalte greseli, nu mai pot sa modific postarea....
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde sturionu pe 11 Sep 2010, 19:53

Chiar si fabricate de Rottweil, Brenneke clasic se comporta diferit cand este tras din cartus normal, respectiv, magnum, iar Exact-ul (care este alta supa), iarasi se comporta altfel. Trebuie tras la cartoane, cu socoteala, cu toate (cat se poate, fara sa ignori Fiochhi, Chedite, Sauvestre, SB etc), pana gasesti proiectilul potrivit armei tale.

Stu
Avatar utilizator
sturionu
Membru important
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2009, 10:54

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde stefan 3006 pe 12 Sep 2010, 18:04

sturionu scrie:Chiar si fabricate de Rottweil, Brenneke clasic se comporta diferit cand este tras din cartus normal, respectiv, magnum, iar Exact-ul (care este alta supa), iarasi se comporta altfel. Trebuie tras la cartoane, cu socoteala, cu toate (cat se poate, fara sa ignori Fiochhi, Chedite, Sauvestre, SB etc), pana gasesti proiectilul potrivit armei tale.

Stu

Cu Rottweil gold magnum e altceva merge foarte bine ,il recomand cu placere.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde sturionu pe 12 Sep 2010, 21:17

La mine (16 Ga) merge perfect Exact-ul. Exact ca in diagrama de la Rottweil !
Avatar utilizator
sturionu
Membru important
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2009, 10:54

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde odo pe 12 Dec 2010, 21:38

Am fost cu un amic, la un prieten de-al sau, tot vanatar sa-i incarce cateva cartuse de 9mm. S-a apucat omul de treaba, a descarcat cateva cartuse S&B de 5mm a introdus alicele de 10mm si nemaiputand pune capacelul le-a sertizat cu ceara de la lumanare....aratau destul de bine, asa ca am luat si eu doua..........am tras cu ele in mistreti la circa 25m, eu zic ca i-am lovit in plin pe doi dintre ei.......si nimic. Cateva picaturi de sange dupa fiecare.
Sa fie de la cartusele nesertizate sau de la ochiul meu ? :lol:
odo
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Dec 2010, 21:14

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde adigeo pe 12 Dec 2010, 21:52

Ati gasit porcul?
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Donbazil pe 12 Dec 2010, 22:14

odo scrie:Am fost cu un amic, la un prieten de-al sau, tot vanatar sa-i incarce cateva cartuse de 9mm. S-a apucat omul de treaba, a descarcat cateva cartuse S&B de 5mm a introdus alicele de 10mm si nemaiputand pune capacelul le-a sertizat cu ceara de la lumanare....aratau destul de bine, asa ca am luat si eu doua..........am tras cu ele in mistreti la circa 25m, eu zic ca i-am lovit in plin pe doi dintre ei.......si nimic. Cateva picaturi de sange dupa fiecare.
Sa fie de la cartusele nesertizate sau de la ochiul meu ? :lol:



Poate gasim vreun binevoitor sa ne traduca in limba romana ce-a vrut omu' sa spuna!....?.....!.... :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Avatar utilizator
Donbazil
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 03 Ian 2009, 21:25
Locaţie: Faget / Timis

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde ssteffan pe 12 Dec 2010, 22:21

odo, prietene, de unde esti tu?
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Vechio pe 13 Dec 2010, 07:37

odo scrie:......
Sa fie de la cartusele nesertizate sau de la ochiul meu ? :lol:
Nici una, nici alta. Ai văzut bine (că doar ai tras în plin - sau la "negru" cum zic unii) şi te-ai putut convinge de ce sunt interzise poştele la vânatul mare - doar rănesc rău şi nu mai recuperezi vânatul, care moare în chinuri după mult timp :( :cry: :evil: .
Nu degeaba au fost interzise la vânătoare - ilegală şi lipsită de etică utilizarea lor.
Cu bună ştiinţă aţi încălcat legea - aţi braconat şi nici nu aţi recuperat vânatul rănit :evil: :twisted: :twisted: :twisted: .
Nu am vrut şă şterg postarea ta pentru a fi pildă altora care în indolenţa lor mai cred în formidabilul "trei la fund" :( .
Să vă fie ruşine :oops: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Ursus2006 pe 13 Dec 2010, 12:14

ssteffan scrie:odo, prietene, de unde esti tu?

:lol: :lol: :lol:

In Ungaria am vazut " poste " la pravalie . La ce se folosesc ? Ei trag la mistreti cu ele ??
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Vechio pe 13 Dec 2010, 14:36

În Ungaria, Franţa, Germania vânătoarea la vânatul mare este permisă doar cu carabina, cu excepţia mistreţului la care se poate trage şi cu slug. În Austria, nu este admisă decât carabina la ungulate.

1. The order of hunting in Hungary
Hungarian hunting rules and conditions are regulated by the law 1996/LV (laws for the protection of game, game management and hunting; abbreviated to hunting law or VTv thereafter). The regulations of VTv are in accordance with other laws regulating forestry (law 1996/LIV) and nature conservation (law 1996/LIII) in Hungary.
...
2.2.1. Hunting-guns, ammunitions, and tools
The hunting law permits hunters in Hungary to kill game by one of the following three ways: (1) by hunting-gun that is legally accepted for hunting and has a barrel at least 45 cm long, (2) by hunting-bow, or (3) by a trained bird of prey.
For big game the decree (FM 30/1997) allows rifle ammunitions with at least 2500 Joule energy at muzzle (except roe deer, for that the minimum allowed energy of the ammunitions is 1000 Joule at the muzzle).
In Hungary, shotguns can be used to hunt only for small game (except wild boar that also can be killed by slugs). .......
It is legal to hunt by hunting-bow in Hungary, however, for red deer, fallow deer, mouflon, roe deer and wild boar the required lower power limit of the bow is 222.7 Newton and the use of hunting edge is also required.
Tools considered illegal for hunting include:
o automatic and semi-automatic rifles, and rifles that are suitable for the use of ammunitions of 0.22 mm calibre and ammunition with less than 40 mm shell length
o for big game (red deer, fallow deer, roe deer) illegal tools include shotguns (except wild boar, see above)
o......
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Sly_Fox pe 13 Dec 2010, 20:15

Din cand in cand, mai apare cate un POKEMON pe forum.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Adrian S pe 15 Dec 2010, 11:18

Omul in nestiinta lui chiar a fost sincer.
Dar de la sinceritate la nestiinta la care se adauga incalcarea legii combinata cu lipsa eticii e ... cale lunga.
Foarte bine a punctat Tavi, mai ales in ultima parte.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde cybelle pe 15 Dec 2010, 12:00

pe undeva prin alt topic vio[liv] a tratat balistica si 'idea' trasului cu 3 la fund in porci.
gandindu-ma la ce a scris el atunci sintetizez:

odo scrie:Am fost cu un amic, la un prieten de-al sau, tot vanatar sa-i incarce cateva cartuse de 9mm. S-a apucat omul de treaba, a descarcat cateva cartuse S&B de 5mm a introdus alicele de 10mm si nemaiputand pune capacelul le-a sertizat cu ceara de la lumanare....aratau destul de bine, asa ca am luat si eu doua..........am tras cu ele in mistreti la circa 25m, eu zic ca i-am lovit in plin pe doi dintre ei.......si nimic. Cateva picaturi de sange dupa fiecare.
Sa fie de la cartusele nesertizate sau de la ochiul meu ? :lol:


selier de 5 are sertizaj cu paharel>>> adica a trebuit sa taie umarul cartusului, apoi sa-l umple cu 3 randuri de alica de 10 mm!!![mult prea mare] si nu a mai avut loc de sertizaj[adik sa indoaie buza tubului peste alt capacel]; asadar a ales sa puna niste parafina caci si asa arata bine[pt un cartus imp. este balistica nu estetica]
tras cu 3 la fund in negru la 25 de metrii maxim nu aproximativ !!![adika aproximand pot fi si 40 m :twisted: ] porcul ar fi cazut[teoretic]

si ca sa raspund la ultima intrebare a ta;

Sa fie de la cartusele nesertizate sau de la ochiul meu ?

am facut test cu 2 cartuse[de 9 mm] la poligon alaturi de membrii onorabili ai acestui forum;
rezultatul este urmatorul:
porcul cade in foc numai daca ai max 20 metrii si tragi cu corectia necesara.
restul... are imprastiere colosala, ranesti prea mult decat este necesar...si mai ales..
SUNT ILEGALE

respect
ps: si vio spunea in postul respectiv de faptul ca au fost interzise tocmai pt ca oameni ca voi le faceu dupa ureche..'CA SA ARATE BINE.."
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde OVI762 pe 15 Dec 2010, 12:12

odo scrie:Am fost cu un amic, la un prieten de-al sau, tot vanatar sa-i incarce cateva cartuse de 9mm. S-a apucat omul de treaba, a descarcat cateva cartuse S&B de 5mm a introdus alicele de 10mm si nemaiputand pune capacelul le-a sertizat cu ceara de la lumanare....aratau destul de bine, asa ca am luat si eu doua..........am tras cu ele in mistreti la circa 25m, eu zic ca i-am lovit in plin pe doi dintre ei.......si nimic. Cateva picaturi de sange dupa fiecare.
Sa fie de la cartusele nesertizate sau de la ochiul meu ? :lol:

Nu prea stiu eu limbi straine dar din cate inteleg mesterii si-au confectionat niscaiva 3 la fund ,au tras cu ele si acu' se mira de ce n-a murit porcu-n-a murit ca avea vesta pe el si ca 3 la fund sunt ilegale;daca vreti sa doborati porcul la peste 150m incarcati cartusele cu cateva piulite de 8mm cu filet metric(se gasesc la magazin),puneti mai multa pulbere in tub si apasati-o bine.Rezultatul e garantat. :idea:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde madalin122582 pe 15 Dec 2010, 12:22

Ovi, nu mai scrie tampenii. Citeste un incepator ce scri tu si se apuca de fabricat.

Weekendul trecut am fost la mistret. Am avut la mine Sauvestre 12/76, 12/70 si Rottwiel 12/70 de 32 de grame. Daca pana in trecut aveam o impresie buna despre Sauvestre, am ajuns la concluzia ca nu prea isi merita banii. La final de vanatoare, am tras intr-un "mistret". Sauvestre de 76 si 70 au urcat cu aproape 20 de cm in 30 de metrii fata de punctul ochit. Oscilatia a fost doar pe verticala. Am tras cate 5 focuri din fiecare tip de cartus. Am ramas impresionat de eficienta si precizia Rottweil. Pe langa faptul ca a intrat mai adanc in lemn, in 30 de metrii, a fost punct ochit, punct lovit. Arma a fost MP 153.
Sa nu mai vorbil ca Rottweil e 6 lei si Sauvestre 21 de lei
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate