Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:52

Drob din mistret

Nu exista vanator care sa nu vrea sa si guste din bucate . Retetele sunt diverse , una mai gustoasa ca alta , de aceea va invitam sa ne impartasiti din experienta Dvs culinara .

Moderatori: mialxx, popaliviu

Drob din mistret

Mesajde Donbazil pe 05 Ian 2011, 23:15

Sal'tare!
De foarte multe ori, cand impartim mistretii, organele se arunca. Mai sunt cate unii care-si iau cate putin ficat, dar in general organele ori raman la gazda, ori ajung la caini.
La ultima vanatoare din decembrie am impuscat o scroafa grasa si a venit randul meu sa-i invit pe colegi acasa.
Las de-o parte rachia consumata este de unde, da deranju'......
A doua zi gasesc intr-o oala plamanii, niste carne sangerata, un rinichi, inima, splina si cam un sfert din ficat.M-am gandit sa fac ceva din ele si chear a iesit ceva deosebit......
Drob de mistret.
Dupa ce am fiert organele, cand erau aproape fierte, am bagat si ficatul cam 5 minute si o bucata de slanina cat palma, care-mi cazuse la "portzie"..Cand s-au fiert le-am macinat prin masina de carne, am pus la calit doua cepe intr-o lingura buna de unsoare de porc si cativa catei de usturoi zdrobiti. Am luat dupa ce s-a calit si am lasat la racit putin apoi am mestecat carnea macinata si am mai pus patru felii de paine muiate si sfaramate, patru oua crude si niste marar si niste patrunjel verde de la congelator si cateva codite de ceapa verde (pe care o am printre flori) , apoi am adaugat sare piper si putin enibahar si am mestecat totul bine.
Intr-o tava de placinte am facut doua rulouri dar in mijloc am bagat felii de oua fierte tari si cand totul a fost gata, am uns rulourile cu galbenus de ou batut...( Daca eram istet pastram prapurul de la porc, dar cine s-a gandit)..
Am dat la cuptor si dupa vreo jumate de ora a iesit o minune......Cald insa nu-mi place. Rece merge de traznesteasa cu o rachie alaturea si niste povesti......
Sal'tare!
Donbazil - Faget

P.S. Pentru ca nu stiu sa postez pozele, intrati pe Sunphoto la pagina mea si la "preparate culinare" vedeti si cum arata. Daca vreunul se pricepe, mutatile aici sa se vada.....
Avatar utilizator
Donbazil
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 03 Ian 2009, 21:25
Locaţie: Faget / Timis

Re: Drob din mistret

Mesajde romaniac pe 05 Ian 2011, 23:32

"P.S. Pentru ca nu stiu sa postez pozele, intrati pe Sunphoto la pagina mea si la "preparate culinare" vedeti si cum arata. Daca vreunul se pricepe, mutatile aici sa se vada....."

Voila!


Arata bine Donbazil!

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Drob din mistret

Mesajde madalin122582 pe 05 Ian 2011, 23:33

Am apa-n gura...si noi aruncam maruntaiele...da o sa incerc varianta ta. Revin cu impresii
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Drob din mistret

Mesajde romeo72 pe 05 Ian 2011, 23:35

mi-au alunecat ochii pe saliva, in spatele tavii,unde langa mustar sta tuica scotiana.... :lol:
Stiu ca in rai e mai bine, dar in iad sunt mai multi prieteni!
Avatar utilizator
romeo72
Membru important
 
Mesaje: 122
Membru din: 23 Mar 2010, 09:23
Locaţie: Bucuresti

Re: Drob din mistret

Mesajde romaniac pe 05 Ian 2011, 23:39

Mai incerc o data in format mai mare.

Imagine
By tzaranuwi at 2011-01-05

Imagine
By tzaranuwi at 2011-01-05

Imagine
By tzaranuwi at 2011-01-05
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Drob din mistret

Mesajde Donbazil pe 06 Ian 2011, 01:03

Sal'tare!
Multamim-dumitale pentru ajutor.
Baiu-i ca nu stiu sa postez ca am multe poze faine....Da las-ca poate ma invatz......
Sal'tare!
Donbazil - Faget.
Avatar utilizator
Donbazil
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 03 Ian 2009, 21:25
Locaţie: Faget / Timis

Re: Drob din mistret

Mesajde mihai_tud pe 06 Ian 2011, 08:21

romeo72 scrie:mi-au alunecat ochii pe saliva, in spatele tavii,unde langa mustar sta tuica scotiana.... :lol:

Da ce ochi de vultur ai colegule!
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Drob din mistret

Mesajde gherghisan pe 06 Ian 2011, 12:32

pana maine cand ies din tura o sa mor de oo umflate de pofta....ce belea arata....felicitari si multumim de reteta. p.s....cine mai arunca maruntaiele la mistret...nu puteti sa le aruncati la mine???
You can go a long way with a smile. You can go a lot farther with a smile and a gun.
gherghisan
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 04 Mai 2008, 20:25
Locaţie: CONSTANTA

Re: Drob din mistret

Mesajde delux111 pe 06 Ian 2011, 14:38

Maruntaiele le mananca copilasul meu . Si la potarniche le iau , nu arunc nimic (in afara de intestine, stomac si plamani) .
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: Drob din mistret

Mesajde Donbazil pe 10 Ian 2011, 23:59

romeo72 scrie:mi-au alunecat ochii pe saliva, in spatele tavii,unde langa mustar sta tuica scotiana.... :lol:

Sal'tare!
Da de unde scotiana!.....Aia-i uiaga me' de rachie autohtona ( 45 sticuri, faguta la cazan la Wigh, din prune rosii tinuta trei ani la butoi). Uiaga-i buna ca are dop cu surub si-n gura un fel de dracie din plastic, de nu poti sa bei mult. Da era aproape goala..... :lol: :lol: :lol: :lol: ca tot gustand din drob......Cu mustar.... :lol: :lol: :lol:
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Avatar utilizator
Donbazil
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 03 Ian 2009, 21:25
Locaţie: Faget / Timis


Înapoi la Retete culinare vanatoresti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate