Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:18

Ce tip de munitie folositi la rate?

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderatori: Sly_Fox, Marius

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde tonif pe 20 Noi 2012, 14:37

vraji, sa stii ca si eu am avut ceva probleme cu socurile prea stranse ... cand m-am dus cu 7/10 sau 9/10 am facut rahatul praf ...

daca pe de-o parte incercam sa ne formam reflexul sa nu tragem departe dupa vanat, cred ca pe cealalta parte trebuie sa o lasam moale cu socurile de la juma in sus ... ca strang prea mult ...

uite ultimele mele 3 partide de alica :

- prepelita soc 1/2 - 7 piese - cam ca toata lumea , deci ok

- iepure - soc 9/10 - am zis ca sare departe :oops: ... am tras dupa patru vasilici , nua m luat nici unul ... nici aproape, nici in 40-45 de m ... praf, dat palme singur de nervi ...

- schimbarea schimbarii : fazan, pus naibii inapoi soc jumate ala, tras dupa 3 , nimerit toti 3 ... unul pierdut din cauza de des extraordinar de urat, luat capace ca tras departe :oops:

la toti 3 am tras in jur de 30-35 de m ... nu stiu ce sa zic ... inseamna ca full la fabarm o fi pentru robertica :D

am tras si la un zid alb, de la o ferma in ruine din fond, de la 20 si 30 de m .... la ochi asa, la 20 de m snopul era desfacut intr-un cerc de 35-40 de cm, si la 30 de m, cam 70-80 cm ... foarte omogen si rotund asa, chiar mi-a placut ... daca aveam si full, as fi testat pentru comparatie ...

oricum jumate asta mi s-a parut ca strange destul ...
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde dog_dog pe 14 Oct 2013, 21:58

Melior,36 gr,3mm..pacat ca nu se mai importa...cica nu se vinde in Romania...si cand nu gasesc bag jk6 3.1 mm...e ca un fulger
dog_dog
 
Mesaje: 13
Membru din: 14 Oct 2013, 19:56

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde ninel gavanescu pe 15 Oct 2013, 11:48

Cheddite - Drago cal. 16 alica 3.5 mm cu incarcatura de 31g , merg singure la rata,fazan,potarniche,gugustuc si cioara (fara fainosag :wink: )
0761607458
ninel gavanescu
 
Mesaje: 5
Membru din: 25 Dec 2009, 10:22
Locaţie: alexandria

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Sly_Fox pe 01 Noi 2013, 18:46

In calibrul 16 excelente sunt cartusele Bornaghi Game 30, cele cu tub alb. Diametrul alicelor folosite este de 3,5 mm, incarcatura de alice de 30 grame. Am ramas uimit cat de bun este acest sortiment de munitie, grupaj omogen, foarte strans, putere de penetrare excelenta.
La rate acest cartus este perfect pentru cei care trag cu 16, eu il consider numarul 1 in acest calibru.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde tibi_anghel pe 01 Noi 2013, 20:38

Sly_Fox scrie:In calibrul 16 excelente sunt cartusele Bornaghi Game 30, cele cu tub alb. Diametrul alicelor folosite este de 3,5 mm, incarcatura de alice de 30 grame. Am ramas uimit cat de bun este acest sortiment de munitie, grupaj omogen, foarte strans, putere de penetrare excelenta.
La rate acest cartus este perfect pentru cei care trag cu 16, eu il consider numarul 1 in acest calibru.

Unde mai gasesti Bornaghi ca la noi e saraca tare oferta la calibrul asta?
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Sly_Fox pe 04 Noi 2013, 00:12

In Slobozia, Ialomita.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Johnny_r0 pe 03 Ian 2017, 18:32

La început de sezon pana prin octombrie trag cu 3-3.1 unde am avut rezultate destul de bune. Atunci și ratele sunt mai proaste și vin destul de jos ( 15- 20 m ). Octombrie -decembrie merg pe 3,5 gramaj 36g unde ratele vin mai sus și mai în viteza.
Acum întrebările mele: - pe timp de iarna temperaturi de la 4 la - --10 grade bag alica de 4 36g sau magnumuri problema este ca ratele sunt foarte precaute și distanta de tragere sare cu mult de 35 de metri și viteza este una foarte mare și de aici și multe cartușe trase și puține rate împușcate
În perioada asta la 45 de metri distanta aproximata de mine alica pâraie pe rate și ele nu cad ( sa fie de la noua armă beretta a400 :)))) e prea moderna arma pentru ratele noastre )

Voi la astfel de temperaturi cu ce alica trageți și cam ce corecții puneți în fata ratei în plina viteza

Tot folosiți termenul "distanta mare" ce înseamnă asta în metri aproximati.
Avatar utilizator
Johnny_r0
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 02 Noi 2014, 18:39
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Marius pe 08 Ian 2017, 14:33

Johnny_r0 scrie:.
Acum întrebările mele: - pe timp de iarna temperaturi de la 4 la - --10 grade bag alica de 4 36g sau magnumuri problema este ca ratele sunt foarte precaute și distanta de tragere sare cu mult de 35 de metri și viteza este una foarte mare și de aici și multe cartușe trase și puține rate împușcate
În perioada asta la 45 de metri distanta aproximata de mine alica pâraie pe rate și ele nu cad ( sa fie de la noua armă beretta a400 :)))) e prea moderna arma pentru ratele noastre )

Voi la astfel de temperaturi cu ce alica trageți și cam ce corecții puneți în fata ratei în plina viteza

Tot folosiți termenul "distanta mare" ce înseamnă asta în metri aproximati.

Sunt ani buni de cand trag la rate doar cu B&P, long range, cal 12, 36grame, alica nr. 6, adica 2,7mm, indifferent de sezon. Sunt convins ca numarul mare de focuri trase "pe langa" in cazul tau, este cauzat de alice prea mari, care la o oarecare distanta devin prea rare. Eu folosesc la gasca alica de 4mm si mai nou chiar de 3,5mm.
Cum apreciezi distanta de 45 de metri?
As spune ca eu trag arareori peste 30 de metri, dar poate ca avem o perceptie diferita in privinta distantelor mai mari.
Corectia nu e mereu aceeasi, ci difera in functie de directia de zbor, viteza, unghi, etc.
Incearca un sezon cu nr. 6 si vezi cum ti se pare rezultatul
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Johnny_r0 pe 10 Ian 2017, 19:44

Distanta de tragere este relativa oricum este mult mai mare fata de perioada de vara. Iti dai seama ca nu m-am dus cu telemetru la rate :)) poate nu este 45 poate este ceva mai putin nu am de unde sa stiu exact, dar sare de 35m.
Pana la urma problema cea mare cred ca este pozitia de tragere si anume in 90% din trageri rata vine direct spre tine si se trage la ea din fata sau cand e fix deasupra. Cred ca penajul ei "amortizeaza sau deviaza" alica /:) altfel nu imi explic saritul fulgilor. In celelalte 10% din cazuri mai vine cateuna ratacita pe lateral unde cade secerata.
Am sa incerc cu alica mai mica sa vedem rezultatele. Dar intrebarea mea este nu se raceste alica destul de repede pe acest frig de -10 ,-15 grade si nu mai are putere de penetrare?
Avatar utilizator
Johnny_r0
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 02 Noi 2014, 18:39
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Marius pe 10 Feb 2017, 14:52

Johnny_r0 scrie: Dar intrebarea mea este nu se raceste alica destul de repede pe acest frig de -10 ,-15 grade si nu mai are putere de penetrare?

Ce vrei sa spui prin asta cu racitul alicelor?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde laurul pe 10 Feb 2017, 15:03

Marius scrie:
Johnny_r0 scrie: Dar intrebarea mea este nu se raceste alica destul de repede pe acest frig de -10 ,-15 grade si nu mai are putere de penetrare?

Ce vrei sa spui prin asta cu racitul alicelor?

Se stie din stramosi ca alica fierbinte penetreaza mai bine!!! =)) =)) =))
Se "raceste"= isi pierde puterea de penetrare.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Sly_Fox pe 10 Feb 2017, 18:32

Nu dispar ele asa usor invatamintele primite de la stramosi. :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde radubichis pe 10 Feb 2017, 21:47

Marius scrie:
Johnny_r0 scrie: Dar intrebarea mea este nu se raceste alica destul de repede pe acest frig de -10 ,-15 grade si nu mai are putere de penetrare?

Ce vrei sa spui prin asta cu racitul alicelor?

Trebuie tratate cu Theraflu si facut de toamna vaccin antigripal :lol:
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde iliealexandruionut pe 02 Mar 2017, 00:31

Dupa 2...3 sezoane de iesit foarte des la rate( cam in fiecarea zi :lol: ..faceam fix 500m pana la locul de pasaj)am ajuns la o concluzie: cu arma ,,ma inteleg" perfect,am testat TOATE munitiile din magazinul dlui. Sima ,toate dimensiunile de alice considerate de unul sau de altul bune pt rate si finalul e unul singur!!!
Alica mica ,grame putine la sarite prin canale si soc larg iar la pasaj alica MAXIM 3.5 si soc trei sferturi ,gramaj maxim 36g.Producatorul de munitie sa de a dracii in el daca conteaza mai mult de 5% in realitate.Mai toate munitiil de pe piata sunt bune acum,parerea mea.
Iar rata nu e vreun Bruce Lee al speciilor de vanat sa necesite mare putere de penetrare...important e sa o nimeresti :lol: :) :lol:
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Sly_Fox pe 02 Mar 2017, 04:50

iliealexandruionut scrie: cu arma ,,ma inteleg" perfect,

Ce arma?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde the_mav pe 02 Mar 2017, 08:51

Sly_Fox scrie:
iliealexandruionut scrie: cu arma ,,ma inteleg" perfect,

Ce arma?

Ce ratze?
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :D :D :mrgreen: :D
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Marius pe 02 Mar 2017, 17:34

the_mav scrie:
Sly_Fox scrie:
iliealexandruionut scrie: cu arma ,,ma inteleg" perfect,

Ce arma?

Ce ratze?
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :D :D :mrgreen: :D

Ce cartuse? :? :? :? :?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde iliealexandruionut pe 02 Mar 2017, 21:02

Fabarm XLR...ratze dalea da sa impusca...cartuse in general bp long range si cheditte jk6!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde radubichis pe 04 Mar 2017, 21:51

Aha ,XLR .....Da de care cartuse?cartuse :D
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Sly_Fox pe 04 Mar 2017, 22:34

Pai cum, nu te-ai prinsa pana acum? Cartuse din alea cu tubul din carton, incarcate cu pulbere neagra, bura din pasla si bineinteles in loc de alica zburaturi din tuci. De ce crezi tu ca pica ratele alea intr-un ritm asa de alert incat si gripa aviara este invidioasa?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde adrian1123 pe 05 Mar 2017, 09:23

Ne amaram cu cartuse cu tuburi de carton pe care le reancarcam pana se tocea cartonunul la varf.Alice puneam ce gaseam la podul Grand .Pulbere de care gaseam in comert ,bure de pasla,parafinate sau nu,cu capacel deasupra sau dedesupt.Cam cadeau ratetele,mai nimerite mai de mila noastra dar cadeau.Stiind ce cartuse aveam trageam la distante mici si era bine.Oricum si daca vroiam sa ma -intind_nu puteam pentru ca prima mea arma,un ZB de 12 cu teava dreapta inprastia cativa metri buni la 20 m.Marca...gramaj ??? Eu cred ca prea multa teorie si putin exercitiu.Intradevar sunt cartuse mai bune si mai rele dar nu cartuse minune care sa inlocuiasca lipsa exercitiului.Rata cade daca o nimeresti,intr un punct vital si cu cat mai multe alice.Ar trbui ca in primii ani de vanatoare sa ai telemetru la tine si la rate sa ti iei puncte de reper sa nu mai tragi la 100 m sa dai vina pe cartuse si pusca.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Sly_Fox pe 05 Mar 2017, 12:09

Stiu cum era, ca si eu am dat la manivela de mi-a sarit capacele pentru a sertiza tuburile din carton, folosite si rasfolosite. Pulbere de care pica la mana, neagra de Fagaras sau vie de Victoria. Bure din pasla cerata si alice de toate felurile, plumb era destul. :D Bineinteles nelipsitele capacele rosii sau albe din carton pe care scriam diametrul alicelor cu care erau incarcate.
Culmea si eu tot cu un ZB de 12 am vanat pe la inceputuri, arma pe care o mai am si acum.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde adrian1123 pe 06 Mar 2017, 08:56

A mea era obosita rau,daca o mai pastram era casata de mult.Niciodata nu am avut nostalgii cu arme,cu clipe petrecute cu arma in mana da cu o anumita arma nu prea.A trebuit sa treaca niste ani sa mi permit mai multe arme de vanatoare in acelas timp.M am bucurat sa pot schimba...de multe ori tusea cu junghiu.Cu munitia am avut multe experiente,majoritatea nu neaparet placute dar in alte vremuri anumiti vanatori printre care si eu ma bucuram ca am cartuse.Tot mai demult nu se da atat vina pe arma si munitie ca acum Atunci te intreba...ai luat o? Nu...Clar ai tras alaturi sau prea departe,acum se cauta explicatii stiintifice m_s,jouli la gura tevii...etc.Atunci la sarsea se mai da vina pe vant cand era mai vijelios in rest mana si ochiul.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Alexandru81 pe 25 Dec 2017, 12:58

Salutare,

Anul acesta am fost pentru prima data la vanatoare de rate.
Am urmat sfaturile de pe forum si am folosit munitie BP 36 grame 2.7 - 2.9 mm.
Arma benelli bock cal 12, choke 1/2 teva sus, 1/4 teava jos.
Fiind incepator am tras dupa aprecierile mele in maxim 30m.
Rezultate placute.
Va multumesc tuturor pentru postari, din experienta impatasita de domniile voastre am avut si mai am multe de invatat.

Craciun Fericit,

Alexandru.
Alexandru81
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 03 Oct 2016, 23:37

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Sly_Fox pe 25 Dec 2017, 13:29

Rezultatele au fost plăcute pentru tine sau pentru rațe? Cred că rațele s-au distrat de minune făcând viraje printre snopurile de alice. :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Alexandru81 pe 25 Dec 2017, 14:46

Salut,

In primele zile s-au distrat cu siguranta :D.
Dupa 3 iesiri in care nu am nimerit nici una, am incercat sa ma linistesc sa mai pun o rata in fata, surpriza, au inceput sa mai si cada.

In zilele in care nu am impuscat nici una, tot rezultate placute au fost: am iesit in natura, catelul este fericit tare, suntem la inceput amandoi, invatam in acelasi timp :D .

Fiecare iesire este frumoasa in felul ei.

Alexandru.
Alexandru81
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 03 Oct 2016, 23:37

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde Sly_Fox pe 25 Dec 2017, 16:34

Așa este, ieșirile sunt frumoase. Rezultatele vin odată cu căpătarea de experiență.
Eu îmi amintesc cu plăcere despre prima mea vânătoare la rațe. A avut loc prin luna lui cuptor pe un lac sezonier din Balta Ialomiței, lac denumit Bunișoara, situat puțin la nord de Făcăeni. Eram un puști când tata m-a luat să vânez primele rațe. Pe atunci era absolut normal ca mucoșii să își insoțească părinții sau bunicii la vânătoare și să învețe să tragă cu arma. Și era comunism, știți voi sistemul ăla opresiv.
Am intrat în apă până la brâu, mi-am pus pălăria verde de camuflaj primită de la un unchi din Germania ( găsită într-un colet în care mai erau câteva portocale și ciocolată, bunuri de mare valoare pe atunci) și m-am pus pe așteptat având în mâini o pușcă de 16 și cartușiera pusă pe un buștean ieșit din apă.
Am reușit să vânez două sarsele și o rață mare, bucuria fiind imensă. Doar când am ieșit din apă mi-am dat seama că eram plin de lipitori, unele dintre ele reușind deja să servească o masă copioasă.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce tip de munitie folositi la rate?

Mesajde yoghi pe 26 Dec 2017, 02:01

Am si eu in amintiri unloc plin de rate si lipitori.
Baltile de la Comana.Dar acum pescaria e inchisa (privatizata) pt vanatoare iar balta mare e salbatica dar devenita rezervatie. Ratele sunt fericite acolo , sunt zeci de mii acum.

Ps. @foxule acum doua zile m-am intalnit cu cartusele de 12 alea cu tub de alama.! :-\
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Anterior

Înapoi la Rata si Gasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori

Publicitate