Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:14

Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Vanatoarea de iepure la goana, in cerc sau la picior e subiect de aprige discutii! Iepurele e numit pe drept cuvant ¨contabilul asociatiei¨ pentru ca e vanatul cel mai comun si mai raspandit, pe care si-l permite tot vanatorul roman

Moderator: CCM

Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde Kristi pe 12 Feb 2013, 00:20

Luand in calcul mai multe variante intampinate de.a lungul acestui sezon de vanatoare si nu numai , as dori sa va relatez una dintre ele ... Sa spunem ca s.a inchis sezonul la iepure ...in baza unei autorizatii la alta specie iesind in terenul de vanatoare...sa spunem , la fazan , se iveste o situatie mai aparte ...cainii cauta in des dupa o urma de fazan ...la un moment dat salta un iepure din des , care iti trece prin fata la 10 metri si observi cu stupoare ca are piciorul din spate rupt si il arunca ciudat intro parte ...Ipotetic vorbind , ce varianta a.ti alege daca a.ti fi pusi in aceasta situatie ? A.ti trage sau nu ?
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde yoghi pe 12 Feb 2013, 01:02

:mrgreen: :mrgreen: :D :D

Eu zic ca din spatele calculatorului toti ar scoate aparatul sa fotografieze bietul iepur asa cum alearga ranit,iar in relitate toti iar oprii suferinta impuscandu-l , dar poate unul sau doi ar declara incidentul la gestionar si ar depune spre analiza iepuru cu piciorul ''cangrenat'' pt dovezi.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde Sly_Fox pe 12 Feb 2013, 01:33

Kristi scrie: ...Ipotetic vorbind , ce varianta a.ti alege daca a.ti fi pusi in aceasta situatie ? A.ti trage sau nu ?

NU.
Oricat de speciala ar fi situatia, oricat respect am avea pentru vanat, impuscarea unui iepure aflat in situatia prezentata constituie braconaj. Chiar si in cazul in care incidentul este anuntat, vanatorul poate avea neplaceri, declaratii, timp pierdut, etc.
Eu stiu ca din punct de vedere uman, normal ar fi ca iepurelui sa i se curme suferinta, insa traim intr-o tara in care o fapta dreapta poate fi resplatita nedrept. Asa ca probabil povestea va fi terminata de catre cumatra vulpe.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde Ghinda pe 12 Feb 2013, 08:16

Mai demult nici nu ma interesa la ce am autorizatie. Acum, nu as trage si pur si simplu natura o sa intervina.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7683
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde OVI762 pe 12 Feb 2013, 08:17

Corect fata de iepure ar fi sa tragi,zic eu.Corect fata de tine si daca vrei sa mai ai arma perioada imediat urmatoare ar fi sa nu declari incidentul si sa lasi necrofagii sa faca ce mai este de facut.NORMAL ar fi sa poti trage fara sa iti fie frica de zicala,,nicio fapta buna nu ramane nepedepsita'',sa iei iepurele impuscat si sa il duci la asociatie sau la dsv sau la Cotroceni,asta mai putin importa.Insa intre corect si normal se afla prezentul,si asta este de rahat.Te-a prins meletianu' cu iepurele in traista fara sa il ai pe autorizatie,ai pus-o.Pa pusca,bine te-am gasit sectie de politie;dai declaratii pana nu mai poti de mana.La noi deocamdata pur si simplu nu renteaza sa fi in legalitate chiar daca tu esti un om cat de cat corect si iti doresti asta.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde soimu` pe 12 Feb 2013, 08:27

tragi si pleci
nu ridici vanatul
o sa ai neplaceri daca te prinde cu el asupra ta, nu daca tragi un foc.
la vanatul mare, stiu caz concret cu inspector de la Bucuresti, cand sa impuscat porc a doua zi dupa inchiderea sezonului, pentru ca paznicul de vanatoare a considerat ca este ranit.
inspectorul, de fata, nu a vazut mistretul in miscare si a facut scandal ca e braconaj.
ulterior sa dovedit ca mistretul era ranit si paznicul avea dreptul sa il impuste si incidentul sa terminat fara urmari.
foarte important unde esti la vanatoare
daca esti pe fondul tau, si te cunosc ceilalti, eu cred ca poti sa tragi si se va intelege situatia, desi ar fi foarte bine sa nu ridici vanatul (bineninteles, daca ai un bun renume in grupa)
daca esti in alt fond unde esti invitat...nu cred ca trebuie sa tragi, o sa fi privit cu suspiciune si posibil sa fi ultima data invitat acolo.
Cel mai bun si mai usor ar fi sa ai un caine bun care sa prinda iepurele ranit.
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde Kristi pe 12 Feb 2013, 09:18

Si daca ai avea un caine si ar reusi sa prinda iepurele ranit , ai fi scutit de necazuri ?
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde OVI762 pe 12 Feb 2013, 11:54

Pai sa acuze cainele de braconaj daca-i tine.M-ati prins pe mine sau pe caine cu iepurele in gura?Grivei,mars la sectie pentru declaratii si sa confiste si zgarda.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde Vrajitoru pe 12 Feb 2013, 13:43

Eu am fost intr-o situati similara si nu am tras.
Eram in stand la vanatoare de mistreti si din padure... cu ceva vreme inainte sa ajung goana au iesit 2 caprioare. Una dintre ele avea piciorul din fata rupt sau ranit. In orice caz nu il punea jos deloc. S-au oprit in liziera si au inaintat incet. Am avut timp sa observ ca nu il punea jos nici cand statea pe loc.
Nu eram pe fondul meu, eram invitat. La adunarea de dupa goana am relatat ce am vazut si vanatorii din grupa m-au intrebat de ce nu am tras. Raspunsul meu a fost ca nu s-a specificat la instructajul de inceput al vanatorii ca animalele ranite gasite in teren se recolteaza.
Nu stiu daca scapam fara declaratii daca trageam. Desi imi era mila de animalul ala frumos care se chinuia sa faca cate un pas. Nici nu stiu care solutie era mai buna: sa il lasi sa se chinuie sau sa il scapi de suferinta. Nu mi-am dat seama daca a fost ranita de om sau nu.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde madalin122582 pe 12 Feb 2013, 15:06

Dar legal, cum se rezolva o astfel de problema? Adica gestionarul fondului poate sa elibereze o autorizatie pentru o specie la care si-a terminat cota aprobata? Sau poate sa eliberze o autorizatie in extrasezon pentru o anumita specie?
Sau uite un caz: lovesc cu masina o caprioara in afara sezonului de vanatoare. Merg la gestionarul fondului si raportez acest lucru. Cum se rezolva cu acea caprioara?...legal... :oops:
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde tonif pe 12 Feb 2013, 15:26

@ vraji - ma ce etic esti tu :D eu daca eram, zau ca trageam :lol: :shock: :lol: :shock:

mada, cu masina e alta treaba, intra pe legea circulatiei ...

cum am avut noi tapul ala (tu vraji si eu, ca ne-a luat la rand stand dupa stand :D ), daca dadeam vre-unul in el era braconaj in clar ...

si era la fel de braconaj si daca sa zicem era vorbit de dimineata ca daca vedem vanat ranit avem voie sa tragem etc ... alea sunt vorbe ....

si nu numai ca era braconaj, dar mai era si de-ala scump , in extra sezon :twisted: :D :twisted: :D

eu tapul respectiv l-am avut in 20 de metri, timp de cateva minute bune ... piciorul stang fata era teapan, nu-l punea jos in nici o circumstanta, dar nici nu se vedea rupt sau ranit pe undeva ... asa ca stii bine povestea cu nihoho, da ? tapul viu si schiop nu valoreaza nimic, in schimb tapul mort de glont si "uite-l bre ca nu avea nici pe dracu" poate valora un express lejer :D

asta e un caz in care, cu tot respectul fata de etica si fata de saracul animal, ne vom face ca ploua ...

macar sa fi fost capra, mai era cum era ... dar asa, nici sezon, nici posibilitate de hartie "dupa foc" nici nimic ... ne pare rau, dar in atare spete, nu suntem in tara in care poti explica chestii cu suferinta vanatului si etc ... sorry ...
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde romaniac pe 12 Feb 2013, 16:29

Kristi scrie:Luand in calcul mai multe variante intampinate de.a lungul acestui sezon de vanatoare si nu numai , as dori sa va relatez una dintre ele ... Sa spunem ca s.a inchis sezonul la iepure ...in baza unei autorizatii la alta specie iesind in terenul de vanatoare...sa spunem , la fazan , se iveste o situatie mai aparte ...cainii cauta in des dupa o urma de fazan ...la un moment dat salta un iepure din des , care iti trece prin fata la 10 metri si observi cu stupoare ca are piciorul din spate rupt si il arunca ciudat intro parte ...Ipotetic vorbind , ce varianta a.ti alege daca a.ti fi pusi in aceasta situatie ? A.ti trage sau nu ?



Umila mea parere. In situatia expusa de tine, nu tragi, lasi natura sa-si urmeze cursul.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde achim pe 12 Feb 2013, 20:22

Eu nu as trage, as lasa pradatorii sa-si faca treaba.
In plin sezon de vanatoare ( iepuri + fazan ), pe autorizatie erau trecuti doar iepuri, cu precizarea clara ca nu se trage la fazan. Un coleg a impuscat un fazan, iar la sfarsitul vanatorii a fost exclus din grupa pentru "neascultare". Toate astea s-au intamplat pe un fond privat.
achim
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 07 Noi 2012, 18:29

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde OVI762 pe 12 Feb 2013, 22:25

Acum,stim cu totii prea bine cum este pe teren-hotaram ca tragem doar la iepuri,tragem doar la iepuri,chiar daca avem si potarnichii pe autorizatie dar noi vedem limpede ca au mai ramas cateva familii pe tot fondul.Cel putin asa facem noi,la grupa la care sunt arondat.Fazanul nu este iepure oricum l-ai privii asa ca omul nu a avut nicio scuza.Nesupunandu-se hotararii intregului grup fostul vostru coleg si-a batut joc de voi toti cat se poate de direct si si-a meritat soarta.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde teuton pe 13 Feb 2013, 15:43

foarte grea decizia
daca as fi sigur ca nu vede nimeni care ar putea sa-mi faca probleme, as trage, fara sa-l iau din teren..
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde Kristi pe 13 Feb 2013, 19:09

teuton scrie:foarte grea decizia
daca as fi sigur ca nu vede nimeni care ar putea sa-mi faca probleme, as trage, fara sa-l iau din teren..

Dupa parerea mea ...cea mai buna decizie ...asa as face si eu !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde Sly_Fox pe 13 Feb 2013, 21:05

Si in acest caz exista un risc. Am avut o situatie cand pe un teren de vanatoare unde vizibilitatea era de kilometri intregi, ne-am trezit cu politia langa noi. Actele la control,autorizatia, bla bla bla.
Ochiul neadormit al organului vegheaza, uneori parca ies din pamant. Nu ca ar fi un lucru rau, dar cateodata se mai fac si exagerari.
Asa ca este totusi riscant, cu toate ca probabilitatea de a fi privit de organ de la distanta, tocmai in momentul cand lecuiesti iepurele, este foarte scazuta.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde Kristi pe 14 Feb 2013, 02:17

Riscuri exista si cand dormi in pat langa sotie ... :wink: ...cateodata trebuie sa ni le asumam si sa facem noi ceea ce ere normal si firesc ...daca cei care le.au dat , nu le.au gandit ! Cea mai grava problema la noi in tara , in mai toate domeniile de activitate , este neincrederea ...la noi nu exista acordarea initiala a prezumtiei de nevinovatie ...la noi este exact invers!
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde cristian pe 14 Feb 2013, 15:50

Depinde, dar daca tot as trage..... de ce sa nu-l iau?
Daca vreau ca natura sa-si urmeze cursul cursul firesc, ma fac ca nu-l vad.......
Ai dreptate in ceea ce priveste riscul de-a dormi in pat langa sotie......langa sotia altuia riscul e si mai mare, dar uneori se merita sa risti. :wink:
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde OVI762 pe 14 Feb 2013, 18:43

Depinde, dar daca tot as trage..... de ce sa nu-l iau?[quote]


Pentru ca atunci s-ar numi braconaj.Ca sa curmi suferinta animalului tragi si mergi mai departe,lasand vulpile,sacalii si altele asemenea sa consume hoitul,zic eu.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde Kristi pe 14 Feb 2013, 20:00

OVI762 scrie:Depinde, dar daca tot as trage..... de ce sa nu-l iau?


Pentru ca atunci s-ar numi braconaj.Ca sa curmi suferinta animalului tragi si mergi mai departe,lasand vulpile,sacalii si altele asemenea sa consume hoitul,zic eu.

Foarte corect ...sau poate nu mai ai de ce sa.l iei...iti imaginezi ca ar fi super slabit ! :wink: Important era sa nu.l lasi sa sufere !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde adileafu pe 14 Feb 2013, 23:58

Kristi scrie:
OVI762 scrie:Depinde, dar daca tot as trage..... de ce sa nu-l iau?


Pentru ca atunci s-ar numi braconaj.Ca sa curmi suferinta animalului tragi si mergi mai departe,lasand vulpile,sacalii si altele asemenea sa consume hoitul,zic eu.

Foarte corect ...sau poate nu mai ai de ce sa.l iei...iti imaginezi ca ar fi super slabit ! :wink: Important era sa nu.l lasi sa sufere !

Pe bune ?!!! Tot braconaj se numeste si daca iei piesa si daca nu o iei.
In situatia expusa de Kristi, nu tragi, lasi natura sa-si urmeze cursul, oricum iepurele are suficienti "selectori'' naturali .
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde Kristi pe 15 Feb 2013, 04:06

Este corect ceea ce spui Adi , totusi etica spune sa curmi suferinta vanatului ranit , nu ? :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde OVI762 pe 15 Feb 2013, 05:50

Pe bune ?!!! Tot braconaj se numeste si daca iei piesa si daca nu o iei.

Sau nu.Nu cunosc cazuri in care vanatorul sa fie acuzat de braconaj in absenta ,,mortului'',practic fara corpul delict organul nu poate sa faca decat stanga-imprejur,insa daca te prinde cu iepurele in traista se schimba problema.Cum majoritatea armelor din tara asta sunt lise arata-mi tu mie militianul care merge pe camp,gaseste iepurele impuscat si poate proba ca eu i-am curmat suferinta;chiar as vrea sa il vad pe ala care sa imi zica,,am facut io expertiza balistica la alice si am aflat ca din arma ta s-a tras''.La glont s-ar mai schimba teoretic ceva,insa practic nu.Sa nu uitam ca traim in tara in care oamenii sunt mancati iarna pe camp de lupi sau alte dihanii si li se gasesc oasele abia primavara sau nu se mai gaseste nimic,cui crezi ca-i pasa de un iepure mort pe camp care poate ca a fugit alicit de la o alta vanatoare de exemplu si a mai trait cateva zile,gasindu-si obstescul sfarsit taman cand treceam eu pe acolo?Toata treaba este sa nu fi bou si sa lasi tubul tras aiurea.Eu imi mentin parerea ca etic,vanatoreste si nu in ultimul rand omeneste este sa curmi suferinta animalului,ca pana intervine selectia naturala mai poate trece ceva timp si este pacat de vietatea aia sa se patimeasca.Sa nu uitam ca exista tari in care eutanasia,caci in fond despre asta vorbim,este perfect legala si cu aplicabilitate la niste mamifere denumite homo sapiens sapiens.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde soimu` pe 15 Feb 2013, 06:48

OVI762 scrie:Pe bune ?!!! Tot braconaj se numeste si daca iei piesa si daca nu o iei.

Sau nu.Nu cunosc cazuri in care vanatorul sa fie acuzat de braconaj in absenta ,,mortului'',practic fara corpul delict organul nu poate sa faca decat stanga-imprejur,insa daca te prinde cu iepurele in traista se schimba problema.Cum majoritatea armelor din tara asta sunt lise arata-mi tu mie militianul care merge pe camp,gaseste iepurele impuscat si poate proba ca eu i-am curmat suferinta;chiar as vrea sa il vad pe ala care sa imi zica,,am facut io expertiza balistica la alice si am aflat ca din arma ta s-a tras''.La glont s-ar mai schimba teoretic ceva,insa practic nu.Sa nu uitam ca traim in tara in care oamenii sunt mancati iarna pe camp de lupi sau alte dihanii si li se gasesc oasele abia primavara sau nu se mai gaseste nimic,cui crezi ca-i pasa de un iepure mort pe camp care poate ca a fugit alicit de la o alta vanatoare de exemplu si a mai trait cateva zile,gasindu-si obstescul sfarsit taman cand treceam eu pe acolo?Toata treaba este sa nu fi bou si sa lasi tubul tras aiurea.Eu imi mentin parerea ca etic,vanatoreste si nu in ultimul rand omeneste este sa curmi suferinta animalului,ca pana intervine selectia naturala mai poate trece ceva timp si este pacat de vietatea aia sa se patimeasca.Sa nu uitam ca exista tari in care eutanasia,caci in fond despre asta vorbim,este perfect legala si cu aplicabilitate la niste mamifere denumite homo sapiens sapiens.


da, cred ca este cel mai bun raspuns
daca colegii si paznicul de vanatoare nu iti vor face probleme, nu se intampla nimic. De acolo vad eu singurul risc, sa nu fie interpretat gresit gestul omenos. Legal, fara vanat interzis in straita si cu autorizatia pe ziua respectiva... organul, in teren sau pe drum, poate sa te caute la oo, ca de dovedit nu poate dovedi ca ai facut ceva rau.
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde OVI762 pe 15 Feb 2013, 07:02

De acolo vad eu singurul risc, sa nu fie interpretat gresit gestul omenos.[quote][/quote]


Corect.Daca esti cu grupa ta,unde cunosti si esti cunoscut nu vor fi probleme.Acestea pot aparea in situatia descrisa de @Vrajitorul,unde nu esti pe tarlaua ta,nu cunosti toti participantii si te poti astepta la neplaceri.In situatia lui poate ca si eu as fi procedat la fel spre a nu avea neplaceri insa si mai corect este ca organizatorul vanatorii sa precizeze in instructajul de la inceputul partidei daca in cazuri deosebite se poate trage si la alte specii decat cele din autorizatie si care sunt aceste situatii.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde tonif pe 15 Feb 2013, 09:43

bai baieti, sunteti toti oameni seriosi si cu scaun la cap ... terminati-va cu prostiile cu etica si suferinta si etc ....

nu e pe foaie, nu e in sezon, nu tragi indiferent de se crapa pamantul ... ce nu pricepeti ca este braconaj in clar si in concret ???? ca-l iei, ca nu, ca e vorbit inainte sau nu, este complet , dar absolut complet irelevant ...

si la ce curent de opinie este acum pe noi, tagma vanatorilor si detinatorilor de arme, vreti sa va bateti cuie in talpa singuri ???? etica si morala functioneaza intr-o societate de oameni normali, in care exista incredere si respect reciproc intre cel ce controleaza si cel ce este controlat, ambele parti isi fac datoria corect, si asa mai departe ....

mai sus am mentionat ceva poveste cu nihoho ... este vorba de un vanator cu o foaie de cerb caruia, la panda fiind, i s-a plantat un cal un mijlocul noptii la o margine de poiana, paznicul i-a zis trage , da-i repede ca pleaca, omul i-a pus pe blat in graba, si a dat calul jos ...

povestea zice dupa aia cum s-a transformat o biata martoaga intr-un bucifal demn de regele arthur ... cu morala ca martoaga vie nu valora doi bani, dar cazuta din glont, era la pret de lipitan pur sange de prasila ...

ca povestea este 100% adevarata, eu nu pot pune capul pe ghilotina ... dar morala sigur este 100% pertinenta ...

pe adevratii braconieri nu-i prinde nimeni, si daca ii prinde ei scapa intotdeauna, iar noi ca oameni cinstiti si bine intentionati, picam de fazani daca dupa un incident de-asta apare si un doamne feri ... un control, organizatorul care poate nu te place cat ai crede tu, vre-un coleg de grupa cu boala pe tine , si asa mai departe ...

deci chill, vorba filmului american ...
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde Kristi pe 15 Feb 2013, 11:03

Poate unii dintre noi consideram ca traim intro societate de oameni normali si avem bine intiparit in suflet etica si morala ...si atunci ne asumam orice risc si curmam suferinta iepurelui ranit ! :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde tonif pe 15 Feb 2013, 12:01

cristi, la nenea relu acolo banuiesc ca poti sa-ti asumi ce riscuri vrei tu, ca nu e nici o problema ... probabil ca de aia esti si asa robespierrere-an :D

in alte parti, s-ar putea sa nu mearga lucrurile la fel ... si absolut sincer, ca si coleg vanator, iti doresc sa nu fii niciodata in situatia de a ramane fara arme intr-un caz de-asta ....

in plus etica si morala in cazul de fata se bat cap in cap cu legea, si din cate stiu eu, este foarte etic sa nu braconezi , nu ? :D

ps: am trecut lejer peste insinuarile din frazarea clasica " poate unii dintre noi " , ca nu asta e scopul discutiei :D ... poate unii dintre noi sunt mai cerebrali, si altii mai etici , e bine asa ? :D :D :D
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde Kristi pe 15 Feb 2013, 12:11

Nu trebuie sa te superi ...fiecare i.a ce decizie crede el de cuviinta ...eu am dorit sa spun ca exista oameni care impusca si din motive de etica ...nu numai sa braconeze ! Si inca ceva ...eu nu vanez la nea Relu ... :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Următorul

Înapoi la Vanatoarea de iepure

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Publicitate