Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:44

dropia

Tot ce nu se regaseste mai sus poate fi trat in aceasta sectiune: muflon, viezure, etc

Moderatori: Ghinda, CCM

dropia

Mesajde sopo pe 07 Mai 2012, 17:25

un exemplar a fost fotografiat azi in Timisoara.ce credeti photoshop sau adevar?mai are vreo sansa specia asta la noi?


http://www.realitatea.net/imagini-extre ... 40026.html
sa nu-ti para rau ca s-a terminat;sa-ti para bine ca s-a intamplat !!!
Avatar utilizator
sopo
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 01 Feb 2006, 17:58
Locaţie: Bucuresti

Re: dropia

Mesajde Marius pe 07 Mai 2012, 19:28

sopo scrie:mai are vreo sansa specia asta la noi?

Nu.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: dropia

Mesajde romaniac pe 07 Mai 2012, 20:21

Marius scrie:
sopo scrie:mai are vreo sansa specia asta la noi?

Nu.

:lol: Scurt si la obiect. Plin de optimism.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: dropia

Mesajde liviur pe 08 Mai 2012, 11:07

N-as fi aşa convins că nu mai are şanse. Şanse există, mici dar există. Însă trebuie ceva eforturi din partea celor ce administrează zonele propice speciei. Poate în viitor copiii noştri vor avea dropii. O pasăre superbă...
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: dropia

Mesajde Ghinda pe 09 Mai 2012, 11:51

Da. Dar nu acum.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: dropia

Mesajde Alin3006 pe 09 Mai 2012, 14:20

Ungurii au facut pe bani europeni ditai centrul de relansare a speciei. Functioneaza.
Am facut si noi Romanii unul, nu stiu daca se stie. S-a imprejmuit camp, s-au cumparat Land Rover-uri. Au de toate, mai putin dropii.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: dropia

Mesajde GeKados pe 09 Mai 2012, 20:14

Alin3006 scrie: Au de toate, mai putin dropii.
:lol:
....Pai, poate nu le-au mai ajuns banii sa cumpere si dropii..
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: dropia

Mesajde liviur pe 10 Mai 2012, 07:50

Alin3006 scrie:Ungurii au facut pe bani europeni ditai centrul de relansare a speciei. Functioneaza.
Am facut si noi Romanii unul, nu stiu daca se stie. S-a imprejmuit camp, s-au cumparat Land Rover-uri. Au de toate, mai putin dropii.

Bravo lor ! In materie de vanat suntem mult in urma lor.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: dropia

Mesajde Ghinda pe 10 Mai 2012, 10:29

Asa este, doar bani sparti. Am impresia ca se da si cu scrisul pentru treaba aia, nu bag mana in foc. Am mai spus, parca, prin 2004 am vazut femela dropie, impaiata, era de 2 ani intr-un birou. A adus-o un padurar, care o primise moarta de la un crestin, undeva prin partea de nord a judetului Olt. Deci, mai exista.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: dropia

Mesajde andrey_hunter28 pe 10 Mai 2012, 21:31

si eu am auzit, am un unchi la alexandria care mi a spus k anul trecut in toamna a vazut o dropie, ac nu stiu ce sa zic k e ,,om serios''
andrey_hunter28
Membru activ
 
Mesaje: 119
Membru din: 03 Ian 2008, 09:35
Locaţie: ilfov

Re: dropia

Mesajde Alin3006 pe 11 Mai 2012, 10:21

Sunt tot felul de povesti...probabil mai ajung exemplare ratacite, sau poate ca in imensitatea salbatica a Dobrogei mai exista - aici s-au tot semnalat in ultimul timp. Marea problema a acestei pasari e agricultura moderna, in consecinta poate fi intalnita numai in zone de camp salbatic. Posibil ca din cand in cand sa mai nimereasca cate une ratacita prin diverse parti de tara...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: dropia

Mesajde eagleman pe 23 Oct 2012, 13:29

O scurta istorie, si un umil tribut unei specii pe care nu o mai meritam.
Nu-s deloc un ecologist absurd. Prefer oricand sa avem atat de multe dropii, incat sa fie permisa vanatoarea lor fara ca specia sa fie periclitata de impuscarea a 100-200 exemplare pe sezon, decat sa avem putine si pazite zi si noapte, cum este in Ungaria, spre exemplu.

http://www.descopera.ro/natura/8215706- ... ce-au-avut
eagleman
Veteran
 
Mesaje: 904
Membru din: 22 Feb 2007, 16:23

Re: dropia

Mesajde Alin3006 pe 23 Oct 2012, 18:28

No offense, dar am citit si eu aricolul si e full of shit ca majoritatea chestiilor de genul asta scrise de ecologisti sau cvasiecologisti. Mai citeaza si din Cotta! Hai sa fim seriosi, cate dropii au vanat activistii de partid? Carne delicioasa? Pai si Rosetti-Balanescu si Sadoveanu si toti cei care stiau ¨cu ce se mananca¨ dropia, au scris ca cea mai buna reteta de fezandat dropia era s-o ingropi in pamant si....s-o lasi acolo. Asta cred ca spune tot despre cat de delicioasa era, in plus, hai sa fim seriosi, poate inghit ideea ca a fost starpita de cei lacomi sa o vaneze, nu insa si povestea ca a fost exterminata din motive gastronomice, de catre vanatori.
Cu taranii insa, e alta poveste. Eu cred ca dropia a disparut din doua motive: vanata pe polei de tarani iarna, cand se starpea cate un card intreg - primul motiv. Al doilea - agricultura moderna si foiala ce are loc pe camp in zilele noastre, care nu ii priesc deloc. Practic, pasarea a disparut pentru ca a pierdut habitatul, ca multe alte specii. Tot respectul pentru cei de la descopera.ro in mod normal, insa de data asta au dat cu oistea-n gard.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: dropia

Mesajde Sly_Fox pe 23 Oct 2012, 20:09

Alin3006 scrie:Eu cred ca dropia a disparut din doua motive: vanata pe polei de tarani iarna, cand se starpea cate un card intreg - primul motiv. Al doilea - agricultura moderna si foiala ce are loc pe camp in zilele noastre, care nu ii priesc deloc.

Primul motiv a fost confirmat de catre vanatorii cu state foarte vechi. Multi dintre vanatorii octogenari spun ca, pe vremea copilariei lor, au auzit povestea cu dropiile acoperite de polei si ucise cu bate, furci si alte unelte traditionale. Nici macar ei nu au prins vremurile dropiei.
Asadar dropiile au devenit o amintire de mult timp.
Al doilea motiv este o certitudine, mai toti cinegeticienii de renume au afirmat ca agricultura intensiva a distrus si ultimile habitate ale aceste pasari, pasare care incet-incet intra in legenda.
Cei batrani spun ca atunci cand iesi dimineata pe campurile Baraganului si te unesti cu natura, auzi ecourile strigatului de dropie, venite din negura timpurilor. Insa nici macar aceste ecouri nu mai ajung in sufletul nostru, au disparut, au plecat pentru totdeauna. :(
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: dropia

Mesajde Alin3006 pe 23 Oct 2012, 20:20

Ca vanatoare, cred ca era ceva absolut deosebit! Rosetti-Balanescu are o povestioara exceptionala despre vanatoarea la dropie. Pacat de aceasta pasare.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: dropia

Mesajde Sly_Fox pe 23 Oct 2012, 21:00

Am citit povestioara despre dropie a lui Rosetti Balanescu. Te face sa regreti ca masina timpului nu a fost inventata inca.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: dropia

Mesajde Alin3006 pe 23 Oct 2012, 21:10

Sly_Fox scrie:Am citit povestioara despre dropie a lui Rosetti Balanescu. Te face sa regreti ca masina timpului nu a fost inventata inca.


Da; asta a fost si senzatia mea. Sper cateodata ca fiul meu sa nu devina vanator, va fi scutit de multe frustrari in cazul asta!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: dropia

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 25 Oct 2012, 15:48

Aici se numesc Abetarda...
Am vazut anul trecut un cird pe un lan de griu..... La inceput nu am intzeles ce pasari erau, dar dupa ce si-au luat zborul mi-am dat seama ca erau Dropii...
Anul trecut 2 idiotzi au impushcat o pereche pe terenul liber de linga asociatzia unui prieten in Alentejo(zona centrala a Portugaliei)... Au fost prinsi, dar acum nu shtiu ce s-a intimplat mai departe...
Tot anul trecut la o vinatoare de iepuri, am vazut 3 cind si-au luat zborul la vrio 200 mt de mine, cind am ajuns la locul de unde s-au ridicat, am gasit o pana de la aripa, inca o am acasa... :D
Aici cum agricultura practic e moarta, si majoritatea terenului e al asociatziilor, se mai vad citeodata.. Dar oricum in numar mic.
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: dropia

Mesajde ferenczi444 pe 05 Feb 2013, 21:46

Alin3006 scrie:No offense, dar am citit si eu aricolul si e full of shit ca majoritatea chestiilor de genul asta scrise de ecologisti sau cvasiecologisti. Mai citeaza si din Cotta! Hai sa fim seriosi, cate dropii au vanat activistii de partid? Carne delicioasa? Pai si Rosetti-Balanescu si Sadoveanu si toti cei care stiau ¨cu ce se mananca¨ dropia, au scris ca cea mai buna reteta de fezandat dropia era s-o ingropi in pamant si....s-o lasi acolo. Asta cred ca spune tot despre cat de delicioasa era, in plus, hai sa fim seriosi, poate inghit ideea ca a fost starpita de cei lacomi sa o vaneze, nu insa si povestea ca a fost exterminata din motive gastronomice, de catre vanatori.
Cu taranii insa, e alta poveste. Eu cred ca dropia a disparut din doua motive: vanata pe polei de tarani iarna, cand se starpea cate un card intreg - primul motiv. Al doilea - agricultura moderna si foiala ce are loc pe camp in zilele noastre, care nu ii priesc deloc. Practic, pasarea a disparut pentru ca a pierdut habitatul, ca multe alte specii. Tot respectul pentru cei de la descopera.ro in mod normal, insa de data asta au dat cu oistea-n gard.

Stimate Coleg !
Da din păcate acestea sînt motivele cele mai documentate ,care ar fi cauza dispariţiei Dropiilor . Sînt documente prin care se descriu apariţiile unor Dropi într-un număr mai mic pe malul Mureşului în secolul trecut .Projectul de salvarea Dropiilor din Ungaria se face foarte serios şi cu pricepere şi se bazează pe asigurarea condiţiilor ideale şi protecţia ouă lor şi a puilor .Poate cîndva vor avea şi rezultate . De fapt deja au rezultate că au salvat populaţia de dispariţia totală . Un exemplu costisitor dar este totuşi ceva .
Vă doresc o zi bună cu s... v.. Janoş
ferenczi444
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 20 Oct 2010, 12:16

Re: dropia

Mesajde soimu` pe 05 Feb 2013, 22:33

am citit si eu in "Carpatii" povestiri despre dropii, atunci in fauna cinegetica.
Din pacate, mediul lor sa pierdut, "pusta" nesfarsita din Campia de Vest nu mai exista, acum sunt lanuri cultivate si parloage cu multe plante noi, invazive.
Acum nu mai este o intindere nesfarsita verde , sunt scaieti mari sau lanuri cultivate, unde sa mai stea dropia, o pasare care se bazeaza pe o vedere foarte buna si care urmareste pericolul de la distanta, intr-un peisaj total deschis.
Sa nu uit, mai avem ceva, din abundenta si cu GRAV impact asupra faunei cinegetice de la camp....MULTE MULTE TURME DE OI, care sunt pasunate non stop, fara zone de protectie si fara perioade de regenerare a pasunilor.
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: dropia

Mesajde Nautilus pe 11 Mai 2020, 15:20

Dropia n-a dispărut chiar de tot.

În 2011, 2017 și 2018 au apărut știri despre o populație de dropii, numărând circa 40-50 de păsări, care ar fi migrat de peste graniță în apropiere de Salonta. Asociaţia “Grupul Milvus” din Târgu Mureş a pretins că păsările s-au restabilit aici și cuibăresc în lanurile de grâu și rapiță.

Azi au produs și dovada: cuib de dropie descoperit pe un câmp cultivat - așa încât dropiile au redevenit rezidenți cu acte în regulă.

https://www.facebook.com/dropia.eu/photos/a.797244447137625/1332285713633493/
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: dropia

Mesajde Ghinda pe 12 Mai 2020, 09:04

Oare este facuta la noi?
Eu, unul, nu pun botul la mass-media.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: dropia

Mesajde Clujeanul pe 12 Mai 2020, 11:19

Eu am vazut un card de dropii aproape de Satu Mare prin 2015_2016.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca


Înapoi la Vanatoarea la alte specii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate