Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:16

intrebari pentru medicul veterinar

Puteti cere sfatului medicului veterinar in ceea ce priveste cresterea , hrana si afectiunile cainilor Dvs. Secţiune sponsorizată de clinica veterinară Trivetorex.

Moderator: mialxx

Mesajde adrian_ppp pe 29 Ian 2008, 13:04

flandra scrie:Cere parerea unui medic cu privire la Hills...au o gramada de diete si este de foarte buna calitate.


I-am luat Hill's si parca nu ii mai pica asa rau.
Acum nu prea stiu ce sa aleg de la Hill's ca sunt o groaza de sortimente ..?
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 30 Ian 2008, 09:34

Dieta hipoalergogenic.....plus suplimente pentru blana si piele .
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde Tudor pe 25 Mar 2008, 10:09

Ptr radiografie coxofemurala Fac Med Vet imi este relativ aproape de Militari dar este si OK (instrumente si tehnicieni)?
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Mesajde wachtelfeld pe 25 Mar 2008, 12:48

Profesor dr. VLAGIOIU,absolut ok. :!:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde Ursus2006 pe 01 Apr 2008, 13:23

Ce sa-i dau la caine daca e constipat ?? :oops:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde arash pe 01 Apr 2008, 13:59

laxa vet. si nu-i mai da de mancare oase. greu de gasit veterinarii astia... :lol:
Victory belongs to the most persevering.
arash
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 19 Sep 2007, 13:50
Locaţie: DEVA

Mesajde valpangica pe 01 Apr 2008, 15:02

Ursus2006 scrie:Ce sa-i dau la caine daca e constipat ?? :oops:


un purgativ :lol: :lol:
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde jagermeister pe 02 Apr 2008, 12:59

Si plimba-l ! Nu-l lasa sa stea in padoc sau in casa.
"Nu este pe lume,placere mai mare..."
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Mesajde Ursus2006 pe 02 Apr 2008, 13:01

Pai are curtea lui, nu foarte mica de vreo 25 metri patrati.

Nu prea am vreme sa-l plimb. :oops:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde jagermeister pe 02 Apr 2008, 18:45

Ar fi bine sa-ti faci timp.Miscarea e foarte importanta in cazul constipatiilor,care in cazul cainilor pot avea consecinte foarte neplacute !
"Nu este pe lume,placere mai mare..."
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Mesajde catalinim pe 11 Oct 2008, 15:40

Catelusa bgps, 2,5 ani, a facut o iritatie sub barbie de dimensiunea unei monezi de 50 bani. In zona afectata i-a cazut parul si s-a format o calozitate care sangereaza din cauza faptului ca se scarpina destul de des. Initial rupea tulpini de vita de vie si se freca de partile rupte, iar acum se scarpina de orice obiect.
Am dus-o la veterinar, i-a luat probe pentru laborator si a zis ca are o microsporoza (sau cam asa ceva) si i-a administrat BiocanM, cu repetare dupa 2 saptamani.
Catelusa a fost deparazitata pana acum cu Advantix 1/luna si Stronghold 1/2-3 luni si are toate vaccinurile la zi.
Este hranita exclusiv cu Hill's, amestec de hrana uscata (miel, vita, peste, pui) si conserva (pui, vita).

Credeti ca este corect diagnosticul si tratamentul administrat?
catalinim
Membru important
 
Mesaje: 236
Membru din: 28 Dec 2005, 12:56
Locaţie: Bucuresti

Re: intrebari pentru medicul veterinar

Mesajde Ursus2006 pe 06 Iul 2010, 07:10

Am auzit ca in SUA , nu se face analiza de trichina la porc. Cica, se trece carnea printr/un tunel de frig, la vreo minus 40 grade Celsius si gata. La noi nu se poate aplica metoda asta? Mi/au zis unii vanatori in varsta, ca acum 30/40 de ani, nu faceau nicio analiza de trichina la mistretii impuscati ! :shock: Au zis ca fierbeau bine carnea si murea trichinela aia. Eu stiam ca sunt rezistenti la fierbere chistii din carne.
Ce parere au medicii veterinari in chestia asta??
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: intrebari pentru medicul veterinar

Mesajde wachtelfeld pe 09 Iul 2010, 12:46

Ursus2006 scrie:Am auzit ca in SUA , nu se face analiza de trichina la porc. Cica, se trece carnea printr/un tunel de frig, la vreo minus 40 grade Celsius si gata. La noi nu se poate aplica metoda asta? Mi/au zis unii vanatori in varsta, ca acum 30/40 de ani, nu faceau nicio analiza de trichina la mistretii impuscati ! :shock: Au zis ca fierbeau bine carnea si murea trichinela aia. Eu stiam ca sunt rezistenti la fierbere chistii din carne.
Ce parere au medicii veterinari in chestia asta??


Tratamentul termic este intr-adevar eficient dar...paza buna trece primejdia rea !
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: intrebari pentru medicul veterinar

Mesajde calinfaso pe 11 Aug 2010, 16:56

Salut, aveti idee o clinica veterinara ,,buna'' in Bucuresti pentru o operatie la pintenii membrelor posterioare ??? am un pui Brac German de 3,5 luni si vreau sa-i scot pintenii. Mentionez ca un pinten are aderenta osoasa iar unul se tine doar in piele... Multumesc mult!!!!
calinfaso
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 19 Ian 2009, 09:01

Re: intrebari pentru medicul veterinar

Mesajde Ursus2006 pe 12 Aug 2010, 09:05

MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: intrebari pentru medicul veterinar

Mesajde sorin flutur pe 04 Ian 2011, 11:53

ce putem sa-i dam unui caine dupa ce a lucrat in apa pentru a preveni o raceala?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: intrebari pentru medicul veterinar

Mesajde wachtelfeld pe 04 Ian 2011, 13:57

Preventiv nu se poate da nimic.
Profilaxia preventiva o constituie doar vaccinurile in cazul bolilor infectioase , in restul cazurilor se vorbeste de profilaxie doar prin respectarea anumitor proceduri elementare.
In cazul de fata , anume apa rece coroborata cu conditiile atmosferice de acelasi fel, genereaza afectiuni serioase care sunt localizate in principal pe 2 aparate , respirator si genito-urinar, ambele cu aceeasi importanta si care de multe ori evolueaza chiar sinergic.
In tot cazul dupa ce cainele a lucrat in astfel de conditii , chiar daca nu arata nici un fel de semn clinic este recomandat sa fie totusi urmarit cateva zile pt. siguranta ...de multe ori simptomatologia se manifesta, in multe situatii ,la cateva zile , deci nu imediat si mai ales la femele.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: intrebari pentru medicul veterinar

Mesajde florin.t pe 04 Ian 2011, 15:00

sorin flutur scrie:ce putem sa-i dam unui caine dupa ce a lucrat in apa pentru a preveni o raceala?


daca a e apa rece oleaca de vin cald sau palinca fiarta 8) :roll: , daca nu, doar voie sa se scuture ....

lasand gluma la o parte
un termos cu ceai cald , o farfurie de plastic si cateva felii de paine sunt bune in ranita , la fel o vesta de neopren ... vrei sa faci pointerul ratzar ?
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: intrebari pentru medicul veterinar

Mesajde sorin flutur pe 04 Ian 2011, 19:44

m-am gandit ca merge un paracetamol...o aspirina...un nurofen :roll:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: intrebari pentru medicul veterinar

Mesajde madalin122582 pe 17 Aug 2011, 09:52

Catelusa mea in varsta de10 luni a intrat in calduri. De 2 saptamani i s-a umflat rau organul genital. Este normal sa fie asa? Va reveni la normal cand ii va trece?
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: intrebari pentru medicul veterinar

Mesajde wachtelfeld pe 17 Aug 2011, 12:01

madalin122582 scrie:Catelusa mea in varsta de10 luni a intrat in calduri. De 2 saptamani i s-a umflat rau organul genital. Este normal sa fie asa? Va reveni la normal cand ii va trece?


E normal, stai linistit. :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: intrebari pentru medicul veterinar

Mesajde madalin122582 pe 20 Oct 2011, 08:28

Inca un sfat va rog:
Am un prieten vanator ce a primit in dar un jagdterier in varsta de 3 luni si 2 saptamani. Catelusa nu are coada taiata.
1. E tarziu sa o scurteze la vartsa asta?
2. Amicul meu nu isi permite sa dea 150 de lei la un medic sa ii taie codita. Ma gandeam sa il ajut eu (nu financiar :D ). Am auzit varianta sa "impart" codita in 3 parti si sa las cainelui 2 parti si a treia sa o tai. In locul de unde se taie codita sa leg cu un elastic (din acela de legat banii) apoi la un cm dupa locul unde am legat sa tai cu un bisturiu sau un cutit bine ascutit exact dintre vertebre. Apoi, cu un varf de cutit incins sa cauterizez rana. Elasticul il eliberez la o ora dupa ce codita a fost taiata.
Ce parere aveti? Recomandati ca aceasta operatiune sa fie facuta "in casa"? Ce riscuri pot sa apara?
Multumesc anticipat
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: intrebari pentru medicul veterinar

Mesajde wachtelfeld pe 20 Oct 2011, 11:21

madalin122582 scrie:Inca un sfat va rog:
Am un prieten vanator ce a primit in dar un jagdterier in varsta de 3 luni si 2 saptamani. Catelusa nu are coada taiata.
1. E tarziu sa o scurteze la vartsa asta?
2. Amicul meu nu isi permite sa dea 150 de lei la un medic sa ii taie codita. Ma gandeam sa il ajut eu (nu financiar :D ). Am auzit varianta sa "impart" codita in 3 parti si sa las cainelui 2 parti si a treia sa o tai. In locul de unde se taie codita sa leg cu un elastic (din acela de legat banii) apoi la un cm dupa locul unde am legat sa tai cu un bisturiu sau un cutit bine ascutit exact dintre vertebre. Apoi, cu un varf de cutit incins sa cauterizez rana. Elasticul il eliberez la o ora dupa ce codita a fost taiata.
Ce parere aveti? Recomandati ca aceasta operatiune sa fie facuta "in casa"? Ce riscuri pot sa apara?
Multumesc anticipat


DACA VRETI SA NENOROCITI CATELUL PROCEDATI ASA !!!!!!
MERGETI LA UN DOCTOR SA EFECTUEZE OPERATIA SAU NU MAI TAIATI DELOC COADA....150 RON ESTE MULT VENITI IN bUCURESTI SI VA COSTA 50 RON !
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: intrebari pentru medicul veterinar

Mesajde madalin122582 pe 20 Oct 2011, 11:37

Mie atat mi-a luat pentru scurtarea cozii: 150 de lei. O sa cautam local un alt medic. E prea departe Bucuresti de noi. Multumesc pentru sfat.
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: intrebari pentru medicul veterinar

Mesajde dragos13 pe 20 Oct 2011, 18:00

preturi mari banditi multi , madaline mai vino si pe la noi .
dragos13
Membru activ
 
Mesaje: 102
Membru din: 20 Iul 2010, 07:48

Re: intrebari pentru medicul veterinar

Mesajde Spliff pe 24 Ian 2012, 09:33

Va salut!
De curand am intrat in posesia unui Brac sarmos. Catelul are 6 saptamani si i s-a administrat primul vaccin si deparazitare interna. Pana acum totul pare ok la catel: se joaca, e vioi, a plans prima noapte dupa ce l-am luat de langa mamica si fratiorii lui, lucruri normale, zic eu...
Mananca singur din castron, hrana fiind compusa din lapte + ceai de menta cu paine, supa cu paine, acum o sa incerc si cu orez fiert.
Cand l-am vaccinat am intrebat medicul veterinar daca pot sa-i dau calciu lactic si mi-a zis ca nu e necesar , ca isi ia aportul de calciu din alimentatie!
Voi ce ziceti? E bine totusi sa-i dau calciu? Ce altceva mai pot sa-i dau sa manace? Am incercat cu bucatele mici de parizer, dar am observat ca nu le mesteca, le inghite ca atare. Ii poate face rau?
Ce ar mai trebui sa stiu legat de alimentatie acum cat e mic?
Va multumesc daca m-ati ajuta si scuzati "inocenta" intrebarilor, dar tin mult la acest catel si as vrea sa-i acord atentie si sa am grija de el cat mai bine! Si in plus mai e vorba aia Cine intreaba nu greseste!
Numai bine!
Spliff
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 13 Iun 2010, 17:48

Re: intrebari pentru medicul veterinar

Mesajde romeo72 pe 24 Ian 2012, 11:08

R.C. starter.....scumput dar face...si elimini toate celelalte!....mai arunca un ochi pe forum....sunt sfaturi garla de la profesionisti.
Stiu ca in rai e mai bine, dar in iad sunt mai multi prieteni!
Avatar utilizator
romeo72
Membru important
 
Mesaje: 122
Membru din: 23 Mar 2010, 09:23
Locaţie: Bucuresti

Re: intrebari pentru medicul veterinar

Mesajde madalin122582 pe 08 Iul 2012, 20:52

Mai am 2 cateluse de brac german. Acum o saptamana le-am facut vaccinul de 8 saptamani.
Azi am observat ca in locul unde au fost injectate au un nodul, de apox 1 cm. este imediat sub piele si este tare.
este normal?
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: intrebari pentru medicul veterinar

Mesajde liviu35 pe 11 Noi 2012, 23:12

Se mai intampla. A patit si a mea asa ceva. S-a resorbit de la sine cam intr-o saptamana. Dar cand am constatat am sunat la vet. care m-a linistit.
Am patit insa ceva un picut mai nasol. De vreo 2 zile am observat la catelusa un usor schiopatat la mers, nu si in alergare. Am verificat labuta cu pricina, nu am vazut nimic, intre timp schiopatatul chiar incetase,l- am sunat totusi pe Wachefeld. Consultatie,concluzie, treaba nasoala daca era trecuta cu vederea si ignorata. Asa descoperita la timp se va putea trata cu succes. Era o lipsa de calciu care putea duce la strambarea picioarelor sau ceva de genul asta, nu prea m-a interesat diagnosticul fiind foarte concentrat sa retin administrarea medicamentatiei .
Asa ca mai bine intrebam pentru orice fleac decat sa ignoram si sa ne trezim cu cine stie ce complicatie idioata, infinit mai scumpa de rezolvat poate.
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov

Anterior

Înapoi la Sfatul medicului veterinar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate