Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 16:21

La ATRAPE de rate pe Dunare

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderatori: Sly_Fox, Marius

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde Sly_Fox pe 18 Ian 2013, 13:26

bowmadness scrie:Eu ma gandesc la urmatoarele:
1. Trebuie interzis accesul motorizat pe fonduri, mai braconezi daca tre sa cari in spate catva kilometri vanatul? Astia cu burtile cat un hipopotam sa vaneze din drum!
2. Pustile sa fie depuse in extrasezon la asociatie
3. Sa se interzica carabinele la vanatoare cel putin 5 ani de acum incolo
4. Sa se faca poligoane, inainte de fiecare sezon sa se treaca la o proba practica (si una teoretica) , se raneste extrem de mult, vanatoarea adevarata se face (sau se facea?) sub 50m.
5. Sa nu se mai duca carne acasa, decat platita, indiferent cine a doborat vinatul, restul, la comun, la tocana si sprit

Platim o carca de bani la asociatii macar niste poligoane de talere sa organizeze fiecare asociatie.

Cateva observatii as avea totusi la cele postate de catre tine. Sa le luam pe rand.
1) Interzicerea accesului motorizat pe fonduri.
In acest caz trebuie ca pe fiecare fond in parte sa existe personal care sa aiba in atributie numai controlul masinilor. Nu de alta dar in afara de vanatori, pe fond cicula si masinile proprietarilor de pamant, a celor care au asociatii agricole,etc. Acestora nu le poti interzice sa intre cu masinile pe camp.
Printre vanatori se afla si oameni cu o varsta venerabila, ce nu pot ajunge in anumite zone ale terenului pe jos. Trebuie sa tinem cont si de ei, sunt cei care ne-au indrumat ani de zile pana sa devenim vanatori.
Referitor la burti ce sa zic, nici eu nu sunt sighinas, insa ma bag la mers pe jos oricand si oriunde, cu toate ca am probleme cu inima.
2) Armele nu au nici un rost sa stea atarnate pe la asociatii. In primul rand ca sunt proprietatea vanatorilor, in cel de-al doilea rand datorita ingrijirii necorespunzatoare de care au parte. Nu stiu daca ai fost intr-un depozit al vreunei asociatii, insa te asigur ca armele lasate in custodie pur si simplu sunt tinute claie peste gramada, lasate sa rugineasca, lovite si zgariate la manipulare. Nu cred ca mi-ar conveni sa las arma in stare excelenta si sa o iau ruginita si plina de mucegai.
3) Referitor la carabine ce sa zic, este mult de discutat, multe argumente pro si contra.
4) Sunt de acord cu poligoanele, dar chiar in fiecare sezon? Eu zic ca ideea cu poligoane la fiecare asociatie , in care vanatorii sa exerseze tirul, este una mai practica decat examinarea si tam-tam-ul anual.
5) Din moment ce vanatorul plateste cotizatie si are dreptul sa vaneze una sau mai multe specii de vanat, de ce sa nu ia acasa vanatul respectiv, fara a mai plati inca o data pentru carne? Asa nu mai plateste nimeni cotizatie si gata.
Din acest punct de vedere interesul meu este spre zero, in conditiile in care nu sunt consumator al carnii de vanat.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde Vrajitoru pe 18 Ian 2013, 14:00

Daca se vor practica preturile alea prohibitive atunci vor mai putea vana doar cei cu "jep" si barca si bani cacalau.
Si eu nu o sa fiu niciodata de acord cu predare pustii in extrasezon. Pentru ca in extrasezon eu merg la poligon la talere. Asta e aberanta. Eu arma ai am platit-o. E ca si cum mi-ar cere cineva sa imi duc motocicleta la politie pe timpul iernii, ca nu am voie sa o folosesc.
Sunt lucruri pertinente pe care le-ai spus dar sunt si aberatii.
Eu sunt proaspat vanator, dar imi place mult mai mult sa merg la vanatoare in grup restrans la vanat mic.
Mi-a fost recomandat de seful de grupa sa vanez intr-o anumita parte a fondului si sa nu ma apropii de padure ca "speriu porcii". Prima data cand mi s-a facut recomandarea a fost din cauza ca era vanatoare cu grupa in padure si mi s-a parut perfect pertinenta cererea, dar nici un moment nu am crezut ca asta se refera si la vanatorile care le fac in zilele saptamanii cand nu e vanatoare cu grupa.
Dar de curand am mers sambata la o vanatoare din asta (Duminica e ziua de vanatoare cu grupa) si am gasit un desis cu subarboret unde erau fazani si iepuri. Facem noi un sir si incepem sa ne plimbam pe acolo, binenteles cu zgomotele de rigoare ca nu aveam caini pentru asa ceva. Binenteles ca am si tras dupa vreo 2 fazani si in 30 de minute au aparut vreo 10 vanatori de la grupa cu masini sa ma ia la suturi ca ce caut eu acolo sub padure ca ei au declarat zona aia "zona in care nu se vaneaza". Ca undeva in padure au dus niste porci pentru populare. Mie nu mi-a zis nimeni nimic. Si atunci a revenit recomandarea sa vanez intr-o anumita zona, dar acolo nu mai e nimic ca e tocat tot de cainii de la oi si de haitele de la 2 balastiere care sunt pe fond. Nu mai e nici un fazan si nici un iepure. Ni vulpile nu mai ies din padure. Doar ratele de pe olt, ca pe alea nu le ajung cainii. Si apropo: ca tot sunt din grupa aia: pe mine nu m-a anuntat nimeni ca e vanatoare. Cred ca era vanatoare "intre ei". Deci daca vreau vanat mic fie ma duc la rate si atat, fie imi bag picioarele in recomandarea la seful de grupa si ma duc sa caut fazanii si iepurii acolo unde sunt.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde bowmadness pe 18 Ian 2013, 14:06

1) Interzicerea accesului motorizat pe fonduri.
In acest caz trebuie ca pe fiecare fond in parte sa existe personal care sa aiba in atributie numai controlul masinilor. Nu de alta dar in afara de vanatori, pe fond cicula si masinile proprietarilor de pamant, a celor care au asociatii agricole,etc. Acestora nu le poti interzice sa intre cu masinile pe camp.

Pai tocmai oamenii ale caror terenuri sunt calcate de rotile jepurilor ar trebui sa ia atitudine. Eu am zis ca accesul sa se faca motorizat DOAR pe drum, stim bine pana unde ajung jepurile acum, PANA IN STANDURI

Printre vanatori se afla si oameni cu o varsta venerabila, ce nu pot ajunge in anumite zone ale terenului pe jos. Trebuie sa tinem cont si de ei, sunt cei care ne-au indrumat ani de zile pana sa devenim vanatori.
Referitor la burti ce sa zic, nici eu nu sunt sighinas, insa ma bag la mers pe jos oricand si oriunde, cu toate ca am probleme cu inima.
Cei cu probleme de genul asta pot sa mearga la vanatorile organizate unde se poate merge cu tractorul si remorca, cum se mergea odata, standurile lor sa fie cele mai apropiate, vanatorile individuale sunt problema nu cele organizate, eu despre alea vorbeam!

2) Armele nu au nici un rost sa stea atarnate pe la asociatii. In primul rand ca sunt proprietatea vanatorilor, in cel de-al doilea rand datorita ingrijirii necorespunzatoare de care au parte. Nu stiu daca ai fost intr-un depozit al vreunei asociatii, insa te asigur ca armele lasate in custodie pur si simplu sunt tinute claie peste gramada, lasate sa rugineasca, lovite si zgariate la manipulare. Nu cred ca mi-ar conveni sa las arma in stare excelenta si sa o iau ruginita si plina de mucegai.

Daca ai avea locul tau intr-o camera incalzita putin si ai pune pusca in husa nu s-ar intampla nimic, 100%!

4) Sunt de acord cu poligoanele, dar chiar in fiecare sezon? Eu zic ca ideea cu poligoane la fiecare asociatie , in care vanatorii sa exerseze tirul, este una mai practica decat examinarea si tam-tam-ul anual
.
De ce nu in fiecare sezon? Eu mi-am facut ochelari de la un an la altul, poate la anul imi creste dioptria nu?
Exersarea nu inseamna promovarea unui test! Dupa "exersare" poti fi la la fel cum ai venit!

5) Din moment ce vanatorul plateste cotizatie si are dreptul sa vaneze una sau mai multe specii de vanat, de ce sa nu ia acasa vanatul respectiv, fara a mai plati inca o data pentru carne? Asa nu mai plateste nimeni cotizatie si gata.

Vanatoarea o vad ca pe un sport si nu un mijloc de a duce carne acasa! Daca chiar am chef de o friptura sau rata pe varza, ok, ma distrez si impusc eu vanatul dupa care carnea o platesc la kil, cel putin la vanatul mare cred ca e ok. La rate si gaste poate nu, dar si acolo limita de 10 piese mi se pare mare. 40 de rate la 4 vanatori, cum am fost noi? deja aduce a altceva! 3 piese/vanator iese si rata pe varza si distractia, nu crezi? sau trebuie scosi banii de jep, benzina si gloante?


Ma rog, astea-s utopii in Romania, o tara faina, pacat ca e locuita!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde bowmadness pe 18 Ian 2013, 14:21

[quote="Vrajitoru"]Daca se vor practica preturile alea prohibitive atunci vor mai putea vana doar cei cu "jep" si barca si bani cacalau.
N-am zis nimic sa coste mai mult sau ceva? Care preturi prohibitive? La vinatoare in grup restrans e mult 400 Lei un vier? Ia vezi cat costa la tine! Cred ca media in tara e 7-800!

Si eu nu o sa fiu niciodata de acord cu predare pustii in extrasezon. Pentru ca in extrasezon eu merg la poligon la talere. Asta e aberanta. Eu arma ai am platit-o. E ca si cum mi-ar cere cineva sa imi duc motocicleta la politie pe timpul iernii, ca nu am voie sa o folosesc.
Ok, de acord cu parerea ta, e dreptul tau, proprietatea ta si nu inseamna ca o folosesti ilegal, am gandit ca militienii aici!

Sunt lucruri pertinente pe care le-ai spus dar sunt si aberatii.
De acord si cu asta, n-am pretins ca-s vreun geniu!

In ceea ce priveste povestioara ta, nu face decat sa imi intareasca unele dintre "aberatii" :)
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde vanatorul dibaci pe 18 Ian 2013, 14:47

@ Bowmadness-mai mari idioteni de propuneri ca ale tale -de multa vreme nu mi-a fost dat sa aud.
Tu chiar sti ce vorbesti?! De ce sa las arma si care extrasezon ?-sezon este si la vulpe si la un sachal si la o cioara .Sa se interzica carabinele :lol: Pai ce are tata una cu alta explica si lui baiatul ca oi fi eu mai greu de cap.
Pun pariu ca inca se usuca cerneala pe permisul lui talica -daca fluturi securea razboiului pentru nimic -vanatoare este o mancare fina ,si nu orcine stie sa aprecieze gustul .
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde bowmadness pe 18 Ian 2013, 14:56

vanatorul dibaci scrie:@ Bowmadness-mai mari idioteni de propuneri ca ale tale -de multa vreme nu mi-a fost dat sa aud.
Tu chiar sti ce vorbesti?! De ce sa las arma si care extrasezon ?-sezon este si la vulpe si la un sachal si la o cioara .Sa se interzica carabinele :lol: Pai ce are tata una cu alta explica si lui baiatul ca oi fi eu mai greu de cap.
Pun pariu ca inca se usuca cerneala pe permisul lui talica -daca fluturi securea razboiului pentru nimic -vanatoare este o mancare fina ,si nu orcine stie sa aprecieze gustul .


Asa e!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde Ghinda pe 18 Ian 2013, 15:28

Cu tot respectul pentru bowmadness, vanatorul dibaci a fost finut.Tot ce ai insirat, nici pe vremea dinaintea loviturii de stat nu era.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde Remo pe 18 Ian 2013, 15:59

Din nou cinismul bine intentionat atat de cunoscut noua - ar trebui sa fie marca nationala. Se presupune ca toti suntem hoti - adica braconieri in aceasta discutie - si se presupune ca organizatiile care ar trebui sa prinda hotii (publice si private) sunt incapabile sa o faca.
Care ar fi solutia perfecta pentru cinicul national? Pai interzicerea a cat mai multe comportamente care, desi perfect legale in sine, pot fi urmate de hotia de care tot romanul se presupune ca se ocupa.
In logica asta idea de a "interzice carabinele" pare foarte buna. Si ideea de a interzice accesul pe camp cu orice tip de masina. Poate ar trebui chiar interzis ca vanatorii sa aiba masina in general. Sigur ar iesi mai putini la braconaj, mai ales daca ar fi ploaie afara. Si hainele de culoare verde, care ii ajuta sa se ascunda mai bine pe fonduri pentru a bracona. Propun iterzicerea hainelor verzi. Dar rozul bombon sa fie permis. Si toata lumea sa dea examen la poligon anual. E clar ca organizatorii vor fi cinstiti si nu-i vor trece pe cei care nu stiu sa traga. De fapt, daca ma gandesc mai bine, e clar ca si organizatorii vor fi niste hoti si toti tragatorii mediocrii vor trece pe bani si vor rani in continuare vanatul. Propun organitarea unui Mare Poligon National la Bucuresti, unde, sub supraveghere stricta a orgnelor MAI si AGVPS, toti vanatorii sa-si pastreze armele in extrasezon si sa fie obligati la examene lunare. Si fara masini, asta e clar. Sa mearga cu trenul sau pe jos. Si cu asta cred ca am rezolvat-o cu braconajul. Daca se dovedeste ca mai sunt unii care braconeaza, se zicem cu arme detinute ilicit, propun sa mai interzicem inca cateva chestii. E stiut ca persoanele certate cu legea respecta in general asemenea inerdictii.
Colegului initiator al topicului, inteleg foarte bine indignarea ta, pe care o consider jutificata. Inteleg si ca nu ai avut chef sa-ti strici distractia sunand la 112 (multi avem probleme in sensul asta - cred ca ni se trage de la perioada comunista). Totusi, data viitoare, suna la 112 sau la paznic inainte sa propui sanctionarea tuturor vanatorilor. Stii bine ca ideile astea prind repede.....
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde Sly_Fox pe 18 Ian 2013, 16:31

bowmadness scrie:1) Pai tocmai oamenii ale caror terenuri sunt calcate de rotile jepurilor ar trebui sa ia atitudine. Eu am zis ca accesul sa se faca motorizat DOAR pe drum, stim bine pana unde ajung jepurile acum, PANA IN STANDURI

Era bine daca precizai acest lucru de la inceput. Ai spus ca vrei accesul interzis al masinilor in fondul de vanatoare, intrarea in teren facandu-se pedestru.
Acum ca ai mentionat ,,doar pe drum'' sunt de acord. Asa s-a circulat si pana acum, pe drum. Doar babuinii mai bagau masinile pe culturi, insa nesimtirea a existat, exista si va exista, nu poate fi starpita oricate masuri am lua.
O alta chestie intalnita in ultimii ani este desfiintarea drumurilor de catre agricultori, astfel ca nu se mai poate ajunge in anumite zone din fondul de vanatoare decat trecand peste terenurile agricole. Au bagat pur si simplu plugurile arand drumurile, asta in mod ilegal. Deci uneori nesimtirea este prezenta in mai multe tabere.
bowmadness scrie:Cei cu probleme de genul asta pot sa mearga la vanatorile organizate unde se poate merge cu tractorul si remorca, cum se mergea odata, standurile lor sa fie cele mai apropiate, vanatorile individuale sunt problema nu cele organizate, eu despre alea vorbeam!

Vanatorile organizate, sau asa zisele ''colective'' sunt deja desuete. Eu unul as renunta oricand la grupa, daca asociatia ar elibera autorizatii in gup restrans. O vanatoare alaturi de un amic si unul-doi caini este muuuul mai atractiva decat harmalaia de la grupa. Imi pare rau ca onorabilii de la conducerea asociatiei Ialomita nu vor sa priceapa acest lucru, argumentand ca acest lucru ar duce la cresterea braconajului :shock:
bowmadness scrie:2) Daca ai avea locul tau intr-o camera incalzita putin si ai pune pusca in husa nu s-ar intampla nimic, 100%!

Pai la asociatii nu prea au camere incalzite, ci niste incaperi umede prin care dau cu niste substante antimucegai ce ataca metalul tevilor intr-un hal fara de hal. In plus arma nu se pastraza in husa, dupa un timp foarte scurt prinde o rugina de toata frumusetea, indiferent de conditiile din camera de pastrare.
Arma se pastraza scoasa din husa, in rastel.
bowmadness scrie:4) De ce nu in fiecare sezon? Eu mi-am facut ochelari de la un an la altul, poate la anul imi creste dioptria nu? Exersarea nu inseamna promovarea unui test! Dupa "exersare" poti fi la la fel cum ai venit!

Pentru ca ar creste nivelul de stres pentru vanatorii de rand, in timp ce ''smecherii'' vor promova fara sa treaca macar pe la poligon. Mie unul nu imi convine sa ma frece in fiecare an cu probe de tir, cu toate ca (fara falsa modestie o spun) sunt un tragator un pic peste medie.
bowmadness scrie:5)Vanatoarea o vad ca pe un sport si nu un mijloc de a duce carne acasa! Daca chiar am chef de o friptura sau rata pe varza, ok, ma distrez si impusc eu vanatul dupa care carnea o platesc la kil, cel putin la vanatul mare cred ca e ok. La rate si gaste poate nu, dar si acolo limita de 10 piese mi se pare mare.

Asa o vad si eu, si alti pasionati de aceasta indeletnicire.
Pai in momentul de fata, la AVPS Ialomita este exact cum spui ca ai vrea sa fie. Adica la mistret si caprior, pe langa cotizatie se plateste si autorizatia individuala, iar in cazul vanatorilor colective, cel care a vanat mistret si vrea sa il ia, plateste la kilogram.
La rate si gaste limita de 10 exemplare nu este mare deloc, deoarece asta inseamna cate doua exemplare de vanator. Cele 10 exemplare trecute pe autorizatie sunt pentru toti cei cinci vanatori, nu pentru fiecare in parte, si asta pe toata perioada cat este valabila autorizatia.


Imi pare rau ca parerile noastre nu corespund, dar poate se va ivi vreo ocazie sa discutam mai pe indelete.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde bowmadness pe 18 Ian 2013, 17:05

Sly Fox
N-as zice ca ideile noastre nu corespund, recunosc ca am idei utopice si cam drastice dar ganditi-va ce tupeu ordinar au unii, daca toti am fi de bun simt, cu linia intre alba si gri clar definita (nu prea sunt obisnuit cu "fineturile" necesare statului de vanator cum insinueaza al' dibaci) eu zic ca totul ar fi excelent. Ce-i in gusa si-n capusa, ASTA E.
Daca eu am idei tampite, ok pot accepta asta fara probleme, dati-va voi cu parerea cum ar trebui starpite fenomene de genul asta. Nu-mi spuneti 112 si politie ca VOMIT!
Stima
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde Sly_Fox pe 18 Ian 2013, 17:29

bowmadness scrie: Nu-mi spuneti 112 si politie ca VOMIT!
Stima

Sunt de acord, 112 este un numar destinat urgentelor si nu divergentelor. Acest numar este preferat de obicei de babele isterice nu de vanatori.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde Ghinda pe 19 Ian 2013, 08:50

Dar are efect in draci!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde Sly_Fox pe 19 Ian 2013, 18:27

Are, are, te cauta baietii si in... teava de esapament.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde tomi pe 19 Ian 2013, 21:51

@bowmadness, sa revenim la subiect, spuneai ca arati ceva poze, sau nu?
Sa stii ca vanatorul dibaci chiar e un baiat fin.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde yoghi pe 20 Ian 2013, 02:35

daca vedeti ca nu functioneaza ""Quote"" schimbati macar culoarea la paragraful citat, ca ma enervat tare sa citesc de doua cinci ori acelasi lucru

bowmadness scrie:Eu ma gandesc la urmatoarele:
1. Trebuie interzis accesul motorizat pe fonduri, mai braconezi daca tre sa cari in spate catva kilometri vanatul? Astia cu burtile cat un hipopotam sa vaneze din drum!
2. Pustile sa fie depuse in extrasezon la asociatie
3. Sa se interzica carabinele la vanatoare cel putin 5 ani de acum incolo
4. Sa se faca poligoane, inainte de fiecare sezon sa se treaca la o proba practica (si una teoretica) , se raneste extrem de mult, vanatoarea adevarata se face (sau se facea?) sub 50m.
5. Sa nu se mai duca carne acasa, decat platita, indiferent cine a doborat vinatul, restul, la comun, la tocana si sprit


1.si daca stau la pinda la 500m de drum ,ce fac dupa ce impusc mistretul ?? te chem pe tine ?
sa nu mai zic ca chestia cu ""burtile"" e discriminare
2...3...4...5.sunt niste ineptii -bazaconii-prostii ,pentru care ar trebuii sa fi batut cu pietre!
:( :x
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde Marius pe 20 Ian 2013, 11:13

Va sugerez tuturor sa folositi un limbaj adecvat forumului.
Pe sectiunea asta, unde sunt moderator nu sunt acceptabile derapajele, nici chiar atunci cand nu ne place ce posteaza interlocutorii.
Nici eu nu sunt de acord cu nici una dintre masurile propuse de @bowmadness. Presupun ca la suparare, mai greseste omul.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde Kristi pe 20 Ian 2013, 17:22

Eu unul lasand la o parte modul unuia sau altuia de gandire , obs cu stupoare ca un banal subiet deschis de doua zile , a batut cu mult un subiect gen... Ratele 2012-2013 !!! Oare chiar sa avem atat de putin de discutat despre aceasta specie , despre modalitatile de vanatoare la aceasta specie , despre cainii folositi la vanatoarea la aceasta specie , etc ...si atat de mult despre asemenea banalitati si bascalii !!??
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde bowmadness pe 20 Ian 2013, 22:13

Asta e! Eu am deschis un subiect aratand comportarea de neconceput a unora si in mine se arunca cu pietre datorita unor idei poate tampite! Ok, inseamna ca nu avem cum sa ne facem bine.
Salutari tuturor si sper sa nu patiti de genul, va garantez ca oricui i se urca temperatura la apa!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde Vrajitoru pe 21 Ian 2013, 11:13

bowmadness scrie:Asta e! Eu am deschis un subiect aratand comportarea de neconceput a unora si in mine se arunca cu pietre datorita unor idei poate tampite! Ok, inseamna ca nu avem cum sa ne facem bine.
Salutari tuturor si sper sa nu patiti de genul, va garantez ca oricui i se urca temperatura la apa!

Subiectul deschis e pertinent, multi am dat de situatii mai mult sau mai putin asemanatoare.
Unele dintre ideile tale de rezolvare nu au fost primite cu bratele deschise.
Dar, in general, topicul deschis e ok.
Si mie mi-ar place sa stiu ce sa fac in asemenea cazuri.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde tomi pe 21 Ian 2013, 15:20

Actiunile fiecaruia sunt pana la urma individuale, te doare ceva mult prea rau, iei masuri.
Paznicul era in preajma, oficial ajvps era, martori vanatori erau, se putea face gura mare pe loc.
Restul este filozofie (si lasitate),care tine de adaptarea la mediu.
Insa prea multa filozofie nu duce sigur la adaptare la mediu.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde bowmadness pe 21 Oct 2013, 16:01

tomi scrie:Actiunile fiecaruia sunt pana la urma individuale, te doare ceva mult prea rau, iei masuri.
Paznicul era in preajma, oficial ajvps era, martori vanatori erau, se putea face gura mare pe loc.
Restul este filozofie (si lasitate),care tine de adaptarea la mediu.
Insa prea multa filozofie nu duce sigur la adaptare la mediu.


Pai cam asta zic si eu: ERA PAZNICUL ACOLO, ce era sa fac? sa-l arestez eu pe individ?
Asta cu lasitatea e o jignire gratuita tomi, nu conteaza, sa fie primita!
Oricum fondul de la Giurgeni s-a dus la privat, ii doresc succes si am sa-l contactez pe cel care l-a concesionat, dupa cate am auzit va fi scump de vanat pe acolo, mai bine asa decat porcarii din astea!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde Sly_Fox pe 21 Oct 2013, 18:51

Intradevar, fondul 6 Giurgeni este gestionat in prezent de catre AVPS Bendis. Tarifele aferente vanatorii pe fondurile gestionate de catre aceasta asociatie se gasesc pe site-ul propriu. Din ce am vazut pe site, fondurile 6 Giurgeni si 14 Strachina au statut special in cadrul asociatiei, adica nici chiar membrii cotizanti nu pot vana oricand pe ele, ci doar cu ziua si o reducere de 50% fata de tariful pentru nemebrii.
.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde bowmadness pe 21 Oct 2013, 20:46

Sly_Fox scrie:Intradevar, fondul 6 Giurgeni este gestionat in prezent de catre AVPS Bendis. Tarifele aferente vanatorii pe fondurile gestionate de catre aceasta asociatie se gasesc pe site-ul propriu. Din ce am vazut pe site, fondurile 6 Giurgeni si 14 Strachina au statut special in cadrul asociatiei, adica nici chiar membrii cotizanti nu pot vana oricand pe ele, ci doar cu ziua si o reducere de 50% fata de tariful pentru nemebrii.
.

Da!, cam cu 200Roni pe zi +cotizatie se vaneaza pe acolo acum! Pentru noi as zice ca e mult, o sa puste italienii probabil!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde adrian_ppp pe 30 Oct 2013, 22:48

bogdanm scrie:
bowmadness scrie:Si cum s-ar putea combate PRACTIC un astfel de specimen fara dovezi?

Daca sunai la 112 si spuneai "mai nene, in padurea xxx, acum 2 minute s-a tras cu arma din auto numarul yyy" nu-l lua echipajul pana iesea "la sosea"?
Si apoi, daca il gasea cu puscociu' fumegand in masina, poate fara acte, etc si etc nu se rezolva nimic?
In cazul asta, daca iesea flagrantu', de ce dovezi mai era nevoie?



Auzi poate asa suna si unu cand impusti un tap la 300 m in sptele caselor si vin aia de ti strica ziua...
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: La ATRAPE de rate pe Dunare

Mesajde bowmadness pe 30 Oct 2013, 23:55

adrian_ppp scrie:
bogdanm scrie:
bowmadness scrie:Si cum s-ar putea combate PRACTIC un astfel de specimen fara dovezi?

Daca sunai la 112 si spuneai "mai nene, in padurea xxx, acum 2 minute s-a tras cu arma din auto numarul yyy" nu-l lua echipajul pana iesea "la sosea"?
Si apoi, daca il gasea cu puscociu' fumegand in masina, poate fara acte, etc si etc nu se rezolva nimic?
In cazul asta, daca iesea flagrantu', de ce dovezi mai era nevoie?



Auzi poate asa suna si unu cand impusti un tap la 300 m in sptele caselor si vin aia de ti strica ziua...


Bogdane FLAGRANT-= prindere cu teava scoasa pe geam afara nu cu pusca in masina si ei la 20 km! stai linistit am facut=o si pe asta cu alta ocazie si am dat cu subsemnatul la greu, nu s-a intamplat nimic, tot eu am picat de prost, m-am lecuit de 112, mersi frumos, suna tu la ei daca crezi ca ajuta, eu nu cred!

Eu nu as apasa pe tragaci la 300m de nici o casa :)
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Anterior

Înapoi la Rata si Gasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate