Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:21

Caprior 2012

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Caprior 2012

Mesajde aghiuta pe 08 Mai 2012, 21:11

Daca data ar fi fost 15.05 si nu 05.05.....................
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Caprior 2012

Mesajde madalin122582 pe 08 Mai 2012, 21:22

Nu mai e mult. Am vazut aseara un ciudatel...daca-l mai gasesc in sezon il iau pe ala...
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Caprior 2012

Mesajde liviur pe 23 Mai 2012, 13:09

Nu a iesit nimeni la caprior inca ??
Eu de vineri plec la tap, am fost si saptamana trecuta dar nu am putut primi autorizatia, asa ca am fost la observatie. Nu prea am vazut mare lucru dar stiu un trofeu frumos si unul foarte frumos, asa ca o sa vad pe care o sa-l pot apropia.
Sper ca si vremea sa fie buna.
L.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Caprior 2012

Mesajde sturionu pe 23 Mai 2012, 14:14

Pe fondul pe care am primit autorizatia a inceput sa se faca agricultura cu simt de raspundere; vanatul, oricare ar fi el, a luat-o razna.
Deci: utilaje, ierbicide, harmalaie zilnica; in plus noroaie de necrezut, cizmele cantaresc doua tone...
Am vazut doua capre ametite, fara pui si speriate de bombe (pe vremuri, stateau la 10 m de noi si nici nu clipeau cand ne vedeau, stiti cum este); am mai vazut o pereche de capreolus, dar numai pentru ca au fugit - atat de departe erau, abia se zareau, am surprins miscarea cu coada ochiului.
Mai incolo, la panda, poate-poate...
Avatar utilizator
sturionu
Membru important
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2009, 10:54

Re: Caprior 2012

Mesajde danpandor pe 26 Mai 2012, 11:38

Salutare ! Aseară 25.05. 2012 fondul Veza AB - primul meu caprior . Cam 2 ani , un corn mai subtire decât celălalt , chiar de selectie . Mai tarziu si poze .
danpandor
 
Mesaje: 18
Membru din: 26 Noi 2010, 17:12

Re: Caprior 2012

Mesajde liviur pe 27 Mai 2012, 20:35

Am fost cu un prieten la tap, eu am prins o iesire la panda vineri la lucerna unde nu a aparut si sambata la dibuit in alt loc dar mi-a fost imposibil sa-l apropii. Acesta este acelasi tap care m-a pacalit si anul trecut, nu te lasa la mai putin de 4-500 de metri. Prietenul meu avand selectie l-a impuscat, un tap de cca 3 ani, coarne vizibil asimetrice, nu ma pricep sa dau multe detalii si nici poze nu a facut ca l-a scos legat cu coarda dintr-o rapa si arata urat.
Apoi a inceput ploaia care s-a treminat azi, duminica, 27.05.2012 pe la 5,30 dimineata cand era tarziu sa mai mergem avand in vedere ca ne lua cca 1ora si jumatate sa ajungem unde ne propusesem asa ca ne-am echipat si am plecat spre casa.
Saptamana urmatoare merg pe un fond particular, tot la trofeu,
Catare plina,
L.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Caprior 2012

Mesajde danpandor pe 27 Mai 2012, 23:25

Imagine
danpandor
 
Mesaje: 18
Membru din: 26 Noi 2010, 17:12

Re: Caprior 2012

Mesajde danpandor pe 27 Mai 2012, 23:26

Imagine
danpandor
 
Mesaje: 18
Membru din: 26 Noi 2010, 17:12

Re: Caprior 2012

Mesajde Ghinda pe 28 Mai 2012, 07:21

Selectie?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Caprior 2012

Mesajde danpandor pe 28 Mai 2012, 08:30

Da , selectie . Cornul care nu se vede este aproape jumatate ca si grosime fata de cel din prim plan .
danpandor
 
Mesaje: 18
Membru din: 26 Noi 2010, 17:12

Re: Caprior 2012

Mesajde Alin3006 pe 28 Mai 2012, 10:08

Felicitari! Ce "jucarii" ai folosit, povesteste! Interesanta selecia, un prim caprior cu care te poti mandri!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Caprior 2012

Mesajde danpandor pe 28 Mai 2012, 12:12

Multumesc , arma este un CZ550 Lux calibrul 30-06 , cartuș Sako cu glont de 9,7g. A fost prima ieșire in fond , seara . In prima parte a iesirii am văzut vreo trei capre si doi tapi , departe vânt potrivnic , nu i-am putut apropia. Plecam mai departe si ne hotărâm sa verificam o liziera care dădea într-o plantatie de porumb. Pe când ne apropiat îl vedem in partea de jos a lizierei , dar ne simte si se retrage in pădure . Insistam , coboram in partea de jos a porumbului si hotaram sa așteptăm după niște tufe de soc , deși se cam inserase. După vreo 15 minute apare la vreo 80 - 100 pași de noi , îl evaluam si după ce am incuviintarea organizatorului urmează focul si emotiile , care nu pot fi descrise in cuvinte. Lovit in ficat , cade după 15 m . Luneta pe arma este Zeiss Qonquest 3-9X50 .
danpandor
 
Mesaje: 18
Membru din: 26 Noi 2010, 17:12

Re: Caprior 2012

Mesajde Clujeanul pe 30 Mai 2012, 13:10

@Eugeniu Cerempei, nu te-ai mai intalnit cu capriorul din prima poza?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Caprior 2012

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 01 Iun 2012, 19:10

L-am vazut....dar ne-au bucurat mult cei de la ministerul agriculturiii... NU AVEM AUTORIZATZIE PENTRU CAPRIOR PE ANUL ACESTA!!!!!
Am sa incerc sa mai pun aparatul foto pe acolo, dar putzine sanse.... multa iarba verde anul acesta dupa 2 luni de ploaie.... nu prea vin la hranitori!
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: Caprior 2012

Mesajde Clujeanul pe 01 Iun 2012, 21:38

In Portugalia cotele de recolta sunt la dispozitia M.A.? Nu se tine cont de evaluarile vanatorilor/administratorilor? Adica poti sa ai surprize de genu asta?

Oricum este o situatie bunuta pentru un caprior asa frumos. Poate il filmezi in perioada de imperechere, viu si viguros, nu cu frunza-n bot sau pe panoplie...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Caprior 2012

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 01 Iun 2012, 23:01

In cazul capriorului situatzia e complicata... In nordul Portugaliei sint multzi capriori, dar statul nu autorizeaza vinatul lor. Nu s-a facut nici o evaluare....
In sud au fost introdusi de catre vinatori in Zonele Asociative de Vinatoare prin anii 2000-2002, si acolo se pot vina. La noi in zona au venit de la vecini, trebuia sa ne dea autorizatzie sa-i vinam anul acesta, dar ceva s-a schimbat " SUS" si au refuzat.... poate la anul. :evil:
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: Caprior 2012

Mesajde Ghinda pe 04 Iun 2012, 11:14

Azi, prima iesire. Am avut parte de toate. Masina intepenita, dibuiala pe jos, rateu, tractor pentru destepeneala. Mai povestim!

PS Off. Canta prepelita in draci!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Caprior 2012

Mesajde the_mav pe 04 Iun 2012, 11:21

Ghinda scrie:...
PS Off. Canta prepelita in draci!

unde? :mrgreen: da-i mancare, tine-o pe loc macar 2 luni jumate :D :lol: :mrgreen: :D :D
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Caprior 2012

Mesajde Ghinda pe 04 Iun 2012, 11:30

Unde am mai zapacit-o. Langa autobanda. :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Caprior 2012

Mesajde DART pe 13 Iun 2012, 14:09

Azi, 13. 06. 2012, pe fondul Brestovat dimineata la ora 06,04 am avut onoarea sa dobandesc acest caprior. Doar al doilea caprior de deal/padure de cand vanez.
Scurt istoric:
O zi cu ploaie intermitenta .A fost al treilea caprior pe care l-am observat , apropiat si evaluat.Era insotit de o capra. Stateau linistiti,capra in piciore pastea linistită, tapul in apropiere, culcat, cu privirea la noi.Am ochit coloana toracala (in spatele omoplatului ) dar glontul a ajuns mai in spate ,probabil linia spatelui nu era perpendiculara pe directia de tragere.Am ales totusi sa trag la aceasta tinta ”incompleta” in aceasta pozitie pt. ca s-a hotarat extragerea acestui exemplar. A cazut in foc, distanta (masurata cu telemetrul) 206 m ,glont Winchester XP3-9,7g. Felicit organizatorul, pe D-nul Blidar.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Caprior 2012

Mesajde madalin122582 pe 13 Iun 2012, 14:14

foarte frumos. felicitari !
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Caprior 2012

Mesajde scirocco pe 13 Iun 2012, 15:58

Frumos caprior,Doc! Felicitari si pentru trofeu si pentru aranjamentul de dupa vanatoare.

Waidmannsheil!
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Caprior 2012

Mesajde DART pe 13 Iun 2012, 16:17

Multumesc Domnilor@scirocco ,@madalin122582

Va doresc sa aveti parte la inzecit. Este mai mult decat o datorie sa dai vanatului ce este a vanatului(ma bucur ca ati observat).Te-a imbucurat lasandu-se vanat,te-a facut mandru de trofeu ,te-a hranit....si nu in ultimul rand ti-a furnizat amintiri pt. zilele in care doar acestea mai conteaza.Sa ma ierte Domnul, curioasa mai este aceasta viata de vanator, ma rog de fiecare data sa-l pot dobandi si in acelasi timp ma rog sa ma ierte Domnul ca am facut-o.In fiecare an imi promit ca ma opresc, dar tot in fiecare an o iau de la capat........miere cu otrava, nu alta, vanatoarea asta.Sunt plin de intrebari......si nu am raspunsuri!

Waidmannsheil!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Caprior 2012

Mesajde liviur pe 13 Iun 2012, 17:02

Felicitari !
PS si eu imi pun asemenea probleme in momentele in care meditez...si probabil suntem multi in aceasta ingrata situatie.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Caprior 2012

Mesajde DAC pe 13 Iun 2012, 21:14

Felicitari DART!

Se poate sa primim si ceva amanunte cu privire la comportamentul munitiei folosite? Pareri in urma autopsiei?

Multumesc
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: Caprior 2012

Mesajde Ghinda pe 14 Iun 2012, 09:15

Acu 2 zile am iesit si pentru sufletul meu. Cautam unul care ar avea 3 coarne.Din fericire pentru el, foarte repede am dat de un altul in ovaz. Prima impresie femela. Binoclul sus, 2 cornite de cca 7 cm, respectiv 5 cm, ascutite ca acul nu alta. El cam 3 ani. Carabina, luneta, cruce, foc, suierat de glont, bufnitura la impact, o fuga de cca 20 metrii si atat. Mi-e drag de el. Diseara sunt la curatat si albit.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Caprior 2012

Mesajde DART pe 14 Iun 2012, 11:21

DAC scrie:Felicitari DART!

Se poate sa primim si ceva amanunte cu privire la comportamentul munitiei folosite? Pareri in urma autopsiei?

Multumesc

Salut Dac!
Zona de intrare a glontului a fost in dreptul penultimei vertebre toracale, la o palma si un 1/4 de linia superioara a spatelui(exact sub apofizele laterale ale vertebrei). Iesirea (cam de 3-4 x marimea celei de intrare sensibil mai mica decat la pana atunci folositul K.S- unde era multa ”tocana”) a fost in dreptul ultimei vertebre toracale - primei vertebre lombare la aprox. 1palma si 3/4 de linia superioara a spatelui. La deschiderea carcasei in zona de intrare pe peretele toracic a fost o gaura aproape perfecta cu marginile regulate f. slab infiltrate hemoragic.
La iesire, gaura era mai mare cu margini zdrentuite, cu infiltratie hemoragica mai importanta- repet sensibil mai mica ca la K.S) In fata rinichilor la o palma , pe plafonul cavitatii(imediat sub vertebre) a fost un cheag de sange bine inchegat, de marimea a doi pumni zdraveni(ca urmare a distrugerii marilor vase) ”sustinut” de organele cavitare din vecinatate (sacul dorsal al rumenului) care era ”sfredelit” intr-o incizie longitudinala ingusta din care s-a revarsat o cantitate de max. o lingura de continut ruminal dar fara sa ”polueze” carcasa,a fost atins si ficatul si distrus in cam 1/4.Nu sunt un expert dar cred ca rumenul a ”pleznit” din cauza socului hidrostatic.
Intr-un cuvant, glontul a avut o traiectorie mirifica si un comportament in vanat extrem de protector cu tesuturile.Am tras la aceasta sp.cu mai multe calibre (lisa proiectil unic 32g,5,6x39,.222,.223,.243,6,5x57,.308....si .30 06) cred insa ca asocierea .30 06 +Winchester XP3 in 9,7g este una demna de luat in considerare..... cel putin pt. cele spuse mai sus si pt. cei care doresc sa faca investitie doar intr-o singura carabina si sa-l foloseasca pt. mai multe specii........nu sunt obligatoriu un fan al acestui calibru, cand l-am cumparat lucrurile nu-mi erau f.clare in tematica ”glont”....dar pot afirma ca este un calibru cinstit daca faci o potrivire cu glontul potrivit. .Sunt sigur ca sunt inca ”n” combinatii castigatoare,eu am dorit o combinatie care sa atinga un caprior la distanta de peste 200 m(pt. ca daca iti doresti si iti permiti :lol: un caprior de medalie trebuie sa ai antrenamentul si ”logistica” sa-l atingi si peste limita sa de confort aprox.200-250m...si aici nu doresc sa scolesc pe nimeni), am dorit sa ramana in foc (un efect de stopare f.bun, chiar daca calibrul si glontul este ”considerat”mult peste ”nevoile” unui caprior) si nu in ultimul rand, un comportament protector in vanat, iti ramane o carcasa curata sa o poti folosi bucuros in scopuri culinare.
Asta mi-am propus...cred ca nedorind sa mai fac cel putin pt. moment alte investitii in carabine ”dedicate” ma voi linisti o vreme.....cel putin :lol: .
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Caprior 2012

Mesajde Alin3006 pe 19 Iun 2012, 10:17

In sfarsit am reusit sa ies si eu la un caprior. Tot felul de probleme, nu pot saptamana asta, amanari...etc.
A venit telefonul de la paznic: " L-am vazut pe Mos, a inceput sa iasa regulat in poienite de la..."
Mi-a sarit somnul, am lasat totul balta pe principiul ce-o fi o fi si vineri am sarit in masina si dus am fost cu ideea de a iesi in teren chiar din seara cu pricina. Aveam cu mine o arma noua, un Mannlicher-Schonnauer M1908 Carabine, in calibrul 8x57 JS, reglata dis de dimineata cu munitie Sako Hammerhead de 13 g. Cam mare, insa pe "Mos" nu il caut pentru tocana, e mai important sa nu sufere inutil si sa cada in foc. Si oricum, abia asteptam sa vad ce poate arma. Trebuie spus ca acestui caprior ii port sambetele de acum doi ani cand l-am vazut prima data si ca mi-a tras clapa doua sezoane consecutiv.
Acum doi ani l-am apropiat la cca 170m si eram decis sa trag, insa era cu fundul la mine. Unui astfel de caprior nu-i tragi in fund...asa ca am asteptat sa se intoarca macar cat de cat, sa incerc o lovitura transversala in blat. O fractiune de secunda m-am uitat in spate la paznic si cand m-am intors, Mosul disparuse de parca l-a inghitit pamantul...Ce dumnezeu, doar nu-i magie!! Nu putea decat sa se fi culcat in iarba. Sa asteptam sa se ridice...altceva nu avem ce face, nu e sezon de chematorae, e prea devreme. Timpul trece, e tot mai intuneric...la un moment dat, paznicul ma strange de mana. Vad - la nici 50m - o capra care vine buluc drept spre noi - cu tzapul dupa ea, cu capul in ...fundul ei. O fi Mosul, n-o fi? Vin exact din directia aia, el trebuie sa fie, a dat de o capra si o curteaza...
Se apropie tot mai mult, imi umple deja luneta si nu vad ce are in cap, paznicul imi repeta: „ trage, trage!” ...Trag. Tzapul cade in foc, ma napustesc sa vad daca e el...
Nu e el. E altul, un tinerel. In timp ce constat dezastrul ma simt privit, efectiv simt doi ochi pironiti asupra mea. E Mosul, care s-a ridicat din iarba si se uita la mine cum stau ca un popandau langa tinerelul ucis si ma dau de ceasul mortii, la unison cu paznicul. A plecat linistit, de parca ar fi fost constient cu nu aveam o a doua autorizatie in buzunar. Mai mult, ori imaginatia imi joaca feste ori avea in ochi o sclipire rautacioasa, de parca ma lua in zeflemea.
A trecut un an... Sezonul urmator i-am jertfit din nou multe iesiri. Ori iesea tarziu, cand nu mai vedeam sa trag, ori schimba poiana....m-a canonit asa aproape tot sezonul apoi pur si simplu a disparut. Imi faceam griji ca l-o fi impuscat vreun alt vanator, sau un braconier sau cine stie ce a patit.
Si iata-l din nou iesind, in aceeasi zona, cu coarnele lui in forma de lira si botul alb de varsta...
Omor masina pe drum, doar –doar oi ajunge mai repede, il inhat pe paznic in drum si ma schimb in teren, pe drumul forestier. Ajung la fix cat sa pot iesi strict sa ma orientez. Urcam pe dealul vecin poientitei in care iese Mosul, de acolo perspectiva prin binoclu e vasta, il vedem oriunde ar iesi. In nici un caz nu trebuie sa ma simta, azi vreau doar sa-l vad unde iese si pe unde se retrage, fara ca el sa aiba habar ca il urmaresc.
Ajung, ma postez intr-un loc bun, scanez pantele prin binocul. Il vad, e inconfundabil, cu razele lungi in forma de lira si botul alb . Il urmaresc indelung prin binocul cum paste atent, selectiv. Ia cate o gura apoi pandeste indelung, asculta atent daca nu cumva e vreo primejdie.
Deoda ia pozitie de lupta...ce Dumnezeu, doar n-a inceput alergatul....ma uit prin binocul in directia in care se uita si el si mai sa-mi cada binoclul din mana.
E un alt caprior si parca nu e ...zici ca Mosul s-ar fi uitat intr-o oglinda si imaginea lui a iesit din ea si se apropie de el pe pajiste. Acelasi trofeu, doar ca parca ceva mai subtire si ceva mai scurt, nu cu mult, strict cat sa-ti dai seama ca imaginatia nu-ti joaca feste. Pana si botul il are alb.
Ma uit de la unul la altul si caut diferente; exceptand dimensiunea trofeului, sunt ca doua picaturi de apa. Mai mult ca sigur tata si fiu...
Se lupta asa, in joaca, mimeaza o infruntare reala, apoi isi vede fiecare de pascutul lui.
Se intuneca...plecam la pensiune.
Dimineata suntem de cu noapte pe deal, mai sa ne rupem gatul in bezna. Stim unde trebuie sa iasa, si pe unde au intrat in des aseara. Ne apropiem pe coasta opusa, ca sa-l localizam pe Mos, apoi il vom apropia „ ca la carte” . Cel putin asta e planul...
Vedem un ditai cerbul care isi freaca cornele de un mar. Cand ii cauti nu-i gasesti....la ce are in cap e bine de stiut cam in ce zona se tine. Culmea, e curatat aproape complet, parca sa ne faca in ciuda cu bogatia cornelor. Cand pleaca, imi da aenzatia ca a plecat cu tot cu coroana marului...ce frumusete!
Numai ca noi suntem aici pentru Mos. Pe care ia-l de unde nu-i!
Mai stam, cercetam cu binoculul si intre timp se lumineaza binisor. Schimbat pozitia, si intr-o poientita, aproape de locul unde a disparut aseara, vedem un caprior voinic. Distanta e prea mare, nu ne lamurim daca e el, incepem sa-l apropiem. Vom ocoli pe sus, pe creasta, apoi ne vom lasa in jos printr-un drumeag taiat adanc in versant, unde avem adapost si nu ne poate zari, sperand sa ne putem apropia suficient cat sa trag.
Cam la jumatate drumului, ne oprim. Intre noi si cel de pe coasta e un alt caprior. Pare insa ca ASTA e Mosul. Foma coanelor, grosimea, botul alb..toate corespund. O fi el sau o fi fiu-su?
Ma taie apele, nnu stiu ce sa fac. Oricum nu-l pot apropia pe celalalt decat daca trec pe langa asta. Incerc sa-l apropii sa ma lamuresc, in caz ca e Mosul macar sa pot trage.
E o tufa de alun intre noi, daca ajung in dosul ei fara sa ma simta ma pot ghemui la baza si-i pot trimite un glont. Incet de tot, ca pisica, ajung in dosul tufei si imi iau pozitie de tragere. Il vad acum prin luneta. Pare ca e Mosul...Luneta imi danseaza putin pe monopod, trebuie sa-mi corectez pozitia, asa nu pot sa trag. Ma misc incet si –ghinionul naibii- in iarba e o crenguta pe care o rup. Mosul ridica capul, e cu ochii pe mine. Nu misc nici ochii in cap, ma uit la el prin luneta, sperand ca am timp sa trag pana va tasni el. Armez acceleratorul incet de tot si dau drumul la foc exact cand sarea si el. Se da peste cap si ramane in foc.
Imagine


Imi scot sapca si ma duc spre el...o fi el? N-o fi? Ingenunchez si ii iau capul in maini. Da, cred ca el e...desi de aici de aproape trofeul pare mult mai mic...
Sau nu cumva...sa-l fi impuscat pe fiu-su? Ma macina incertitudinea...amestecata cu bucuria de a fi izbandit.
Ajunge si Nea Sandu, se uita si el...El zice ca e Mosul, ca celalalt era ceva mai subtire la trup si nu avea botul la fel de alb. Mai spune el ca celalalt avea razele mai scurte putin pe conul stang...
Sper sa fie asa. Ca sa ma linistesc, imi promite ca va face observatie saptamana viitoare, pana il va vedea pe cel ramas. Si ma va anunta...Daca e Mosul, o luam de la capat.
Hmmm, poate ca nici n-ar fi rau. Parca s-a terminat prea repede totul, speram la minim 5 iesiri ...
Ei intr-o saptamana aflam. Pana atunci, cel ce zace la picioarele noastre isi va ocupa locul ramas de mult liber pe perete...daca cumva e locul ce i se cuvine. Iar daca nu...probabil va voi povesti continuarea in August :D
Imagine

Imagine
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Caprior 2012

Mesajde aghiuta pe 19 Iun 2012, 10:30

Foarte frumos,cu tot cu poveste.
Felicitari.
P.S.
Mie inca mi-e "nu-stiu-cum" sa trag la caprior.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Caprior 2012

Mesajde Marius pe 19 Iun 2012, 12:09

Felicitari Alin!!!
povestea ta parca ma face sa scot carabina din dulap....
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Publicitate