Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:26

O "altfel de retate" !

Nu exista vanator care sa nu vrea sa si guste din bucate . Retetele sunt diverse , una mai gustoasa ca alta , de aceea va invitam sa ne impartasiti din experienta Dvs culinara .

Moderatori: mialxx, popaliviu

Credeti ca trebuie sustinuti micii producatori particulari din Romania ?

Chestionarul s-a închis pe data de 30 Sep 2011, 10:44

- Da
17
85%
- Nu.
2
10%
- Nu ma intereseaza.
1
5%
 
Voturi totale : 20

O "altfel de retate" !

Mesajde Chef Buzu pe 01 Aug 2011, 10:44

Dragii si bunii mei prieteni,

Astazi nu am sa va propun o reteta culinara ci "o altfel de reteta"
este vorba de o reteta pe care nemtii au folosit-o cu succes dupa al doilea razboi mondial, atunci cand a aparut pentru prima data in lume obiceiul inscriptionarii produselor cu "Made in.........."
Nemtii isi inscriptionau produsele fabricate in Germania cu "Made in Germany", tocmai pentru a putea identifica mai repede si mai usor produsele proprii, pe care urmau sa le cumpere, in defavoarea celorlalte produse fabricate in alte tari.
Explicatia !!! Una extrem de simpla : isi sustineau economia si locurile de munca, in primul rand !
V-as ruga si pe voi sa faceti un exercitiu de imaginatie : ce ati zice daca ati incepe sa cumparati , pe cat posibil, doar produse romanesti ?
Chiar, daca intrati intr-un supermarket ( unde, oricum nu o sa gasiti, pentru ca nu sunt agreate, produsele alimentare ale taranului roman ), incercati sa cumparati doar produse "Made in Romania"
Avantajele ?
Sustineti economia noastra !
Sustineti munca amaratilor de tarani si gospodari romani, care sunt nevoiti, dupa atata munca, sa isi arunce produsele ( de altfel foarte gustoase si sanatoase ) pentru ca majoritatea dintre noi cumpara, de exemplu branza din Bulgaria, ptr. ca este mai ieftina, desi ea este falsificata si nociva, in loc sa cumpere o telemea adevarata de la ciobanii nostrii, cumpara rosii turcesti sau fructe din Spania si alte zone ale lumii, pentru ca sunt un pic mai ieftine, mai aratoase, dar ( va asigur ! ) si mult mai pline de chimicale.
Dati dovada de un pic de orgoliu ( ca sa nu zic de patriotism ) si nu mai unflati buzunarele unor straini, care nu contenesc sa ne catalogheze de cate ori au ocazia, drept tigani, desi pe carca acestor "tigani" isi umplu conturile.
Ceea ce eu va pot PROMITE, este ca va voi FURNIZA PERIODIC OFERTE CU DATELE DE CONTACT ALE MICILOR PRODUCATORI ROMANI, astfel incat voi sa aveti de unde sa alegeti.
Astazi va propun :
Dulceturi si siropuri naturale :

- Siropuri macerate de :
- zmeura.
- coacaze negre.
- mure.

- Siropuri fierte din :
- afine.
- brad.
- visine.

- Dulceata de :
- cirese amare.
- cirese albe.
- zmeura.
- coacaze.
- mure.
- afine.
- visine

- Gem si magiun de prune

- Pasta de macese.

Preparate din legume :
- Zacusca de vinete.
- Zacusca de ghebe.
- Salata marinata de ghebe.
Sunt imbuteliate in borcane de 400 gr. si 800 gr.
Produsele sunt facute dupa retete traditionale romanesti si sunt atestate de catre Ministerul Agriculturii.

Livrare si in Bucuresti in fiecare zi de vineri ( P-ta Universitatii ), sambata si duminica ( B-dul Unirii )

Contact :

CACIULA OPRICA

Loc. Valea-Popii – Com. Mihaiesti, Jud. Arges.

Telefon : 0722.578.909.
Am incercat o parte din aceste produse si VA GARANTEZ ca sunt de cea mai buna calitate.
Daca va faceti curaj si aderati la aceasta campanie ( de fapt trebuie sa aveti curajul de a fi roman autentic ! Si, credeti-ma : NU ESTE NICI GREU SI NICI RUSINOS ! ) si veti lua legatura cu D-na CACIULA OPRICA, spuneti-i ca Chef Buzu a testat calitatea produselor sale si o si garanteaza !
Chef Buzu
 
Mesaje: 16
Membru din: 23 Feb 2011, 17:07

Re: O "altfel de retate" !

Mesajde bogdanBT pe 01 Aug 2011, 12:58

Bravo, eu sustin ideea. Dar cea mai buna reclama ar fi sa ne ofere ceva mostre din bunataturile enumerate. Doi la mana, mai cunosti si alti producatori sau faci reclama doar la tanti? Trei la mana, site-ul asta e de vanatoare si pescuit...n-am prea vazut vanator ca sa se-ncalzeasca, iarna la panda, lingand borcanu' cu dulceata.
bogdanBT
Membru important
 
Mesaje: 131
Membru din: 09 Apr 2010, 23:04

Re: O "altfel de retate" !

Mesajde Chef Buzu pe 01 Aug 2011, 13:05

bogdanBT scrie:Bravo, eu sustin ideea. Dar cea mai buna reclama ar fi sa ne ofere ceva mostre din bunataturile enumerate. Doi la mana, mai cunosti si alti producatori sau faci reclama doar la tanti? Trei la mana, site-ul asta e de vanatoare si pescuit...n-am prea vazut vanator ca sa se-ncalzeasca, iarna la panda, lingand borcanu' cu dulceata.

Nu inteleg de ce nu ii contactezi pentru a le solicita mostre.
In ceea ce priveste numarul de producatori, el este mai mare si ii poti gasi pe site-ul chefbuzu.com la rubrica TURISM CULINAR -> MAGAZINUL DE BUNATATI.
Tu ai dreptate ca acesta este un site de vanatoare, dar m-am gandit ca inainte de a fi vanatori si pescari, toti suntem ROMANI si, mai mult, si voi consumati si altfel de produse decat cele pe care le vanati sau pescuiti.
Acesta ar fi motivul principal pentru care am scris aici.
Oricum ! Important este ca esti de acord cu aceasta initiativa !
Doamne ajuta !

Chef Buzu
Chef Buzu
 
Mesaje: 16
Membru din: 23 Feb 2011, 17:07

Re: O "altfel de retate" !

Mesajde delux111 pe 01 Aug 2011, 15:01

De acord !!!
Mi se pare o idee foarte buna .
Ar trebui sa ne gandim si la sanatatea noastra. Produsele noastre traditionale nu arata la fel de bine ca cele din import, dar sunt sanatoase . Eu , de ceva vreme, caut sa cumpar produse cat mai naturale .
Ganditi-va ce gust au rosiile din gradina in comparatie cu cele de import ...
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: O "altfel de retate" !

Mesajde bogdan_daniel pe 01 Aug 2011, 21:00

bogdanBT scrie:Bravo, eu sustin ideea. Dar cea mai buna reclama ar fi sa ne ofere ceva mostre din bunataturile enumerate. Doi la mana, mai cunosti si alti producatori sau faci reclama doar la tanti? Trei la mana, site-ul asta e de vanatoare si pescuit...n-am prea vazut vanator ca sa se-ncalzeasca, iarna la panda, lingand borcanu' cu dulceata.

nici eu nu cred ca are vreo legatura cu vanatoarea dar cu siguranta are legatura cu rahatul asta mare in care ne afundam cu totii in fiecare zi .... si cred ca sunt multe solutii simple, de altfel, de a ne scapa de tot calvarul asta, fara a taia % dintr-un salariu si asa mizerabil ... in fine deviem de la subiect...
in consecinta SUNT DE ACORD CU TOT CE A "INSIRAT" STIMATUL NOSTRU COLEG SI SUSTIN IN TOTALITATE IDEEA ...partea proasta este ca nu am acces la bunataturile respective, dar cu siguranta am acces la altele poate cel putin la fel de delicioase :twisted: :twisted: :twisted:
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: O "altfel de retate" !

Mesajde mihai_tud pe 02 Aug 2011, 07:45

delux111 scrie:Trei la mana, site-ul asta e de vanatoare si pescuit...n-am prea vazut vanator ca sa se-ncalzeasca, iarna la panda, lingand borcanu' cu dulceata.

Tare de tot asta cu linsul borcanului! :lol:
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: O "altfel de retate" !

Mesajde pustiuady pe 22 Ian 2012, 17:20

Daca este pregatita cum trebuie carnea de vanat este cea mai gustoasa carne.
pustiuady
 
Mesaje: 4
Membru din: 22 Ian 2012, 17:08

Re: O "altfel de retate" !

Mesajde teuton pe 03 Noi 2012, 18:14

pentru toamna asta nu mai e nici o oferta?
vreau si eu o reteta de mistret cu ghebe
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti


Înapoi la Retete culinare vanatoresti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate