Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:03

Setter englez

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

Re: Setter englez

Mesajde sorin flutur pe 17 Dec 2010, 14:24

de aia luati insulari cu sange italian sau francez....pt. ca si englezii merg in Cupa Europei cu insulari italieni sau francezi...si cu antrenori de aceeasi natie :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Setter englez

Mesajde Kristi pe 17 Dec 2010, 18:17

todi scrie:
Kristi scrie:Si oricum aici era vorba de aret ...si nu poti spune ca insularii stau mai mult in aret decat continentalii...nu este o regula ...si cei care vaneaza stiu asta ...ce spun cartile este relevant numai pentru cei care citesc doar carti ...nu este relevant si pt cei care mai fac si vanatoare . :wink: Si ca o mica paranteza am avut ocazia sa vad doi caini un insular si un continental ...unul langa altul si insularul a rupt aretul si a ridicat potarnichea ...pot eu oare spune ca insularii stau in aret mai putin ...eu unul nu cred ca pot spune si tocmai de aceea nici nu am facut-o .La aceasta chestiune conteaza foarte mult si comportamentul vanatului ...care nu este acelasi la fiecare aret al fiecarui caine ... :wink: deci...

Expresia ''aret ferm'' nu se limitează doar la cât timp stau câinii în aret, are un înțeles mult mai larg, începând cu poziția corpului și continuând cu siguranță, stabilitate, hotărâre, tărie, statornicie. În privința ruperii aretului, la insularul meu am constatat că învățarea aportului a fost în detrimentul aretului.

Deci sa intelegem ca acum cainele tau nu mai are aretul ferm pentru ca l-ai invatat aportul ...la mine este invers cand l-am invatat aportul nu mai rupe aretul si crede-ma ca are tot cei trebuie ca sa-l poti numi si tu ...aret ferm! :wink: deci...
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Setter englez

Mesajde Kristi pe 17 Dec 2010, 18:20

sorin flutur scrie:lasa-ma cu respectul ca ma umple unul in fiecare zi de el :lol:

Respectul meu este pentru cei care il merita ...nu pentru toata lumea ! :wink: Cu respect ! :wink: :lol: :lol:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Setter englez

Mesajde Kristi pe 17 Dec 2010, 18:26

Pana la urma cu insularii astia ... o sa ajungeti sa vanati pe camp cu 4 , 5 rase deodata ...una sa faca aret , alta sa aporteze de pe sol , alta sa aporteze din apa , una sa intre prin vegetatie mai inalta ...una sa faca urma vanatului ranit .... :lol: :lol: :lol: Caini de vanatoare nu gluma ... :lol: :lol: :lol:
PS Sa mai luati in calcul si sa angajati pe cineva sa ii tina in lesa ... :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Setter englez

Mesajde sorin flutur pe 17 Dec 2010, 19:08

pana la urma si al tau fiind kurzhaar din linii de field trial are mult sange de pointer...cred ca si in pedigree...din aceasta cauza are un aret expresiv...ca de insular... :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Setter englez

Mesajde sorin flutur pe 17 Dec 2010, 19:10

ai multumit crescatorului pentru vanatoarea de care ai parte cu Dragon?
asa...macar din...respect :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Setter englez

Mesajde Kristi pe 17 Dec 2010, 19:13

sorin flutur scrie:ai multumit crescatorului pentru vanatoarea de care ai parte cu Dragon?
asa...macar din...respect :wink:

Daca as fi considerat ca merita , as fi facut-o de mult...dar...
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Setter englez

Mesajde Kristi pe 17 Dec 2010, 19:15

Nu mai doresc sa spun prea multe despre conditiile in care l-am gasit ... nici macar pentru monta nu merita...stim cu totii care sunt criteriile dupa care imperecheaza ! :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Setter englez

Mesajde sorin flutur pe 17 Dec 2010, 19:37

nu inteleg....Dragon e bun sau este o ghiorla iar tu ne aburesti? :?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Setter englez

Mesajde todi pe 17 Dec 2010, 19:48

Kristi scrie:
todi scrie:
Kristi scrie:
Deci sa intelegem ca acum cainele tau nu mai are aretul ferm pentru ca l-ai invatat aportul ...la mine este invers cand l-am invatat aportul nu mai rupe aretul si crede-ma ca are tot cei trebuie ca sa-l poti numi si tu ...aret ferm! :wink: deci...

Da, am vânat vreo șase ani cu un setter irlandez care când intra în aret nu mai puteam să-l mișc din loc, trebuia să stârnesc eu vânatul, după ce l-am învățat aportul stârnea el vânatul, deci aretul nu mai era atât de ferm. După aceea am vânat vreo opt ani numai cu braci germani cu păr scurt, acum vânez cu o vizsla maghiară care îmi oferă partide de vânătoare de neuitat, mă uimește în fiecare zi, e un câine deosebit care face de toate, tot ce vreau. Mai am și un brac german cu păr scurt pe care-l țin ca rezervă, deoarece vizsla îmi oferă mai multe satisfacții la vânătoare. Așa că în 18 ani de când vânez, am avut posibilitatea să văd cum lucrează aceste rase, toți câinii pe care i-am avut au făcut și fac aret, dar nici unul ca setterul.
todi
Membru activ
 
Mesaje: 99
Membru din: 22 Iul 2010, 20:32
Locaţie: Satu Mare

Re: Setter englez

Mesajde Kristi pe 17 Dec 2010, 20:12

todi scrie:Da, am vânat vreo șase ani cu un setter irlandez care când intra în aret nu mai puteam să-l mișc din loc, trebuia să stârnesc eu vânatul, după ce l-am învățat aportul stârnea el vânatul, deci aretul nu mai era atât de ferm. După aceea am vânat vreo opt ani numai cu braci germani cu păr scurt, acum vânez cu o vizsla maghiară care îmi oferă partide de vânătoare de neuitat, mă uimește în fiecare zi, e un câine deosebit care face de toate, tot ce vreau. Mai am și un brac german cu păr scurt pe care-l țin ca rezervă, deoarece vizsla îmi oferă mai multe satisfacții la vânătoare. Așa că în 18 ani de când vânez, am avut posibilitatea să văd cum lucrează aceste rase, toți câinii pe care i-am avut au făcut și fac aret, dar nici unul ca setterul.

Trebuie sa recunosc ca eu nu vanez de 18 ani cu caini ...tot respectul... nu am decat vreo 11...dar am avut 7 braci din cei vreo 14 pe care i-am avut care nu se miscau din aret decat in momentul in care starneam eu vanatul...si toti faceau aportul ca la carte ...
PS Ca sa nu mai spun si de restul cainilor langa care am avut parte sa vanez .
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Setter englez

Mesajde Kristi pe 17 Dec 2010, 20:16

sorin flutur scrie:nu inteleg....Dragon e bun sau este o ghiorla iar tu ne aburesti? :?

Eu nu ma pot pronunta ca altii , despre cainele meu daca este sau nu ...bun ...sau cat de bun este ...asta apreciaza cei care il vad la vanatoare ...dar nu vad legatura cu subiectul dinainte ...sau trebuie sa desenez iarasi ? :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Setter englez

Mesajde sorin flutur pe 17 Dec 2010, 20:16

setterul are o expresivitate maxima in aret...setterul care este setter.....si un filaj la fel de spectaculos....mai spectaculos ca orice continental....chiar si de la Manuela Banu...nu vreau sa vorbesc de ea ca si kurzharista cu functie...pt ca si-a luat doi pointeri cu genetica foarte buna :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Setter englez

Mesajde sorin flutur pe 17 Dec 2010, 20:19

Kristi scrie:
sorin flutur scrie:nu inteleg....Dragon e bun sau este o ghiorla iar tu ne aburesti? :?

Eu nu ma pot pronunta ca altii , despre cainele meu daca este sau nu ...bun ...sau cat de bun este ...asta apreciaza cei care il vad la vanatoare ...dar nu vad legatura cu subiectul dinainte ...sau trebuie sa desenez iarasi ? :wink:

daca est crescator al rasei...nici un arbitru nu poate vedea mai multe ca tine la cainele tau....testele sunt cum ai merge sa-ti faci buletinul...o necesitate...in selectia formala...nu ca daca nu ai buletin nu poti fi om :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Setter englez

Mesajde Kristi pe 17 Dec 2010, 20:23

M-a apuc de pictat :lol: ....deci eu nu ma pronunt pentru ca nu este frumos sa ma pronunt si sa-mi laud cainele ...este chiar asa de greu de inteles...sau sunteti dupa tura de noapte ? :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Setter englez

Mesajde Kristi pe 17 Dec 2010, 20:26

Si inca o chestie ...sa nu mai imi jignesti cainele indiferent cum este ...mai bine jigneste-ma pe mine ca nu ma supar , dar cainele si copii sa nu mii jignesti ...te rog frumos niciun fel de apropo-uri subtile...
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Setter englez

Mesajde sorin flutur pe 17 Dec 2010, 20:50

Kristi draga...daca gasesti o singura virgula prin care eu il jignesc pe Dragon sau oricare alt caine de vanatoare...promit ca nu mai intru pe nici un forum de vanatoare...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Setter englez

Mesajde sorin flutur pe 17 Dec 2010, 20:54

Kristi scrie:M-a apuc de pictat :lol: ....deci eu nu ma pronunt pentru ca nu este frumos sa ma pronunt si sa-mi laud cainele ...este chiar asa de greu de inteles...sau sunteti dupa tura de noapte ? :wink:

draga Kristi...eu nu lucrez in ture...lucrez non stop...dar atunci cand e nevoie :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Setter englez

Mesajde sorin flutur pe 17 Dec 2010, 21:12

si ca sa iesim din off topic..o mica prezentare a celui mai important crescator al setterului englez de azi...pt. care a si primit titlul de Doctor Radentis
Orlando Fabbri...unchiul lui Federico Fabbri...de la care am sansa sa invat despre caini de ceva ani ....
http://www.youtube.com/watch?v=QSsT-b5g ... r_embedded
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Setter englez

Mesajde Kristi pe 17 Dec 2010, 21:53

Daca discutam serios , discutam serios ....nu cu chestii de genul...
sorin flutur scrie:nu inteleg....Dragon e bun sau este o ghiorla iar tu ne aburesti? :?
...si ca sa ne oprim odata cu mistourile astea fine ...postez si eu un mic filmulet real cu cainele meu ...si inca unul dupa ce il descarc ....aret la prepelite...si va cer o parere daca se poate numi aret ferm .
Imagine
Cu acelasi respect !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Setter englez

Mesajde sorin flutur pe 17 Dec 2010, 22:00

eu ce spun Kristi?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Setter englez

Mesajde Kristi pe 17 Dec 2010, 22:07

Cer scuze ca va incarc topicul cu filme cu kurzhaar :wink: ...dar daca tot spunem ca are infuzie de setter :wink: ...atunci nu este deranjul prea mare ...cred eu ...mai urmeaza doua filme tot in acest stil , imediat cum le descarc ... :D
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Setter englez

Mesajde todi pe 17 Dec 2010, 22:09

Un aret frumos Kristi, dar departe de ce poate un setter.
Nu am cum să demonstrez pentru că nu obișnuiesc să filmez sau să fotografiez câinii la lucru.
todi
Membru activ
 
Mesaje: 99
Membru din: 22 Iul 2010, 20:32
Locaţie: Satu Mare

Re: Setter englez

Mesajde sorin flutur pe 17 Dec 2010, 22:18

Kristi scrie:Cer scuze ca va incarc topicul cu filme cu kurzhaar :wink: ...dar daca tot spunem ca are infuzie de setter :wink: ...atunci nu este deranjul prea mare ...cred eu ...mai urmeaza doua filme tot in acest stil , imediat cum le descarc ... :D

stiu ca pointerul a ameliorat rasa kurzhaar...precum si alte rase...despre ameloiorarea cu setter nu stiu....oricum...nu am vazut inca un caine de alta rasa care sa faca un spectacol de setter...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Setter englez

Mesajde sorin flutur pe 17 Dec 2010, 22:20

todi scrie:Un aret frumos Kristi, dar departe de ce poate un setter.
Nu am cum să demonstrez pentru că nu obișnuiesc să filmez sau să fotografiez câinii la lucru.

daca ma obligi sa-ti mai dau odata dreptate...zice lumea ca suntem pe o mana...si nici macar numele real nu ti-l cunosc :roll:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Setter englez

Mesajde Kristi pe 17 Dec 2010, 22:21

Eu multumesc frumos si pentru atat ...la ce a postat Sorin mai sus ...mare deosebire nu este ...cu permisiunea dvs mai postez unul ...
Imagine
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Setter englez

Mesajde sorin flutur pe 17 Dec 2010, 22:30

foarte spectaculos filajul pentru un kurzhaar....eu de ce zic sa-i multumesti crescatorului....pune un film sa-i vedem cheta...
pana atunci...
http://www.youtube.com/watch?v=PHheDAD5 ... re=related
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Setter englez

Mesajde Kristi pe 17 Dec 2010, 22:38

todi scrie:Un aret frumos Kristi, dar departe de ce poate un setter.
Nu am cum să demonstrez pentru că nu obișnuiesc să filmez sau să fotografiez câinii la lucru.

Ar fi fost bine sa filmezi altfel ...daca nici unul nu filmam , cu ce ne mai delectam acum ...si sa fim seriosi ca nici setter-ul din filmul postat de Sorin nu este cine stie ce ...si eu daca as fi avut posibilitatea sa filmez mereu ...altele erau imaginile acum ... :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Setter englez

Mesajde Kristi pe 17 Dec 2010, 22:42

sorin flutur scrie:foarte spectaculos filajul pentru un kurzhaar....eu de ce zic sa-i multumesti crescatorului....pune un film sa-i vedem cheta...
pana atunci...
http://www.youtube.com/watch?v=PHheDAD5 ... re=related


Multumesc pentru apreciere ...daca aud asemenea cuvinte din partea lui Sorin ...,,insular'' pana la moarte ...inseamna ceva pentru mine ! O sa-ti spun in particular de ce consider eu ca , nu trebuie sa-i multumesc crescatoarei ! :wink: Altfel sunt baiat simtit ... :lol: :lol: :lol:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Setter englez

Mesajde todi pe 17 Dec 2010, 22:44

sorin flutur scrie:
todi scrie:Un aret frumos Kristi, dar departe de ce poate un setter.
Nu am cum să demonstrez pentru că nu obișnuiesc să filmez sau să fotografiez câinii la lucru.

daca ma obligi sa-ti mai dau odata dreptate...zice lumea ca suntem pe o mana...si nici macar numele real nu ti-l cunosc :roll:

Nu trebuie să-mi dai dreptate, nu sunt crescător și nici nu citesc cărți de specialitate, întâmplarea a făcut să vânez cu ambele rase, sunt doar pasionat de vânătoarea practicată obligatoriu cu un companion patruped.
todi
Membru activ
 
Mesaje: 99
Membru din: 22 Iul 2010, 20:32
Locaţie: Satu Mare

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori

Publicitate