Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:04

Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde catalin.vrabie pe 06 Oct 2011, 13:29

Jon, are in jur de 1000mp.

Noutati legate de popularea cu fazan.

Ieri am gasit pe fond mai multe perechi de fazani din repopulare. Am observat cateva aspecte care trebuie discutate:
1. Masculii din repopulare i-am gasit absolut pe toti in compania unor femele, fara sa pot spune cu certitudine daca toate erau din repopulare sau si salbatice, pentru ca nu am reusit sa vad la toate inelul. Masculii salbatici insa, i-am gasit in majoritate singuri.
2. Fazanii din repopulare nu au inca penajul definitivat, in zona capului persistand inca pene nedefinitive (nu stiu cum sa le spun altfel...) spre deosebire de fazanii salbatici care au deja penajul complet. Amintesc aici ca noi am repopulat la inceputul lunii iulie cu fazani de 60 de zile. Acest fapt ma face sa trag concluzia ca ar trebui introdusi mai devreme in fond, mai ales ca anul acesta a fost foarte calduros. Ce se intampla insa daca la aceasta vreme aveam 5 grade?
3. Nu exista nicio diferenta de vivacitate, de viteza de zbor, de aspect general intre fazanii introdusi de noi si cei naturali.
4. Am gasit in teren familie formata din mascul inelat si 5-6 femele, unele inelate, ceea ce imi spune ca s-au adaptat la viata in salbaticie.

Revin cu mai multe informatii cand se mai raceste vremea si incep si ei sa se grupeze, ca acum sunt imprastiati pe tot campul.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde jon2004 pe 06 Oct 2011, 20:34

Sezonul urmator vrem si noi sa facem o populare cu fazan si ma intereseaza orice informatie legata de acest subiect . Pare a fi eficienta metoda asta cu voliera .
Aveti un fond bun pentru fazan . Eu am facut vanatoare acolo si stiu ce habitat este in zona .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde catalin.vrabie pe 06 Oct 2011, 20:44

Dupa ceea ce am vazut pana acum si eu cred ca metoda este eficienta. Anul viitor vrem sa introducem mult mai multi fazani, in doua sau trei voliere. Dar concluziile le vom trage in luna martie anul viitor.
Intr-adevar fondul este extrem de propice pentru fazan, si nu numai.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde Clujeanul pe 16 Oct 2011, 07:54

Catalin, poti sa ne spui si cam cat ati cheltuit? Pasari, mancare, voliera, carburant...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde catalin.vrabie pe 16 Oct 2011, 09:02

Poti face singur un buget, in functie de dimensiunea volierei, nr. de pasari si distanta de la domiciliu pana in teren. Fazanii i-am cumparat de la Gherghita cu 13 lei buc., transportul a mai costat vreo 600 lei, mancarea e undeva la 3 lei/kg daca nu ma insel, (pentru varsta de 45-60 de zile) si se consuma 50gr/pasare/zi. Eu am facut o voliera de aproape 1000mp care m-a costat in jur de 5000 Ron, poate 6000. Combustibilul e greu de socotit, ca oricum eram aproape zilnic in teren in perioada aia.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde Clujeanul pe 19 Oct 2011, 10:33

Vanati si gaini de fazan? Sau le ocrotiti ca sa produca pui?
La ce pret se valorifica fazanii de pe fondul asta? Ma refer la banii care eventual s-ar recupera din autorizatii.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde catalin.vrabie pe 19 Oct 2011, 11:06

Gaini nu vanam, n-am vanat niciodata. Pretul unui fazan impuscat la noi este 8 Euro.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde jon2004 pe 11 Dec 2012, 09:09

Ce ne mai poti spune de rezultatele popularii ? Din ce ati recoltat , ce procent au avut fazanii cu inel ?

Intreb , pentru ca noi am facut o populare "clasica" , cu lansare de fazani maturi si rezultatele au fost asa cum m-a avertizat un coleg forumist ca se va intampla : pierderi peste 80% .

Ma gandesc ca metoda folosita de voi, poate avea un grad mai mare de succes !Altfel , singura metoda de a se reface efectivul de fazan , acolo unde este habitat , ramane grija fata de efectivele salbatice , existente pe teren . Grija reprezentand combatere la rapitor cu par si pene , hrana suplimentara la vreme grea si surse de apa .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde catalin.vrabie pe 11 Dec 2012, 10:01

Sa stii ca metoda utilizata de noi functioneaza. Imi este greu sa estimez cat, in procente, au supravietuit pentru ca noi am limitat destul de mult vanatoarea in acesti 2 ani pentru a spori populatia in anii urmatori. Avem fazani si acum, peste media unui fond "clasic" de fazani, insa suntem inca departe de ce vrem noi.
Ca si metoda, daca privim repopularea doar prin prisma ratei de supravietuire calculata la urmatoarele 3,4,5 luni dupa repopulare (adica in perioada imediat urmatoare) pot sa-ti confirm ca functioneaza. Am gasit multi fazani cu inel in iarna de dupa repopulare.
Ceea ce am inteles eu insa, acum, (daca stiam asta nu mai faceam atunci popularea) este ca doar actiunea de introducere a fazanilor in fond nu va da rezultat decat pentru anul in curs, nicidecum pe termen lung, chiar daca se face si combatere.
Actiunea de populare, pentru a avea sanse reale, trebuie sa cuprinda mai multe activitati:
1. Pregatirea terenului. Degeaba pui fazani in teren daca nu au teren propice inmultirii si nu ai zone cu mancare peste iarna. Si aici nu ma refer la hranitori, ci la terenuri lucrate pentru fazani (sorg, floarea soarelui, porumb, macese, porumbe, etc)
2. Combatere. Nu pot da niste valori aici, insa ce stim noi ca se numeste "combatere" este departe de ceea ce trebuie facut. Combatere la daunatori cu par, cu pene (foarte important, desi nu se acorda importanta, cioara si cotofana sunt la egalitate in ceea ce priveste numarul de exemplare de fazan ucise, sub forma de ou sau pui, cu vulpea) si la cei cu doua picioare. Partea asta inseamna timp, bani (combustibil, oameni, capcane, cartuse, etc) si ridica foarte mult costurile.
3. Voliere deschise in teren, cel putin una la 1000Ha, cu o suprafata de la 1000mp la 1Ha, in functie de numarul de pasari. Calculati si aici costurile.
4. Introducerea efectiva a fazanilor in teren. Noi i-am pus in teren la 60 de zile, insa cred ca e mai bine un pic mai devreme, undeva la 45-50 de zile.
5. Cultivarea anuala a terenului special pentru vanat. Costurile sunt undeva la 2000lei/Ha. Nu uitati ca trebuie sa aveti si proprietatea asupra terenului sau macar folosinta lui, care iarasi costa.

Dupa toate astea, ganditi-va bine daca puteti sustine financiar si daca merita la final. Noi am decis ca merita si suntem undeva la jumatatea drumului.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde catalin.vrabie pe 11 Dec 2012, 10:05

Inca ceva. Apa nu este atat de importanta pe cat credem noi. Doar in perioadele de seceta prelungita este nevoie de interventia umana. In rest, se descurca cu roua, balti, etc. Accentul este pe hrana, adapost si loc de cuibarit.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde wachtelfeld pe 12 Dec 2012, 01:50

De cativa ani am vazut in Germania diverse populari cu fazani prin metoda volierei deschise-engleza.
In fondul din Germania care are 850 ha se populeaza in jur de 2200 de fazani odata la 2-3 ani.Fazanul cu greu rezista daca nu e totusi sustinut.Daca se populeaza prin aceasta metoda trebuie tinut cont de numarul de fazani care se introduc in voliera....mai bine mai multe voliere cu mai putini fazani, decat supraaglomerare.Un alt amanunt important pe care l-am vazut la nemti este ca iau fazanii din mai multefazanerii si ii amesteca in cat mai multe voliere si locuri diferite.Am vazut voliere cu 10-15 fazani .Nemtii spun ca procentul de reusita in cazul volierelor mici este mult mai mare decat in cazul celor mari , iar salbaticirea se face in maxim 5-6 saptamani, moment in care dispare si voliera.Fondul are insa 120 de locuri de hranire, unde zilnic hrana consumata este inlocuite iar furajele folosite in primele saptamani contin obligatoriu si un procent de antibiotice,m-am mirat, dar mi-am dat seama dupa ca antibioticele sunt precursori de crestere....exact fulgii pe care nu ii schimbasera fazanii pomeniti de @catalin.vrabie. :D :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde catalin.vrabie pe 12 Dec 2012, 08:44

Ce inseamna "precursori de crestere"?
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde katlin pe 12 Dec 2012, 09:48

Un fond bine gospodarit, felicitari, sunt vecin cu fondul d-voastra. Mi-ar placea sa vin la combatere si la un fazanel.
katlin
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 19 Noi 2010, 08:00
Locaţie: Galati

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde catalin.vrabie pe 12 Dec 2012, 10:43

Am spus mereu ca la combatere dam autorizatii non stop. La fazani, cand vrei.
Dar suntem off topic, asa ca te rog sa ma suni cand te hotarasti.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde wachtelfeld pe 13 Dec 2012, 11:41

Precursorii de crestere sunt o matrice de accelerare a procesului de dezvoltare corporala....insa trebuie folosita rational si in armonie cu interesul momentului, nu oricum si oricand.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Anterior

Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate