Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:39

epopeea unei pierderi de caine

Exclusiv discutii legate de linii de singe , dresaj , concursuri de frumustete , probe de lucru , inclusiv canise , precum si prezentari ale raselor care nu sunt permise de AGVPS la vanatoare in Romania , samd .

Moderator: mialxx

epopeea unei pierderi de caine

Mesajde soimu` pe 10 Oct 2012, 22:19

dragii mei, a venit vremea sa pierd si eu cainele
credeam ca numai altii pot sa il piarda, al meu nu se va pierde niciodata, pentru ca este foarte bine educat si foarte ascultator
este vorba despre un labrador negru URIAS, 50 kg, de 5 ani, foarte frumos, cuminte, afectiuos si cu 0 agresivitate (la om).
buuun, duminica 08 oct. 2012 avem de facut un drum in Timisoara, asa ca, fiind vreme frumoasa, scot frumos cainele in curte (desi am curte, sta in casa cu noi), ii pun apa si mancare, deschid si usa la pivnita, unde mai are un 100mp de miscare, si plecam
stam in centru aradului, pana in strada este un gang cu usa batanta, iar la strada o poarta masiva de stejar, proaspat reconditionata si dotata cu interfon simplu (clanta normala pe dinauntru si afara clanta "oarba")
ajungem seara acasa, cainele nu ne iese in intampinare
zic, o fi adormit, si il strig...mi sa strans inima
il caut in pivnita....nimic
era deschisa si usa la casa...merg in casa...nimic
atunci am sarit in masina si am inceput sa fac ture in jurul casei, tot mai largi si mai largi, pana a inceput ploaia
am sunat un prieten sa imi pregateasca 200 anunturi color pentru dimineata
zic, merg acasa si il astept, trebuie sa revina
cand am ajuns acasa am lasat poarta deschisa si am incercat sa dorm, afara ploua rau
nu am reusit decat sa atipesc, ma trezeam iar si iar cu sufletul strans
dimineata am plecat dupa anunturi, am inceput sa lipesc in jurul casei
tot intreband in stanga si in dreapta, am primit o informatie, ca intr-o curte pe o strada apropiata, duminica dupamasa, baiatul dintr-o familie mai saraca a venit acasa cu un dulau negru frumos, la tinut o ora si apoi a plecat cu el si nu sa mai intors.
fug acolo, arat afisul, DA, a fost acolo, dar mama baiatului a insistat sa il duca de acasa, pentru ca nu vroiau probleme. au si sunat la politie, care au spus ca nu ii intereseaza, dar, auzind de bani, tata baiaului sa dus dupa el la scoala... poate ca a dus cainele la un cunoscut
eu deja ma vadeam cu cainele acasa INAINTE SA SE TRESEASCA COPILUL si sa inttrebe de caine.
a revenit tatal baiatului, acesta chiulea de la scoala, dar si-a adus aminte ca un prieten era cu el, asa ca am strabatut orasul sa il intalnesc pe acesta si sa imi spuna ce a facut cu cainele
buuun, il intalnesc, imi spune ca a dus cainele pe la ora 4 dupamasa intr-o curte pe strada unde stau si eu.
mergem sa vedem curtea... imi indica curtea mea
dezamagire totala
continui cu afisele in tot orasul si sun la radio si la ziare, platesc anunturile, scriu pe facebook anuntul
seara deja stiam ca, cainele este retinut undeva, altfel ar fi revenit demult, singura speranta, cel care la prins sa vada anuntul cu RECOMPENSA
incep sa vina mesaje pe facebook, vazut duminica la ora x acolo ( in centru 4 relatari pe la aceasi ora), suna telefonul, aceleasi repere... si apoi imi spune cineva ca a vazut un labrador negru cu zgarda rosie singur luni in alt cartier
imediat extind plimbarile, si incep sa pun si acolo afise
revin la un cariter mai apropiat si seara bat cartierul la pas tot intreband
aflu ca cineva a vazut un tigan de 12 ani cu cainele descris EXACT in cursul zilei in zona
astea sunt vesti proaste
mai printez pe la ora 22 afise si incep sa lipesc pana pe la ora 00
dimineata la 7, 2 telefoan, unul confirmand prezenta de duminica seara in centru, al doilea, de la o domana pe o strada paralela care imi spune ca, duminica seara, la ora 9, un copil de tigan de aprox 12 ani a dus cainele (descris exact) de zgarda si sa oprit la ea si a cerut apa pentru caine
la intrebat unde il duce si de ce nu il elibereaza (era evident ca nu era al lui), dar acesta a spus ca il tine pentru el si il duce pe o strada in cartierul batut cu o seara inainte.
in 10 minute eram in masina si goneam spre strada respectiva
acolo, am intrebat mai multe persoane, pana cineva care plimba un caine, mi-a indicat o casa darapanata din capatul strazii
in fata casei erau 2 persoane
am coborat din masina hotarat cu afisul in mana si am spus"am venit sa iau cainele" si am aratat afisul
au amutit, dar femeia a spus dupa cateva secunde, " haideti ca nu mananca nimic"
am intrat pe usa, cainele legat cu o sfoara in curte, unde erau aprox 12 tigani maturi, stateau la cafea si se uitau curiosi pentru ca nu intelegeau ce se intampla
am dezlegat cainele, am scos din buzunar ceva bani, am pus in mana femeii banii si am iesit
in 20 secunde eram plecat
cainele este in stare buna, foarte slabit fizic si psihic, dar nimic grav
multumesc ca ai citit tot si sper sa nu patesti la fel,,,sau macar sa fie cu final fericit
ps
inca primesc telefoane cu tot felul de informatii si cereri desi am rupt toate afisele din oras, unul a insistat chiar ca nu e bun cainele care l-am gasit si azi a revenit sa imi spuna ca daca nu e cainele meu cel gasit de el, el il omoara
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: epopeea unei pierderi de caine

Mesajde hunt25 pe 10 Oct 2012, 22:50

Asa da stapan :wink:
Sa iti traiasca catelul
hunt25
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 12 Mai 2011, 13:41

Re: epopeea unei pierderi de caine

Mesajde paungeorgica pe 11 Oct 2012, 08:01

:) Ce bine e cand totul se termina cu bine. Grija mare pe viitor ca recompensa oferita ar putea sa nasca multe tentatii.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: epopeea unei pierderi de caine

Mesajde AdrianLica pe 11 Oct 2012, 13:53

Tu ai dat bani la tigani sa-ti iei cainele tau nemancat si socat? Sper ca ai glumit! Eu in locul tau il bateam pe copilul care ti l-a gasit prima data si pe taica-sau ca l-a facut asa prost si ii trimiteam sa-mi aduca cainele. Cum dracu sa dau bani la tigani ca imi tineau cainele sechestrat si se pregateau sa-l valorifice? Asta e culmea! Sunt suparat pe tine ca ai fost atat de bun cu toata lumea! Si ai avut mare noroc ca l-ai gasit in conditiile astea...
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: epopeea unei pierderi de caine

Mesajde alinboboc pe 11 Oct 2012, 14:27

@AdrianLica, vorba dulce mult aduce,Cristi si-a urmarit interesul, daca batea copilul acum poate dadea cu subsemnatul pe la "organe", asa se bucura din nou de compania cainelui.Ca nu trebuia sa dea bani "rapidistilor", asta-i alta ciorba..
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: epopeea unei pierderi de caine

Mesajde Kristi pe 11 Oct 2012, 18:56

AdrianLica scrie:Tu ai dat bani la tigani sa-ti iei cainele tau nemancat si socat? Sper ca ai glumit! Eu in locul tau il bateam pe copilul care ti l-a gasit prima data si pe taica-sau ca l-a facut asa prost si ii trimiteam sa-mi aduca cainele. Cum dracu sa dau bani la tigani ca imi tineau cainele sechestrat si se pregateau sa-l valorifice? Asta e culmea! Sunt suparat pe tine ca ai fost atat de bun cu toata lumea! Si ai avut mare noroc ca l-ai gasit in conditiile astea...

Adi , tu esti un tip mai original , dar te intreb eu , daca ti.o fur.ai de la baieti si nu.ti dadeau nici cainele ce face.ai ? Cum iti imaginezi tu ca intr.ai in curte la ei si ii lu.ai la bataie ...cred ca visezi frumos ! :lol:
Cum iti poti imagina macar sa bati copilul cuiva ? Daca ar fi fost copilul tau si ti.l batea un om matur ce zice.ai iti placea ?
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: epopeea unei pierderi de caine

Mesajde soimu` pe 11 Oct 2012, 19:30

dragilor
1. riscul sa intrii in curtea cuiva este foarte mare
2. daca intrii sa recuperezi ceva.... este mai mare riscul
3. poate nu sa inteles bine...in fata portii era un baiat de aprox 30 ani si o femeie de aceeasi varsta iar in curte erau mai mult de 10 tigani cu o varsta de aprox 30 ani...care luau cafeaua... casa era foarte mica, pareau adunati acolo de unde sa plece undeva...
in aceste conditii, am incercat, fara sa fac o strategie dinainte, sa intru cat mai repede si sa ies cat mai repede
cand acestia s-au apropiat sa intrebe ce se intampla, (erau la distanta de 5 metrii nu departe), actionat inpulsiv, am distras atentia dandu-i banii din buzunar la femeia de langa mine, iar ceilalti au fost curiosi cat a primit, nu de faptul ca eu am plecat in viteza, am deschis usa la masina si am urcat cainele (nu a fost nevoie de lesa, acesta ma urmat lipit de mine si cand am deschis usa a si sarit inauntru)
in 20 secunde eram deja plecat in tromba de la adresa....
ce vroiai sa fac. sa sun la 112 si sa cer ajutorul "organelor", sa ma cert cu tiganii la ei acasa in cartierul lor?
sa le cer frumos cainele?
oricum, banii erau cea mai mica emotie, pentru ca, pana nu am vazut cainele, nu stiam clar daca este al meu
sentimentele in asemenea momente sunt amestecate si ciudate
si acum la "rece", cred ca am procedat corect, si nu puteam sa procedez mai corect, cainele nu era cu cip si daca trebuia sa ajung sa dovedesc ca este al meu, trebuiau martori, etc
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: epopeea unei pierderi de caine

Mesajde Kristi pe 11 Oct 2012, 20:03

Stai linistit , ai procedat excelent intro situatie limita ! Colegul Adi cu siguranta nu ar mai fi iesit teafar de acolo , dar ii place lui sa iasa in evidenta :lol: :lol:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: epopeea unei pierderi de caine

Mesajde nicdan79 pe 12 Oct 2012, 07:44

Daca te apucai sa ii iei la bataie riscai sa ajungi la urgenta sau in cel mai rau caz in pamant la cati tigani erau acolo :D , fb procedat si foarte inteligenta miscarea cu banii care le-a distras atentie de la tine si de la caine. Felicitari ti-a mers mintea, i-ai facut din glezna cum se spune pe tigani care dupa ce au vazut cati bani ai lasat sigur le-a revenit mintea ca puteau cere mai mult pentru caine dar era tarziu deja :mrgreen: :mrgreen:
IJ 27 EM cal 12/76
Merkel helix Rx explorer 30-06
Blaser R8 profesional succes 300wm
nicdan79
Membru activ
 
Mesaje: 67
Membru din: 26 Noi 2011, 18:29

Re: epopeea unei pierderi de caine

Mesajde Ghinda pe 12 Oct 2012, 12:10

Dupa facutul ala din glezna, era recomandat de doctor un pic de napalm.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: epopeea unei pierderi de caine

Mesajde Alin3006 pe 23 Oct 2012, 21:18

Nu numai ca ai procedat corect, dar ai fost extrem de calm si ai avut ceva balls sa iti iei frumusel cainele de sub nasul a 12 ¨coetnici¨ file-ar rasa de ras. Bine ca l-ai luat inapoi!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti


Înapoi la Caini de vanatoare - genetica , concursuri , canise , etc

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Publicitate