Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:08

Capriorul si trofeele sale de vis.....

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde DART pe 25 Iul 2012, 18:45

Aproape sunt convins ca il vei gasi.Acest caprior (numai Dumnezeu stie de ce!)a ales sa traiasca intr-o zona mult mai saraca in resurse , oare de ce?Este posibil sa fii fost ”carentat” in zona sa de ”bastina”si urcarea sa se datoreze ”dorintei” de ”compensare”, sau poluarea......la impins mai sus.Te asigur insa ca nu afost urmat si de capre doar pt.galanteria sa.Daca il dobandesti eu as face pt. ”elucidare” un examen toxicologic pt.a determina reziduri toxice in par,cutie de corn ,tesut gras,ficat(vezi ierbicide,insecticide etc.care se acumuleaza in tesutul gras!!!-stiu ca suna a..... FBI , paranoia etc.....dar nici departe nu suntem , ce nu stim sau ni se ascunde nu inseamna ca nu exista!).Sunt f.curios de ”deznodamant”.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde Alin3006 pe 26 Iul 2012, 14:53

Si eu sunt curios. Ar trebui poate sa precizez ca acel platou pe care isi face veacul este undeva la limita jneapanului, altitudinea nu e foarte mare. Insa in zona sunt prezenti lupul si rasul - as spune chiar in numar mare, tocmai de aia e ciudat ca s-a catarat asa sus si mai ales ca s-a stabilit aici. O fi el mai aventurier de fel :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde DART pe 26 Iul 2012, 16:34

Eu te cred ,nu doresc neaparat sa descopar ceva ”colosal” :lol: ....doar ca este cel putin neobisnuit.
Pastrand tonul, poate este de la ”mythbuster”si vrea sa sparga un mit .........
Ultima oară modificat de DART pe 26 Iul 2012, 16:37, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde Alin3006 pe 26 Iul 2012, 16:37

Ei, acum ti-a iesit porumbelul. Stai sa dau eu ochii cu dumnealui, sa-l vad ca nu s-a mutat in stomacul vreunui ras si ii facem noi si analize, ca acum ai spus. Sa-mi spui de unde iti trimit bucatica . Daca imi spui pulpa, sa stii ca-ti dau strict de analize, maxim 100 g. :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde DART pe 26 Iul 2012, 16:42

Pe bune daca ai posibilitatea de a face fotografii cu el ,fale( de preferat inainte de impuscare :lol: )!Si ii punem poza in ”rama” ,aici pe forum ,sa ne graiasca mereu........despre adevaratul CURAJ!!! :lol: :lol: :lol: Poate in rumenul sau om gasi vre-un cap de ...Ras! :lol:
Si nu mai continui pt. ca dau in altceva... :oops:
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde Alin3006 pe 26 Iul 2012, 17:07

Hai sa-ti spun o treaba...Tzapul asta l-am tinut secret ani de zile ca sa zic asa. Pana foarte recent, am stiut exact unde e trei oameni. Unul dintre ei nu mai e printre noi din pacate.
Celalalt care a stiut in tot acest timp a fost silit sa-mi promita ca nu spune de el si nu se duce el sa-l impuste. A venit cu o contra conditie: mi-a zis ca atunci cand ma voi duce dupa tzapul nebun, daca nu-i spun si nu mergem impreuna nu mai vorbeste cu mine. Si il cred ... :lol:
Dar anii trec si decat sa-l manance lupul sau rasul...Asa ca i-a venit vremea.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde DART pe 26 Iul 2012, 17:24

Astept cu nerabdare.....urmarea! :D
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde Marius pe 26 Iul 2012, 22:52

Alin3006 scrie:Hai sa-ti spun o treaba...Tzapul asta l-am tinut secret ani de zile ca sa zic asa. Pana foarte recent, am stiut exact unde e trei oameni. Unul dintre ei nu mai e printre noi din pacate.
Celalalt care a stiut in tot acest timp a fost silit sa-mi promita ca nu spune de el si nu se duce el sa-l impuste. A venit cu o contraconditie: mi-a zis ca atunci cand ma voi duce dupa tzapul nebun, daca nu-i spun si nu mergem impreuna nu mai vorbeste cu mine. Si il cred ... :lol:
Dar anii trec si decat sa-l manance lupul sau rasul...Asa ca i-a venit vremea.

:wink: :mrgreen:
Daca din intamplare esti foarte prins cu ceva treaba sezonu' asta si nu apuci sa te duci la intalnire, ar fi pacat ca tapu' sa stea sa astepte ca prostu' pe-acolo, poate face vre-o depresie ceva si se arunca direct in gura lupului, asa ca, mai bine stam un picut de vorba, ca eu stau mai binisor cu timpu' (dar mai prost cu capu', in sensul ca printre multe pasarele, nu mi-ar strica si un trofeu barosan). In plus, gradul meu de recunostinta s-ar putea intinde pe cativa ani buni...
Eu asa cred ca ar fi corect!
:D :wink: :mrgreen:

PS Oferta mea e valabila doar pentru sezonul asta. Bosorogi cu trofeu in regresie nu ma intereseaza. :?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde DART pe 27 Iul 2012, 08:38

Nici eu nu cred ca o spuneam mai bine!!! 8) :lol:
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde Alin3006 pe 27 Iul 2012, 10:13

Ce dragut! :mrgreen: Am sa analizez oferta, cu toata atentia cuvenita.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde Alin3006 pe 27 Aug 2012, 12:40

Vesti proaste. :( A fost paznicul in zona, a stat 5 zile la observatie si ...nici urma de tapul nebun. Mai incercam, poate totusi apare...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde Florea lucian pe 16 Feb 2015, 22:00

As dori sa adresez o intrebare am o pereche de coarne frumoase din generatia bunicului (si el era vanator) si sunt foarte albe ce as putea sa le fac sa isi recapete culoarea?(al 3-lea cel mai bun trofeu pe care il detin) :D
Florea lucian
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Feb 2015, 21:44

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde Alin3006 pe 20 Feb 2015, 19:16

Unii spun ca se pot fierbe cu coji de nuca si iese un soi de maroniu aproape de culoarea originala.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde Ray pe 23 Feb 2015, 21:15

@Florea lucian

in farmacii se gaseste hipermangan ( permanganat de potasiu ) formula chimica: KMnO4
este un cristal de culoare inchisa care se dizolva in apa, important e sa faci teste cat de concentrata e solutia.
informativ, la 50 de ml de apa cam un varf de bisturiu. daca doresti mai inchis mai adaugi un numar mic de cristale.
eu il folosesc de multi ani pentru retusare dupa ce le albesc cu peroxid.
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde predaoctavian pe 05 Mar 2015, 14:20

Băiatul asta e întreprinzător, uitați-vă ce vinde. :( :(
https://imageshack.com/i/idylSkY3p
Nimic.
Avatar utilizator
predaoctavian
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 20 Sep 2011, 05:21
Locaţie: Bucuresti

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde laurul pe 06 Mar 2015, 15:34

Ii urez un sincer La Multi Ani !!!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde acsph pe 06 Mar 2015, 17:28

..cu suspendare..daca e istet :shock:
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Capriorul si trofeele sale de vis.....

Mesajde Dragan pe 06 Mar 2015, 23:28

Si daca-i si mai istet,le declara mosteire de la matusa Tamara. :lol:
Ce,n-ati mai auzit cazuri similare???
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Anterior

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate