Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:16

Ursul !!!... La goana

Un subiect de exceptie si care poate genera multe discutii ! Cum facem vanatoare la urs: la panda sau la dibuit? Cat costa o autorizatie la urs? Care sunt cele mai bune tehnici de vanatoare la urs, cand e mai potrivit sa-l vanezi, primavara sau toamna? Poate reusim ca prin aceste discutii ca si vanatorii romani sa poata impusca urs fara sa-si vinda casa !

Moderatori: Ghinda, CCM

Ursul !!!... La goana

Mesajde OviGal pe 01 Noi 2012, 23:59

Ce faceti daca la goana va iese un urs in unghiul dvs de tragere la distanta de aprox 15-20 m?.... sunteti in padure si e vegetatie dar totusi aveti spatiu si ungi de tragere.... dupa ce lasati cateva raspunsuri o sa va las un linck "decizia" unui coleg de vanatoare (de grupa) in astfel de situatie.
"Nici viitorul nu mai e ce-a fost"
Avatar utilizator
OviGal
Membru important
 
Mesaje: 149
Membru din: 28 Dec 2010, 10:54
Locaţie: Bistrita

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde katlin pe 02 Noi 2012, 07:28

Eu unul m-as urca in copac :mrgreen: . Colegul a facut la fel?
katlin
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 19 Noi 2010, 08:00
Locaţie: Galati

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde OviGal pe 02 Noi 2012, 08:25

katlin scrie:Eu unul m-as urca in copac :mrgreen: . Colegul a facut la fel?


Desi e de acum 3 ani, nu prea e de glumit cu un asemenea mutalau,...nu s-a uract ca n-a mai apucat..vezi aici http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/ ... n-urs.html
"Nici viitorul nu mai e ce-a fost"
Avatar utilizator
OviGal
Membru important
 
Mesaje: 149
Membru din: 28 Dec 2010, 10:54
Locaţie: Bistrita

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde madalin122582 pe 02 Noi 2012, 09:29

Eu unul as fi postat la sectiunea corespunzatoare :oops:
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde katlin pe 02 Noi 2012, 10:52

OviGal scrie:
katlin scrie:Eu unul m-as urca in copac :mrgreen: . Colegul a facut la fel?


Desi e de acum 3 ani, nu prea e de glumit cu un asemenea mutalau,...nu s-a uract ca n-a mai apucat..


Totusi de ce n-a tras? In situatii de astea e f bun un pistol cu glont.
katlin
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 19 Noi 2010, 08:00
Locaţie: Galati

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde Alin3006 pe 02 Noi 2012, 15:08

OviGal scrie:Ce faceti daca la goana va iese un urs in unghiul dvs de tragere la distanta de aprox 15-20 m?.... sunteti in padure si e vegetatie dar totusi aveti spatiu si ungi de tragere.... dupa ce lasati cateva raspunsuri o sa va las un linck "decizia" unui coleg de vanatoare (de grupa) in astfel de situatie.


Daca tot ai ajuns la Reguli de Utilizare, ai face bine sa le citesti. Nu de altceva, dar pentru modul in care ai postat aici, conform regulilor de care vorbesc, ai putea fi banat!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde the_mav pe 02 Noi 2012, 15:51

ce topic fain la reguli de utilizare....

stie cineva da-ca sa des-chis sezonu-l la barza chioara? :? :? :?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde bogdan_daniel pe 02 Noi 2012, 20:55

Eu i-as arunca cu kkt in ochi! :twisted:
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde OviGal pe 02 Noi 2012, 22:25

Alin3006 scrie:
OviGal scrie:Ce faceti daca la goana va iese un urs in unghiul dvs de tragere la distanta de aprox 15-20 m?.... sunteti in padure si e vegetatie dar totusi aveti spatiu si ungi de tragere.... dupa ce lasati cateva raspunsuri o sa va las un linck "decizia" unui coleg de vanatoare (de grupa) in astfel de situatie.


Daca tot ai ajuns la Reguli de Utilizare, ai face bine sa le citesti. Nu de altceva, dar pentru modul in care ai postat aici, conform regulilor de care vorbesc, ai putea fi banat!


1.000.000 de scz cer moderatorilor!!! acum am luat in catare isprava :cry:
"Nici viitorul nu mai e ce-a fost"
Avatar utilizator
OviGal
Membru important
 
Mesaje: 149
Membru din: 28 Dec 2010, 10:54
Locaţie: Bistrita

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde Alin3006 pe 03 Noi 2012, 17:26

Ok, merci de intelegere!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde Sistem pe 03 Noi 2012, 22:19

pray,eat,hunt.
Sistem
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Sep 2012, 19:29

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde grigguti pe 04 Noi 2012, 11:01

Ce este si viata asta ...
Ca maretie are ursul in timpul vietii si impuscat arata ca ultimul cersetor ... Inspira mila
Parca iti schimba viziunea asupra vanatorii ...
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde Alin3006 pe 04 Noi 2012, 14:53

Eu n-am vazut maretie la nici un animal mort...e parte din joc. Vorba lui Moose, cand iti pui cizmele sa pleci la vanatoare, te duci sa ucizi. De ce o faci... se por scrie pagini intregi.
Legat de urs in goana, am fost si eu de 4-5 ori la un pas de a trage. Nici omul omorat de urs nu are pic de maretie!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde jderul pe 04 Noi 2012, 18:01

nu va suparati pe mine dar nu prea am inteles in ce imprejurare a iesit ursul la goana ,la o vanatoare de iepuri sau la o vanatoare de urs . daca era la o vanatoare de urs si a impuscat ursul felicitari iar daca a facut putin in chiloti ....asta e , iar daca era la o vanatoare de iepuri si a impuscat ursul la fel felicitari iar daca a facut ceva in chiloti ar trebui sai acordam prezumtia de nevinovatie ............. vanatoarea de urs la goana e pentru vanatori .......nu pentru vanatoreiiii.......
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde OviGal pe 04 Noi 2012, 23:05

jderul scrie:nu va suparati pe mine dar nu prea am inteles in ce imprejurare a iesit ursul la goana ,la o vanatoare de iepuri sau la o vanatoare de urs . daca era la o vanatoare de urs si a impuscat ursul felicitari iar daca a facut putin in chiloti ....asta e , iar daca era la o vanatoare de iepuri si a impuscat ursul la fel felicitari iar daca a facut ceva in chiloti ar trebui sai acordam prezumtia de nevinovatie ............. vanatoarea de urs la goana e pentru vanatori .......nu pentru vanatoreiiii.......

Era o vanatoare organizata la mistret, de acum 3 ani incoace aproape la fiecare iesire dam de urs cand facem goana la mistret, din ceea ce am vazut eu nu sunt de talie mare, adica nu mai mult de 200 kg, am deschis topicul pt a vedea parerile forumistilor de ce ar face in situatia mai sus explicata. Colegul a respectat legea si a facut o tura u eliopterul si 6 luni de recuperari, eu cred a as fi incalat legea in procent de 100% si l-as fi doborat.
"Nici viitorul nu mai e ce-a fost"
Avatar utilizator
OviGal
Membru important
 
Mesaje: 149
Membru din: 28 Dec 2010, 10:54
Locaţie: Bistrita

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde Clujeanul pe 05 Noi 2012, 09:24

Poate ai fi incercat sa il dobori. De ce esti asa sigur ca l-ai fi doborat?
La mica distanta, daca nu-ti iese perfect faza cu doborarea, risti sa o patesti mai rau decat colegul tau!
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde dan_dumitrescu pe 05 Noi 2012, 17:01

Clujeanul scrie:Poate ai fi incercat sa il dobori. De ce esti asa sigur ca l-ai fi doborat?
La mica distanta, daca nu-ti iese perfect faza cu doborarea, risti sa o patesti mai rau decat colegul tau!



Asa-i!
Are paznicul nostru de vanatoare de la Boia o vorba cand vine vorba de urs: pusti ursul, lasi masina! :D
Si cum zona respectiva are mosi martini din belsug sa mor io daca ma asez in tiitoarea respectiva daca nu am in zona un fag potrivit de catarat :lol: :lol: :lol:
Acum lasand gluma deoparte in cazul extrem in care as fi atacat nu cred ca as ezita sa apas pe tragaci. Ce-o iesi?...D-zeu cu mila...nu cred ca in cazurile de legitima aparare sa poti fi tras la raspundere...


PS: Ma gandesc serios sa schimb bolt action-ul de acum cu o semi in 9.3x62 :) :) :)
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde tibi_anghel pe 06 Noi 2012, 14:55

the_mav scrie:ce topic fain la reguli de utilizare....

stie cineva da-ca sa des-chis sezonu-l la barza chioara? :? :? :?

S-e deschide an cur-and.
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde Alin3006 pe 06 Noi 2012, 15:04

Eu vanez intr-o zona unde prezenta ursului in goana e - daca nu o regula- un eveniment destul de obisnuit. Sunt goane in care am avut si 5- 6 ursi in aceeasi goana. Anul trecut am aviut si noi un incident de genul asta, insa ca de obicei omul a fost de vina. Ideea e ca ursul - in mod obisnuit vrea sa fuga; dar daca in goana au fost caini dracosi care l-au ciupit si e nervos, sau daca esti exact in drum, ai sanse mari sa te atace. La goana in zona de munte e bine sa respecti cateva reguli de baza si anume:
- incearca sa stai pe ceva mai inalt, si nu exact in trecatoare; in general trecatoarea de porc e folosita si de urs si daca ii stai in drum te ataca, in schmb daca are pe unde va fugi si te va lasa in pace
- ursul vine gafaind, exact ca un om cand a alergat mult, e un zgomot inconfundabil, mistretul sau cerbul nu fac niciodata asa; cand auzi gafaitul cu pricina fa zgomot, bate din palme, fluiera sau striga la urs. Am constatat in nenumarate randuri ca ¨huo boala¨ e la fel de potrivit pentru urs cat si pentru moralul vanatorului. Mai merge si ¨Huo drace¨, mai ales la aia mai mici :D
- uneori te tatoneaza, adica se face ca se repede spre tine sa vada daca cedezi si fugi; urla la el si pune pusca la ochi, e din doua una: ori a blufat si se va retrage, norocul lui si al tau, ori nu a blufat si pana epolezi ti-a pus laba`n ceafa
- 20 m e al naibii de putin cand e vorba de urs; se misca atat de repede, incat pana sa te dumiresti ce si cum e pe tine. Daca primele reguli n-au functionat, nu-l lasa mai aproape de 30- 40m.
- cea mai importanta regula: daca tragi, vezi sa tragi bine. Ursul cu adrenalina in sange e al naibii de rezistent la foc si daca nu ii dai bine nu scapi cu viata; mai bine NU tragi, decat daca esti FOARTE sigur pe mana si pusca ta.

Cal 9,3 ajuta, nu e neaparat nevoie de mitraliera insa. Eu am fost de multe ori in situatia de ¨Huo boala¨ si de multe ori l-am luat la ochi cand m-a testat; ultima data eram cu teherau si New User, taman cu un drac de-ala mic, pana in 200 Kg. Daca mai facea cativa pasi il pocneam, a fost exact la limita.
Ca veni vorba, ursii mici sunt cei mai periculosi, un urs serios si cu experienta evita clar vanatorul daca nu e ranit, insa astia mici si nexperimentati sunt curiosi ca niste draci si de multe ori ii mananca cojocul aiurea. Pana acum m-a ferit Dumnezeu de incidente, insa probabil ca va veni si momentul ala.
Totul e sa fii calm, sa stai unde trebuie si sa ¨dai gura¨cand trebuie, adica sa anunti ursul din timp de prezenta ta.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde Alin3006 pe 06 Noi 2012, 15:06

tibi_anghel scrie:
the_mav scrie:ce topic fain la reguli de utilizare....

stie cineva da-ca sa des-chis sezonu-l la barza chioara? :? :? :?

S-e deschide an cur-and.


Iar tu vei fi banat tot ¨an cur¨ - and daca mai scrii ca un troglodit, aiurea in tramvai.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde tonif pe 06 Noi 2012, 15:23

ca o paranteza , dar tot on topic :

pana la urma cum e chestia cu trasul la urs, in goana la mistret ? exista si conceptul de self defence ?

sau dai si (din fericire) il pui jos, invariabil platesti ?

adicatalea, se vede clar ca a venit pe tine dupa urma, tu nu ai parasit standul, e impuscat super aproape de stand etc etc etc ... in acest caz se plateste sau nu ?
Ultima oară modificat de tonif pe 06 Noi 2012, 15:35, modificat 1 dată în total.
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde grigguti pe 06 Noi 2012, 15:25

Perfect de acord cu alin3006 in ceea ce priveste ursul, pe de alta parte completez cu:
Daca un vanator o pateste la vanatoare, in orice fel, daca il pupa ursul, daca il impunge iepurele, daca il impusca vecinul sau orice alta isprava, se intampla exclusiv din vina sa!
Animalu se stie, intai fuge, daca nu ii permiti, abia atunci ataca.
Chiar si urs ranit, daca are spatiu, fuge.
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde Alin3006 pe 06 Noi 2012, 15:41

tonif scrie:ca o paranteza , dar tot on topic :

pana la urma cum e chestia cu trasul la urs, in goana la mistret ? exista si conceptul de self defence ?

sau dai si (din fericire) il pui jos, invariabil platesti ?

adicatalea, se vede clar ca a venit pe tine dupa urma, tu nu ai parasit standul, e impuscat super aproape de stand etc etc etc ... in acest caz se plateste sau nu ?


Da, desigur ca exista. Insa se face comisie, se analizeaza probele, e complicat al dracu. Insa...n-o sa stai ca prostu, sa te manance ursul cu pusca in mana.
Americanii au o vorba desteapta, dat fiind sistemul lor de justitie cu jurati: decat sa te care 4, mai bine te judeca 12. :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde tonif pe 06 Noi 2012, 16:00

[quote="grigguti"]Perfect de acord cu alin3006 in ceea ce priveste ursul, pe de alta parte completez cu:
Daca un vanator o pateste la vanatoare, in orice fel, daca il pupa ursul, daca il impunge iepurele, daca il impusca vecinul sau orice alta isprava, se intampla exclusiv din vina sa!
Animalu se stie, intai fuge, daca nu ii permiti, abia atunci ataca.
Chiar si urs ranit, daca are spatiu, fuge.[/quote]

grigg, cu tot respectul, nu e chiar asa ... nu vorbesc din "fenomenala" mea experienta de vanator, ca nu e asa fenomenala ... dar cu ursul m-am intalnit de multe ori in cei 10 ani in care am colindat toti muntii patriei, cand eram adolescent ca sa nu zic pustan :D marea si vasta majoritate a evenimentelor au fost pasnice si benigne .. dar au mai fost si exceptii , din pacate, soldate si cu raniri usoare (un prieten si un ursan pe platoul bucegilor, inspre turnul seciului), corturi rupte (zona timisul de sus, poiana izvoarelor, ceahlau), masini julite (evaluare de pagube la prima ora in gura diham, exact cand noi treceam pe acolo cu directia bolboci :D )

pe langa principiul fundamental ca un animal cu cat e mai aproape de topul lantului trofic propriu, creste sansa sa nu fuga atunci cand se intalneste cu un eveniment de stress (a se citi oameni naspa cu pusti, niste latratori minusculi care nu se stie ce mama dracului mai vor si ei, sunete stresante gen hau hau hau si poc , poc ) , ursii mai sunt si niste mari golani, de principiu ...

nu are sens sa enumar toate cazurile mediatizate de ursi care interactioneaza cu omul (la aia pasnici ma refer), plus tone si sute de ore de material documentar care apar constant pe tv-urile de profil ...

ursul este un animal indraznet, si cei care la o vanatoare trec printre vanatori si isi vad de drum, eu sunt absolut convins ca nu o fac de frica ... poate doar cei mici, la o goana doua trei in viata ... dupa care vad ca nu se intampla nimic, si poate la un moment dat, cum zice si alin devin curiosi ... dupa care iar nu se intampla nimic, ca nimeni nu da dupa ei ...

si atunci e posibil, ca dupa jumate de munte de alergat cu cainii in spate, eventual ciupit pe flancuri, de vre-un catel mai coltos, sa ii casune tocmai pe tine :D ca nu te percepe ca un pericol, si nici nu te considera mai tare ca el ... esti o parte de peisaj care a fost total neutra pana cum, iar el e pradatorul de top pe acolo ...

asa ca eu sunt convins ca se pot intampla accidente chiar si cu toata diligenta din partea vanatorului ... nu tre sa te apuci tu sa-i inchizi posibillitatile de fuga .. vine plin de draci din goana, te trage pe nas, si gata, bearzilla ataca :D :D
Ultima oară modificat de tonif pe 06 Noi 2012, 16:03, modificat 1 dată în total.
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde tonif pe 06 Noi 2012, 16:01

@ alin : am inteles, mci frumos.
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde Vrajitoru pe 06 Noi 2012, 16:49

Excelent topic.
Proaspat vanator in stand ... am tot timpul cutitul de lemn la mine in caza ca vine ursul.
E bine sa stiu ce sa fac. Multumesc lui Alin pentru explicatii. Mai ales ca pozitiile in stand pe unde am fost ... nu prea se vedea nici vanatorul din dreapta, nici cel din stanga. Doar stiam directia in care sunt ei.
M-am mirat ca sunt asa de departate standurile. Pana ajunge colegul sa ma ajute ma papa ursu' cu totul. Si eventual, ce mai ramane, duce si la pui.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde OviGal pe 06 Noi 2012, 17:04

katlin scrie:Eu unul m-as urca in copac :mrgreen: . Colegul a facut la fel?


Multi nu ati raspuns la intrebarea care a deschis topicul.....
"Nici viitorul nu mai e ce-a fost"
Avatar utilizator
OviGal
Membru important
 
Mesaje: 149
Membru din: 28 Dec 2010, 10:54
Locaţie: Bistrita

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde Vrajitoru pe 06 Noi 2012, 17:13

Hai sa iti mai spun una cu copacii. La ultima vanatoare m-am uitat in jur. Numai fagi de minim 50 cm diametrul trinchiului, drepti si fara nici o ramura pana la 10-15 de m inaltime.
Numa' daca eram omul paianjen ma puteam urca in ei. Sau cu echipament din ala cu gheare la picioare de se urcau pe stalpii de telegraf de lemn cred ca mergea. Si daca e ursul la 20 de m de mine ... pa. Eventual sa ma catar sus inainte sa inceapa goana si sa fiu la "adapost" tot timpul.
Aaaaa, vazusem undeva pe net niste hoch-standuri mobile cu care te poti urca in copac. Dar... am o teama: ca o sa rada toti de mine daca apar cu asa ceva.
Iata-le: http://www.cabelas.com/catalog/browse/h ... 8195330217
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde Alin3006 pe 06 Noi 2012, 17:29

Cu placere, eu le-am invatat de la altii mai batrani, vazand si facand. E mai bine sa le afli asa. :lol:

Ce am uitat si e important de punctat:
ursul e un animal extrem de inteligent, capabil sa gandeasca uman in anumite situatii. Chiar si ranit, prefera sa fuga decat sa lupte, cu conditia sa nu fii exact in drumul lui.
Si spre deosebire de mistret, ursul distinge culoarea orange, ceea ce e bine de stiut. :wink: Poate fi de bine sau de rau functie de conjunctura. Ca idee, nu trebuie sa stati cu stres mereu ca vine ursul si va papa, grija lui e sa scape cat mai repede din clinciul cu pricina. Desigur, daca stai ca blegu taman in trecatoarea ursului, pe scaunel si cu caciula portocalie in cap, ii poate veni ideea ca esti numai bun de tap ispasitor.
Situatii nasoale sunt cele in care ursoaica cu pui nimereste in goana si o iau cainii la tabacit - daca sunt buni- si ii tavalesc pe ursuleti. Am avut un meci de genul asta cu o ursoaica, venea direct pe mine pachet de nervi, pufaind, cu cainii si ursacii buluc dupa ea. A mers cu ¨Huo boala¨ si a virat in viteza cu alaiul dupa ea. Marturisesc ca toata desfasurarea actiunii am vazut-o ¨cu un ochi¨- daca intelegeti ce vreau sa spun- si ca daca nu schimba directia ii trimiteam doua boabe de 9,3.
@teherau va poate povesti o scena si mai ¨pitoreasca¨ - pe care multi care nu ar cunoaste personajele ar spune ca e curata poveste vanatoreasca- cu un urs care a mancat bataie la propriu in goana :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde tehărău pe 06 Noi 2012, 17:49

Urmăresc topicul de la început dar astept să ajung la un pc...
Şi cum nu ajung curând, o să povestesc astă seară, cu telefonul. Ghinionul meu, dar trebuie...
:evil:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Următorul

Înapoi la Vanatoare de urs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate