Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:36

Eficienta elicopterului la mistreti

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde 223/12 pe 12 Mar 2011, 23:10

Ce-nseamna ca porcotanii sa fie daunatori!

„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde Zoly pe 13 Mar 2011, 00:40

Foarte interesant filmuletul...........
Zoly
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 30 Ian 2011, 12:32

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde Jicol Dilo pe 13 Mar 2011, 10:51

Oribil!... Rusine!...
"Ca ale Mele sint toate fiarele pamintului,..." Psalmul 49:11
http://www.punte-spate.ro
Avatar utilizator
Jicol Dilo
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 03 Apr 2010, 19:32
Locaţie: Bucovina

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde vasileneagu pe 13 Mar 2011, 11:38

Prin prisma eticii vanatoresti..... masacru. Prin prisma faptului ca in America de Nord sunt o plaga , peste 6000000( sase milioane ) de exemplare in salbaticie ......combatere. Ramane la aprecierea fiecaruia sa interpreteze exact semnificatia filmuletului. Vor fi n pareri pro si contra , cei de acolo implicati la toate nivelele stiu exact ce si cum. Stima
vasileneagu
Membru important
 
Mesaje: 120
Membru din: 31 Iul 2009, 17:17

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde tomi pe 13 Mar 2011, 13:33

Ma tem ca pe acolo traiesc niste vanatori foarte lenesi si grasi.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde stefan 3006 pe 13 Mar 2011, 13:50

Lenesi si grasi nu cred mai degraba cred ca nu prea au alta cale de a ajunge in inima salbaticiei nu efrumos ceia ce se intimpla dar poate e benefic cei de acolo care fac legile stiu mai bine,cu stima.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde George08 pe 13 Mar 2011, 16:29

Problema nu este daca e etic sau nu, ci daca au folosit Eotech sau Trijicon. :D
Avatar utilizator
George08
Membru important
 
Mesaje: 242
Membru din: 20 Feb 2008, 19:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde vasileneagu pe 13 Mar 2011, 18:12

George08 scrie:Problema nu este daca e etic sau nu, ci daca au folosit Eotech sau Trijicon. :D


Asta apropos de "disputa" dintr-o alta postare. Buna rau :evil: :evil: :evil:
Intaratai drace ca si mie-mi place. Din confruntarea Titanilor curg firmituri si la masa noastra :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Totusi trebuie sa remarcam- al dracului tragator in filmulet.
vasileneagu
Membru important
 
Mesaje: 120
Membru din: 31 Iul 2009, 17:17

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde mariusica pe 13 Mar 2011, 20:52

vasileneagu scrie:
George08 scrie:Problema nu este daca e etic sau nu, ci daca au folosit Eotech sau Trijicon. :D


Asta apropos de "disputa" dintr-o alta postare. Buna rau :evil: :evil: :evil:
Intaratai drace ca si mie-mi place. Din confruntarea Titanilor curg firmituri si la masa noastra :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Totusi trebuie sa remarcam- al dracului tragator in filmulet.



Sa fim sinceri....stiu ca orice vanator ar dori sa poata trage cat trage ala din elicopter...si daca sant destui bani si mistreti de ce .....vanat sa fie...putem avea si elicopter dar nu prea sant mistreti sa facem ca in videoclip...sa auzim numai de bine
interesant filmuletul..
Blaser R93 cal 30.06
Tikka T3 cal 300win mag
Sauer 202 Forest cal 243
Mauser M98 cal 8x57 js
mariusica
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 08 Feb 2011, 17:38
Locaţie: Caransebes

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde Vechio pe 14 Mar 2011, 15:05

Jicol Dilo scrie:Oribil!... Rusine!...
Aşa-i mai bine?

Îi blamăm pe oameni fără să fi umblat în bocancii lor :( .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde vasileneagu pe 14 Mar 2011, 15:51

Din punctul meu de vedere trecerea de la vanatoarea cu arcul la vanatoarea cu glont reprezinta evolutia . Daca ar fi sa comparam cele doua metode as spune ca cea cu glont este mai umana , nu chinuie animalul ca cea cu arcul. Vazand filmuletul as spune si eu cu adevarat " rusine- orbil " , pentru cea din elicopter mi se pare chiar laudabila. Daca tot trebuie sa se faca, sa se faca intr-un mod rapid .Sunt curios daca se practica si la ei ca dupa rapunerea vanatului sa i se dea omagiul. Dar dupa cum se manifesta " vanatorii " nu cred ca au auzit de asemenea lucruri.
vasileneagu
Membru important
 
Mesaje: 120
Membru din: 31 Iul 2009, 17:17

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde Vechio pe 14 Mar 2011, 16:55

La ce nivel sunt porcii ăia de coteţ faţă de măreţia cavalerului negru:

Câte victime are unu şi câte celălalt.
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde vasileneagu pe 14 Mar 2011, 17:43

Sange rece, stapanire de sine sau momentul de lupta pentru supravietuire?
vasileneagu
Membru important
 
Mesaje: 120
Membru din: 31 Iul 2009, 17:17

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde Vechio pe 14 Mar 2011, 18:32

Şi aşa se face vânătoarea la porc în Australia:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde stefan 3006 pe 14 Mar 2011, 19:07

E mai umana vinatoarea din elicopter decit cea cu arcul,mestrias e tragatorul dar si munita folosita.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde tomi pe 14 Mar 2011, 21:07

Sa-i ia naiba.
Tot sezonul am avut un singur mistret pe luneta si nici la ala nu am tras ca mergea glontul prea spre stand.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde Jicol Dilo pe 14 Mar 2011, 21:48

stefan 3006 scrie:E mai umana vinatoarea din elicopter decit cea cu arcul,mestrias e tragatorul dar si munita folosita.


In acest caz metoda cu arcul a fost oribila pentru ca loviturile nu au fost letale din prima clipa iar animalele s-au chinuit... Dar ceea ce mi se pare aberant este sa te gindesti ca practici vinatoarea cea nobila (!) sacrificind niste porci de ferma de vreo 250 Kg, obositi, cu arcul!!... Cit despre munitia folosita la metoda cu elicopterul, se trage cu 3 la fund, insa e foarte bun si tragatorul!
"Ca ale Mele sint toate fiarele pamintului,..." Psalmul 49:11
http://www.punte-spate.ro
Avatar utilizator
Jicol Dilo
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 03 Apr 2010, 19:32
Locaţie: Bucovina

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde OVI762 pe 14 Mar 2011, 23:25

Ce mi-ar placea o vanatoare la maidanezi din elicopter :evil: Am o boala pe ei de nu pot sa va zic.Ieri am mai trecut 2 pe raboj,,braconier style''.O haita de 12-15 maidanezi s-a apropiat la vreo 5-6 metri de copii mei,cu toate ca se jucau in fata casei socrilor mei,casa situata la periferia craiovei,intr-un cartier rezidential.Copii erau supravegheati de 2 adulti care in afara de a ma suna si de a baga copii in curte nu prea au avut ce face.Dupa ce am lamurit lucrurile cu cele doua haimanale am sunat la protectia animalelor-SUNA OCUPAT.Poate ca ii sunau maidanezii pe linia cealalta.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde mariusica pe 14 Mar 2011, 23:30

OVI762 scrie:Ce mi-ar placea o vanatoare la maidanezi din elicopter :evil: Am o boala pe ei de nu pot sa va zic.Ieri am mai trecut 2 pe raboj,,braconier style''.O haita de 12-15 maidanezi s-a apropiat la vreo 5-6 metri de copii mei,cu toate ca se jucau in fata casei socrilor mei,casa situata la periferia craiovei,intr-un cartier rezidential.Copii erau supravegheati de 2 adulti care in afara de a ma suna si de a baga copii in curte nu prea au avut ce face.Dupa ce am lamurit lucrurile cu cele doua haimanale am sunat la protectia animalelor-SUNA OCUPAT.Poate ca ii sunau maidanezii pe linia cealalta.

Din pacate aia nu fac nimic chiar daca mor oameni din cauza javrelor....ar trebui sa ne lase sa ii "reciclam" ca o facem pe gratis..pe termen nelimitat..
Blaser R93 cal 30.06
Tikka T3 cal 300win mag
Sauer 202 Forest cal 243
Mauser M98 cal 8x57 js
mariusica
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 08 Feb 2011, 17:38
Locaţie: Caransebes

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde OVI762 pe 15 Mar 2011, 00:14

Mariusica,esti pe sufletul meu.Pacat ca stai cam departe ca te invitam la o ,,treaba''.Daca ai vreodata chef de ceva ,,ilegal''(maidanezi)stiu eu niste locuri,parfum. :evil:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde OVI762 pe 15 Mar 2011, 00:21

tomi scrie:Sa-i ia naiba.
Tot sezonul am avut un singur mistret pe luneta si nici la ala nu am tras ca mergea glontul prea spre stand.

Nu te supara ca nu ai de ce.Tot sezonul nu am avut nici un porc pe catare si pot sa zic ca a fost un sezon bun :mrgreen: Au decedat ceva iepuri si niscaiva pasari dar a fost bine.Da-i in colo de porci ca poate aveau trichineloza. :D
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde vasileneagu pe 15 Mar 2011, 08:40

La problema cu maidanezii subscriu fara rezerve . Nevastamea a fost muscata de unu intr-o parcare din Constanta, 2 ani de zile m-am chinuit cu tratamente sa o scap de o nenorocita de bacterie luata la muscatura si statul nu a decontat un ban pe motiv ca nu s-a putut demonstra la ancheta epidemiologica faptul ca a fost infestata de caine fara stapan. As sugera tuturor ecologistilor isterici care se ocupa cu asazisa protectie a maidanezilor sa duca javrele acasa si sa-i ingrijeasca pe banii lor. In alta ordine de idei , Sacalii = plaga in Dobrogea. Pentru ca aici nu au daunator natural , in scurt timp va disparea vanatul de la sol. Stima
vasileneagu
Membru important
 
Mesaje: 120
Membru din: 31 Iul 2009, 17:17

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde Ghinda pe 15 Mar 2011, 11:58

De fiecare data cand vad din astea cu elicopterul ma mananca degetele. Ce m-as mai da putin. Sa fac vreo 2-3 mai multe rafale din alea. In ceea ce priveste pe ala cu arcul, mi-a dat idee buna. La iarna o sa testez si eu. A doua sageata a fost bine aruncata, dar nu imi dau seama cu ce drac de varf au tras, ca la unul de calitate in trei lame si adecvat taliei trebuia sa intre sageata pana la pene.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde Adrian S pe 15 Mar 2011, 14:19

Super meserias tragatorul.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde Vechio pe 15 Mar 2011, 16:25

Să ai 40 de porci/km2 -
Eradicating pests in North Otago, NZ. Pigs were introduced to New Zealand by early explorers in the late 1700s. Wild pigs (Sus scrofa) plough up large areas of forest floor, uprooting supplejack, bracken and many other plants. They feed on any forest berries, fruit or succulent stems, and any surface-dwelling animals, such as wētā, litter hoppers, earthworms and centipedes. With up to 40 pigs per square kilometre of bush, large volumes of food are taken which would otherwise feed native species.
măiculiţă :roll: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde DORU-VS pe 15 Mar 2011, 19:45

In cateva minute, cat la mine in judet in tot sezonul!!!! :shock:
DORU-VS
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 12 Ian 2008, 21:30
Locaţie: VASLUI

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde hunterb pe 15 Mar 2011, 20:06

@ghinda,

a folosit un varf mecanic.. :( tantalau, alea merg la animale soft tissue ca cervida..daca folosea un varf cu lama fixa, preferabil cu doua lame (un magnus stinger de 150 grains) cred ca trecea prin el :wink:

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde Zoly pe 17 Mar 2011, 11:16

la partide de vanatoare gen ciori, maidanezi, m-as baga si eu oricand mai ales daca ne-ar lasa astea sa tragem la liber pana ni se termina munitia. Stiti voi Pasarea malai viseaza. si eu am fost muscat de 2 ori si nu ezit sa trec cu masina peste ei sau sa le mai dau si cu arma. Ultimul acum 4 zile calcat cu masina.
Zoly
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 30 Ian 2011, 12:32

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde scirocco pe 17 Mar 2011, 17:44

Zoly scrie:la partide de vanatoare gen ciori, maidanezi, m-as baga si eu oricand mai ales daca ne-ar lasa astea sa tragem la liber pana ni se termina munitia. Stiti voi Pasarea malai viseaza. si eu am fost muscat de 2 ori si nu ezit sa trec cu masina peste ei sau sa le mai dau si cu arma. Ultimul acum 4 zile calcat cu masina.


Dragut, dar daca dai cu masina este posibil sa mai ai si tu pagube,astfel ca tot cu plumbul e cel mai elegant(sau de ce nu,cu o sageata!).
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Eficienta elicopterului la mistreti

Mesajde MAsterD pe 17 Mar 2011, 19:33

ce bine trage ala din elicopter, oare ce corectie face ?
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Următorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate