Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:54

Achizitie arma de vanatoare dintr-un stat UE

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

Achizitie arma de vanatoare dintr-un stat UE

Mesajde lush pe 01 Feb 2013, 16:27

Fratilor care i-mi spune si mie daca se poate achizitiona arme de vanatoare de afara ,de ce autorizatii e nevoie ,pentru transport cum se procedeza? Am gasit in Italia ceva arme Second-hand la preturi rezonabile si am ceva amici care sant interesati. Va multumesc anticipat celor care vor sa-mi dea o mana de ajutor!
Cand ploua si sufla vantul ,vanatorule stai inauntru!
Avatar utilizator
lush
 
Mesaje: 13
Membru din: 30 Aug 2012, 09:19

Re: Achizitie arma de vanatoare dintr-un stat UE

Mesajde vikkktor pe 01 Feb 2013, 17:05

lush scrie:Fratilor care i-mi spune si mie daca se poate achizitiona arme de vanatoare de afara ,de ce autorizatii e nevoie ,pentru transport cum se procedeza? Am gasit in Italia ceva arme Second-hand la preturi rezonabile si am ceva amici care sant interesati. Va multumesc anticipat celor care vor sa-mi dea o mana de ajutor!

factura, dosar pt eliberare permis transfer si bani pt transport...conditia este sa fi sigur ca iti trimite broasca...multora le e lene sa umble sa faca formalitatile de export...
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Achizitie arma de vanatoare dintr-un stat UE

Mesajde blefter pe 01 Feb 2013, 17:24

Va spun cum am procedat eu, mi-am cumparat arma din Italia.
1. Trimiteti autorizatia de cumparare arma la armurierul/magazinul din Italia impreuna cu un avans (40-50%)
2. Magazinul din Italia va trimite factura proforma, in care specifica numele, calibrul si seria armei
3. Cu autorizatia si factura proforma mergeti la Serviciul Arme&Munitii unde vi se elibereaza Anexa 16.
4. Trimiteti Anexa 16 cu restul de bani la magazin, iar ei va trimit arma la adresa pe care o specificati.
Pentru transport am platit 100EUR.
De cand demarezi toate procedurile, in max 2 saptamani iti suna curierul la usa cu livrarea :)
blefter
 
Mesaje: 16
Membru din: 17 Oct 2010, 20:41

Re: Achizitie arma de vanatoare dintr-un stat UE

Mesajde Loco pe 01 Feb 2013, 18:35

Poti merge personal sa-ti iei o arma din UE? Ce acte ti-ar trebui?
Loco
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 10 Oct 2012, 17:12

Re: Achizitie arma de vanatoare dintr-un stat UE

Mesajde violiv pe 01 Feb 2013, 19:55

Corect cum spune @blefter ... cu niste amendamente:

- trebe sa gasesti un armurier care sa fie dispus sa faca exportul ... nu toti se complica
- nu tuturor le trebe autorizatia noastra care n-are nicio valabilitate la ei - e suficienta copie dupa CI pentru completarea datelor pe factura proforma, eventual o copie dupa permisul de arma. Unii le vor copii legalizate trimise prin posta, pentru altii e suficient sa le scanezi si sa le trimiti pe mail
- nu toti stiu de serviciile de curierat terestru, unii vor sa trimita numai cu avion si atunci costa scump de tot transportul
- durata in timp poate fi foarte diferita - daca totul merge snur poate sa fie si 8-10 zile dar s-a intamplat sa se impiedice cate ceva si sa dureze si trei luni, depinde mult de seriozitatea vanzatorului

- te poti duce sa ti-o iei singurel dar numai dupa ce ai obtinut Anexa 16, adica ai deja aleasa arma, factura proforma, etc. Teoretic, daca te duci cu masina personala ar trebui sa ceri autorizatie de transfer de la toate statele pe care le tranzitezi. Practic, daca nu ai aceasta autorizatie si te gaseste ungurul sau austriacul cu arma in port-bagaj ajungi la parnaie sigur. Daca te duci cu avionul nu mai trebuie autorizatii de transfer dar trebuie sa gasesti o companie care duce si arme, trebe caseta metalica de transport omologata (adica vreo 200 E) si un supliment semnificativ la pretul biletului (poate si 150 E). Cea mai buna varianta e sa ti-o trimita cu un curier. Si mai bine este sa mergi tu in excursie in Italia, Germania, Austria, sa dai un ochi prin magazine, sa gasesti armurierul dispus sa faca exportul si care sa aiba o arma ce-ti place, platesti, iei factura proforma, odata ajuns acasa trimiti si Anexa si astepti sa-ti ajunga arma.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Achizitie arma de vanatoare dintr-un stat UE

Mesajde bogdan_daniel pe 01 Feb 2013, 20:33

Poate suna tampit, sa spunem ca eu am proforma(adica am fost, am vazut, am ales, am platit), merg la militie primesc anexa 16, o trimit ... iar arma unde ajunge? La mine la poarta sau la un armurier de la noi? Asta ar fi una.
A II-a: Autorizatiile de tranzit in cazul in care aleg sa o aduc personal de unde le obtin? Se poate si fara? :evil: Riscuri? Sau ma gandesc ca trebuia facuta dovada transportului (aer - bilete la companie, terestru - autorizatiile de tranzit).
A III-a: La armele cu aer se aplica aceleasi reguli? (am vazut un webley si ma bate gandu`)
A IV-a: Daca arma este detinuta de o persoana si nu de un magazin, cum se procedeaza?
Va multumesc!
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: Achizitie arma de vanatoare dintr-un stat UE

Mesajde violiv pe 01 Feb 2013, 21:09

1. arma ajunge la tine la usa ... eventual te suna inainte ca sa fii acasa.

2. asta e cu schepsis. Teoretic suntem toti in UE si ar trebuie sa se aplice aceleasi reguli. Practic, difera de la tara la tara. Teoretic, pe ANEXA 16 exista niste rubrici ce privesc transportul si tarile tranzitate. Daca acolo se completeaza "masina personala" si se insiruie tarile cu pricina, ar trebui sa te interesezi la fiecare Minister de Externe, Directie de Politie sau mai stiu eu ce din tarile respective, sa le trimiti ce hartioare vor si sa obtii autorizatia cu pricina. Stiu persoane ce au venit cu arma in masina 2000 km si nu i-a oprit nimeni da; stiu si caz care a tras-o din greu cu politia maghiara la un control de rutina langa fosta frontiera cu Austria.
Nu trebe sa faci nicio dovada a mijlocului de transport.
Iti spun inca o data - e bataie de cuie in talpa sa ti-o aduci singur perfect legal iar altfel e la risc. Pana si din italienii ce vin la noi la vanatoare sunt multi care prefera sa traga cu arme inchiriate de aici decat sa strabata 3 tari cu arma in portbagaj.
Mai bine faci drumul s-o vezi si acontezi si-o astepti acasa.

3. la noi da, la ei nu. La noi sunt egale legal cu armele de foc. In majoritatea tarilor UE sunt impartite in doua categorii: cele cu "putere" sub 7,5 J se vand la liber, "cu buletinul" iar cele cu puteri peste 7,5 J se vand in baza permisului de arma. Pentru prima categorie e aproape imposibil sa determini un vanzator strain sa faca actele. Pentru cea de-a doua faci aceleasi hartoage. Din pacate, aproape tot ce este peste 7,5 J depaseste cei 220 m/s maxim admisi de legea noastra iar pentru AC iti trebe o hartiuta (gen carte tehnica) cum ca nu depasaste 220 m/s. Noi n-avem voie cu din alea "tari".

4. tranzactia trebuie facuta mortis printr-un magazin de la ei (la noi e infinit mai complicat pentru un magazin sa importe o arma decat e pentru italian s-o exporte); noi n-avem voie sa cumparam decat prin intermediul unui magazin.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Achizitie arma de vanatoare dintr-un stat UE

Mesajde violiv pe 01 Feb 2013, 21:25

Sa nu uit: legea actuala prevede ca arma importata sa fie insotita de un certificat de verificare tehnica valabil. In toate tarile se face asta (la 5-10 ani) si armele au, de obicei, aceasta hartiuta. Cel putin daca o iei din magazin ar trebui sa fie obligat sa ti-o dea. Eu am primit-o la toate da' nu i-am dat niciodata importanta.
Pana mai incoace nu era necesara si nimeni n-o baga in seama. Nici acum nu prea o cere politia dar si daca o cere si n-o ai, te-ai muncit degeaba s-o aduci.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Achizitie arma de vanatoare dintr-un stat UE

Mesajde bogdan_daniel pe 01 Feb 2013, 22:06

Am "perceput"! Multumesc de lamuriri.
Legat de armele cu AC sau springloaded, in UK treaba este destul de lejera, in sensul ca le gaseti pana si in Car boot sale (un targ saptamanal cu tot felul de rahaturi) la preturi care nu depasesc 100-150 GBP. Bineinteles, niste no name-uri numa` bune de distractie.
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: Achizitie arma de vanatoare dintr-un stat UE

Mesajde Clujeanul pe 02 Feb 2013, 08:05

ANCEX-ul este necesar si pentru lise?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Achizitie arma de vanatoare dintr-un stat UE

Mesajde GeKados pe 02 Feb 2013, 09:00

ANCEX-ul nu mai este necesar nici pentru ghintuite cu destinatie civila, pentru lise nu a fost nevoie.

La mine toata afacerea a insemnat:
- 30 zile autorizatia de cumparare
- 4 zile dosar + anexa 16 (de joi pana marti pt ca atunci au program cei de la AESP)
- 1,5 luni documentele lor pentru export (incluzand si perioada de sarbatori de iarna)dupa ce au primit autorizatia de cumparare si anexa 16 scanata pe email iar formularul EUU (End User ..) in original + traducerile la autorizatia de cumparare si anexa 16 prin posta dupa 3-4 zile.
- 1 saptamana transport (organizare+transport)

Legat de transport totul depinde de armurier, unii trimit numai cu avionul, pretul ~250£ sau echivalentul in €.

Pare putin descurajanta toata afacerea dar merita daca vrei ceva anume!
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Achizitie arma de vanatoare dintr-un stat UE

Mesajde plesaemil pe 04 Feb 2013, 00:29

Ma scuzati ca intervin dar as avea o intrebare. Pt a aduce o teava de schimb (cu camera cartus construita) din UE ( Lothar Walther, Heym etc) este nevoie de aceleasi documente? sau si de ceva in plus?
plesaemil
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 15 Mai 2010, 21:39

Re: Achizitie arma de vanatoare dintr-un stat UE

Mesajde violiv pe 04 Feb 2013, 07:54

DA! Mai trebe sa fii armurier. Majoritatea producatorilor de tevi nu livreaza decat catre armurieri.
Daca gasesti un armurier de peste granita dispus sa-ti trimita urmezi aceiasi pasi. Si mai trebe sa gasesti armurierul roman care sa ti-o schimbe. Sau cauti un armurier roman care si schimba si importa.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate