Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:13

CAPRIOR 2013

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde adisan77ro pe 20 Mar 2013, 22:52

Se pare totusi ca se mai gaseste si pe piata noastra .270w, chiar daca trebuie sa alegi din mai putine proiectile decat la 30.06 de ex., iar preturile par comparabile. Cautand la producatori observ ca exista proiectile de la 110gr(7.1 grame) si pana la 156gr (10.1 grame). Norma V Max 110gr (7,1g) ar fi chiar bun la caprior. Si uite asa, cu toate ca nu sunt disponibile o atat de mare varietate de proiectile si gramaje ca si la 30.06, s-ar putea folosi .270 ca si calibru unic atat ptr caprior cat si ptr mistret si eventual chiar cerb si urs (daca ar fi sa ne luam dupa indicatiile winchester cu privire la XP3). Astfel eu as inclina ptr .270W si ptr caprior, cu atat mai mult cu cat este un calibru cu adevarat clasic care a fost inca de la inceput dedicat ptr vanatoare fara sa fi facut istorie ca si calibru militar precum 30.06.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 21 Mar 2013, 11:38

Pt.@adisan77ro

Am inteles preferinta ta pt. calibrul 270 win (chiar pe mai multe topicuri :D) nu-i nimic rau in asta....dar pe bune eram interesat de parerea ta si despre subiectul de mai jos.....si nu numai de a ta.Ce zici?
Desigur nu oblig pe nimeni sa scrie......doar daca-i face placere.
DART scrie:Ca sa ne mai intram in ”forma” :) pana debuteaza sezonul v-as mai intreba cate ceva?

Care a fost cea mai dificila si lunga apropiere/abordare a unui caprior/caprioara din viata voastra de vanator ?O istorioara in cateva cuvinte ar fi f. Ok.Mai trece timpul..... :lol:

Ce parere aveti despre vanarea capriorului din masina, a vanarii din masina in general?Este etic, nu este etic?
Ce parere aveti de tipul din imaginile de mai jos (omul are un handicap locomotor :( ) si de cum si-a ”echipat”masina pt.tirul din masina?

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde vanatorul dibaci pe 21 Mar 2013, 11:54

Acesta este stilul de vanatoare care ma fascineaza la Caprior ,si de multe ori uit ca sunt si cu arma in mana ,furat de frumusetea apropieri .
http://www.pvtv.ro/vanatoare/chemarea-capriorului.html
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 21 Mar 2013, 13:27

Am impuscat caprior in perioada de rut(1) dar niciodata pana acum cu chematoare(cu toate ca am exersat chematul cu buttolo.....poate anul acesta :) ).
Cred ca nu este totusi f. simplu.In opinia multora la chemare ”intra”doar masculii tineri neexperimentati eu cred totusi ca daca esti un maestru al chematorii/chemarii intra si exemplarele capitale mai ales daca cunosti terenul si stii ca ”maistorul” se afla acolo.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde vanatorul dibaci pe 21 Mar 2013, 13:38

DART scrie:Am impuscat caprior in perioada de rut(1) dar niciodata pana acum cu chematoare(cu toate ca am exersat chematul cu buttolo.....poate anul acesta :) ).
Cred ca nu este totusi f. simplu.In opinia multora la chemare ”intra”doar masculii tineri neexperimentati eu cred totusi ca daca esti un maestru al chematorii/chemarii intra si exemplarele capitale mai ales daca cunosti terenul si stii ca ”maistorul” se afla acolo.

Pentru a reusi apropierea Tapului capital -sunt necesare multe ore de observatie in teren (si aici un spectiv sau un binoclu bun ajuta ff mult) si deasemenea cei mai batrani si suspiciosi se apropie cu chematoarea cel mai bine catre sfarsitul alergatului atunci cand cuplul este deja format -si el din instinct teritorial raspunde f bine la sunetul de capra bruscata sau sunetul de panica( fiind cel mai greu de reprodus ,probabil din acesta cauza legenda ca este greu de adus capriorul batran)
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 21 Mar 2013, 14:09

Ce se potriveste la mine aproape intotdeauna este optica+timpul+dispozitia de a-mi lua autorizatia :D , ce este permanent o variabila este gasirea unui ”profesor”in ale chematorii si nr. de autorizatii la care am acces :( .
Multi, chiar f. multi pe care ii cunosc considera ca acest mod de vanatoare este ”o pierdere de vreme ”,”este o nebunie sa te coci pe o astfel de caldura” , ”pute carnea in aceasta perioada si chiar in carnati se simte izul masculin” si ”capriorul este slab in aceasta perioada si nu este bun de oala”.Nu ca nu ar fi ceva adevaruri in toate astea........
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde vanatorul dibaci pe 21 Mar 2013, 16:09

DART scrie:Ce se potriveste la mine aproape intotdeauna este optica+timpul+dispozitia de a-mi lua autorizatia :D , ce este permanent o variabila este gasirea unui ”profesor”in ale chematorii si nr. de autorizatii la care am acces :( .
Multi, chiar f. multi pe care ii cunosc considera ca acest mod de vanatoare este ”o pierdere de vreme ”,”este o nebunie sa te coci pe o astfel de caldura” , ”pute carnea in aceasta perioada si chiar in carnati se simte izul masculin” si ”capriorul este slab in aceasta perioada si nu este bun de oala”.Nu ca nu ar fi ceva adevaruri in toate astea........

Hai ca te invit la un caprior la chematoare -avem un fond f bun aici care promite f mult la acesta speciie
Luam si camera si facem si un filmulet -treaba este ca trebuie sa te sacrifici minim 3 zile si sa dai o fuga la noi.
Aici zic ca putem sa ne distram cu chematoarea cat vrem http://www.avoltul.ro/ro/galerie-foto.php
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 21 Mar 2013, 17:33

Multumesc de invitatie si spun PREZENT :) !
Iti voi cere detalii intr-un PM.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde adisan77ro pe 21 Mar 2013, 22:36

DART scrie:Pt.@adisan77ro

Am inteles preferinta ta pt. calibrul 270 win (chiar pe mai multe topicuri :D) nu-i nimic rau in asta....dar pe bune eram interesat de parerea ta si despre subiectul de mai jos.....si nu numai de a ta.Ce zici?
Desigur nu oblig pe nimeni sa scrie......doar daca-i face placere.
DART scrie:Ca sa ne mai intram in ”forma” :) pana debuteaza sezonul v-as mai intreba cate ceva?

Care a fost cea mai dificila si lunga apropiere/abordare a unui caprior/caprioara din viata voastra de vanator ?O istorioara in cateva cuvinte ar fi f. Ok.Mai trece timpul..... :lol:

Ce parere aveti despre vanarea capriorului din masina, a vanarii din masina in general?Este etic, nu este etic?
Ce parere aveti de tipul din imaginile de mai jos (omul are un handicap locomotor :( ) si de cum si-a ”echipat”masina pt.tirul din masina?

Imagine

Imagine


Imi pare rau daca am lasat impresia asta , mai cu seama ca nu am avut (si in continuare nu am) nici cea mai mica intentie in acest sens. E posibil / si accept fara nici cel mai mic "deranj" observatia ta/ ca din dorinta de-a-mi mai lamuri cateva aspecte sa mai fi facut si cativa pasi alaturi fata de linia derularii discutiei de aici, insa dupa cum am mai spus fara nici cea mai mica intentie :!: . In ceea ce priveste vanatul din masina, mie unuia mi se pare total lipsit de etica si de fair play si fata de tine insuti ca vanator. Recunosc insa ca am fost o data intr-o astfel de situatie, cand aflandu-ma la volan, partenerul meu din dreapta a executat "o astfel de manevra si sincer mi s-a parut o adevarata porcarie. (dincolo de faptul ca nu te mai puteam lua in seama cu urechea dreapta timp de 3-4 zile :mrgreen: ), a.i. eu nu as "trada" vanatoarea in acest fel. Cat despre situatia persoanei amintite mai sus , este un caz aparte in situatia caruia nu mi-as dori nici mie si nici altcuiva sa se afle si care nu face decat sa-mi intareasca convingerea ca vanatoarea nu trebuie facuta din masina ci intr-o modalitate in care sa te bucuri la maxim de ea cat tip poti sau mai poti ca, la ce zile traim niciodata nu se stie :!: Iar pe persoana in cauza sincer o felicit ptr faptul ca a gasit taria de-a nu renuta la lucrurile care-i fac placere, dincolo de situatia speciala in care se afla, dar probabil ca dinsul intelege mai bine decat multi altii ce inseamna ca viata sa fie traita la intensitate maxima in fiecare clipa. Si-atunci noi cei fericiti ca putem face lucrurile in cel mai frumos mod posibil de ce sa ne privam de aceasta sansa? Asa vad eu lucrurile si nu inseamna ca asa trebuie sa fie :wink:
De vanat eu am vanat caprior doar la panda si niciodata la chematoare si asta din 2 motive: 1-ca nu ma prea pricep cu chematoarea si 2: ptr ca am incercat sa observ cate un exemplar de la un sezon la altul si sa incerc sa-l vanez in prima luna a sezonului (si ptr a evita temperaturile ridicate si cat de cat disconfortul unei pande in astfel de conditii). Avantajul meu a fost si ramane inca faptul ca vanez intr-o zona in care am si o pensiune la care trag in weekend si nu numai(chiar intre zilele de munca, seara dupa munca si dimineata inainte de-a incepe zbuciumul cotidian), ceea ce ma ajuta ca in unele saptamani sa pot face chiar si 6-8 observari.
Cea mai frumoasa panda in care am si dobandit trofeul a fost cea de anul trecut pe care am mai descris-o ceva mai inainte (cand am pus si poze cu trofeul) si care a necesitat o apropiere in tandem de cateva sute de metri; iar cea mai frumoasa in care nu am vanat nimic a fost a unui caprior pe care l-am urmarit un an intreg si despre care stiam ca exact la ora 5.40-5.50 dimineata iesea mereu de dupa acelasi colt de padure cam la 20-30 minute dupa ce iesea caprioara. Eu ma pozitionam intotdeauna sub un copac cam cu trei sfert de ora inainte de iesirea lui si asteptam sa vina din stanga mea din padure si sa iasa pe razoarele din zona timp in care urmaream gimnastica de dimineata a unui cocos de fazan cocotat dimineata de dimineata pe o boade de fan :D . Era un sentiment f placut cand se intampla exact ceea la ce te asteptai mai ales in diminetile cand il trezeam si pe fiu-meu ca sa vada si el viata din natura si din acest punct de vedere. Intrucat aveam timp suficient nici nu m-am grabit sa-l vanez desi am avut ocazii f clare. Asta pana intr-o dimineata cand vazand ca nu mai iese "la intalnire" am inceput sa ma-ntreb de ce oare? Problema a fost ca am inceput sa ma-ntreb mai mult decat era cazul, adica am inceput sa fac pasi spre coltul padurii cu pricina (eram f curios) si ce sa vezi: el statea culcat in iarba la 10-15 metri putin in spatele meu (intre locul in care pandeam eu si locul lui obisnuit de iesire din padure).Nu stiu daca a dormit acolo de seara sau a iesit din padure in acea dimineata fara sa-l vad eu. Am fost atat de surprins incat n-am reactionat in nici un fel cand a zbughit-o, din momentul acela mi-a devenit chiar drag capriorul cu pricina si nu l-am mai pandit (m-am gandit ca mai merita o sansa 1 an), a.i m-am reorientat si dupa cateva zile l-am vanat pe cel pe al carui trofeu l-am si postat cu cateva zile in urma. Asa ca anul acesta abia astept sa inceapa sezonul si sa vad daca-l mai gasesc in aceeasi zona ca si anul trecut, asta daca nu cumva "s-o fi impiedicat" cineva de el intre timp :!:
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde adisan77ro pe 21 Mar 2013, 22:47

Si cum fiecare trofeu are povestea lui eu unul sunt f incantat de faptul ca anul trecut am pandit 2 capriori si am vanat unul (cu lisa nu cu 270W :lol: ) trecand printr-o experienta care mie mi-a placut f mult, mai ales ca anul acesta sper sa am ocazia sa fac "follow up" cu acel caprior caruia am decis anul trecut sa-i mai acord o sansa de 1 an. De cate ori mergem in zona cu pricina si aruncam o privire spre locul in care s-au intamplat cele relatate mai sus ne amuzam cu fiul meu amintindu-ne . Pana la urma aceste amintiri cred eu ca sunt un alt mare beneficiu al vanatorii (facute nu din masina), daca nu cel mai mare beneficiu care ne va dainui in suflet peste vreme. :D
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 21 Mar 2013, 23:00

Pacat ca nu "avem" emoticoane cu aplauze ca ti-as fi umplut
2 randuri pt. .....aceasta postare!Pe scurt vanatoare+multa omenie.Iti doresc
sa-ti intalnesti capriorul .......
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 25 Mar 2013, 09:56

Poate nu este cel mai bun loc sa discutam despre asa ceva,totusi,capriorul fiind ”aproape” cel mai accesibil vanat mare , care este in opinia voastra AZI pretul sau CORECT ?
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde Ursus2006 pe 25 Mar 2013, 12:28

Extrem de grea intrebare. Unora li se pare scump, altora, aproape gratis. Depinde cati bani ai sa investesti intr-o autorizatie. Cam intotdeauna, e scump din punctul de vedere al vanatorului care solicita autorizatia si ieftin pentru gestionar. Oricum, nu sunt de acord cu asociatiile care practica tarife de RNP, ma refer aici la trofeele de peste 500 de grame, unde preturile mi se par astronomice. S-ar putea doar sa mi se para ca e scump.
In general, am vazut ca multe asociatii au tarife pentru membri lor la 600 lei, indiferent ca e selectie sau trofeu. Eu zic ca 600 lei, e un tarif cat se poate de accesibil, poate putin cam mic. Chiar daca exista asociatii cu cota de 20 de capriori/ fond, sa dai autorizatiile cu 150-300 lei, mi se pare extrem de putin.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde Alin3006 pe 25 Mar 2013, 12:38

Mai intervine un aspect si anume alte cheltuieli legate de dobandirea trofeului; poti lua autorizatie pe un fond aproape de casa, unde in 2-3 iesiri ai fructificat autorizatia, sau ii poti dubla sau chiar tripla costul din drumuri, cazare la pensiune etc .
Eu cred ca o medie de 1000 ron e ok, daca luam in calcul si alte cheltuieli. E chiar foarte bine...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde Sly_Fox pe 25 Mar 2013, 12:39

Prin pret te referi la tariful perceput pentru vanarea unui caprior?
Daca da, atunci cred ca suma de 500 lei este cea corecta pentru a putea vana un caprior. In functie de posibilitatile fondului cinegetic si de investitiile in fondul respectiv, se poate duce pana la maxim 700 de lei. Mai sus de aceasta suma,inseamna jegmaneala si lipsa de bun simt. Aici ma refer la tarifele aferente vanatorilor romani, care vaneaza in propria lor tara, pe pamantul unde s-au nascut. Pentru straini, gestionarii pot pune ce tarife vor ei.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde Ursus2006 pe 25 Mar 2013, 13:15

Sly_Fox scrie:. Pentru straini, gestionarii pot pune ce tarife vor ei.


Dom' profesor, acu' suntem egali cu strainii, ca doar suntem in U.E. :mrgreen: Ne-au " egalizat " la preturi si... atat, ca o dam in politica! :wink:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 25 Mar 2013, 14:23

Este ”extrem de grea” intrebarea........... de aceea am ”pus-o” :D .

Pana in acest moment au aparut 3 distinse pareri:

-Ursus2006 -600 lei(pret unic pt. selectie si trofeu)
-Alin3006 -1000 lei( pret unic )
-Sly_Fox -500-700 lei(pret min.-max)
-.......
-.......

Ar fi bine sa mai vina si altele!

Cum spunea Alin3006 la dobindirea capriorului intra si alte costuri:

-carburant pt. 150 km/zi(in medie)- 60-100 de lei in functie de mijlocul de transport.
-rata de amortizare a logisticii folosite(binoclu ,luneta,arma,bipod,lanterna,chematori imbracaminte,incaltaminte........nu vrea sa continui ca sa nu fiu considerat meschin :twisted: ).
-consumabile(de la munitie.........la hartie igenica :lol: ).
-TIMP-greu cuantificabil- dar cu pretul sau nu de neglijat.
-Diverse(diferite ....atentii etc. 8)) ....pt. ca ”obrazul subtire cu cheltuiala se tine”.

Ce costuri nu intra:
-prepararea trofeului(poate este mai bine pt. ca poate fi placerea vanatorului-a mea este! :D )
-pretul pt. organizare-(daca vanezi la grupe de vanatoare ale AGVPS-ului acest cost nu este specificat separat. O fi inclus acest cost in ”pretul” capriorului ?!Nu ma intereseaza sa existe obligatoriu separat sau intr-un alt cuantum....doar sa fie si paznicul acela care ma insoteste multumit sa nu simt ca imi face un serviciu..... pt. ca daca a organizat ”cum trebuie” treaba...... stiu eu ce am de facut.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde Alin3006 pe 25 Mar 2013, 14:38

Eu am pus pret unic pentru ca treaba cu cost trofeu sau cost selectie e de multe ori o tampenie. Pai daca o selectie costa 600 ron si un trofeu 800 ron si eu gasesc in teren un tzap cu peruca sau un anormal cu 4 raze pe corn, cat platesc? De ce un trofeu normal cu trei pe corn e mai valoros? ?!!
Din acest motiv, eu as pune tarif fix, sau as face incadrarea altfel...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde Ursus2006 pe 25 Mar 2013, 15:29

DART scrie:--consumabile( hartie igenica :lol: ).
-.


Groaznic, fara hartie, de orice fel pana la urma.! :mrgreen: Am avut odata niste emotii la o panda la caprior, incat mi-am taiat camasa cu cutitul! :(
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde Alin3006 pe 25 Mar 2013, 16:38

:lol: :lol:
Eu am patit ceva similar in Bucuresti, pe vremea cand vestitul Hotel Cismigiu era functional- spre norocul meu, ca nu mai rezistam nici doi pasi in plus! Nu mi-am taiat camasa ci mi-am rupt manecile de la tricou... :roll:
Eh, studentie, studentie.... :cry:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 25 Mar 2013, 16:55

Domnilor ! Va rog nu umpleti topicul acesta de r...t :lol: !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde Alin3006 pe 25 Mar 2013, 17:08

Sigur, scuze! :oops:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 25 Mar 2013, 17:40

Stati pe pace glumeam........ acestea sunt chiar chestiuni f.serioase...... uneori, sper ca nu de f. multe ori :lol: :lol: .
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde maryo pe 27 Mar 2013, 11:31

Salut vanatorimea!!Calibrul meu preferat este 243 Win. munitia ce o folosesc Winchester supreme 95 greins.
De obicei trag cu sprijin si lovitura plasata omoplat,i-mi place s-a ma apropii cat mai mult de vanat,dar de obicei intre 100-160m.
Aici se deschide sezonul pe 1aprilie,saptamana viitoare sunt pe teren! 8)
maryo
Membru important
 
Mesaje: 244
Membru din: 17 Apr 2009, 19:33
Locaţie: Spania (Madrid)

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 27 Mar 2013, 12:12

Clar!
Asteptam niste poze......cu reusitele 8) !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde radubichis pe 02 Apr 2013, 13:49

1.Trag de obicei la baza gitului dar ,mai sunt si situatii in care trag la torace
2.Am tras cu toate calibrele dar m-am oprit la 223R . Ce este peste mi se pare supradimensionat
3.In 223 trag cu RWS tms
4.Prefer 223R pt ca nu strica foarte tare vanatul,243 il consider deja prea mare pt caprior mai potrivit pt lopatar si mistret la pinda
5.Confortabil ma simt pina la 200m dar am impuscat ultimul caprior la 273 m masurati cu telemetrul
6.Trag de pe bipod din genunchi sau din sezut

Imagine

Imagine
7.Stiu sigur unde iese pt ca o saptamina minim inainte de recoltare sunt in teren la observatii
8.Dau atentie mare acestui aspect
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde madalin122582 pe 02 Apr 2013, 14:08

Cand incepeti observatiile la caprior? Mie imi place sa-i urmaresc chiar inainte de deschiderea sezonului. Cel putin acum, in perioada asta vad turma de 6-7 pe grau. Oricum, anul trecut au fost multi capriori, dar anul asta parca sunt chiar mai multi. Acum cateva saptamani cand mergeam la bunici pe o distanta de 60 de km am numarat peste 40 de capriori si femele...asta doar ce am observat din masina de pe drum
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde radubichis pe 02 Apr 2013, 19:12

Incepind din 10 mai de cite ori am timp Prima autorizatie o iau imediat dupa deschidere ,urmatoarea la alergat
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde Alin3006 pe 02 Apr 2013, 19:35

radubichis scrie: Prima autorizatie o iau imediat dupa deschidere ,urmatoarea la alergat


Cam asa fac si eu ...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde maryo pe 08 Apr 2013, 21:44

Saptamana asta inchiriez un fond de vanatoare de 1500 de hectare si am cinci autorizatzii la tzapi,asa ca sambata sunt dupa dansi :wink:
Cateva poze de pe fondul unde vanez:URL=http://imageshack.us/photo/my-images/560/06042013125.jpg/]Imagine[/URL]

Uploaded with ImageShack.usImagine[/[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/820/06042013126.jpg/]ImagineImagine

Uploaded with ImageShack.us
url]Imagine

Uploaded with ImageShack.usScuze pentru calitatea pozelor,sunt facute cu telefonul.
maryo
Membru important
 
Mesaje: 244
Membru din: 17 Apr 2009, 19:33
Locaţie: Spania (Madrid)

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate