Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 30 Mar 2024, 00:04

Cum de la ei se poate?

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

Cum de la ei se poate?

Mesajde Katalin pe 18 Feb 2012, 19:22

http://www.youtube.com/watch?v=XEHj8srX ... AAAAAAAAAg

Cred ca sunt cateva mii de fazani acolo. N am vz in viata mea asa ceva... Parca ar fi in voliera ... La ei cum de se poate?

E "sanatoasa" asa populatie? Cred ca si vulpile pot face guta ....
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum de la ei se poate?

Mesajde teuton pe 18 Feb 2012, 20:11

incredibil
nu cred ca as vrea sa ajung acolo, nu mi-ar mai trebui nimic apoi, n-as mai vrea sa plec
ganditi-va cum ar fi sa mergeti acolo si sa aveti trecuti pe autorizatie 3 (trei) fazani :mrgreen:
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Cum de la ei se poate?

Mesajde cosmin pe 18 Feb 2012, 20:30

daca s-ar schimba si la noi legislatia, in sensul de a avea posibilitatea cresterii unui animal salbatic acasa in curte fara nici o restrictie, si apoi eliberarea in natura probabil am avea si noi ceva vinat....(vezi cresterea mistretului;capriorului;etc in ungaria....)
cosmin
cosmin
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2008, 14:58
Locaţie: Piatra Neamt

Re: Cum de la ei se poate?

Mesajde Katalin pe 18 Feb 2012, 20:34

totusi daca ne uitam mai atent ...parca astia zboara si se lasa ft aproape... la noi se duc la mama dracu'. Fie au fost crescuti in crescatorii si invatati cu oamenii ...fie nu au fost bubuiti.

Dupa cum stim cocosul are teritoriu ....nuj ce sa zic. Dar erau sute de cocosi pe o suprafata ft mica...Nu prea inteleg ce i acolo .

Voi ce ziceti ?
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum de la ei se poate?

Mesajde mihaibn pe 18 Feb 2012, 21:02

cred ca este vorba de frazani care au crescut in captivitate si sunt eliberati in sezonul de vanatoare asa ceva se intampla si in ungaria am vazut o vanatoare la cere sau inpuscat aproximativ 1000 de fazani in 2 zile toti find eliberati cu cateva zile ininte de vanatoare pe fondul cinegetic era pe canalul PV-TV
mihaibn
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Feb 2012, 22:46

Re: Cum de la ei se poate?

Mesajde Katalin pe 18 Feb 2012, 23:28

daca i asa nu stiu cat e de bine...spre exemplu ala in video putea sa impuste o groaza. Parca alt farmec are cand se duce la dracu cu carti ...pana si cainelui fiindu i greu sa l ponteze.

Si alt gust are cand umbli toata ziua si impusti 3-4 cocosi ...sau deloc cateodata. Nu stiu ...dar sunt enorm de multi ...fazani salbatici nu cred ca poate exista asa populatie ...

Totusi este frumos de vazut ... cainele cred ca inebuneste la atatea urme de miros. :)
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum de la ei se poate?

Mesajde cezar2003 pe 19 Feb 2012, 00:30

tot mai frumos e sa ai pe autorizatie 3 fazani si pe tot fondul de 11000 ha sunt cam 20 30 de cocosi :))) sport nu gluma!
cezar2003
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 25 Noi 2011, 16:18

Re: Cum de la ei se poate?

Mesajde adrian negoita pe 19 Feb 2012, 01:12

Asa-i ca-s acrii strugurii?
adrian negoita
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 29 Iun 2009, 09:44
Locaţie: orastie

Re: Cum de la ei se poate?

Mesajde Kristi pe 19 Feb 2012, 07:50

adrian negoita scrie:Asa-i ca-s acrii strugurii?

Adi , pe tine ar putea sa te bucure sa intri pe un fond si sa tragi intruna la fazan ? Ce poate fi mai frumos decat sa vanezi cu un caine de aret aceasta minunatat pasare si sa te bucuri de filajele si areturile cainelui ... Consider ca un maxim de 5 piese este mai mult decat suficient pentru un caine si un vanator...si asta fara sa fie struigurii acrii... :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Cum de la ei se poate?

Mesajde maryo pe 19 Feb 2012, 09:00

Kristi are dreptate! Am fost si eu la cateva vanatoari din aste in crescatorii se dau drumul la sute de fazani si potarnichi, sant ca vrabiile si nici nu sti in care s-a tragi mai repede de multe ori nu aveam timp nici s-a incarc arma, cam asta este rezultatul la una dintre ele:130 fazani in doar douo ore si pe un teren de 20 de hectare cu catziva vanatorjpg/]Imagine[/URL]Imagine

Uploaded with ImageShack.us
maryo
Membru important
 
Mesaje: 244
Membru din: 17 Apr 2009, 19:33
Locaţie: Spania (Madrid)

Re: Cum de la ei se poate?

Mesajde violiv pe 19 Feb 2012, 09:19

Dakota de Sud este raiul fazanilor si al vanatorilor de fazani.
Guvernatorul statului este un mare pasionat de vanatoare si organizeaza anual o vanatoare celebra....si unii din presedintii USA au participat de-a lungul timpului.
Este o politica statala cresterea fazanilor....care nu se face in cuibare ci in natura. Din cine stie ce considerente divine statul are particularitati de teren si clima ce favorizeaza fazanul, cresterea si inmultirea. Politica statului a insemnat indemnarea si sprijinirea "taranilor" sa intretina culturi care favorizeaza fazanul si sa practice o agricultura moderna dar cu grija fata de fazan. Dincolo de castigurile realizate din agricultura directa, toate fermele isi completeaza serios veniturile prin organizarea de partide de vanatoare.
Sporul este natural, efectiv n-au nevoie de incubator.

Cu toate astea, vanatorile au reguli stricte si nu sunt permise "orgii"..... nicio legatura cu gugustiucii din Argentina. Legile sunt stricte si pedepsele aspre. Se respecta pentru simplul motiv ca n-ai de ce sa le incalci avand in vedere abundenta de vanat si pretul modic al unei partide de vanatoare.
Nu se vaneaza decat in doua perioade ale zilei, cate 4 ore dimineata si dupa-amiaza. Numarul de fazani ce pot fi impuscati intr-un astfel de interval este limitat (parca la 10 buc./vanator). Nu se face goana, vanatoarea se desfasoara la un fel de picior, vanatorii fiind insirati pe o linie usor oblica fata de directia de inaintare, cu cel din dreapta mai avansat iar urmatorii spre stanga retrasi progresiv. Nu se trage decat catre inainte si stanga 45 grade la piesele la care considera fiecare vanator. Functie de teren si de regulile particulare impuse de proprietarul terenului, care este si organizatorul vanatorii si cel ce este tras la raspundere in caz de ceva rau, pot participa de la 2 la 40 vanatori. Nu e nevoie sa fii vanator ca sa poti participa, e suficient sa treci prin zona si sa-ti treaca prin cap sa incerci sa vezi cum e - organizatorul pune la dispozitie arme, munitie, loc de antrenament daca n-ai mai tras in viata cu arma, etc.
Probabil ca exista si oarece laxitate in reguli, daca merg doi amici pe un fond putand sa prefere, de ex., sa stea la o cafea la o masuta plianta si sa traga din cand in cand la un fazan ce le trece prin aria de actiune :mrgreen: Cainii nu-s folositi pe post de pontatori ci de recuperatori....simpla miscare a lor in teren facand sa sara suficienti fazani. Ce este in filmulet este un eveniment ocazional, densitatea de fazani nu este chiar asa mare ci undeva la a zecea parte din ce se vede - probabil ceva eveniment climateric i-a strans in acea zona si au profitat sa filmeze pentru reclama.

In tot statul se vaneaza intre 1,5-2 MILIOANE de fazani pe sezon, organizarea vanatorii reprezentand o sursa "foarte semnificativa statistic" de venit a statului.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cum de la ei se poate?

Mesajde Makulu pe 19 Feb 2012, 16:53

http://www.youtube.com/watch?v=5HZ7u31YVYw
Tot din aceeasi " categorie"
Avatar utilizator
Makulu
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 22 Dec 2009, 21:50

Re: Cum de la ei se poate?

Mesajde stefan 3006 pe 19 Feb 2012, 20:12

Frumos dar imposibil de realizat la noi (nici fazanariile la noi nu au atatia fazani)
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: Cum de la ei se poate?

Mesajde cybelle pe 20 Feb 2012, 10:31

stefan 3006 scrie:Frumos dar imposibil de realizat la noi (nici fazanariile la noi nu au atatia fazani)

Imposibil si din alte considerente..
Candva pe acest forum s-a discutat posibilitatea repopulari zimbrului pe teritoriul Romaniei.
Acelasi lucru care l-am spus atunci il spun si acum: oamenii aceea(cei din clip) ce au pus hrana complementara pt cerbi si fazani asa de aproape de ferma, nu se gandesc la CARNE si eventualele LATURI SI CAPCANE DE FAZANI pe care le pot pune in drumul vanatului; nu sunt asa de fomisti si nesimtiti ca ' ai nostrii'... :cry:

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Cum de la ei se poate?

Mesajde cybelle pe 20 Feb 2012, 10:34

Vio spunea mai sus ca legile la ei sunt ASPRE...
Si la noi de ce mama draq nu sunt aspre???
D c orice fomist poate pune laturi, poate vana cu ogari..si apoi sa se dezica de acea fapta..???

respect
ps: raspund eu: Pt ca legea asta de kkt ii permite !! fara sa infunde puscaria pt fapta lui.
De aia kataline la ei se poate si la noi nu.(in EI ii incadram si pe unguri..mare atentie)
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Cum de la ei se poate?

Mesajde cybelle pe 20 Feb 2012, 10:38

Ia uite de ce la noi nu se poate...
http://www.youtube.com/watch?v=gsawYygEsDU

si daca mai incerci c ateva cautari pe 'goaaagle' cu capcana mistret/fazan/poatrnichii/capra... ai sa ramai uluit ce legi ASPRE sunt in Romania noastra mult iubita..

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Cum de la ei se poate?

Mesajde armi pe 20 Feb 2012, 18:33

cybelle scrie:Ia uite de ce la noi nu se poate...
http://www.youtube.com/watch?v=gsawYygEsDU

si daca mai incerci c ateva cautari pe 'goaaagle' cu capcana mistret/fazan/poatrnichii/capra... ai sa ramai uluit ce legi ASPRE sunt in Romania noastra mult iubita..

respect

i-a sa caute lumea mai ales cei care trebuie sa aplice legile sa vada ca sunt la vanzare tot felul de capcane
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum de la ei se poate?

Mesajde Jicol Dilo pe 22 Feb 2012, 21:12

cybelle scrie:Ia uite de ce la noi nu se poate...
http://www.youtube.com/watch?v=gsawYygEsDU

si daca mai incerci c ateva cautari pe 'goaaagle' cu capcana mistret/fazan/poatrnichii/capra... ai sa ramai uluit ce legi ASPRE sunt in Romania noastra mult iubita..

respect


Auzi la ei, "potirnichii"...
Cind te uiti la clipul asta te enerveaza tot, si fetele lor, si cum vorbesc, si ce fac, si modul cum este filmat, si zgomotul de fond, s.a.m.d....

Alin - SV
"Ca ale Mele sint toate fiarele pamintului,..." Psalmul 49:11
http://www.punte-spate.ro
Avatar utilizator
Jicol Dilo
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 03 Apr 2010, 19:32
Locaţie: Bucovina

Re: Cum de la ei se poate?

Mesajde cybelle pe 23 Feb 2012, 08:00

CA-i cu un i sau doi..asta este mai putin relevant..zic eu. Ce este mai nasol este ca dupa o asa iarna si asa braconieri... este posibil sa nu mai vorbim la plural(adica ,cu i la sfarsit) despre aceasta specie nu mita Potarniche.

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Cum de la ei se poate?

Mesajde Ghinda pe 23 Feb 2012, 12:33

Capabili soarecii aia mici. La pet-uri nu m-am gandit.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum de la ei se poate?

Mesajde Jicol Dilo pe 23 Feb 2012, 19:41

Ghinda scrie:Capabili soarecii aia mici. La pet-uri nu m-am gandit.


Asta inseamna ca sint capabili?...
"Ca ale Mele sint toate fiarele pamintului,..." Psalmul 49:11
http://www.punte-spate.ro
Avatar utilizator
Jicol Dilo
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 03 Apr 2010, 19:32
Locaţie: Bucovina

Re: Cum de la ei se poate?

Mesajde danel pe 28 Feb 2012, 16:03

Niste cretini. Atat si nimic mai mult.
danel
 
Mesaje: 6
Membru din: 12 Ian 2012, 10:59


Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate