Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:16

CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde paungeorgica pe 07 Apr 2011, 08:30

Exceptandul partial pe Dan care ne-a vorbit de "devana" dar care a promis ca revine cu date exacte despre calitatea ei si nu a mai zis nimc, chiar altcineva nu mai foloseste chematoare la caprior ca sa ne zica ce procentaj de reusita a avut folosind chematoare si ce model a folosit?
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde Alin3006 pe 07 Apr 2011, 10:32

Eu folosesc Buttolo Blatter . Procent de reusita: 90%.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde madalin122582 pe 07 Apr 2011, 16:29

De unde comand si eu un Buttoto Blatter sa ajunga pana pe 15 Mai?
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde vanatorul dibaci pe 07 Apr 2011, 18:51

paungeorgica scrie:Exceptandul partial pe Dan care ne-a vorbit de "devana" dar care a promis ca revine cu date exacte despre calitatea ei si nu a mai zis nimc, chiar altcineva nu mai foloseste chematoare la caprior ca sa ne zica ce procentaj de reusita a avut folosind chematoare si ce model a folosit?

Imagine -am ramas dator excelenta chematoarea dupa cum se vede -numai ca am 3 chematori ca sa shimb sunetul -de anul acesta am una respectiv nordic roe -care este super si cu una singura fac la fel ca si cu celelalte 3 -aceasta este http://www.youtube.com/watch?v=2GuE8Lzn ... re=related
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde vanatorul dibaci pe 07 Apr 2011, 19:01

aceasta este noua achizitie Imagine
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde Alin3006 pe 08 Apr 2011, 12:27

madalin122582 scrie:De unde comand si eu un Buttoto Blatter sa ajunga pana pe 15 Mai?


Vorbeste la Novarm, eu de acolo am luat-o.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde Alin3006 pe 08 Apr 2011, 12:35

Ca si experiente cu Butollo, foarte frecvent vin si caprele la ea. Unul dintre sunetele pe care le scoate este chemarea iedului. Asta vara eram cu paznicul intr-un desis si am inceput sa chem. In fata noastra o poienita deschisa, cu iarba crescuta mare, putin mai sus de genunchi. Din liziera au iesit o capra cu doi iezi. Iezii au venit spre chematoare ca hipnotizati, urmati de capra ceva mai circumspecta. La un moment dat, capra a dat de " dara " lasata de noi in iarba inalta. A mirosit-o ca un caine, apoi a inceput sa " oracaie" , si-a luat iezii si a zbughit-o in padure.
Ne-am mutat mult mai departe si am inceput sa chemam. A venit o capra care pur si simplu a sarit intre noi ca bezmetica, mai avea putin si cadea peste mine. Cand ne-a vazut s-a speriat de moarte, a scos un chitatit ca de copil speriat si " tule-o" . Era aasa de speriata, ca n-a mai scos un sunet.
Am ramas in poiana si am schimbat tonalitatea de ied cu sunetul caprei agresata de tzap. Dupa doua ture, aparut un caprior tanar. L-am " iertat" , nu pe el il cautam, asa ca n-am mai chemat. A stat ce a stat si a plecat ganditor. " Batranul " caruia ii purtam sambetele n-a iesit.
Ca idee, sunetul de capra " molestata " functioneaza execelent DUPA ce a inceput alergatul.
Cu cel de ied, poti pacali un caprior si mai devreme, insa ai sanse mari sa vina mai intai capra.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde vanatorul dibaci pe 09 Apr 2011, 08:06

Practic-vanatoarea cu chematoarea la caprior (lucru valabil de altfel si la alte specii)trebuie facuta in perioada si timpul optim de regula la tap undeva incepand cu jumatatea luni iunie .
Sunetele care sunt folosite pentru ademenirea tapului sunt 3 la numar ,respectiv:
-sunetul de capra -care aduce tapul (sau tapii) -pregatiti pentru imperechere
-sunetul de ied -acesta se foloseste cand deja tapul si capra au format un cuplu si tapul nu mai are interes la sunetul de capra simplu -la sunetul de ied capra din instinct matern raspunde si asa apare prima dar de regula dupa acesta vine si partenerul.
-sunetul de capra bruscata ,sau sunetul de panica -acesta deasemenea are rolul de a starni instinctul teritorial al capriorului care apare dorind sa puna la punct pe cel care a intrat in ograda sa
Daca se cunoaste bine terenul ,daca se tine cont de timpul in care se doreste sa se faca vanatoarea (seara, dimineata ,cald .dupa ploaie etc) vanatoarea cu chematoarea va spun sincer se transforma in arta -si o sa vedeti ca de multe ori veti lua dejetul de pe tragaci -cuprinsi de frumusetea si tarairea clipei .
O chematoare buna folosita cu maiestrie isi arata valoarea atunci cand reuseste sa aduca tapul batran care de regula este cel mai banuitor.
Catare plina !
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde Alin3006 pe 12 Apr 2011, 21:06

Frumos spus Dane. Vanatoarea la caprior cu chematoarea e intr-adevar o arta si presupune sa cunosti bine terenul, activitatea capriorilor intr-un anumit moment al sezonului si efectivul din teren.
Trebuie mult exercitiu fara arma pana cand " iti iese" .
Orientativ pentru Butollo : http://www.vinatorul.ro/public/ro/homep ... lo_Blatter

Insa nimic nu poate inlocui experimentele live din teren.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde vanatorul dibaci pe 08 Mai 2011, 11:49

Se apropie sezonul -cum stati cu antrenamentul? :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=2GuE8Lzn ... re=related
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde cpt.gabriel pe 27 Iun 2011, 12:06

Ieri am avut prima experienta cu chematoarea Butollo in teren , dupa vreo 30 min de piuit stil ied a aparut un domn jder foarte interesat de prestatia mea. Cit am stat in zona m-a pindit si el, ne-am intilnit in capatul unei alei destul de surprins el de "iedul cu mustati". Doi tapi au iesit la vreo 500m de mine la o pasune, ori nu ma auzisera ori erau dezinteresati .
Peste citeva zile o sa incerc alte tonalitati.
Avatar utilizator
cpt.gabriel
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 07 Dec 2009, 17:03
Locaţie: Ploiesti

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde vanatorul dibaci pe 27 Iul 2011, 09:33

O flmare facuta de un coleg de la nostru care lucreaza cu chematoarea pentru prima oara -
Imagine
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde puscasu pe 14 Sep 2011, 14:06

Tinand cont de parerile voastre , acum o luna mi-am comandat si eu o Butollo.
Exceptionala. Am avut rezultate pana la jumatatea lunii august, apoi o perioada in care tapii nu au mai raspuns , ptr. ca aseara sa asist la un spectacol de zile mari.
Dupa cateva sunete un tap a venit cu toata viteza spre noi ( se afla la aprox. 700 m distanta in momentul in care l-am observat ) s-a oprit la 20-30 m. , a stat cateva minute dupa care ne-a simtit si a plecat.
Repet exceptionala ! Multumesc tuturor ptr. parerile pertinente exprimate .
puscasu
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 27 Aug 2006, 14:21
Locaţie: Ploiesti

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde plesaemil pe 15 Aug 2012, 12:53

ce parere aveti despre chematoarea de caprior nordik roe?
a fololosit-o cineva?
va multumesc!
plesaemil
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 15 Mai 2010, 21:39

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde Sharpshooter pe 16 Aug 2012, 09:54

plesaemil scrie:ce parere aveti despre chematoarea de caprior nordik roe?
a fololosit-o cineva?
va multumesc!


e foarte buna, insa necesita putina practica inainte de a iesi cu arma, daca speri ca o pui in gura fluieri de 3 ori si vine tapu ata la pusca ...s-ar putea sa nu fie tocmai asa :wink:
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde madalin122582 pe 16 Aug 2012, 10:16

Corect ! Dupa un an de exercitiu, am adus un caprior la 30 de metri de mine cu Nordik Roe. L-am vazut de la 400 de metri si a venit ca hipnotizat catre mine. Si un era un tinerel de 1-2 ani...era un adevarat senior
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde Alin3006 pe 16 Aug 2012, 14:03

Fratilor, la orice chematoare e nevoie de exercitiu, mai putin cea electronica. Nu o sa-ti iasa chemarea perfecta din prima niciodata. Faci obeservatie, incerci, vezi ce-i place si ce il sperie, apoi te astepti sa vina la pusca....
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde Sharpshooter pe 16 Aug 2012, 21:11

Alin3006 scrie:Fratilor, la orice chematoare e nevoie de exercitiu, mai putin cea electronica. Nu o sa-ti iasa chemarea perfecta din prima niciodata. Faci obeservatie, incerci, vezi ce-i place si ce il sperie, apoi te astepti sa vina la pusca....


si nu uitati de camuflaj !!!!

Nu ma refer numai la haine ...care pot sa fie camo, camo 3D, verde clasic in ambient cu natura, un cort / blind de vanatoare, o ascunzatura improvizata din vegetatia din zona... in observatorul inalt poti sa stai si in cucul gol, sau haine din colectia lady gogu

Ideea e ca atunci cand chemi un caprior si ai un dialog cu el, teoretic el os a vina inspre noi si se asteapta sa gaseasca o faptura cu forma si culoare ca a lui ... aia tineri mici si prostani si asa o sa se mai uite la 10 metri ...dar cu unul mai versat nu tine figura
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Anterior

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron
Publicitate