Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 19:39

Diferite arme de colectie

Categorie destinata pasionatilor de arme deosebite, de colectie

Moderator: liviur

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Cristi pe 14 Oct 2010, 19:29

Cristi scrie:
Moose_Master scrie:Pe langa o tona de lucruri pe care le-am invatat de la cei mai buni ca mine, cea mai mare realizare a fost achizitia unui fier extrem de rar in bransa. Sunt bucuros peste masura si de-abia astept sa-mi ajunga acasa sa-l pun sa faca ....evident si bum si fum.

Si noi asteptam pozele! :D

Pana pune @Moose pozele , asteptam si noi sa soseasca un Colt Officers Match 22LR
ImagineImagine :D
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde yoghi pe 14 Oct 2010, 22:50

:shock: colegu sti ceva:
acum doua zile ma uitam cu jiind la poza acestui pistol intr-un catalog (franconia parca) si vad ca altcineva e mult in fata ,a trecut deja la fapte :cry:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Moose_Master pe 15 Oct 2010, 05:20

Aici fiarele astea apar la vanzare in alte calibre mai mari. 22-ul este perfect pentru tras toata ziua la sticle si conserve. Munitia este superieftina, nu deranjeaza vecinii, nu are recul, nu incinge teava, este precis si ce mai incolo si incoace este un calibru nemaipomenit. Am sa-mi iau si io un pistol si o carabina in 22.
Imi place genul ala de maner care cade numa bine in palma. Ce nu-mi place la ele este tija de dedesubt, este prea scurta si ii "sterge rujul de pe buze". Poate ca sunt io prea obisnuit cu alea clasice.
De fapt fiecare arma are ceva-ul ei specific care intra in categoria "vino-ncoace".
Sa-l stapaniti sanatosi si sa-l folositi cu placere.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde scirocco pe 15 Oct 2010, 17:27

Foarte frumos Colt-ul, felicitari pentru achizitie.Am gasit ceva similar, precum si a unui Colt Frontier Scout '62 in acelasi calibru, pe un site din Germania si in curand sper sa reusesc in demersurile pentru achizitionarea unuia.Mai lucrez la problema.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Cristi pe 16 Oct 2010, 15:33

ImagineImagineImagineImagine
Daca va mai ganditi mult... :D
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Moose_Master pe 16 Oct 2010, 20:28

Ce frumuseti .... ce linii ! Ruger-ul single six din prima poza e stea intre stele. N-are egal ! Am tras cu unul in .44 magnum si mi s-a parut un pic brutal. De fapt si arma ca si o femeie: tre sa fie rapitoare cand o privesti si o fiara cand o iei in maini.
Bine baieti, frumoase fapte !
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde yoghi pe 16 Oct 2010, 23:18

ce modele sunt cele ale ''cawboyului '' din ultima poza la ce pret ti-au ajuns acasa
Sunt cumva second hand !? sau nu vad bine?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Cristi pe 17 Oct 2010, 09:12

yoghi scrie:ce modele sunt cele ale ''cawboyului '' din ultima poza la ce pret ti-au ajuns acasa
Sunt cumva second hand !? sau nu vad bine?

Nu sunt ale mele! :( :D Sunt ale unor prieteni colectionari, ne mai intalnim si facem schimb de idei! :D
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde scirocco pe 17 Oct 2010, 11:52

Ceva imi spune ca prietenul colectionar(in afara de "cowboy" pe care il cunoastem :wink: ),trebuie sa fie domnul doctor,nu-i asa Cristi? :D
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde SAA 1873 pe 18 Oct 2010, 00:40

scirocco scrie:Ceva imi spune ca prietenul colectionar(in afara de "cowboy" pe care il cunoastem :wink: ),trebuie sa fie domnul doctor,nu-i asa Cristi? :D



Da , ai ghicit e... doctorul.
Avatar utilizator
SAA 1873
 
Mesaje: 19
Membru din: 18 Oct 2010, 00:12

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Moose_Master pe 18 Oct 2010, 01:18

SAA 1873, dupa nickname imi esti drag tare. Si tot dupa nume intuiesc ca suferim de aceeasi boala. Cu respect, da-mi voie sa remarc ca-i boala grea. Io ma tratez singur de mult, ca medic pentru boala asta nu exista.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde violiv pe 18 Oct 2010, 07:21

Ca sa nu se iste confuzii (ca sunt mai multi doctori pe aici) nu-s eu :oops: ..deocamdata n-am.
Sper sa ajunga unul si la mine si mai sper sa fie un "open-top conversion" in 38 special si teava de 7,5" :mrgreen: ...ceva asa:

http://www.uberti.com/firearms/army_nav ... en_top.php

http://www.uberti.com/firearms/images/1 ... alf_lg.jpg

eventual o varianta cu butoi de schimb pentru incarcare pe la gura :mrgreen:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde SAA 1873 pe 18 Oct 2010, 09:26

violiv scrie:Ca sa nu se iste confuzii (ca sunt mai multi doctori pe aici) nu-s eu :oops: ..deocamdata n-am.
Sper sa ajunga unul si la mine si mai sper sa fie un "open-top conversion" in 38 special si teava de 7,5" :mrgreen: ...ceva asa:

http://www.uberti.com/firearms/army_nav ... en_top.php

http://www.uberti.com/firearms/images/1 ... alf_lg.jpg

eventual o varianta cu butoi de schimb pentru incarcare pe la gura :mrgreen:



Cred ca pot sa-ti fac rost de asa ceva, Uberti, dar daca ai putintica rabdare, astea cu conversie sunt mai greu de gasit.. in gen sunt de cal. .44 si .36 . Am cateva surse excelente in Germania , la preturi foarte accesibile.
Avatar utilizator
SAA 1873
 
Mesaje: 19
Membru din: 18 Oct 2010, 00:12

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Moose_Master pe 18 Oct 2010, 15:32

Am fost in weekend intr-un Cabelas sa-mi cumpar un bipod si la raionul de arme scurte erau o sumedenie de open-top engravate de-ti lasa gura apa.
Si ca sa vezi ce ``prosti`` sunt astia: magazinul organizase un concurs. Eliberasera cu o zi in urma 100 de fazani pe un radius de 25 de mile in jurul magazinului si toti aveau tag-uri la picioare. Fiecare tag valora 100$. Cu cate tag-uri veneai la magazin de atatea sute de dolari puteai sa cumperi moka. Cred ca a fost un weekend super pentru unii baieti in South Dakota.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde scirocco pe 18 Oct 2010, 16:37

Am si eu o intrebare,va rog,catre @Cristi si @SAA 1873.Dupa importul unui revolver ca arma de colectie,este necesar Ancex-ul pentru inregistrarea lui pe certificatul de colectionar?Multumesc.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde scirocco pe 18 Oct 2010, 16:41

Moose_Master scrie:Am fost in weekend intr-un Cabelas sa-mi cumpar un bipod si la raionul de arme scurte erau o sumedenie de open-top engravate de-ti lasa gura apa.
Si ca sa vezi ce ``prosti`` sunt astia: magazinul organizase un concurs. Eliberasera cu o zi in urma 100 de fazani pe un radius de 25 de mile in jurul magazinului si toti aveau tag-uri la picioare. Fiecare tag valora 100$. Cu cate tag-uri veneai la magazin de atatea sute de dolari puteai sa cumperi moka. Cred ca a fost un weekend super pentru unii baieti in South Dakota.


Curat "proști",unchiule! :lol: Probabil ca in ziua aceea au avut incasari de zece ori mai mari. Ce sa le faci daca nu de pricep la afaceri....Cat despre metoda...ce sa mai vorbim...au "impletit" vanatoarea cu premiile,ce combinatie urata... :D
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde SAA 1873 pe 18 Oct 2010, 21:06

scirocco scrie:Am si eu o intrebare,va rog,catre @Cristi si @SAA 1873.Dupa importul unui revolver ca arma de colectie,este necesar Ancex-ul pentru inregistrarea lui pe certificatul de colectionar?Multumesc.

Da, la toate armele cu teava ghintuita trebuie ANCEX.... daca e un muzzle-loading trebuie sa completezi formularul numit cerere de consultanta, (daca vrei ti-l pot trimite eu pe mail in format PDF). Oricum trebui completat exclusiv electronic, (de, suntem agentie guvernamentala, nu?) il trimiti apoi pe Str. Polona Nr 8 sect 1 Buc,(cod 010501) adrest d-nei Olivia Cenusa, impreuna cu Factura de cumparare si autorizatia eliberata de AEST-ul Loco. Astepti frumos 1-3 Sapt, ca ...intelegi tu, acolo au multa treaba, d-le!!! Cam asta e tot! Dupa ce-ti vine Negatia de la ANCEX, te infatisezi frumos la Politie (AEST) si impreuna cu factura si anexa 2 (autorizarea de cumparare...ti-o inscrie in carnetel.
Avatar utilizator
SAA 1873
 
Mesaje: 19
Membru din: 18 Oct 2010, 00:12

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde violiv pe 18 Oct 2010, 21:39

SAA 1873 scrie:Cred ca pot sa-ti fac rost de asa ceva, Uberti, dar daca ai putintica rabdare, astea cu conversie sunt mai greu de gasit.. in gen sunt de cal. .44 si .36 . Am cateva surse excelente in Germania , la preturi foarte accesibile.


Multumesc mult pentru oferta!
Saptamanal salivez scociorand pe egun sau armiusate.
Inca nu m-am hotarat ce si cum sa fie. As vrea cu incarcare pe la gura pentru farmec da' as vrea si cu cartuse moderne, poate ajung si sa trag cu el...de asta ma batea un gand de butoiase de schimb, am vazut asa ceva si mi-a suras ideea.
Ce ma retine este faptul ca deja mor de foame de atata tras cu arme "lungi", daca mai apuc si una din astea si s-o mai si da voie la tras ajung la inchisoarea datornicilor.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde SAA 1873 pe 19 Oct 2010, 14:37

Pot sa ma laud si eu? daca si-a etalat Cristi noua sa achizitie...hai sa va arat si eu cateva dintre ale mele:
S&W Mod 36 Limited Edition Gold
Imagine
Imagine
Colt Diamondback 22LR 6 inch
Imagine
Imagine
Colt SAA 1873 cal 45LC
Imagine
Grup de Single Action cu pulbere neagra
Imagine
Smith & Wesson Mod 3 Departure Hammerless Cal .38 S&W
Imagine
S&W Mod.17 Cal.22LR
Imagine
S&W Mod. 63 Cal 22LR
Imagine
Ruger Single Six Cal 22LR
Imagine
Si altele...Nagant, LLama, Enfield No.2MKI*, Colt Army 1861, Rast u. Gasser , etc.
Imagine
Avatar utilizator
SAA 1873
 
Mesaje: 19
Membru din: 18 Oct 2010, 00:12

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde scirocco pe 19 Oct 2010, 15:32

:shock: :shock: Ce frumuseti,Doc! Superbe scule...
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Moose_Master pe 19 Oct 2010, 16:47

Suberba lucrare !
1873-ul ce generatie este ? Si cum de l-ai gasit cu plasele "dintr-o bucata" ?
Mi-as permite totusi o intrebare intima: ce simti cand ai 1873 in mana si apesi tragaciul ? Poti descrie senzatia in momentul detonarii unui .45LC ?
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde SAA 1873 pe 19 Oct 2010, 18:07

Moose_Master scrie:Suberba lucrare !
1873-ul ce generatie este ? Si cum de l-ai gasit cu plasele "dintr-o bucata" ?
Mi-as permite totusi o intrebare intima: ce simti cand ai 1873 in mana si apesi tragaciul ? Poti descrie senzatia in momentul detonarii unui .45LC ?



Este generatia a 4-a are plaselele schimbate nu sunt cele din cauciuc dur ci din lemn de trandafir, lustruite cu ulei. Asa era oferit la vanzare in Germania. A'propos de feelingul cand il armezi...ei bine, intr-adevar se aude c-o-l-t perfect, 4 clicuri clare, nu 3 nu 5 . De tras nu am tras cu el niciodata, arma e absolut noua. Mai am o replica italieneasca cu garda din alama pe care o voi folosi la trageri, in curand, sper eu!
Avatar utilizator
SAA 1873
 
Mesaje: 19
Membru din: 18 Oct 2010, 00:12

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde scirocco pe 19 Oct 2010, 21:11

Domnule doctor,v-am trimis un mesaj privat,am rugamintea sa-l cititi.Multumesc!
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Moose_Master pe 19 Oct 2010, 23:04

Generatia 4-a i se spune mai rar. Aici este folosit termenul de "late third generation", dar de fapt nu este nici o diferenta intre 3 si 4.
Intradevar click-urile sunt unice. Astept totusi feedback-ul dupa prima folosire.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Bill pe 20 Oct 2010, 13:03

Departeru cand l-ai gabjut boierule ca pasta nu-l stiam?
Bill
Membru important
 
Mesaje: 294
Membru din: 01 Apr 2005, 19:18
Locaţie: Oradea

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde SAA 1873 pe 20 Oct 2010, 13:19

Bill scrie:Departeru cand l-ai gabjut boierule ca pasta nu-l stiam?



pai l-am luat cam in acelasi timp cu SAA al tau dar de-abia acu' 3 sapt mi-a venit
Avatar utilizator
SAA 1873
 
Mesaje: 19
Membru din: 18 Oct 2010, 00:12

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde adrianpop pe 23 Oct 2010, 20:41

Stie cineva vreun cumparator de arme de colectie ? am un KRUPP, cal.12, juxtapus, fabricatie 1939. Arma functioneaza perfect. Aspectul cel mai important este ca arma a apartinut vestitului Gavril Olteanu, supranumit ''Inspectorul Vanator'' sau ''Calaul de Maghiari'' conducatorul organizatiei ''Sumanele Negre'' si mai apoi seful garzii de corp al lui Iuliu Maniu. Pe vremea cand era conducatorul ''Sumanelor Negre'' istoria ii atribuie un numar de 2500-3000 de maghiari ucisi in Ardeal, foarte probabil cu aceasta arma.
adrianpop
 
Mesaje: 14
Membru din: 23 Oct 2010, 20:09

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Cristi pe 23 Oct 2010, 21:54

adrianpop scrie:Stie cineva vreun cumparator de arme de colectie ? am un KRUPP, cal.12, juxtapus, fabricatie 1939. Arma functioneaza perfect. Aspectul cel mai important este ca arma a apartinut vestitului Gavril Olteanu, supranumit ''Inspectorul Vanator'' sau ''Calaul de Maghiari'' conducatorul organizatiei ''Sumanele Negre'' si mai apoi seful garzii de corp al lui Iuliu Maniu. Pe vremea cand era conducatorul ''Sumanelor Negre'' istoria ii atribuie un numar de 2500-3000 de maghiari ucisi in Ardeal, foarte probabil cu aceasta arma.

Bine ati venit pe forum!Aveti vreun document care sa ateste ca arma a apartinut lui Gavril Olteanu?
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde SAA 1873 pe 24 Oct 2010, 07:56

adrianpop scrie:Stie cineva vreun cumparator de arme de colectie ? am un KRUPP, cal.12, juxtapus, fabricatie 1939. Arma functioneaza perfect. Aspectul cel mai important este ca arma a apartinut vestitului Gavril Olteanu, supranumit ''Inspectorul Vanator'' sau ''Calaul de Maghiari'' conducatorul organizatiei ''Sumanele Negre'' si mai apoi seful garzii de corp al lui Iuliu Maniu. Pe vremea cand era conducatorul ''Sumanelor Negre'' istoria ii atribuie un numar de 2500-3000 de maghiari ucisi in Ardeal, foarte probabil cu aceasta arma.



puteti sa ne aratati cateva poze ale armei sus-mentionate? Multumesc.
Avatar utilizator
SAA 1873
 
Mesaje: 19
Membru din: 18 Oct 2010, 00:12

Re: Diferite arme de colectie

Mesajde Cristi pe 27 Oct 2010, 17:24

adrianpop scrie:Stie cineva vreun cumparator de arme de colectie ? am un KRUPP, cal.12, juxtapus, fabricatie 1939. Aspectul cel mai important este ca arma a apartinut vestitului Gavril Olteanu.


Am sa incerc sa descalcesc, din putinele date, provenienta acestei arme..
In mod sigur, nu este o pusca de vanatoare Krupp, pentru ca firma Krupp nu a produs arme de vanatoare, ci numai tevi pentru ele. Probabil ca pe tevi scrie Krupp flusstahl sau laufstahl, ceea ce induce in eroare asupra marcii reale. Daca arma e germana, deoarece stiti anul de fabricatie, e probabil un J P Sauer & Sohne sau un Simson, ei marcau de obicei tevile cu aceste inscrisuri pentru a da un plus de greutate comerciala produsului(sunt cunoscute in folclorul vanatoresc sub denumirea "Krupp- trei inele"). Daca e Simson, atunci veti gasi pe undeva pe arma sigla BSW (Berlin Suhler Waffenwerke), deoarece evreul Simson fusese determinat , in spiritul epocii, sa "doneze" fabrica statului in 1936, iar el si familia au plecat prin America.Din 1943 , firmei i-a zis Gustloff werke, dar nu e cazul aici.
In privinta proprietarului putem lansa ipoteze
1.Aveti acte de provenienta originale
2.Arma e gravata pe undeva cu numele proprietarului, practica frecventa in epoca
3. Asa ati auzit din folclor

Personajul in sine nu aduce nici o nota de mandrie istorica , fiind un criminal dovedit si condamnat, asa ca nu stiu ce colectionar morbid si-ar dori asa piesa...Cat despre folosirea ei in uciderea atator maghiari, ma indoiesc sincer, existau arme mult mai eficiente in epoca...

Ca arma in sine, daca a fost "restaurata "(brunat tevi, lacuit lemnul, etc) puteti scadea 60-80% din pretul unei arme similare in stare buna , nu foarte buna.Daca ne trimiteti poze, putem fi mai pe subiect, fara sa mai bat campii :D
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de colectie, deosebite, cu care ne mandrim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 8 vizitatori

Publicitate