Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:28

UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Mesajde Greyhound pe 05 Iun 2007, 06:09

Ia sa vedem ... Cate persoane de aici au ogari(sau au avut) !?
Avatar utilizator
Greyhound
 
Mesaje: 13
Membru din: 26 Apr 2007, 11:38
Locaţie: Greyhound

Mesajde Greyhound pe 07 Iun 2007, 06:25

dupa cum vad nu mai e nimeni interesat de acest subiect! :(
Only Greyhound !
Avatar utilizator
Greyhound
 
Mesaje: 13
Membru din: 26 Apr 2007, 11:38
Locaţie: Greyhound

Mesajde florin.t pe 07 Iun 2007, 14:42

Din pacate, putini vanatori au un caine din rasele admise la vanatoare ... Ogarii sunt frumosi, vanatoarea cu ogarii e foarte spectaculoasa (si etica spun eu daca se vaneaza cu cel mult 2 caini) dar e ilegala. Se poate discuta despre ogari si vanatoarea cu ei ca si despre vanatoarea cu pasari de prada : frumoasa dar imposibil de practicat (deocamdata, sper).
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde sorin flutur pe 07 Iun 2007, 22:53

nicu.m scrie:
florin.t scrie:Din pacate, putini vanatori au un caine din rasele admise la vanatoare ... Ogarii sunt frumosi, vanatoarea cu ogarii e foarte spectaculoasa (si etica spun eu daca se vaneaza cu cel mult 2 caini) dar e ilegala. Se poate discuta despre ogari si vanatoarea cu ei ca si despre vanatoarea cu pasari de prada : frumoasa dar imposibil de practicat (deocamdata, sper).

Florine, ai vrut sa spui "admise", sau "interzise", ca nu prea inteleg :?: Cei care au caini din rasele admise, desi nu sunt foarte multi, raportat la nr total de vanatori, sunt in continua crestere :D Iar ca nr total de caini nu cred ca stam prea rau :)

esti un tip optimist :lol: ....dar un pic nerealist....pe ce statistici iti bazezi afirmatiile?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde florin.t pe 08 Iun 2007, 07:15

nicu.m scrie: Florine, ai vrut sa spui "admise", sau "interzise", ca nu prea inteleg :?:


Ogarii nu sunt admisi la vanatoare si de aceea ar prezenta pentru un vanator un interes mai scazut decat un caine din rase admise (care i-ar folosi la ceva). Vanatorii nu au caini din rase admise deci ogarii mai au de asteptat (ca interes).

In ce priveste numarul de caini de vanatoare (rase admise) se constata o crestere dar in patura vanatorilor mai instariti. Asta si din cauza preturilor prohibitive practicate de crescatori.
Ultima oară modificat de florin.t pe 08 Iun 2007, 08:12, modificat 1 dată în total.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Greyhound pe 08 Iun 2007, 07:22

da asa e ... e interzisa vanatoarea...ieri dimineatza am vazut la stirii pe ProTv cum au fost prinsi niste braconieri cu ogari pe camp ... politia nu a gasit nicun iepure la ei ... apropo ...nu vb despre cazul asta ...ca dupa cum i-am vazut e pe aia ce fete aveau :lol: si ce caini slabi chiar la iepuri au iesit...in fine ...vreau sa va intreb ceva ...de exemplu daca vreau sa imi alerg caini pe un drum distantat la o distantza mai mica de 100 de metri de camp(asha e drumul facut chiar prin camp, cand ma duc din Bucuresti ies dintrun sat si merg cam vro 3 km de camp pe sosea sa ajung in satul unde locuiesc) si ma prinde un vanator ...ce poate sa imi faca :?: ..fac ceva ilegal ...avand in vedere ca am idee despre o lege care precizeaza ca nu pot sa imi plimb ogari la o distantza anume de capm.

Numai Bine,
Only Greyhound !
Avatar utilizator
Greyhound
 
Mesaje: 13
Membru din: 26 Apr 2007, 11:38
Locaţie: Greyhound

Mesajde florin.t pe 08 Iun 2007, 08:07

Poti fi considerat braconier doar daca alergi cainii pe un fond de vanatoare. Daca drumul e inafara orasului si e necirculat nu mare ar fi minunea sa sara vreun iepure din apropiere si ogarul sa-l alerge ... iar asta e braconaj.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Marius pe 08 Iun 2007, 08:25

Greyhound scrie: si ma prinde un vanator ...ce poate sa imi faca :?:


Daca vrei doar sa-l antrenezi, trebuie sa-ti alegi bine locul, pt. ca daca il alergi pe un fond de vanatoare, ti-l poate impusca.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 08 Iun 2007, 09:35

florin.t scrie: In ce priveste numarul de caini de vanatoare (rase admise) se constata o crestere dar in patura vanatorilor mai instariti. Asta si din cauza preturilor prohibitive practicate de crescatori.

cati catei am dat eu gratis la vanatori si chiar caini gata dresati....si i-au abandonat pe motiv ca omoara gaini sau ca mananca prea mult...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde florin.t pe 08 Iun 2007, 10:03

:lol: deci toti aveau o hiba ... oricum anunta-ma si pe mine cand esti intr-o asemenea dispozitie .... :lol: :wink: poate mai facem cate un crestin fericit ... 8)
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde sorin flutur pe 08 Iun 2007, 12:08

aici ai dreptate....bracii i-am dat dupa ce mi-am luat setteri.....iar fox terierii ca sa se mai antreneze si pe gainile altora :lol: ...in privinta vanatorii nu aveau alte hibe decat cele determinate de caracteristicile rasei...si de fapt nu i-am dat ca sa scap de ei ci pentru ca am prea multi si traiesc dintr-un salariu de bugetar :cry:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde sorin flutur pe 08 Iun 2007, 12:11

si am mai observat o chestie la vanatorul roman....primeste un caine cadou dar cand e sa plateasca....prefera vanatoarea la panda :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde sorin flutur pe 08 Iun 2007, 19:25

toti am inceput cu exemplare negalonate...dar pe masura ce pasiunea creste...cresc si pretentiile....e frumos sa aud de un grup de vanatori pasionati de caini de vanatoare.....dar din pacate iti spun ca suntem un procent mic....intreaba cati vanatori sunt in Aj si gandestete cati stii tu ca au caini....de vanatoare ...pt ca sunt unii care au rotweiler ca sa le pazeasca averea dar nu tin caine de vanatoare...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde Greyhound pe 09 Iun 2007, 04:44

mersi mult pt raspunsuri !

Numai Bine!
Only Greyhound !
Avatar utilizator
Greyhound
 
Mesaje: 13
Membru din: 26 Apr 2007, 11:38
Locaţie: Greyhound

Mesajde sorin flutur pe 09 Iun 2007, 11:02

nicu.m scrie:Dobrogea are specificul pe care l-am pomenit, balta si podis. Padurile sunt mici ca intindere si se poate la mistret si fara caini ( bineinteles ca nu e acelasi lucru), la balta vanatoarea adevarata incepe de multe ori dupa ce vine frigul si mai ingheata din balti, iar vanatori de prepelite nu cunosc decat ...2, prietenul meu Petru Ogrinji si inca un prieten, care mai nou pe langa braci si-au luat si bretoni. La iepuri isi mai ia cate unul cainele la organizata, dar cu mare retinere. Caini pt mistret are din cate stiu eu... un singur vanator. In concluzie, ca sa iti iei un caine de vanatoare pe care sa il cresti, sa il educi si apoi sa vanezi cu el, vanator amator fiind, trebuie sa fii foarte pasionat :!:

nu-i vorba numai de pasiune , ci si de utilitate....ce poti sa vanezi fara caine?.....exista vanatoare la care sa nu ai nevoie de caine?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde Glont pe 11 Apr 2010, 20:43

Mai s euita cineva pe forumu asta?
Glont
 
Mesaje: 4
Membru din: 12 Mar 2010, 23:27

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde Ghinda pe 12 Apr 2010, 19:13

Habar nu am, dar cred ca trebe sa fie spectacol. Ceva gen speed-urile de la ghepard.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde Glont pe 20 Apr 2010, 19:16

Am un ogar englez de 9 luni,cum putem face si noi sa organizam intreceri de ogari in romania?
Glont
 
Mesaje: 4
Membru din: 12 Mar 2010, 23:27

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde sorin flutur pe 21 Apr 2010, 20:48

simplu....mergeti in Ungaria :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde Sly_Fox pe 11 Sep 2010, 08:37

Mama ce as mai da cu carabina dupa cotarlele astea cocosate, ce bantuie dupa urechiati. Urat mod de a vana , sa dai drumul la cotarle sa alerge un iepure, dar sunt traditii peste traditii si trebuiesc respectate de catre toti, fie ca ne place sau nu.
Tot un brac german ,,zapacit'' sau un setter ,,dragalas'' face show-ul in teren.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde sorin flutur pe 12 Sep 2010, 22:47

mie mi se pare o vanatoare de o suta de ori mai etica decat cu arme de foc...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde Sly_Fox pe 13 Sep 2010, 08:09

Mie nu mi se pare. :wink:
Acum, fiecare cu propriul titirez. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde adigeo pe 15 Sep 2010, 12:56

sorin flutur scrie:mie mi se pare o vanatoare de o suta de ori mai etica decat cu arme de foc...

Si de o mie de ori mai silentioasa,,,asta cu etica e treaba grea ,fiecare are felul lui de a vedea lucrurile .
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde sorin flutur pe 16 Sep 2010, 14:58

mai dragii mosului...eu am vorbit de vanatoare nu de braconaj :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde Sly_Fox pe 16 Sep 2010, 20:26

Am inteles ca este vorba de vanatoare, insa am junghiuri la inima cand vad urechiatul facut acordeon de doi scheletroni din astia.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde sorin flutur pe 17 Sep 2010, 17:01

ce sunt aia scheletroni...ca nu le am cu limbile?
subiectul topicului este vanatoarea cu ogari...
vanatoare cu ogari la iepure este ca Fecioara Maria...pe langa vanatoarea la cerc la iepuri cum practica majoritatea rumenilor...de la Radauti la Beba Veche...si de la Carei la Vama Veche :oops:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde sorin flutur pe 17 Sep 2010, 17:05

iar braconajul cu ogari...este mult mai etic decat braconajul la far...practicat in toate zonele folclorice mioritice...eu la cel care braconeaza cu caine i-as da circumstante atenuante...
nu vreau sa incurajez braconajul...braconeaza aia care administreaza si gestioneaza vanatoarea mioritica mult mai mult ca Gheorghe de la Cucuietii din deal...dar aia o fac cu acte...ca e baieti destepti :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde Sly_Fox pe 17 Sep 2010, 19:31

sorin flutur scrie:ce sunt aia scheletroni...ca nu le am cu limbile?
subiectul topicului este vanatoarea cu ogari...
vanatoare cu ogari la iepure este ca Fecioara Maria...pe langa vanatoarea la cerc la iepuri cum practica majoritatea rumenilor...de la Radauti la Beba Veche...si de la Carei la Vama Veche :oops:


Scheletroni le spun eu animalelor costelive, ce au un corp scheletic, slab, alungit.
Sa fie cu iertare daca mai folosesc cate un cuvant din vocabularul propriu. :)
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde adigeo pe 19 Sep 2010, 10:29

sorin flutur scrie:iar braconajul cu ogari...este mult mai etic decat braconajul la far...practicat in toate zonele folclorice mioritice...eu la cel care BRACONEAZA cu CAINE i-as da circumstante atenuante...
nu vreau sa incurajez braconajul...braconeaza aia care administreaza si gestioneaza vanatoarea mioritica mult mai mult ca Gheorghe de la Cucuietii din deal...dar aia o fac cu acte...ca e baieti destepti :wink:


De ce nu ati da circumstante atenuante si unuia care omoara cu mainile goale? Sau unuia care fura un frigider si il cara cu spinarea?
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: UN SUBIECT PROVOCATOR :VANATOAREA CU OGARI

Mesajde sorin flutur pe 19 Sep 2010, 20:06

sa nu intram in dileme pe care nu le intelegem....topicul este vanatoarea cu ogari...o arta nobila si ancestrala...
daca la noi nu s-au catadicsit alesii sa voteze o lege pentru o parte din electorii...de fapt ca si legea soimaritului si a vanatorii cu arcul...in trend ascendent in lume...dar noi mergem tot in jos dupa vremea lui Burebista...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 15 vizitatori

Publicitate