Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 08:01

Problema: Lipsa furnizori fazani pentru repopulare

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

Problema: Lipsa furnizori fazani pentru repopulare

Mesajde catalin.vrabie pe 07 Iul 2011, 20:23

Stiu ca s-a mai discutat aceasta problema la un moment dat, insa, avand in vedere perioada in care ne aflam, si faptul ca multe fonduri au fost preluate de asociatii asa zise "private", cred ca e de actualitate pentru multi vanatori. Noi ne-am constituit intr-o mica asociatie si vrem sa populam un fond cu fazani. Nu reusesc sa gasesc nicio oferta acceptabila la pret. Ma intereseaza fazani la 60 de zile. Am o singura oferta la 24 lei/buc, dar mi se pare cam mult, avand in vedere ca vrem sa introducem 500 buc. Daca aveti vreun contact, daca ati cumparat sau daca puteti ajuta cu orice informatie, va rog postati un raspuns.

PS
Am auzit la un moment dat ca undeva la Brasov ar exista o fazanarie. Daca are cineva tel. sau persoana de contact acolo, ar fi de mare ajutor.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Problema: Lipsa furnizori fazani pentru repopulare

Mesajde AdrianLica pe 07 Iul 2011, 22:44

Pai 24 lei ce? Gaini? Cocosi? Eu stiam undeva prin Dolj o fazanarie dar s-a desfiintat, era 35 lei cocosul si 25 lei gaina. Oricum, sper ca stii cum sta treaba, din cei 500 iti vor ramane maxim 200 care sa-ti reproduca, poate daca ii vei ajuta la inceput cu mancarea vei avea sanse mai multe sa-ti ramana intregi.
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Problema: Lipsa furnizori fazani pentru repopulare

Mesajde catalin.vrabie pe 07 Iul 2011, 23:06

24 lei/buc. indiferent de sex. La 60 de zile dimorfismul sexualnu e vizibil si nu cred ca sta nimeni sa-i caute pe fiecae in parte.

PS
Lasa-ma pe mine sa ma ingrijorez de cati vor ramane in fond.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Problema: Lipsa furnizori fazani pentru repopulare

Mesajde AdrianLica pe 08 Iul 2011, 19:11

catalin.vrabie scrie:
La 60 de zile dimorfismul sexualnu e vizibil




Tocmai de-aia ti-am pomenit de sansele lor de a ramane, ca cele 60 de zile mi s-au parut prea putine ca varsta pentru a fi eliberati intr-un fond de vanatoare....Acuma, tu stii mai bine ce fond ai acolo. Mult noroc!
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Problema: Lipsa furnizori fazani pentru repopulare

Mesajde Ghinda pe 09 Iul 2011, 19:52

Popularea o faci cu fazani de 90 zile. E bine sa ii iei de mai mici daca ai ceva voliera in teren sa ii mai cresti. Pretul este ok. Mai ieftini nu gasesti. Ia un procent de 20% supravietuire. Combatere la blana. Femele cat de multe. Si dupa populare baga cainii de aret la antrenament. Sa ii determini sa sara, nu sa stea sa puna gura pe ei.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Problema: Lipsa furnizori fazani pentru repopulare

Mesajde catalin.vrabie pe 09 Iul 2011, 20:59

Fazanii vor sta in voliera englezeasca, cu o suprafata de aproape 3000mp. De asta ii vreau la 60 de zile. Dar pretul mie nu mi se pare ok din moment ce la120 de zile se vand cu 7-8 euro.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Problema: Lipsa furnizori fazani pentru repopulare

Mesajde Ghinda pe 10 Iul 2011, 14:49

Pai daca aveti asa ceva, barava! Este vegetatie forestiera in interiror? Ce inaltime aveti la gard? Pe masura ce cresc costurile se diminueaza(vaccinari, capturari, pierderi, hrana specifica etc.). Iar preturile alea de 7-8 euro se cam refera la contracte babane, nu la la cateva sute. De la ce fazanerie luati la pretul asta? In tara sunt mai multe.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Problema: Lipsa furnizori fazani pentru repopulare

Mesajde catalin.vrabie pe 10 Iul 2011, 16:14

Sunt cativa copaci (salcam si nuc), foarte multe tufe de 3m inaltime, din alea foarte de si cu tepi pe ele, nu stiu cum se numesc, si restul iarba. Gardul va avea aproape 2 m inaltime, ca se construieste chiar acum.
Fazanii i-am gasit la Braila la fazanerie. Stiu ca mai era una la Ploiesti si Brasov cred, dar nu am numere de telefon si nici pe net nu am gasit.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Problema: Lipsa furnizori fazani pentru repopulare

Mesajde catalin.vrabie pe 10 Iul 2011, 16:17

tufe foarte dese, am vrut sa spun...
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Problema: Lipsa furnizori fazani pentru repopulare

Mesajde zazanel pe 11 Iul 2011, 16:09

intreaba si la fazaneria din Pischia,judetul Timis,poate vei gasi la pret mai mic de 24 de lei.
merita incercat(fazaneria apartine din cate stiu eu de Directia Silvica Timisoara).
Mult succes !
zazanel
 
Mesaje: 2
Membru din: 17 Noi 2009, 22:36

Re: Problema: Lipsa furnizori fazani pentru repopulare

Mesajde Ghinda pe 12 Iul 2011, 06:52

Langa Ploiesti, la Balta Doamnei, pe DN1 catre Bucuresti. Mai este una la Malul Rosu, in Ilfov, com Bruiu, sat Lipia, alta la Ghimpati de Giurgiu.

Gardul ar trebui sa fie mai inalt, astfel incat sa fie stimulati sa zboare. Cand in cep sa paraseasca incinta, mancare si apa din belsug pe langa incinta sa ii mentineti in zona. Capcane pe langa gard, sigur o sa gasiti dihori sau jderi de piatra in ele, chiar si mate.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Problema: Lipsa furnizori fazani pentru repopulare

Mesajde catalin.vrabie pe 12 Iul 2011, 07:33

Multumesc.
Gardul are 2,20m inaltime. Nu pot sa-l fac mai inalt. Cu capcanele e mai greu. Chiar nu stiu ce fel ar trebui sa arate una sau daca se gasesc de cumparat pe undeva prin tara.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Problema: Lipsa furnizori fazani pentru repopulare

Mesajde catalin.vrabie pe 12 Iul 2011, 07:38

Nu inteleg partea cu mancare in afara volierei. Ei nu ar trebui stimulati sa se intoarca in voliera, la mancare, pana cand reusesc sa fie independenti? Daca eu le pun mancare in afara volierei, nu cred ca au de ce sa se mai intoarca si risc sa-i manance pradatorii pana sa creasca.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Problema: Lipsa furnizori fazani pentru repopulare

Mesajde yoghi pe 13 Iul 2011, 01:33

catalin.vrabie scrie:Multumesc.
Gardul are 2,20m inaltime. Nu pot sa-l fac mai inalt. Cu capcanele e mai greu. Chiar nu stiu ce fel ar trebui sa arate una sau daca se gasesc de cumparat pe undeva prin tara.


Daca gardul e mic fazanii vor pleca prea repede, inainte ca aripile sa le creascaindeajuns de mult pt a putea decola pe verticala in cazul unui viitor atac al vulpii.
In stilpii deja existenti infige sau leaga bete de lemn, si agata pe ele ''plasa de constructii'' aia de plastic sau pinza cu gaurele, sau reclame publicitare expirate tip baner.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Problema: Lipsa furnizori fazani pentru repopulare

Mesajde catalin.vrabie pe 13 Iul 2011, 17:04

Am gasit in cele din urma la Gherghita, la 13,4 lei buc. Un pret bun, zic eu. Acum intrebarea este cati masculi si cate femele ar trebui sa iau, din totalul de 300 buc. Eu am stabilit de principiu cu ei un raport de 1 la 3 (un mascul la trei femele). E potrivit?
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Problema: Lipsa furnizori fazani pentru repopulare

Mesajde Ghinda pe 14 Iul 2011, 23:12

In salbatic un raport 1:4,5 este ok.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Problema: Lipsa furnizori fazani pentru repopulare

Mesajde catalin.vrabie pe 15 Iul 2011, 10:24

Nu pot obtine decat 1:3 si asta e. Ma multumesc cu atat.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Problema: Lipsa furnizori fazani pentru repopulare

Mesajde lamar pe 28 Dec 2013, 08:38

In Comuna Nuci sat Balta Neagra judetul Ilfov este una din cele mai mari fazanarii din tara. Produce In jur de 25000 de capete de fazan comun,tenebros si auriu. In situatia In care era lider de piata pretul de desfacere era de 7-8 euro. acum numai 25 de lei pentru un adult indiferent de sex. In present este detinuta de Luxten si locatia este Intre Lipia -Bojdani si Balta Neagra ( In padure ) Fosta fazanarie a Comitetului Central al PCR
lamar
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Dec 2013, 08:22

Re: Problema: Lipsa furnizori fazani pentru repopulare

Mesajde lamar pe 28 Dec 2013, 08:49

Gardul se construieste la 2,5-3m cu cei 0,50m din partea de sus spre interior si foarte important In primele luni este sa-i legati la o aripa. In felul aceste Isi vor face cuib prin desisuri greu accesibile si si adapteaza la zona respectiva fara probleme iar pirderile nu vor fi decat sub 10 procente (pradatorii) Uliul porumbar etc.
lamar
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Dec 2013, 08:22


Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate