Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:02

incepator

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

incepator

Mesajde bubunebun pe 09 Noi 2011, 11:52

salut
pe parcursul acestei luni o sa devin si eu vanator cu acte-n regula (mai exact de pe 4 dec) daca ma poate sfatui si pe mine cineva in legatura cu achizitionarea unei arme,........
multumesc
bubunebun
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Noi 2011, 11:38

Re: incepator

Mesajde Don pe 09 Noi 2011, 13:07

Bani sa ai,ca sfaturi...or sa fie garla!
Pentru inceput,cat vrei sa cheltuiesti si ce preferi,suprapusa,juxtapusa sau semi?
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: incepator

Mesajde armi pe 09 Noi 2011, 13:37

Bine ai venit! La ce filiala esti?
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: incepator

Mesajde gabi el cazador pe 09 Noi 2011, 20:46

bine ai venit printre noi
gabi el cazador
Membru important
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2010, 12:33

Re: incepator

Mesajde bubunebun pe 10 Noi 2011, 08:47

multumesc , bine v-am gasit
sunt la ajvps calarasi
acum fac cursul de arme si munitii etc
ieri am fost in poligon am tras la talere si din 25 de cartuse nu cred ca am nimerit mai mult de 10-12 talere :( dar asta este ........ ma mai antrenez
in ceea ce priveste arma sunt in dubii nush ce sa cumpar
mie imi place o semiautomata am vaz si am tras cu beretta gold urika 2 , o arma frumoasa care chiar mi-a placut,ideea este ca imi doresc o arma care sa ma ajute in initiere
va multumesc mult si astept un sfat util
bubunebun
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Noi 2011, 11:38

Re: incepator

Mesajde Don pe 10 Noi 2011, 09:57

Ce inseamna o arma de initiere?Probabil o arma mai "basic" cu care sa vanezi o vreme pana iti dai seama
ce-ti doresti exact,dar daca ai tras cu Urika Gold si simti ca ti se potriveste,este o arma excelenta,place
mult si celor care au deja alte preferinte,nu numai celor care nu si le-au format inca...daca te ajuta
buzunarul nu e nici cea mai mica problema faptul ca incepi direct cu una dintre cele mai bune arme la
clasa ei,in orice varianta achizitionarea unei asemenea arme nu poate fi altceva decat o alegere
excelenta!
Daca te tine buzunarul sa "sari" direct la Urika Gold,probabil te va tine si mai tarziu,dupa ce deprinzi in
cateva sezoane "tainele", sa-ti iei si o basculanta de calitate si pe urma o sa te linistesti(o vreme) la
capitolul lise - daca ai iceput cu Gold parca vad ca in 3-4 ani o imperechezi si cu o Beretta Ultralight!
Da-i bataie,ca sa stii ca daca te "prinde" n-o sa te limitezi la o singura arma!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: incepator

Mesajde bubunebun pe 10 Noi 2011, 10:13

ma bucur ca beretta gold urika 2 este o arma pe placul multora dintre cei cu care am vb , singura mea dilema este daca sa cumpar o semiautomata de inceput sau o basculanta......
in ceea ce priveste pretul .... ce pot spune , nici pe departe vanatoarea nu este un sport ieftin,in gama armelor semiautomate beretta gold este la un pret de aproximativ 7000ron .... deci nu este ieftina
un prieten mi-a recomandat basculanta pentru inceput ......
apreciez si tin cont de sfaturile voastre si va multumesc
bubunebun
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Noi 2011, 11:38

Re: incepator

Mesajde Katalin pe 10 Noi 2011, 19:53

Ia ti ceva bock sau juxtapusa de inceput. Ca incepator mi am luat semi (beretta extrma 2) ... si pe urma un bock. Cred ca e mai ok bockul ... ai mai mult control si din pct de vdr al sigurantei ...si e mai etic. Oricum daca mergi la iepure la organizata si tragi mai mult de 2 focuri o sa fii subiect de mistouri ca are iepurele vesta antiglontz..etc

vanat sa fie ... ca arma merge. pe ce fond esti la Cl? si eu tot la Cl sunt ...pe 47 Pietroiu.
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: incepator

Mesajde Dacul pe 11 Noi 2011, 10:25

bubunebun scrie:ma bucur ca beretta gold urika 2 este o arma pe placul multora dintre cei cu care am vb , singura mea dilema este daca sa cumpar o semiautomata de inceput sau o basculanta......
in ceea ce priveste pretul .... ce pot spune , nici pe departe vanatoarea nu este un sport ieftin,in gama armelor semiautomate beretta gold este la un pret de aproximativ 7000ron .... deci nu este ieftina
un prieten mi-a recomandat basculanta pentru inceput ......
apreciez si tin cont de sfaturile voastre si va multumesc

vinatoarea nu este sport ieftin,dar se arunca multi bani pe fitze .ss
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: incepator

Mesajde muri980 pe 12 Noi 2011, 05:39

Bine zis Dacule..., snobismul e in floare
muri980
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 25 Sep 2011, 17:22

Re: incepator

Mesajde Don pe 12 Noi 2011, 20:34

Imi plac mult zicerile @Dacului si ale lui @muri...daca ar fi un forum auto ti-ar explica ce prostie enorma e sa-ti iei un Benz cand piata ofera Loganul,chiar daca-ti permiti Benz-ul - pacat ca nu-i asculta lumea
si se vand si Benz-uri,si Lexus-uri,si BMW,si arme italiene,si arme frantuzesti sau germane - un adevarat
dezastru cu armatele de snobi,naivi si tantalai care dau banii pe calitate(chiar daca si-o permit...) si nu
iau orice cu care sa-si faca treaba si sa mute banii in celalalt buzunar...au descoperit ei ca si cu una de
pe Centura,si cu un manechin iti faci aceeasi treaba si au purces la imprastiat invatatura!
Bravo baieti,omul nostru v-a inteles foarte bine,pana la urma de ce sa dea 7000 pe o arma,chiar daca are
fara probleme banii astia si sa nu-si ia una de 2000 ca,precis,tot dracu' ala e!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: incepator

Mesajde bubunebun pe 13 Noi 2011, 09:17

nu am inteles si nici nu o sa inteleg frustrarile unora.....
eu eram interesat de un sfat prietenesc in materie de arme de la profesionisti sau mai bine spus oameni care se pricep in domeniu,in ceeea ce priveste partea financiara nu inteleg de ce trebuie sa numim calitatea sau dorinta unui lucru fiabil/bun fitza......dar asta este astia suntem ;) multumesc celor care mi-au raspuns la obiect si inca astept pareri de care sa pot tine cont in momentul in care imi voi achizitiona arma

multumesc
bubunebun
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Noi 2011, 11:38

Re: incepator

Mesajde Don pe 13 Noi 2011, 11:22

Bravo,Bubule,cu toate ca esti nou pe-aici ai mirosit urgent parfumul de struguri acri din comentariile unora...nici eu nu-i inteleg nici batut si o sa-ti dau un exemplu in acest sens:acum multi ani am avut
sansa sa "examinez" o suprapusa Perazzi si de atunci nu am incetat sa-mi doresc enorm una,din pacate
mijloacele materiale nu ma ajuta sa-mi iau si a trebuit sa ma cantonez la Browning-Beretta-Fabarm,
dar nu mi-a trecut prin cap sa-i spun unuia care-si poate permite un Perazzi ca e fraier ca nu-si ia o
arma din tripleta pe care mi-o permit eu...e foarte adevarat ca de multe ori pentru un spor de calitate
si performanta de 10% platesti dublu,dar asta e si de la un anumit nivel in sus asa se obtine calitatea si
atat costa,cine si-o permite e bine sa si-o procure...
Eu ti-as face recomandarea,daca tot te impaci atat de bine cu Beretta,sa tragi un ochi si la A400 Xplor,
te asigur ca ai ce vedea...iar daca ramai la Gold,ai grija sa fie Optimabore!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: incepator

Mesajde yoghi pe 14 Noi 2011, 01:37

zic si eu la fel ca @Don cu completarea ca daca ai posibilitatea mai incearca un Benelli si un Browning Fusion
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: incepator

Mesajde Don pe 14 Noi 2011, 01:53

yoghi scrie:zic si eu la fel ca @Don cu completarea ca daca ai posibilitatea mai incearca un Benelli si un Browning Fusion

Fusion e scos din fabricatie...pe la noi se mai vinde doar ce a mai ramas pe stoc!E,intr-adevar,o arma
poate mai frumoasa decat Maxus,a avut "suferinte" de fiabilitate la lansare(Gold,in State),rezolvate
apoi...dar daca e sa-i recomandam Browning,atunci mai bine Maxus!
E foarte important primul "feeling",In esenta @Yoghi are dreptate,dar daca noul nostru confrate are din start o preferinta pentru Beretta,oricum isi va motiva alegerea unei arme facute de ei...caz in care
optiunea mea personala ar fi totusi A400 Xplor Action,un upgrade la mai multe capitole fata de Gold(profilul
tevii,socurile,valva...)!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: incepator

Mesajde TITIDIB pe 14 Noi 2011, 21:26

@bubunebun-Bine ai venit !....si bafta in alegerea armei.

@Don- Eu detin arme de "mijloc" ca si calitate-pret, insa totdeauna trebuie sa ne dorim mai mult (fie impliniri familiare, sociale, spirituale.....si de ce nu materiale?...; de fapt lupta asta pentru "MAI BINE SI MAI BUN" ne motiveaza existenta. Excelenta pleiada de afirmatii Don. Felicitari, subscriu.
Cu stima! :wink:
TITIDIB
Nou membru
 
Mesaje: 45
Membru din: 10 Sep 2010, 05:37
Locaţie: Tgv.ro

Re: incepator

Mesajde bubunebun pe 16 Noi 2011, 07:23

va foarte multumesc pentru sfaturi
am urmarit discutia si am cautat si a400 ... ce pot spune o arma fff frumoasa recul scazut , functionalitate excelenta , este o arma pe care o iau in considerare pentru momentul mult asteptat
singura mea intrebare este daca a400 este o arma potrivita pentru inceput si sa tineti cont de faptul ca in viitorul apropiat nu intentionez sa-mi cumpar o alta arma
multumesc si astept in continuare pareri
p.s astazi dau ex la cursul de arme si muniții, deci se apropie momentul adevarului
sunt dator cu salutari celor care mi-au urat bun venit , va multumesc
sunt la calarasi 16sau 19 nu stiu exact drajna ca si fond de vanatoare
va multumesc din suflet
bubunebun
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Noi 2011, 11:38

Re: incepator

Mesajde Don pe 16 Noi 2011, 16:06

Bubule,ma pui la povesti si,chiar daca am imbatranit,tot nu ma omor dupa treaba asta,mai ales in scris!
Am crezut initial ca ai experimentat cate ceva si ai dezvoltat o preferinta pentru Beretta,dar vad ca avea
dreptate @Yoghi!
In materie sunt mai multe abordari si teorii,cam asa suna:
A.Iti iei o arma mai modesta pentru inceput,tragi 2-3 ani cu ea pana te lamuresti ce vrei de la arme si de
la viata si optezi in cunostinta de cauza;nu resping deloc aceasta teorie dar nu sunt nici adeptul ei,avantajul este ca nu pierzi la revanzarea unei arme scumpe dar materialul cu care incepi tot trebuie sa fie de calitate,altfel dai in situatia pe care o abordeaza @Drmarius in topicul "prima arma" in legatura cu deprinderile care se formeaza - oricum,ca in orice alt sport si in cazul vanatorii invatarea este bine sa se faca cu materiale de calitate,deprinderile formate vor fi corecte;
B.Iti iei direct arma care ti-o doresti si te faci frate cu codrul pana o cunosti mai bine decat pe nevasta - sunt partizanul acestei abordari,dar ea presupune indeplinirea unor conditii prealabile,respectiv un oarecare set de cunostinte in materie de arme si vanatoare,insotite de manevrarea,macar "la rece" si ocazionala a unui "set" de arme pe care le ai in vedere - riscul este ca mai tarziu sa-ti placa mai mult altceva(bine,asta este probabil sa se intample oricum!)si sa pierzi mult la revanzare sau sa ramai cu o arma care nu esti sigur ca-ti mai place.
In situatia a doua,ai mai multe variante:
1.Daca o sa o tii ca unica arma lisa 10 ani sau mai bine ar fi bine sa testezi Benelli,ai aici doua variante:
-daca un sfert din partidele de vanatoare sau mai bine se vor desfasura la pasaj,
orienteaza-te spre Raffaello Criocomfort,SBE II sau noua Super Vinci;
-daca sub 10% dintre partide vor fi la pasaj,Vinci cred ca ar fi o alegere mai
potrivita;
2.in situatia foarte probabila in care dupa 3-4 ani de vanatoare vei mai dori o arma,asa cum se intampla
cu foarte multi vanatori si,dupa cum vad ca te "arunci" esti baiat cu posibilitati materiale si aproape
sigur vei pati asa,atunci cea mai potrivita combinatie,in perspectiva achizitionarii unei a doua arme,
cel mai frumos "inchegat" cuplu complementar este semi cu recuperare de gaz+basculanta ultralight,caz
in care,daca incepi cu semi,ar fi recomandabila una cu imprumut de gaz mai degraba decat inertialele
"valabile" in prima varianta datorita comfortului la utilizarea incarcaturilor mari.
Comentarii despre diferite modele vei gasi la greu pe forumul nostru,dar este important sa le vezi si sa
le manuiesti nemijlocit daca n-ai facut-o pana acum!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: incepator

Mesajde Dacul pe 27 Noi 2011, 23:05

Stimate coleg îţi urez şi eu bun venit în rândurile vânătorilor.Îmi pare rău că te-ai lăsat influenţat de ironiile postate de un coleg,dar în nici un caz nu-mi puteam permite să spun că eşti "fraier" dacă dai 7 000 pe o armă .A fost o simplă părere care nu vine neapărat dintr-o frustrare pentru că în final nici eu nici colegul "muri" nu avem ni mic de pierdut.Am ajuns la concluzia cu fitzele după ce am citit mai multe postări ale unor colegi cu experienţă în ale armelor de vânătoare ,care nu sunt chiar de acord cu cele spuse de colegul care se consideră a fi cel mai bun sfătuitor.Dacă nu ai făcut încă pasul mai studiază forumul şi te vei convinge că sunt o mulţime de variante.Îţi doresc să fii mulţumit de alegerea făcută şi mult succes!
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: incepator

Mesajde Don pe 28 Noi 2011, 00:14

Dacul scrie:Stimate coleg îţi urez şi eu bun venit în rândurile vânătorilor.Îmi pare rău că te-ai lăsat influenţat de ironiile postate de un coleg,dar în nici un caz nu-mi puteam permite să spun că eşti "fraier" dacă dai 7 000 pe o armă .A fost o simplă părere care nu vine neapărat dintr-o frustrare pentru că în final nici eu nici colegul "muri" nu avem ni mic de pierdut.Am ajuns la concluzia cu fitzele după ce am citit mai multe postări ale unor colegi cu experienţă în ale armelor de vânătoare ,care nu sunt chiar de acord cu cele spuse de colegul care se consideră a fi cel mai bun sfătuitor.Dacă nu ai făcut încă pasul mai studiază forumul şi te vei convinge că sunt o mulţime de variante.Îţi doresc să fii mulţumit de alegerea făcută şi mult succes!

Otrava de doi bani,pe care din fericire noul nostru coleg(nu eu!) a definit-o ca frustrare!
Poti sa citesti un milion de postari,daca nu se intelege lucrul ca omul intreaba de o arma mai scumpa pentru ca si-o permite si ca asta-si doreste,totul e degeaba,o sa se gaseasca o mie de cunoscatori sa-ti explice ca aceeasi treaba o fac si Cifsan si Beretta si ca diferenta e doar "fitza" de ma mir si eu,mai abitir decat cunoscatorii nostri ca Beretta,Browning,Fabarm,Caesar Guerinni,Breda,Benelli,Merckel si multi altii n-au dat faliment sau ca lumea asta,din Australia in Canada,e doar o adunatura de indivizi bolnavi de "fitze"si care nu lasa adevarul sa se manifeste pe piata si ajuta,din proprie ignoranta,numitele firme sa supravietuiasca!
Bineinteles ca se mai adauga si o mizerie de atac de natura directa si personala prin sustinerea ca ma
consider "cel mai bun sfatuitor",nu am nicidecum o asemenea pretentie,dar am avut ceva arme la viata
mea si altele,mult mai multe,cu care am incercat,din pasiune,cheltuind mult timp si bani,sa fac fel si
fel de teste si experiente,am tras niste concluzii proprii pe care mi se pare normal sa le impartasesc ca
membru al acestei comunitati,calitate in care spun ce stiu eu si citesc ce spun ceilalti,fiecare dupa cata
experienta si cunostinte a acumulat - de altfel,pe acest din urma ganditor care ma ataca nu l-am vazut
incercand sa comunice rezultatele unor niscai teste sau experiente,nu ma indoiesc ca a testat zeci de
arme dar concluziile le tine inca secrete,probabil pentru vreo viitoare carte pe care o va publica!
Faptul ca alti colegi care testeaza si compara nu sunt de acord cu unele dintre opiniile mele este un
lucru cat se poate de pozitiv,traim experiente diferite si avem preferinte diferite,preferinta oricaruia
poate merge intr-o directie sau alta,cu atat mai bine sa aiba mai multe pareri la dispozitie dar,nota
bene,fundamentate pe ceva - incercare,contact,experienta...
Trist este ca unii(putini) atat inteleg,si mai rau este ca altii(din fericire,si mai putini) atat vor sa
Inteleaga...
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: incepator

Mesajde bubunebun pe 07 Dec 2011, 22:42

va multumesc celor care mi-ati dat sfaturi utile , sunt foarte bucuros ca de duminica sunt vanator cu acte in regula , astazi am fost si mi-am cumparat arma(am achitat-o si astept autorizatia de la politie) si vreau sa-mi spuneti ce parere aveti de beretta xplor unico (arma pe care mi-am cumparat-o) multumesc anticipat
bubunebun
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Noi 2011, 11:38

Re: incepator

Mesajde Don pe 07 Dec 2011, 23:51

bubunebun scrie:va multumesc celor care mi-ati dat sfaturi utile , sunt foarte bucuros ca de duminica sunt vanator cu acte in regula , astazi am fost si mi-am cumparat arma(am achitat-o si astept autorizatia de la politie) si vreau sa-mi spuneti ce parere aveti de beretta xplor unico (arma pe care mi-am cumparat-o) multumesc anticipat

Bine ai venit!
Despre arma sa ne povestesti tu acum,noi am cam spus ce aveam de spus!
O singura mentiune:mie mi-a trebuit o cutie de talere sa ma obisnuiesc cu reactia Kick-off-ului la Perennia,
tie poate-ti va veni mai usor pentru ca nu ai inca prea multe deprinderi formate!
Da-i bataie repede cu un pic de poligon intai,e bine cand iesi prima data in teren sa fii stapan bine pe arma!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: incepator

Mesajde bubunebun pe 07 Dec 2011, 23:58

sper ca in max 2 sapt sa am arma fizic , imi place f mult in ceea ce priveste poligonul cam trag in jur de 10 cutii de cartuse pe sapt .... acum astept sa trag cu arma mea;)
bubunebun
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Noi 2011, 11:38

Re: incepator

Mesajde Don pe 09 Dec 2011, 22:38

bubunebun scrie:sper ca in max 2 sapt sa am arma fizic , imi place f mult in ceea ce priveste poligonul cam trag in jur de 10 cutii de cartuse pe sapt .... acum astept sa trag cu arma mea;)

Bravo,daca ai tras atat de mult nu ramane decat sa te obisnuiesti cu arma!
Scrie-ne si descrie-ne primele experiente!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: incepator

Mesajde GeKados pe 11 Dec 2011, 14:14

S-o stapanesti sanatos ! Cum a zis si @Don, sa postezi primele impresii.
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: incepator

Mesajde vwaudi pe 09 Oct 2014, 13:04

Buna ziua,
Dupa ce mi-am luat examenele si am vazut actele in mana (permis de vanatoare,...) am ajuns si eu la momentul critic "acizitie prima arma". Nu m-am inscris de mult pe acest forum , dar am studiat cam toate topic-urile despre: "prima arma", "prima lisa", "incepator", etc....
Ma intereseaza doua modele:
1. Beretta Xplor Action - left hand
2. Beretta Siver Pigeon I
Am inceput sa sun la diverse magazine de arme si sa intreb in ce masura gasesc aceste arme. m-am lovit de urmatorul raspuns: Beretta Xplor Action nu se fabrica pe stanga. Bineinteles ca imediat am intrat pe google si am gasit asta http://www.gmk.co.uk/content/brochures/ ... nsight.pdf unde scrie ca exita a400 pe stanga. Rugamintea mea este, daca dintre voi este cineva care stie exact ca se fabrica si pe stanga acest model poate imi poate spune cum a intrat in posesia lui sau de unde se poate procura.
Incepator si neexperimentat fiind va rog sa imi spuneti daca achizitionarea unei arme Beretta Siver Pigeon I, cu pat tip englezesc,drept, ma dezavantajeaza pe mine ca stangaci.
Va multumesc!
Beretta Silver Pigeon I 12/76
Rößler Titan 6 300 Win Mag
Baikal IZH 18 MH 223
vwaudi
 
Mesaje: 13
Membru din: 23 Sep 2014, 15:12
Locaţie: Iasi

Re: incepator

Mesajde Don pe 09 Oct 2014, 21:29

Vorbeste direct cu Riccardo,probabil ca te va rezolva!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44


Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate