Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Mar 2024, 07:55

Ma pregatesc de pinda.....

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 23 Iul 2012, 11:51

Da, ai dreptate....
Partea care nu a ars acum, a ars 8 ani in urma... numai ca mai intii au crescut niste spini (TOJO) care sint practic impenetrabili... Pt mistretzi e idael, mai rau pentru ciini si pt noi.
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Alin3006 pe 23 Iul 2012, 15:17

Ghinda are dreptate, in locurile in care focul face astfel de prapad, are loc o explozie de vegetatie in anul urmator, datorita solului fertilizat. Majoritatea animalelor au scapat de incendiu. Cu toate astea, cred ca esti tare amarat ...imi pare rau de ce s-a intamplat la voi.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 29 Iul 2012, 16:14

Precum nu putem vina pe teritoriul asociatziei in urmatorul an, ieri eu si Gonsalo am fost invitatzi de nishte prieteni de pe un forum Portughez, la o asociatzie pe malul marii la 170 km de casa.
Am mers dupa ameaza, o masa bogata, niste tzuica din Basarabia, anegdote, glume..... :twisted:
Pe la 20.15 eram deja la pinda. Inacio mi-a spus ca venea pe acolo o scroafa cu 4 purcei de vrio 25 kg, daca vreau pot sa scot unul dintre ei..... Dar nu mincau niciodata toata mincare, credea ca-i alunga vri-un dintzos, dar nu a aparut in fatza aparatului foto niciodata.
Iepuri, potirnichi, un bursuc.....au venit de toate sa guste din porumb. Porci nimic...
Era ora 23.40..... La 00.30 trebuia sa vina Inacio... Aud cum o creanga se rupe in virful dealului... Apoi mai aproape... Redic carabina si ....nu vad nimic!!!! Cu umeditatea din aer, care venea dinspre mare, luneta era plina de apa... Incet scot o basma din buzunar, am curatzit bine...
Acum il vedem la vrio 70 mt....dupa un gard de plasa... l-am urmarit vrio 15 min... nu a venit spre mincare... continua spre mine, mereu in spatele plasei...
Am asteptat pina s-a indepartat un metru de plasa, crucea pe el.... BUUUUMMMMM..... Nici n-a intzeles de ce a cazut...
M-am apropriat, era un mascul de vrio 80 kg, coltzi -nimic.... :evil:
A venit Inacio, l-am asteptat apoi pe Gonsalo.... Am ajuns acasa pe la 3.30.... Curatzit porcul, taiat carnea, spalat totul... Era ora 6...... Abia acum am deschis ochii :twisted:

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Sly_Fox pe 29 Iul 2012, 17:07

Bravo, asa da. O seara ca asta iti mai ''intareste'' moralul.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5640
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Alin3006 pe 31 Iul 2012, 10:09

Bravo, vad ca nu te lasi! :D Felicitari!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 31 Iul 2012, 14:59

Cum sa ma las???? :D
Duminica si aseara nu am fost.... m-am vircolit in pat pina la 2 dimineatza, nici nu puteam adormi!!!! :twisted:
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 04 Aug 2012, 18:10

Saptamina trecuta am intrat la o alta asociatzie, la care am fost asociat 3 ani, dar din diverse motive a trebuit sa ies...
Pe 27 am pus mincare in 5 locuri, aproape de apa si baltoace.. peste 3 zile in 3 locuri deja era mincat... :D
Miercuri am mers cu inca 2 colegi sa incercam norocul... Am stat pina la ora 1, nimic, doar o vulpe am vazut. Colegii au auzit mistretzii, dar nu au vazut nimic.
Joi am mers iarasi la acelasi loc.... 2-0 in favoarea lor...
Vineri nici nu stiam ce sa fac, nu era mincat, dar cum deja eram in muntzi, am decis sa merg iarasi la acelasi loc...
M-am asezat pe la orele 20... A venit mai intii un cird de potirnichi sa guste din griu, apoi cumatra vulpe a venit la mirosul lor... La 21.15 aud cum se rupe o creanga undeva la vrio 200 mt... Oare? Apoi alta, tot mai aproape... Cind a ajuns in drept cu "scaldatoarea" a tras 3-4 ori aer, simtzeam ca e un mistretz bun.... Apoi a intrat in namol sa se racoreasca... Eu cu carabina pe bipe, nici nu rasuflam la vrio 70 mt... A durat totul vrio 40 de minute, dar mi s-au parut 3 ore... :twisted:
Parca vad o pata neagra, mi se pare ca numai ce nu era acolo, iau binoclul ...e EL!!! Era cu fundul spre mine...
Vintul s-a intors si acum era foarte posibil sa ma simta... Am mai ashteptat 2-3 minute pina sa intors un pic... BOOOOOOM!!!!
Aud cum se rostogoleshte spre baltoaca... apoi linishte... am stat nemishcat vrio 20 minute...
Ma ridic si merg sa vad ce-i... Un MISTRETZ MINUNAT!!! Cind l-am intors sa vad coltzii, am ramas cu gura cascata, nu avea un picior din fatza, sigur taiat de vriun latz cind era tinar...
Am sunat colegii, cu greu l-am tras pina la drum, apoi poze si hai la munca... Am terminat de jupoiat pe la 2 dimineatza... :twisted:

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/6/p1150002s.jpg/]Imagine

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/854/p1150014.jpg/]Imagine

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/98/p1150007u.jpg/]Imagine

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Sly_Fox pe 04 Aug 2012, 22:05

Mama ce vanatoare, trebuie sa fi fost super, adrenalina la maxim. Si ce colti are Gogu Ologu', tocmai buni pentru a rascoli amintiri in viitor.
Bravo.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5640
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Alin3006 pe 06 Aug 2012, 11:25

Frumoasa vanatoare, bravo! Coltat sontorogul, nu gluma...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 09 Aug 2012, 16:23

Merci! Intradevar adrenalina era la maxim!!!
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Alin3006 pe 09 Aug 2012, 17:00

Va dati seama prin ce chinuri cumplite a trecut bietul animal? Mama lor de nenorociti, le-as pune de gat laturile alea, sa-i spanzur cu ele!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde laurul pe 09 Aug 2012, 22:09

Alin3006 scrie:Va dati seama prin ce chinuri cumplite a trecut bietul animal? Mama lor de nenorociti, le-as pune de gat laturile alea, sa-i spanzur cu ele!

Nu de gat , tata....de oua!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3058
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Sly_Fox pe 10 Aug 2012, 09:18

Varianta cu latul nu este singura plauzibila, cu toate ca aceasta poate fi cauza reala. La fel de bine un glont de calibru mare, expansiv, putea sa faca asemenea isprava.
Cu ocazia diferitelor iesiri cu angajatii AVPS-ului am gasit de-a lungul anilor cateva animale prinse in capcane, si toate aveau ochiul latului prins in jumatatea inferioara a piciorului.
Asadar trebuie luata in considerarea si posibilitatea ca un glont sa fi retezat piciorul exemplarului in cauza.
Se mai intampla insa si ciudatenii. De exemplu in urma cu vreo 10 ani eram in Balta Ialomitei pe Saltava, impreuna cu vreo cativa paznici de vanatoare. Faceam un control asupra pescarilor pentru depistarea celor care pescuiau fara permis.
La un moment dat intr-o zona mai ferita , plina de stufaris, s-a auzit un guitat prelung, nefiresc. Mare ne-a fost mirarea sa gasim un ditamai vierul prins intr-ul lat mestesugit, din sarma de otel.
Intrase cu toata partea din fata prin lat, iar acesta s-a strans exact pe centrul mistretului fracturandu-i coloana.Dihania nu putea misca decat picioarele din fata, cele din spate fiind inerte din cauza fracturii coloanei. Acesta era de o agresivitate rar intalnita, cu spume la gura cu ochii injectati de durere si furie, iar despre colti ce sa mai vorbesc, URIASI.
Cum in acel moment nu aveam nici unul telefon mobil, a trebuit ca un paznic sa treaca Borcea cu bacul si sa anunte la asociatie situatia intalnita.
In final s-a aprobat ca mistretul sa fie impuscat, coltii imensi fiind preluati de catre AVPS.
Deasemenea am vazut caprior scos din teren cu ocazia selectiei,ce avea piciorul din fata retezat de asa- zisele proiectile 3 la fund(o bila a fost gasita inchistata un pic mai sus de partea sectionata), dar intamplarea este prea dureroasa pentru a fi povestita, chiar si pentru un vanator.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5640
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 10 Aug 2012, 13:59

Mda......N-am cuvinte.....
Dar oricum am vazut si eu mistretzi ramasi fara picior dupa ce au incasat vri-un glonte, dar osul ramine ascutzit, sfarmat la capat. In acest caz osul parca iera taiat cu un lazer, nici o crapatura, de asta si sint increzut ca a fost latz. :evil:
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 16 Aug 2012, 01:02

Azi am fost sa pun mincare pe terenurile unde am doborit mistretzul la inceputul lunii... Urme de mistretzi am gasit doar inr-un loc, aproape de o balta, dar cel mai interesant a fost cind am gasit o multzime de urme de cerbi linga un lac...
Cind puneam mincare in ultima hranitoare, aud ca trosnesc nishte crengi undeva la vrio 100 mt, am crezut ca e un mistretz care deja il vazusem ziua pe acelasi deal prin aprilie, dar mare a fost bucuria cind am vazut ca erau 3 cerbi masculi si o femela.
Dupa ce i-am urmarit cu privirea, am mers la alt lac si am gasit locul unde s-au hranit noaptea, au mincat griul lasat pt mistretzi, au pascut pe malul lacului, au rupt citeva crengi cu coarnele.... Am pus camera, sa vedem daca revin la masa... :D
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Sly_Fox pe 16 Aug 2012, 11:37

Te pomenesti ca maine-poimane vanezi si vreun cerb, astfel incat sa ne imbolnavesti pe toti. :wink:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5640
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde liviur pe 27 Aug 2012, 12:12

Am iesit sambata la observatie pt cerb si cum aveam si autorizatie la mistret am impuscat un vier de cca 2 ani si 90-100kg (greutate aproximata), cu trofeu foarte mic. Impuscat in ficat cu RWS KS 13grame 30-06, distanta de cca 120m. Nu a cazut in foc, a mai mers cam 20m.

http://imageshack.us/photo/my-images/20 ... 85912.jpg/
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 813
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Alin3006 pe 27 Aug 2012, 12:27

Vad ca arma e un Steyr Classic, iar luneta pare Svarowsky? Multumit de combinatia arma-luneta?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde liviur pe 27 Aug 2012, 12:39

Alin3006 scrie:Vad ca arma e un Steyr Classic, iar luneta pare Svarowsky? Multumit de combinatia arma-luneta?

Arma e Steyr Classic, dar luneta e zeiss classic diavary 2,5-10x50 ilum. Sunt foarte multumit de combinatie.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 813
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Alin3006 pe 27 Aug 2012, 12:57

Ai si de ce. Excelenta combinatie.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 31 Aug 2012, 13:38

Aseara eram la pinda linga o baltoaca... Pe la orele 23.00 aud cum se apropie ceva de apa.... Carabina pe tripe, caut pe mal.... cind vad o Vidra enorma, alerga dupa broaste.... Trimit sms unui colec care era la alt post cu masina mea, sa vina sa ma ia...
Dar parca aud alt zgomot, pe drumul de linga baltoaca... Pun binoclul la ochi, erau doi, de vrio 70 kg...
Unul se duce direct la namol, altul direct spre mincare.... Am decis sa trag in cel mai curatzel :twisted:

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Alin3006 pe 31 Aug 2012, 14:02

Off, m-ai imbolnavit!! Poate sparg si eu gheata duminica...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde the_mav pe 31 Aug 2012, 16:39

Alin3006 scrie:Poate sparg si eu gheata duminica...

recunoaste sincer, te duci la prepelita, nu-i asa?!?!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :D :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3347
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 31 Aug 2012, 16:50

Facem schimb??? Mistreti pe prepelitze???? :twisted:
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Marius pe 31 Aug 2012, 20:35

Eugeniu Cerempei scrie:Facem schimb??? Mistreti pe prepelitze???? :twisted:

Eu nu ma bag la schimbul asta. :D

Bravos Eugeniu!!!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Alin3006 pe 05 Sep 2012, 13:27

Da, bun schimb, ma bag si eu. 8)
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 19 Sep 2012, 23:43

Ce a mai aparut zilele trecute....
Imagine

Imagine

Imagine Uploaded with ImageShack.us
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 02 Oct 2012, 21:55

Simbata am fost sa-mi incerc norocul...
Unul mare s-a ridicat la vrio 150 mt de mine, l-am auzit, l-am mirosit...dar nu l-am vazut. :evil:
Pe la ora 10, au trecut 2 scroafe cu 5 purcei de vrio 35 kg, la vrio 7 mt de mine, am ales unul mic, am tras- a cazut, apoi am tras in altul... Cind am mers sa vad, era numai unul jos... Cind l-am deschis, avea 2 gloantze :lol: Din 7 porci, am tras 2 ori in acelasi :lol:

Luni am mers din nou... Nu am auzi nimic pina la oa 10... am vrut sa ma ridic, sa mai dezmortzesc picioarele, cind aud galagie in virful dealului. Era unul marishor... L-am lasat sa se apropie de mincare.... Nici n-a intzeles de ce-a murit... vieras de vrio 90 kg :twisted: dar cu coltzi mici.
Imagine Uploaded with ImageShack.us
Pe anul acesa am terminat cu pinda.....acum incepem goanele... :twisted:
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Ghinda pe 03 Oct 2012, 11:04

Ne-ai omorat cu mistretii astia! :D
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7652
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Ma pregatesc de pinda.....

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 03 Oct 2012, 13:00

Si voi cu capriorii si prepelitzele!!! :lol: :lol: :twisted:
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate