Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:00

CAPRIOR 2013

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 13 Mar 2013, 19:41

Inainte de a incepe cu adevarat sezonul de caprior(mai sunt aproape 2 luni pana la deschiderea sezonului :( :( :( ) cred ca nu este deplasat sa discutam ”din timp” :D cum ”preferam/reusim” sa impuscam acest vanat foarte interesant,nebunatic si extrem de vigilent.Nu ascund faptul ca este vanatul meu preferat,probabil si al altora, de aceea orice discutie este binevenita chiar si in conditia in care pe acest forum s-a discutat si rasdiscutat subiectul....eu il consider in continuare .....INEPUIZABIL.

As incepe cu cateva intrebari:

1.Unde va place sa plasati focul si de ce acolo si nu in alta parte?
2.Ce calibre preferati si de ce?
3.Ce ”constructie” a glontului preferati(SP-uri sau Monolite)?
4.Ce calibre preferati?
5.In ce distanta va simtiti confortabil?
6.Cum trageti din sprijin, semisprijin,mana?
7.Cum il apropiati ?
8.Ce importanta acordati comportamentului/semnalizarii dupa foc al vanatului in cazul unor focuri care nu duc la moarte instantanee?


Imagine
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde liviur pe 13 Mar 2013, 21:05

DART scrie:IINEPUIZABIL.

As incepe cu cateva intrebari:

1.Unde va place sa plasati focul si de ce acolo si nu in alta parte?
2.Ce calibre preferati si de ce?
3.Ce ”constructie” a glontului preferati(SP-uri sau Monolite)?
4.Ce calibre preferati?
5.In ce distanta va simtiti confortabil?
6.Cum trageti din sprijin, semisprijin,mana?
7.Cum il apropiati ?
8.Ce importanta acordati comportamentului/semnalizarii dupa foc al vanatului in cazul unor focuri care nu duc la moarte instantanee?


Imagine

Astept cu nerabdare sa inceapa sezonul, nu este vanatul meu preferat, dar imi place, poate pt ca este primul vanat disponibil din sezon si dupa 3 luni as merge la orice fel de vanatoare.
1.Calibrul preferat... nu am unul anume, am impuscat si cu 30-06 si cu 8x68s;
2.Am folosit mereu SP-uri, nu stiu de ce dar nu ma simt atras de monolite;
3.Am folosit 30-06 am folosit atat 13 gr cat si 11,7gr si in 8x68s am folosit 11,7gr;
4.Nu am tras cu alte calibre, dar la Blaser am sa iau o teava intr-un calibru dedicat (cred ca 243win), asta cand imi vor elibera prietenii de la Arme si munitii autorizatia ca arma e platita. Deocamdata R8-ul e in cal.8x68s;
5.Ca si distanta cred ca pana in 150m. Am impuscat si la 200m (aprox, adica vreo 200si ceva de pasi), dar a fost o lovitura norocoasa, adica i-am amputat piciorul dreapta spate si dreapta fata, tapul fiind in fuga. N-as fi tras, dar era un trofeu frumos pe care nu-l puteam apropia;
6.Numai de pe genunchi am tras, am si tripod(uri) si monopod, dar nu le-am prea folosit, din comoditate, nu ca n-ar fi utile;
7.Pfffuuuu greu il apropii, foarte greu (glumesc)vanez la dibuit, la panda nu prea am avut succes(uri) :):)
8.Nu am prea inteles ce raspuns asteptai la intrebarea asta, cred ca toti acordam importanta semnalizarii focului. Ca si experienta personala unul singur mi-a plecat, dar nu mult, cca 20-30m, restul faceau cativa pasi. La 8x68 a cazut in foc, trecand prin omoplati.
Ma bucur ca ai deschis topicul si intreb daca aveti vreun caprior pe care ati pus ochii de anul trecut ?? Eu am vazut unul, un trofeu foarte ciudat, un furcar, foarte groase coarnele, conice, nu foarte inalte, am mai vazut ceva asemanator intr-o carte de vanatoare, era undeva prin Cehia, parca. L-am observat cand eram la cerb in toamna, sta cam pe limita cu fondul invecinat, nu stiu sa apreciez varsta, mai ales la o asa ciudatenie.
Im plac foarte mult trofeele ciudate.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 14 Mar 2013, 11:45

Te salut @liviur
In primul rand te felicit pt. achizitia de Blaser(dupa cum am vazut cred ca pe langa asta ai si un Steyr classic in .30 06 Spr.), sa o porti si sa o folosesti sanatos.Ai luat si o teava intr-un calibru ”zdravan” 8x68 :D ......si inteleg ca-ti este pe drum si un .243 Win.....buna treaba!
Ai abordat subiectul exact cum imi doream ....punctual.Asa ca si eu ma simt dator sa o fac ..... asa poate si altora le vine pofta sa se destainue.......invatam unii de la altii.

1.La baza gatului(daca pot) cu SP, in spatele spetei cu Monolit. In prima situatie cand am in fata un posibil trofeu (asta daca evaluarea prin binoclu corespunde cu ce gasesc cand ajung la vanatul impuscat :lol: ...de regula corespunde) si cu monolit cand doresc o carcasa cu cat mai putine stricaciuni, chiar daca vanatul nu ramane in foc......de cele mai multe ori cand am tras cu .30 06 au cam ramas in foc si la un astfel de plasament al focului)
2.Pana nu demult prima alegere a fost .30 06 Spr. pt. ca doar pe acesta l-am avut,acum sper ca va fi .243 Win pt.ca va trebui sa tintesc mai atent.
3.Le alternez pe cele doua.
4..30 06 Spr.(Evo 11,9g), .243 Win(Federal SP 6,5g-alternat cu Norma Orix 6,5g.......doar incepand cu anul acesta :oops: )
5.150-200 m
6.Sprijin,semisprijin
7.Pt. ca vanez la campie (cel mai mult) fac observatiile din masina de teren,observatoarele nu abunda pt. ca nu se poate asigura paza lor ....nu trebuie sa detaliez de ce , dupa care ma apropi pana la o distanta de 200-300 m , opresc masina, fac ”strategia”, verific canalele , terenul in general si vad cum ma pot apropia.Variante:daca terenul este deschis, ma apropi cu masina cat inca vanatul nu este deranjat si incerc un foc de pe capota sau bipod , daca terenul imi permite(si stiu ”obiceiurile” capriorului )fac o apropiere pe jos pana la distanta optima si trag de pe un bipod(confectionat din doi araci de 180 cm din metal, acoperiti cu plastic luati de la Practiker :lol: ....m-am inspirat dintr-un filmulet danez).Nu ascund faptul ca am tras si din masina la viata mea :oops:.....dar doar pe terenurile ”bintuite” cu vanat speriat.Am tras si de pe genunchi de doua ori (2 reusite) la o distanta f. mare ..... au fost singurele mele reusite din aceasta pozitie pt. ca nu am mai repetat”figura”....dar si acum ma gandesc la ele ca la ceva sublim.
8.Mare , chiar f. mare, in special in cazul focurilor de la distanta mare si pe teren acoperit,semnalizarea vanatului si interpretarea ei corecta face diferenta intre a dobandi vanatul impuscat (mai putin precis) sau a nu-l dobandi.......mai ales cand nu ai la indemana un lemier si te bazezi pe picaturile de sange si semnalul vanatului doar.

Din pacate nu am un caprior pe care sa fi ”pus ochiul” si sa fac observatii, un alt moment f. placut al acestui hobby de care nu am parte pt. ca nu vanez constant pe un teren si nu fac observatiile temeinic.Ma bazez pe
observatiile paznicului sau ale sefului de grupa cu care ies in teren.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde Ghinda pe 14 Mar 2013, 13:51

1.Nu prea ma stresez. Zona torace in general, dar daca nu am de ales trag si prin alte parti.
2.Nu am preferinte. Actual am 30.06 si glont de 14,3 grame. Foarte satisfacut.
3.Nu ma intereseaza asta.
4.Daca ar fi pe preferinte, al mai mare din piata.
5.Nu conteaza.
6.Sprijin, cat mai fix.
7.Cum pot, functie de moment.
8.Pai daca merg cu musterii ma cam holbez, ca nu ii cunosc si dracu stie cum trag aia. Pentru mine, prea putin.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 14 Mar 2013, 13:59

pt. D-ul Ghinda

Clar si ”simplu” ca.....” Buna ziua !” :D
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde salus pe 14 Mar 2013, 14:44

1. Tintesc zona toracelui.
2. 8x57 folosesc,cam mare ar spune unii, dar .............ce rost are sa cauti jumatate de zi dupa vanatul ranit.
3.SP
4. Cat mai mare.
5. Confortabil ma simt de la 30 m la 150.
6.Trag din mana, sprijinit pe genunchi, depinde de locul si pozitia in care ma aflu.
7. Eiiii..... asta cu apropiatul vanatului nu pre imi place, este asa mai de pensionar cu dorsul mare! Incerc sa ma apropii cand este cazul dar cel mai mult imi place la panda.
8.Comportamentul vinatului dupa foc este cireasa de pe tort!!!!!!! ori dai cu caciula de pamant ori ranjesti cu gura pa na la urechi si mai este o situatie cand te uiti precum vitelul......., capriorul te priveste rumegand si apoi iti intoare tacticos spatele si continua sa pasca!!(am patit-o si pe asta!)
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde liviur pe 14 Mar 2013, 17:28

DART scrie:Te salut @liviur
In primul rand te felicit pt. achizitia de Blaser(dupa cum am vazut cred ca pe langa asta ai si un Steyr classic in .30 06 Spr.), sa o porti si sa o folosesti sanatos.Ai luat si o teava intr-un calibru ”zdravan” 8x68 :D ......si inteleg ca-ti este pe drum si un .243 Win.....buna treaba!

@DART Multumesc, inca nu am intrat in posesia efectiva a Blaser-ului, deoarece mai am de asteptat autorizatia (multumita incidentelor tip "coaforul Perla" si altele asemenea) :(:(
Am un Steyr classic, dar pentru putin timp ca-i ca si vandut (am vazut ca si tu l-ai scos la vanzare. Bafta la vanzare), nu vreau sa tin multe arme, am trecut la Blaser tocmai pt a avea calibre dedicate si a nu incarca dulapul cu nu stiu cate arme. Abia dupa ce voi rezolva cu arma voi mai depune inca o cerere pt teava 243win, dar sigur va dura foarte mult.
Apropos de observatie la caprior eu merg la inceputul sezonului cu autorizatia in buzunar, stiind unul, doua exemplare care-mi plac si daca pot sa apropii vreunul bine, daca nu revin. De obicei prin iunie-iulie i-am impuscat, nu ma grabesc la inceputul sezonului. Anul trecut am impuscat unul care-mi scapase cu un sezon in urma si stiind zona unde se invartea, am reusit sa-l impusc in perioada alergatului.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 14 Mar 2013, 17:30

8.Comportamentul vinatului dupa foc este cireasa de pe tort!!!!!!! ori dai cu caciula de pamant ori ranjesti cu gura pa na la urechi si mai este o situatie cand te uiti precum vitelul......., capriorul te priveste rumegand si apoi iti intoare tacticos spatele si continua sa pasca!!(am patit-o si pe asta!)


F.potrivita formulare :lol: !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 14 Mar 2013, 17:54

Apropos de observatie la caprior eu merg la inceputul sezonului cu autorizatia in buzunar, stiind unul, doua exemplare care-mi plac si daca pot sa apropii vreunul bine, daca nu revin. De obicei prin iunie-iulie i-am impuscat, nu ma grabesc la inceputul sezonului. Anul trecut am impuscat unul care-mi scapase cu un sezon in urma si stiind zona unde se invartea, am reusit sa-l impusc in perioada alergatului.


Hai sa fac o posibila ”traducere” a textului........... pt. colegii mai tineri 8) !

Tu vanezi pe un fond bine organizat unde stie stanga ce face dreapta si in plus este bine pazit.Ai ”rezervat” probabil capriorul(dupa ce il platesti la caserie) pt.”merite deosebite”aduse grupei la care vanezi(hrana,sare , carburant auto pt. paza ....etc.) sau esti sef de grupa, care pe merit se lasa premiat cu un tap/an... pt. buna organizare din timpul anului si nimeni nu ”comenteaza”, ca nu are de ce.Numai asa se explica ca poti urmari atent un caprior de la un an la altul.....asa cum ar fi normal și si-ar dori toata lumea.

Sa stii ca renunt la Steyr doar daca se vinde in intervalul anuntat ulterior. :lol:
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde madalin122582 pe 15 Mar 2013, 10:40

Frumos inceput topicul si foarte drag mie.
Si eu am "norocul" de a vana capriorul intr-un fond bogat si un fond pe unde am copilarit. Asa ca vanatoarea mea se desfasoara cu urmarirea efectivului de caprior mai multe zile pana il gasesc pe cel ce il doresc.
Anul trecut mi-am dorit foarte mult sa recoltez un ciudatel insa l-am vazut de doua ori - fara posibilitate de doborare - iar anul acesta il voi cauta pe acela. Folosesc o chematoare de la Nordik pe care o recomand cu incredere.
Pana acum 2 ani foloseam caliblul "universal". De anul trecut am avut noroc cu o arma ieftina si foarte precisa in 223. O adevarata placere sa tragi cu ea. La caprior merg numai la panda si trag numai cu arma sprijinita foarte bine. Din aceste considerente, m-am incumeta sa trag si la 200 de metri, desi conformatia terenului nu-mi permite distante chiar asa de mari.
De regula trag la gat, de fapt la baza gatului. Macar stiu ca daca l-am atins pica. Daca nu l-am atins, nu pleaca ranit. Folosesc numai varfuri moi (Sako Arrowhead) pentru balistica buna dar si pentru energia descarcata rapid.
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 15 Mar 2013, 12:13

Cred ca acest calibru .223 Rem va fi marele meu regret....pt.totdeauna :lol: !
De cel putin 2 ori m-am ”repezit” sa-l cumpar si m-am oprit in ultimul moment!Cred ca este arma oamenilor f. siguri pe ei, calmi care au deprins arta trasului.Mintea mea imi spunea intotdeauna ca este cam micut pt. caprior dar cunosc oameni care nici nu concep altceva ....pt. caprior.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde Zeres Ciprian pe 15 Mar 2013, 18:23

Si mie imi e drag capriorul si vanatoarea la caprior, asa ca:
1. Daca pot prefer la gat, daca nu dupa spata.
2. In prezent 300 wm. Insa nu am vazut sa faca stricaciuni mai mari ca 30-06.
3. In general, la vanatoare folosesc SP-uri, deci si la caprior tot SP-uri pentru a nu mai schimba reglajul lunetei. La o arma dedicata as trage cu monolite.
4. Prefer 243.
5. Pana in 200m ma simt comfortabil, insa am tras si mai departe.
6. Incerc sa gasesc pozitia cu cel mai bun sprijin posibil in acea situatie chiar daca trag la 40m pentru a avita sa raman cu gura cascata sau sa ranesc.
7. Imi place apropiatul in sine, insa nu risc sa plece capriorul pentru a face performanta din apropiat. Ma apropii atat cat sa il apreciez si sa trag comfortabil.
8. Categoric dau importanta, mai ales ca la caprior se observa destul de clar daca ai lovit prea jos, prea sus, prea in spate etc.
Abia astept sa inceapa sezonul.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde liviur pe 16 Mar 2013, 06:47

DART scrie:[color=#BF00BF]
[b

Hai sa fac o posibila ”traducere” a textului........... pt. colegii mai tineri 8) !

Tu vanezi pe un fond bine organizat unde stie stanga ce face dreapta si in plus este bine pazit.Ai ”rezervat” probabil capriorul(dupa ce il platesti la caserie) pt.”merite deosebite”aduse grupei la care vanezi(hrana,sare , carburant auto pt. paza ....etc.) sau esti sef de grupa, care pe merit se lasa premiat cu un tap/an... pt. buna organizare din timpul anului si nimeni nu ”comenteaza”, ca nu are de ce.Numai asa se explica ca poti urmari atent un caprior de la un an la altul.....asa cum ar fi normal și si-ar dori toata lumea.

Sa stii ca renunt la Steyr doar daca se vinde in intervalul anuntat ulterior. :lol:

Sa stii ca fondul de vanatoare sta bine dpdv al cervidelor pt un motiv foarte simplu-localnicii sunt "indragostiti"de mistreti si cervidele sunt lasate in pace. Eu stiu foarte bine fondul pentru ca vanez foarte mult pe acel fond.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde adisan77ro pe 16 Mar 2013, 21:05

Anul trecut am vazut 2 capriori care mi-au atras atentia. Pe unul l-am vanat iar pe celalalt mi-am propus sa-l las ptr anul acesta motiv ptr care l-am tot urmarit pe toata perioada sezonului (pana la sf de August au fost saptamani in care l-am observat si de 5-6 ori /saptamana, atat dimineata cat si seara , apoi mai rar ) si abia astept sezonul sa vad daca-l mai gasesc, asta daca nu l-a "gasit" altcineva intre timp. Si intr-adevar e un sentiment f placut , si trezitul de dimineata mai usor, cand ai posibilitatea sa iesi pe un fond cu multi capriori si sa stai pe o colina sa observi dumbravile, livezile, culturile din zona si liziera padurii din apropiere, si in tot acest timp sa ai posibilitatea sa vezi uneori si 6-7 exemplare.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde adisan77ro pe 16 Mar 2013, 23:57

Imagine
Imagine
Imagine
Acesta este cel de anul trecut si care a necesitat o panda f frumoasa cu o apropiere de la aprox 350-400m pana la 50m ptr ca a iesit mai departe . Erau in total 3, unul mai tanar care-i provoca la joaca si, vreo 200m am mers eu iar vreo100-150 a venit el spre mine.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 18 Mar 2013, 09:47

Acesta este cel de anul trecut si care a necesitat o panda f frumoasa cu o apropiere de la aprox 350-400m pana la 50m ptr ca a iesit mai departe . Erau in total 3, unul mai tanar care-i provoca la joaca si, vreo 200m am mers eu iar vreo100-150 a venit el spre mine.


Frumos trofeu!Ai facut o cantarire , o evaluare inainte de naturalizare?
Nu ti-ar fi placut mai mult sa fie naturalizat ”bust”(cu gatul mai lung) sau ai preferat asa?
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 18 Mar 2013, 09:51

Sa stii ca fondul de vanatoare sta bine dpdv al cervidelor pt un
motiv foarte simplu-localnicii sunt "indragostiti"de mistreti si cervidele sunt lasate in pace.


Fericitule!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 18 Mar 2013, 09:58

pt.@Zeres Ciprian
2. In prezent 300 wm.


Am vazut in mai multe filmulete-filme despre vanatoare in general cu ”actori” nordici(danezi,suedezi,norvegieni)ca acestia folosesc .300 Wm cu placere ca pe un calibru universal de la caprior in sus la orice si cu un singur varf....SP.Pe mine ma tine departe de acest calibru...... reculul :( .
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde adisan77ro pe 18 Mar 2013, 19:23

DART scrie:
Acesta este cel de anul trecut si care a necesitat o panda f frumoasa cu o apropiere de la aprox 350-400m pana la 50m ptr ca a iesit mai departe . Erau in total 3, unul mai tanar care-i provoca la joaca si, vreo 200m am mers eu iar vreo100-150 a venit el spre mine.


Frumos trofeu!Ai facut o cantarire , o evaluare inainte de naturalizare?
Nu ti-ar fi placut mai mult sa fie naturalizat ”bust”(cu gatul mai lung) sau ai preferat asa?


Sincer initial nu eram hotarat daca sa-l naturalizez sau sa-l fac un trofeu clasic, motiv ptr care nu am dat f mare atentie in acea seara la cat "material" ar trebui conservat ptr naturalizare. Intre timp m-am hotarat datorita faptului ca a fost primul meu caprior si, in consecinta a trebuit lucrat cu cat material am lasat. Intr-adevar si mie imi pare putin rau acum ca nu l-am evaluat ca atare, insa cel care mi l-a naturalizat a spus ceva de 380gr (nu mai stiu exact, sper sa nu gresesc). Oare se mai poate face o evaluare acum fiind in stadiul acesta?
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 19 Mar 2013, 11:46

Intr-adevar si mie imi pare putin rau acum ca nu l-am evaluat ca atare, insa cel care mi l-a naturalizat a spus ceva de 380gr (nu mai stiu exact, sper sa nu gresesc). Oare se mai poate face o evaluare acum fiind in stadiul acesta?


Daca aceasta greutate(380g) este a trofeului cu craniu intreg din ea se mai scad 90g.
De exemplu:380-90=290.
Pt. a afla punctajul pt. greutate acordat pt. aceasta greutate de 290g se inmulteste cu 0.23(atunci cand la evaluare se foloseste formula VOLZ fara sa se determine volumul coarnelor).Punctajul rezultat este de 66,7.
Daca insa greutatea dupa scaderea de 90g este cea de 380g, puntajul primit pt. greutate este de 87,40....o diferenta semnificativa :lol:.
Greutate trofeului este doar unul din cele 10 puncte a fisei de evaluare....
Este greu de evaluat in aceasta forma naturalizata.....ar trebui scos craniul, curatat etc.....eu zic ca preparatul este frumos si nu merita osteneala.Faci evaluarea la urmatorul.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde adisan77ro pe 19 Mar 2013, 12:39

Da...intr-adevar era o decizie importanta sa-l fi evaluat initial si apoi sa-l fi naturalizat :?
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde adisan77ro pe 19 Mar 2013, 12:40

Sper insa sa am si anul acesta un motiv intemeiat de-a face o evaluare :wink:
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde liviur pe 19 Mar 2013, 13:01

adisan77ro scrie:Sper insa sa am si anul acesta un motiv intemeiat de-a face o evaluare :wink:

Cine ti-a lucrat trofeul si cat te-a costat ??
Vreau si eu sa naturalizez unul sezonul asta.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde adisan77ro pe 19 Mar 2013, 22:39

liviur scrie:
adisan77ro scrie:Sper insa sa am si anul acesta un motiv intemeiat de-a face o evaluare :wink:

Cine ti-a lucrat trofeul si cat te-a costat ??
Vreau si eu sa naturalizez unul sezonul asta.


E un tip la Cluj care a lucrat si la muzeul de stiintele naturii (el sau taica-sau ca nu mai retin exact); tipul e foarte migalos, atent la detalii (la acest caprior a reusit sa pastreze inclusiv mustatile si sprancenele ca in ziua in care l-am vanat). E un tip pasionat de vanatoare care activeaza acum si ca paznic de vanatoare. Ca si pret daca-mi amintesc bine a fost in jur de 300lei la care s-a mai adaugat costul panopliei pa care am cumparat-o si i-am dus-o eu (aprox 80lei).Mie mi-a mai lucrat inca 4 piese (pasaret) de care sunt f multumit.
Daca vrei pot sa-ti trimit cateva fotografii mai bune cu trofeul , in care sa-ti poti da seama mai bine de detalii (insa doar saptamanile viitoare ca acum sunt plecat).
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde Ursus2006 pe 20 Mar 2013, 12:15

1. In gat, daca pot. De ce ? Pai am mai tras aiurea si l-am aruncat aproape tot.

2. Nu am preferinte, majoritatea i-am dovedit cu proiectil unic, dar si si cu 243Win.

3. Io nu stiu d-astea. :oops:

4. As prefera un 5,6x50R magnum.

5. Cat se poate de aproape, n-am tras la mai mult de 120m.

6. Doar din mana, deocamdata.

7. In general, fac in asa fel sa se apropie el de mine, nu misc.

8. N-am patit sa ranesc niciunul, sa trebuiasca sa-l caut. Ori a cazut in foc, ori a plecat sanatos, nu l-am lovit ( recordul il am de 6 focuri trase cu un IJ, nu l-am atins, dar a fugit doar dupa al 6-lea foc, cred ca i-a ricosat ceva pamant in ochi de la glontul tras in pamant- era prima autorizatie, obtinuta " cu pile ".)

O chestie importanta este perioada cand il vanam. Cam din 15mai pana la 1 iunie, sunt cel mai usor de impuscat. Mai greu este dupa 15 august.

Treaba cu selectie sau trofeu este destul de complicata, la fel si treaba cu capriorul de viitor, sau in regres. Trebuie multa carte si enorm de multa practica. Si inca o chestie:mai mult de 90% din caprele " de selectie" , alea care se impusca pana in 15 februarie, sunt gestante.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 20 Mar 2013, 12:32

4. As prefera un 5,6x50R magnum.


Da, un calibru dedicat pt. aceasta specie dupa f. multi autori.Mi-ar placea sa vad un foc la un caprior cu acest calibru.
Treaba cu selectie sau trofeu este destul de complicata, la fel si treaba cu capriorul de viitor, sau in regres. Trebuie multa carte si enorm de multa practica. Si inca o chestie:mai mult de 90% din caprele " de selectie" , alea care se impusca pana in 15 februarie, sunt gestante.


Sunt deacord!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 20 Mar 2013, 12:50

Ca sa ne mai intram in ”forma” :) pana debuteaza sezonul v-as mai intreba cate ceva?

Care a fost cea mai dificila si lunga apropiere/abordare a unui caprior/caprioara din viata voastra de vanator ?O istorioara in cateva cuvinte ar fi f. Ok.Mai trece timpul..... :lol:

Ce parere aveti despre vanarea capriorului din masina, a vanarii din masina in general?Este etic, nu este etic?
Ce parere aveti de tipul din imaginile de mai jos (omul are un handicap locomotor :( ) si de cum si-a ”echipat”masina pt.tirul din masina?

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde liviur pe 20 Mar 2013, 14:02

Treaba cu selectie sau trofeu este destul de complicata, la fel si treaba cu capriorul de viitor, sau in regres. Trebuie multa carte si enorm de multa practica. Si inca o chestie:mai mult de 90% din caprele " de selectie" , alea care se impusca pana in 15 februarie, sunt gestante.


Sunt deacord![/quote]
Pai daca o luam asa mult mai grava e situatia la mistret unde se intampla (cum probabil ati si vazut) sa fie scroafele impuscate si pline cu purcei, iar daca am compara cate capre se impusca si cate scroafe pe un fond am vedea ca nu suporta comparatie. Dau exemplul fondului de la grupa mea-25 (sau 28 de porci) si 2-3 capre, pai din 25(28) porci pe putin 30% sunt scroafe, 45-50% godaci <1an si 20-25% vieri. Mare parte se impusca dupa imperechere sau spre sfarsitul sezonului, cand au burtile destul de mari, se misca mai greu decat godacii, vierii si scroafele sterpe si sunt mai repede impuscate.
Acolo pare a fi o situatie trista, caprele, cel putin pe fondul unde vanez eu sunt destule.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde Ursus2006 pe 20 Mar 2013, 14:37

Cam astea sunt si la noi procentele la mistret. Protejam scroafele cat putem, dar se intampla de multe ori sa vina scroafa singura, etc.

Daca este sa ne luam dupa " sex-ratio" la caprior, ar trebui impuscate si capre. Este o specie mai " proasta " , multe pica la braconaj, lovite de masini, laturi, campuri otravite. Ma refer la tara noastra.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde Alin3006 pe 20 Mar 2013, 16:47

As incepe cu cateva intrebari:

1.Unde va place sa plasati focul si de ce acolo si nu in alta parte?
2.Ce calibre preferati si de ce?
3.Ce ”constructie” a glontului preferati(SP-uri sau Monolite)?
4.Ce calibre preferati?
5.In ce distanta va simtiti confortabil?
6.Cum trageti din sprijin, semisprijin,mana?
7.Cum il apropiati ?
8.Ce importanta acordati comportamentului/semnalizarii dupa foc al vanatului in cazul unor focuri care nu duc la moarte instantanee?


Off, stau cu raspunsul asta in bara de o saptamana si astept o fereastra sa-l postez.

1. In general trag deasupra inimii, in zona vaselor de sange importante, pentru ca in majoritatea cazurilor- spre deosebire de focul plasat in inima- capriorul cade in foc lovit in zona respectiva.
2.Am ampuscat caprior cu calibre intre 243 Win si 9,3x62. Mie nu-mi plac calibrele mici cu glont usor pentru ca de multe ori vanatul lovit cu asa ceva - exemplu 243 Win- se duce si 100 de metri sau mai mult. Anul acesta voi intampina capriorul cu 6,5x54MS din ¨babaciunea¨ de Schonauer, insa foarte mult mi-a placut sa vanez capriorul cu 7x57R tras dintr-un driling, cade in foc si stricaciunile sunt comparabile cu 243
3.Monolit sau plumb sudat; din 6,5x54 voi trage cu soft point insa, ca doar de astea se gasesc in acest calibru.
4. Din mana am tras de doua ori si nu mai fac asa ceva, prefer sa nu mai trag. Sunt diferente mari intre a trage din mana la goana de exemplu, intr-o tinta in miscare unde in plan orizontal tragi oricum cu corectie si in plan vertical stabilizezi arma pentru ca o poti misca stanga -dreapta si tirul la un tzap care sta pe loc. In al doilea caz arma ¨danseaza¨daca nu e rezemata si vei rata sau si mai rau vei schilodi animalul. De regula folosesc un pom daca terenul permite, genunchiul sau si mai bine un shooting stick. Aici eu folosesc un mic truc: infig varful stik-ului in pamant, asez arma pe cracana si trag usor spre spate, astfel incat sa urbez usor batul; chestia asta il stabilizeaza si obtii un reazem ferm.
5. Ei, la caprior mie imi place sa ma duc cat pot de aproape, din punctul meu de vedere apropiatul e 90% din placerea de a vana la acest tip de vanatoare
6. Distanta...am tras si la 200 m, cel mai departe la 235 m pe telemetru; dar imi place sa trag pana in 100 m, daca se poate 40- 50 m e perfect
7. am mers si in 4 labe, taras in toate felurile :lol: Cum spuneam, asta e marea arta
8. Am pe undeva un desen cu semne de ranire la caprior, o sa-l caut sa-l scanez, se verifica aproape mereu si dupa reactie iti dai seama unde ai lovit.
Multi incepatori se pacalesc cu lovitura in apofiza, care trimite tzapul pachet la pamant pentru ca exact cand nu te astepti sa plece dandu-ti cu tifla. Recent stiu un caz- nu dau nume ca e cunoscut in zona- 8) care a tras, vanatul cazut pachet, a primit cu emotie felicitarile paznicului - fiind primul vanat de acest gen -si la final a inghitit in sec, afland pe propria piele ce si cum cu apofiza.
La primul meu caprior am tras din mana, si l-am lovit rau, rupandu-i un picior dinb spate. A cazut, apoi a plecat impleticit si a cazut din nou, lat, intr-un des de papura. Si eu si paznicul il vedeam, a ramas acolo nemiscat cca 10 minute; am tras concluzia ca e mort si ne-am dus la el. In mod bizar, a reactionat abia cand am ajuns la doi metrii de el, a sarit si a dat sa fuga. Paznicul a avut un reflex incredibil si l-a prins de coarne. Scena s-a transformat intr-un circ tragicomic, in care paznicul incerca sa puna jos tzapul, tzapul incerca sa-l impunga in burta, iar eu ma invarteam ca tampitul in jurul lor fara sa-mi dau seama ce-ar fi mai bine sa fac. Bietul om urla la mine sa scot cutitul si sa-i tai gatul, mie imi repugna ideea si ezitam; pana la urma omul a pus jos tzapul si atunci am hotarat sa-i infig cutitul in inima, pentru a-l scuti de chinuri. Proasta idee, pentru ca tzapul mi-a aplicat cu piciorul din spate o lovitura cumplita in cap, care m-a adus la un pas de knock-out total. Am fost la un pas sa-mi dea somn... o poveste urata dar instructiva, din care am invatat multe si care face sa tin minte tzapul ala cat oi trai. Acu, am spûs-o si pe asta, macar sa nu mai faca si altul ca mine... :oops:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Următorul

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate