Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:57

SAUVESTRE

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: SAUVESTRE

Mesajde violiv pe 30 Iul 2011, 13:33

Pai asa-i cel mai bine: o "universala" de rezerva si cate una pentru fiecare specie de vanat in parte :wink:
La @newuser problema e ca nu prea stie ce arma la ce vanat se potriveste sau, mai bine zis, pe care s-o ia mai intai din rastel .... asta pentru ca are si cate 2-3 pentru un anume vanat
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: SAUVESTRE

Mesajde cri pe 31 Iul 2011, 09:32

Degeaba va ganditi la Sauvestre ca merge bine la 100 m,si vreti sa faceti performanta cu acest cartus,pt ca nu o sa puteti niciodata din cauza erorii pe care o da vanatorul cand se uita pe dispozitivul de ochire la lisa(sina).
La 100 de m nu mai vezi o minge daca ochesti pe sina.Chear si pe catare militara este dificil.
Ca sa folosesti la maxim calitatiile acestui proiectil iti trebuie un dispozitiv de ochire gen red dot,sau chear luneta daca doresti performanta la 100-120m.
Avatar utilizator
cri
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 08 Iul 2007, 06:42
Locaţie: Romania.Sb.

Re: SAUVESTRE

Mesajde cri pe 31 Iul 2011, 09:37

Apreciez f mult vanatorii cu lisa, dar sa tragi la 100 m eu zic ca doar in poligon.La vanatoare iti trebuie carabina.
Avatar utilizator
cri
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 08 Iul 2007, 06:42
Locaţie: Romania.Sb.

Re: SAUVESTRE

Mesajde dany3lus pe 31 Iul 2011, 10:07

cri scrie:Apreciez f mult vanatorii cu lisa, dar sa tragi la 100 m eu zic ca doar in poligon.La vanatoare iti trebuie carabina.



total deacord cu tine sa tragi cu lisa la 100 m fara nici un dispozitiv de ochire si sa nimeresti tinta e ca 6 din 49 :lol:
dany3lus
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 13 Iul 2011, 08:53

Re: SAUVESTRE

Mesajde DragosV pe 31 Iul 2011, 11:04

Buna ziua,
Eu trag numai cu Sauvestre si am constatat ca magnumul este cu 3-4 mm mai lung decat orice alt cartus magnum. La semi acest cartus nu reancarca. Va rog sa-mi povestiti din experienta dvs.
Multumesc.

Dragos Voinea
DragosV
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 07 Mai 2008, 10:58
Locaţie: Bucuresti

Re: SAUVESTRE

Mesajde radubichis pe 31 Iul 2011, 18:42

Sint bune si relativ ieftine in varianta ghintuita Din lisa urca mai mult sau mai putin in functie de arma .La 100 m nu prea cred ca se vede tapul de catare asa ca..... mai taiati din distanta :D
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: SAUVESTRE

Mesajde radubichis pe 31 Iul 2011, 18:44

DragosV scrie:Buna ziua,
Eu trag numai cu Sauvestre si am constatat ca magnumul este cu 3-4 mm mai lung decat orice alt cartus magnum. La semi acest cartus nu reancarca. Va rog sa-mi povestiti din experienta dvs.
Multumesc.

Dragos Voinea

Depinde de semi :wink:
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: SAUVESTRE

Mesajde Sly_Fox pe 31 Iul 2011, 19:45

DragosV scrie:Eu trag numai cu Sauvestre si am constatat ca magnumul este cu 3-4 mm mai lung decat orice alt cartus magnum.

Ai masurat tuburile sertizate sau trase? Daca ai masurat cand erau sertizate nu este bine. Tuburile complet desfacute nu ar trebui sa prezinte diferente de lungime.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: SAUVESTRE

Mesajde razvanBCR pe 31 Iul 2011, 21:00

DragosV scrie:Buna ziua,
Eu trag numai cu Sauvestre si am constatat ca magnumul este cu 3-4 mm mai lung decat orice alt cartus magnum. La semi acest cartus nu reancarca. Va rog sa-mi povestiti din experienta dvs.
Multumesc.

Dragos Voinea

la magnum cartusul are 76mm la toate marcile.nu o mai dati de gard.cu carabina nu sunteti vanatori.va aduc vanator care ia tapul la fuga la 100m cu sauvester numai in gat cu cal 16.cand vreti facem o demonstratie.scuze de off topic,dar nu pot sa mai inchid ochii la multe aberatii
razvanBCR
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 28 Sep 2009, 15:40

Re: SAUVESTRE

Mesajde radubichis pe 31 Iul 2011, 21:30

Eu pun la dispozitie 50 de Sauvestre cal 16,tu aduci meseriasul Daca din 50 de bucati nimereste gitul unei machete de tap la 100 m masurati (stind pe loc) macar de 3 ori eu platesc cartusele Daca nu le platesti tu OK?
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: SAUVESTRE

Mesajde cpt.gabriel pe 31 Iul 2011, 22:14

Schimba calibrul din 16 in 12 si ma bag eu la testul asta :)
Avatar utilizator
cpt.gabriel
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 07 Dec 2009, 17:03
Locaţie: Ploiesti

Re: SAUVESTRE

Mesajde violiv pe 01 Aug 2011, 08:31

razvanBCR scrie:.cu carabina nu sunteti vanatori.

va aduc vanator care ia tapul la fuga la 100m cu sauvester numai in gat cu cal 16.cand vreti facem o demonstratie.scuze de off topic,dar nu pot sa mai inchid ochii la multe aberatii


La primu' punct era sa-ti zic eu ceva....noroc ca mai sunt si "domnisoare" ce intra pe forum.

La punctu' doi merg si eu la "incercare"...de partea lui @radubichis.
Eventual "reproducem" si gatul tapului in fuga - cu ceva vreme in urma explicase cineva cam cum s-ar face asta: un cauciuc de masina cu un carton fixat in interior, lansat la vale pe o panta usoara - cam cum salta "tinta" salta si gatul tapului in fuga. :mrgreen:
Totusi, cred ca era vorba de 10 m in loc de 100 si de "trei la fund" in loc de Sauvestre :twisted:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: SAUVESTRE

Mesajde OVI762 pe 01 Aug 2011, 08:55

cu carabina nu sunteti vanatori.
UAU.Desi inca nu am carabina sau bazooka sau katiusa sau orice altceva asemanator,UAU :lol: :lol: :lol:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: SAUVESTRE

Mesajde newuser pe 01 Aug 2011, 10:00

Katalin scrie:
newuser scrie:
Don scrie:Inca o data,cauta pozele postate de @Violiv,sunt interesante si pentru ca vei vedea atat efectul asupra
vanatului la distanta despre care vorbim,cat si asupra...proiectilului!


Nu generaliza o intamplare.
Am vazut ca esti fan lisa, cu cate lovituri asemenea te poti "lauda"?


Pai si cu una daca are omu la activ e suficient. Poate i a adus mai multa satisfactie decat altora cu glontz si cu nuj ce lunete sofisticate.

Pana la urma trebuie sa aiba si animalul ala o sansa ...ca altfel s ar inventa niste rachete cu detectie dupa miros si nu ar mai avea porcii nicio sansa :)

Nu prea va plac lisele dl new user bag de seama... :))


Ba inca foarte mult domnu...stii doar ca am in dulap un Shull batran pe care il asteapte o noua viata.
Dar nu ma impac cu unele afirmatii ca porc in fuga, sauvestre si 80-100m.
Mai nou a aparut si un gat de tap si asta in fuga
Vorba unuia....RESPECT!
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: SAUVESTRE

Mesajde razvanBCR pe 01 Aug 2011, 11:03

la teorie toti suntem mari maseriasi,dar la practica cati?asa ca lasati o jos ca macane,mai scoateti lisele alea din dulap ca poate au ruginit,luativa cartuse si dati drumul la practica si pe urma vom vedea ce se intampla.teoria ca teoria,dar practica asta omoara pe multi.stam pe un scaun si scriem la tastatrura si suntem mari meseriasi ,dar in teren suntem praf.de aceea se intampla si accidente pe la vanatoare(capete luminate care le stie pe toate si cand vede vanatul nu mai are importanta unde trage,il intereseaza doar sa pice restul D zeu cu mila) :mrgreen:
razvanBCR
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 28 Sep 2009, 15:40

Re: SAUVESTRE

Mesajde violiv pe 01 Aug 2011, 12:44

Uneori mai trebe si-un pic de teorie....macar cat sa stii unde sa pui un punct, o virgula, o linioara, o litera mare... :twisted: .... e drept, e cam multe si e greu sa le stie pe toate capetele luminate

In rest, tragem si noi cu ce avem, cu ce putem si cum putem...poate-poate om ajunge meseriasi ca-n poveste.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: SAUVESTRE

Mesajde the_mav pe 01 Aug 2011, 13:13

se cam duce la vale si calitatea.... inclusiv a preciziei. :!:
citesc si nu prea imi vine sa cred ce citesc.... de la cine citesc nu mai are rost sa discutam. intru mai rar ce-i drept pe forum, dar parca tot nu are legatura cu calitatea toata chestia asta.

si mie imi place lisa. mult. cei mai "vechi" pe forum stiu asta. dar vio are dreptate cu carabinele. EL STIE MAI BINE CA MINE! si mi-a spus si mie, si am inteles si l-am ascultat.

mai ca i-as invita pe cativa mai noi de aici la pitesti in weekendul care se apropie... or sa fie cateva "lise". si cateva carabine.

M
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: SAUVESTRE

Mesajde Katalin pe 01 Aug 2011, 14:41

Eu cred ca razvan bcr are cat de cat dreptate in ceea ce priveste cu vanatoare in general si ca uneori prea multa teorie strica. Am vz si eu disperati care atunci cand vad vanatul nu mai vad si nu mai aud...si sunt in stare sa te impuste.

Despre faza cu tzapul in gat...nuj ce sa zic. Poate omu chiar stie pe vreunul. Pana nu puteti dovedi contrariul ca NU exista asa ceva ... omul poate are dreptate.

Legat de partea de scris corect ...la toti ni se intampla sa scriem repede...tarziu..in graba. Este forum de vanatoare nu de gramatica. Omul are o parere si merita ascultat chiar daca are doar 18 postari. Altfel s ar face un forum numai pt "veterani".

RazvanBCR, pune nene niste trofee de tzap aici ...si inchide gura la carcotasi ...eventual cu urma glontului din gatul capriorului. :)
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: SAUVESTRE

Mesajde adrian_ppp pe 01 Aug 2011, 14:48

Nu-l nimeresc in gat nici cu carabina... uneori, nu ma pot lauda cu o experienta foate vasta, apoi la fuga cu souvestre , felicitarile mele. Nu zic ca nu e posibil.
Poate a luat cartusul cu 5 mm ca era albatru ca Souvestre, mai exista si probabilitatea sa fi fost noapte si distanta sa fie alta.
Dar daca arma din care a fost tras proiectilul unic este Benelli, este foarte posibil
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: SAUVESTRE

Mesajde Sly_Fox pe 01 Aug 2011, 17:20

Ne cam tocim ,,amprentele'' degeaba la tastatura pe tema tapului ce goneste ca bezmeticul si al gratiosului sau gat, luat la tinta cu proiectil de lisa la 100 metri.
Vanatorii cu state vechi, care au trecut prin multe patanii la vanatoare, nu pot decat sa ignore asemenea enormitati.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: SAUVESTRE

Mesajde cri pe 01 Aug 2011, 17:52

radubichis scrie:Eu pun la dispozitie 50 de Sauvestre cal 16,tu aduci meseriasul Daca din 50 de bucati nimereste gitul unei machete de tap la 100 m masurati (stind pe loc) macar de 3 ori eu platesc cartusele Daca nu le platesti tu OK?

Eu zic ca e destul 1 cartus,pt ca practic ai o singura sansa sa tragi la panda.
Pentru test propun 3 cartuse si testul sa fie la 60 m masurati,si cine loveste gatul tapului cu lisa pe sina fara alte dispozitive de 2 sau 3 ori din 3 inseamna ca nu este nimereala si e demn de respect,si a trecut testul.
Pt asta exista si o ocazie foarte potrivita "Intalnirea forumistilor Editia a VI a, PITESTI, august 2011" daca in program sunt si astfel de activitati.
Numai bine!
Avatar utilizator
cri
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 08 Iul 2007, 06:42
Locaţie: Romania.Sb.

Re: SAUVESTRE

Mesajde razvanBCR pe 01 Aug 2011, 18:33

Despre faza cu tzapul in gat...nuj ce sa zic. Poate omu chiar stie pe vreunul. Pana nu puteti dovedi contrariul ca NU exista asa ceva ... omul poate are dreptate.

Legat de partea de scris corect ...la toti ni se intampla sa scriem repede...tarziu..in graba. Este forum de vanatoare nu de gramatica. Omul are o parere si merita ascultat chiar daca are doar 18 postari. Altfel s ar face un forum numai pt "veterani".

RazvanBCR, pune nene niste trofee de tzap aici ...si inchide gura la carcotasi ...eventual cu urma glontului din gatul capriorului. ==========

a devenit ceva obisnuit,ca pe orice forum de vanatoare membrii noi sun luati la 11m.acum imi dau seama de ce sunteti asa buni la teorie,poate deschidem si un topic ptr gramatica ca vad ca va pricepeti fffffffff bine.de fapt uni de pe aici nu au nici o treaba cu vanatoarea,s au facut vanatori ca de aveau bani si nu stia ce sa mai faca cu ei :mrgreen: .legat de trofee nu pot s a ma laud ptr ca nu mi place vanatul mare(porc si caprior) si ca atare nu am cu ce ma mandrii.vanatoare preferata este l la pasari si iepure(nu plec de acas ca ma zgorneste foamea ca pe multi altii de pe aici) :mrgreen: si faza cu tapul impuscat in gat este reala(nu are numai unul impuscat ci poate zeci) si este vb de un ij vai mama lui si fara dispozitiv de ochire.la mine in zona suntem vanatori de moda veche si mai saraci,de aceea vanam numai cu lisa
razvanBCR
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 28 Sep 2009, 15:40

Re: SAUVESTRE

Mesajde chriss_hunter29 pe 01 Aug 2011, 18:47

razvanBCR scrie:Despre faza cu tzapul in gat...nuj ce sa zic. Poate omu chiar stie pe vreunul. Pana nu puteti dovedi contrariul ca NU exista asa ceva ... omul poate are dreptate.

Legat de partea de scris corect ...la toti ni se intampla sa scriem repede...tarziu..in graba. Este forum de vanatoare nu de gramatica. Omul are o parere si merita ascultat chiar daca are doar 18 postari. Altfel s ar face un forum numai pt "veterani".

RazvanBCR, pune nene niste trofee de tzap aici ...si inchide gura la carcotasi ...eventual cu urma glontului din gatul capriorului. ==========

a devenit ceva obisnuit,ca pe orice forum de vanatoare membrii noi sun luati la 11m.acum imi dau seama de ce sunteti asa buni la teorie,poate deschidem si un topic ptr gramatica ca vad ca va pricepeti fffffffff bine.de fapt uni de pe aici nu au nici o treaba cu vanatoarea,s au facut vanatori ca de aveau bani si nu stia ce sa mai faca cu ei :mrgreen: .legat de trofee nu pot s a ma laud ptr ca nu mi place vanatul mare(porc si caprior) si ca atare nu am cu ce ma mandrii.vanatoare preferata este l la pasari si iepure(nu plec de acas ca ma zgorneste foamea ca pe multi altii de pe aici) :mrgreen: si faza cu tapul impuscat in gat este reala(nu are numai unul impuscat ci poate zeci) si este vb de un ij vai mama lui si fara dispozitiv de ochire.la mine in zona suntem vanatori de moda veche si mai saraci,de aceea vanam numai cu lisa

nici nu ai intrat bine pe forum si-tzi permitzi sa ai pareri...bravo domnule...sigur ajungi departe :mrgreen:
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: SAUVESTRE

Mesajde adileafu pe 01 Aug 2011, 19:02

nici nu ai intrat bine pe forum si-tzi permitzi sa ai pareri...bravo domnule...sigur ajungi departe

Cam de cati ani vechime ai nevoie pt a-ti spune parerea ,nu de alta dar desi esti destul de vechi pe aici postarile tale legate de vanatoare sunt dominate de postari off topic sau de admonestari si corecturi ......?
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: SAUVESTRE

Mesajde chriss_hunter29 pe 01 Aug 2011, 19:17

sa intzeleg ca ai facut o pasiune pt mine...wow...
ps
parerea o spui atunci cand stii despre ce este vorba...
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: SAUVESTRE

Mesajde chriss_hunter29 pe 01 Aug 2011, 19:30

wow...vad ca suntetzi unitzi la targoviste :mrgreen:
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: SAUVESTRE

Mesajde chriss_hunter29 pe 01 Aug 2011, 19:44

adileafu scrie:
nici nu ai intrat bine pe forum si-tzi permitzi sa ai pareri...bravo domnule...sigur ajungi departe

Cam de cati ani vechime ai nevoie pt a-ti spune parerea ,nu de alta dar desi esti destul de vechi pe aici postarile tale legate de vanatoare sunt dominate de postari off topic sau de admonestari si corecturi ......?

ok...probabil ca ai un handicap...eu lucrez in domeniu si intzeleg..te pot ajuta...nu cu bani...cu informatii...poate o sa intzelegi cum trebuie sa te comportzi pe un forum civilizat
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: SAUVESTRE

Mesajde chriss_hunter29 pe 01 Aug 2011, 20:09

si pentru ca chiar imi pasa...de ce draq te deranjeaza ca ne este foame la unii dintre noi..?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: SAUVESTRE

Mesajde chriss_hunter29 pe 01 Aug 2011, 20:41

dap..postez k prostu
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: SAUVESTRE

Mesajde cpt.gabriel pe 01 Aug 2011, 21:49

S-au incins spiritele!
Daca @radubichis pastreaza oferta(si i se alatura si @violiv) adica 3 lovituri din 50 focuri la 100m in tinta statica( nu ai precizat sistemele de ochire deci ii pun ce vreau eu), tin eu pariul si mai adaug plata poligonului plus un whisky dupa :wink:
Avatar utilizator
cpt.gabriel
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 07 Dec 2009, 17:03
Locaţie: Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate