Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:06

AJUTOR !!!

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

AJUTOR !!!

Mesajde clau223/1 pe 27 Iun 2012, 20:25

Sunt mare iubitor de vanatoare de fazani,am de vreo 2 ani o catelusa ,brac cu par scurt,minunata ,dresata si invatata la vanatoare de catre mine!De ceva timp m-am hotarat ca mai vreau un caine(mascul) atat pentru monta, dar si deoarece la grupa nu prea sunt caini de fazani.Acum va rog sa ma ajutati si me mine in luarea unei decizii...am gasit un mascul in varsta de vre-un an,care nu a fost la vanatoare propriu zis,dar a mai fost scos in teren,aporteaza mingea,batul,iar cel putin mama lui a mers la fazani.CE SA ALEG...un caine mare sau sa caut un pui pe care sa il formez eu asa cum vreau eu?cum raspunde un caine de un an la dresaj fata de unul micut,4-5-6 luni cand incep sa il invat comenzi de genul "numele","locul tau" ,"aici"?
clau223/1
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 16 Dec 2009, 20:06

Re: AJUTOR !!!

Mesajde jderul pe 27 Iun 2012, 22:11

i ati un pui maxim o luna si jumatate , dupa care ia ti un manual de dresaj sau carticele se gasesc cate vrei citestele cu atentie si punete pe treaba ; sant doua aspecte a dresajului cainelui de vanatoare , dresajul de casa si dresajul pentru vanatoare ; sa sti ca nu exista nici o carte " biblie " pentru dresaj totul tine de talentul tau si a cainelui . cu cat ai sa ti cunosti cainele mai bine cu atat ai sa ai mai multe satisfactii sau nu . sti ..... zicala lui Creanga " pielea rea si rapanoasa ori o bate ori o lasa ". daca pana la un an si jumatate nu merge " lasal"
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: AJUTOR !!!

Mesajde Marius pe 28 Iun 2012, 00:23

1.Pentru monta nu iti trebuie caine mascul, gasesti la altii.

2.Vanatoare la fazani cu grupa? Ce face cainele la grupa? Presupun ca scotoceste si aporteaza. Face si aret? Uzual, vanatoarea de fazani se face in grup restrans (pt. ca singur nu e legal) cu caine de aret. Grupa nu intra in ecuatie.

3.Daca totusi vei vana cu cainlele la colectiva la fazan, cred ca e bine sa iei un pui pe care sa-l dresezi sa faca ce doresti. Daca vanati si iepuri, ai grija sa nu iti fie cainii aliciti de colegi. Se intampla mai des decat ne imaginam.

Succes la alegere!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: AJUTOR !!!

Mesajde drmarius pe 28 Iun 2012, 00:28

clau223/1 scrie:.CE SA ALEG...un caine mare sau sa caut un pui pe care sa il formez eu asa cum vreau eu?cum raspunde un caine de un an la dresaj fata de unul micut,4-5-6 luni cand incep sa il invat comenzi de genul "numele","locul tau" ,"aici"?

Legat de vanatoarea cu cainele tau la grupa nu vad legatura :| . Din punctul meu de vedere Marius are dreptate.

jderul scrie:i ati un pui maxim o luna si jumatate , ... totul tine de talentul tau si a cainelui .


Daca maxim este atat, atunci minim cat este :? ?
De unde ne dam seama de acest talent :roll: ?
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: AJUTOR !!!

Mesajde Kristi pe 28 Iun 2012, 07:59

Sunt unul dintre cei care au avut ocazia sa testeze comportamentul si evolutia unui pui achizitionat la 2 luni si a unui caine achizitionat la fix 1 an , pana la acea varsta nefiind plimbat nici prin parc ! In mare parte totul depinde numai si numai de omul din spatele cainelui ! Eu unul daca as fi pus in situatia ta as cumpara pe cel mare . Este posibil sa dai gres si cu cel mic si cu cel mare ...asa cum este posibil sa nu dai gres nici cu unul , nici cu altul ! Pentru mine tentatia si ambitia de a reusi a fost foarte mare . Si in mare parte cred ca am reusit ! Daca stii ce sa ceri de la un caine ...binenteles sa ai si de la cine sa ceri ...reusesti si la 5 ani! Cat despre vanatoarea cu grupa , dupa ce ai reusit sa fixezi cainelui ceea ce doresti de la el , poti vana si cu grupa ...Cu siguranta face si aret in cadrul vanatorii cu grupa :wink: , nu numai scotoceste si aporteaza ! Chiar va pot spune ca , daca exista ordine si nu merg aiurea colegii de grupa , cainele are o cheta fantastica , incercand sa acopere cat mai mult teren din fata colegilor ! Si acest lucru l.am observat la mai multi caini !Cel mai greu este cand incep si trag si cainele nu mai stie unda sa fuga mai repede ...dar daca ai un caine educat il stapanesti foarte usor !Totul tine de obedienta cainelui si de pasiunea lui pentru vanat !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: AJUTOR !!!

Mesajde clau223/1 pe 28 Iun 2012, 21:37

catelusa mea am dresat-o dupa cartea doctorului mihai burcescu,si sunt foarte multumit de ce am reusit.poate nu m-am exprimat corect cand am spus vinatoare cu grupa...da ,este vorba de vanatoare in grup restrans,unde doar cainele meu este de fazani si unde a avut multe ocazii sa faca si aret.deci vreau in primul rand un caine pentru mine apoi pentru vanatoare dar nu in ultimul rand si pentru monta...
clau223/1
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 16 Dec 2009, 20:06

Re: AJUTOR !!!

Mesajde vasutcorneliu pe 28 Iun 2012, 21:46

Marius spui prostii! Cum adica la vanatoarea cu cainele de aret grupa nu intra in ecuatie? Sa inteleg ca voi vanati la fazani (chiar si la goana) fara caini de aret?
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: AJUTOR !!!

Mesajde Marius pe 29 Iun 2012, 09:09

vasutcorneliu scrie:Marius spui prostii!

Da...Nu-i problema, cred ca lumea s-a obisnuit.
Si eu iti doresc numai bine!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: AJUTOR !!!

Mesajde Kristi pe 29 Iun 2012, 09:54

vasutcorneliu scrie:Marius spui prostii! Cum adica la vanatoarea cu cainele de aret grupa nu intra in ecuatie? Sa inteleg ca voi vanati la fazani (chiar si la goana) fara caini de aret?

Cred ca Marius a dorit sa spuna ca este un pic mai greu la grupa cu cainele de aret , in contextul ca de cele mai multe ori un caine sau mai multi , needucati :wink: pot sa strice mai mult decat sa faca bine ! Si binenteles daca luam in calcul o grupa de 20 de insi toti cu caini de aret atunci chiar este aproape imposibil sa facem vanatoare ....in comparatie cu o grupa mica de , sa spunem cinci persoane dintre care doar doua cu caini ... Dar daca din cei douazeci de vanatori decat trei sau patru au caini ...si mai ales educati , atunci cu certitudine se poate face vanatoare . Este logic ca nu mergi dupa fazan fara caine ...sau mergi ...dar productivitatea este foarte mica ! Oricum vanatoarea cu caine de aret este proportional mai frumoasa , cu cat numarul cainilor si vanatorilor participanti este mai mic! :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: AJUTOR !!!

Mesajde vasutcorneliu pe 30 Iun 2012, 17:10

Vanatoarea cu caini de aret este proportional mai frumoasa cu cat cainii sunt mai instruiti. Nu numarul de caini si nici cel al vanatorilor sunt conditia ca o partida de vanatoare sa fie reusita. Cat despre productivitate, ce sa zic? In mod normal nu ar trebui sa intre in aceasta ecuatie. Scopul unei partide de vanatoare este atins atunci cand la final constati ca a fost o zi in care te-ai facut sa te simti bine atat pe tine cat si pe ortacii tai, ti-ai respectat cainele ca pe un egal si vanatul deopotriva. Referitor la polemici, nu ma caractertizeaza, poate varsta e de vina! Imi cer scuze!
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: AJUTOR !!!

Mesajde Kristi pe 01 Iul 2012, 07:29

Daca te duci la o vanatoare , cu un caine de aret si nu ii impusti o piesa , doua sau mai multe ...mai bine lasi cainele acasa :wink: ...nu trebuie sa ne rastalmacesti vorbele ...stai linistit ca nici eu si nici Marius nu ne ducem la vanatore ca sa impuscam pentru carne ! Cand am spus productivitate , m.am gandit la cu totul altceva ! Iar cand am spus ca , o vanatore este mai frumoasa cu cat numarul cainilor care participa este mai mic , la fel am gandit in alta directie . Tu cum ai vedea o partida de vanatoare cu 25 de vanatori si 25 de caini ? Crezi c.ar fi posibil ? S.ar mai putea numi vanatoare ? Cat de frumoasa ar fi si mai ales pentru cine ?
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA


Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate