Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:05

Lupul

Vanatoarea la lup: visul oricarui vanator! Multi au sacrificat nopti intregi, au luat urma talharului sur pe zapada zile in sir fara succes, altii mai norocosi l-au gasit intamplator sau l-au rapus la goana. Discutii despre lup, vanatoarea la lup, daune si rolul lui in ecosistem

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Lupul

Mesajde yoghi pe 07 Apr 2013, 00:33

Discutia a deviat de la subiect si nu vad de ce . Clar ca aici TOTI ar vrea sa vaneze un lup .(sau 7 )
Ce rost au afirmatii de genul
eagleman scrie:....... SPer sa fie primul si ultimul lup ucis de tine.......
.
Nu este o urare binevoitoare la adresa unui vanator .
Cred ca esti prea extremist si ar fi corect sa ramai si sa postezi pe forumuri cu """ecologistii si oameni de bine""".
Eu am petrecut nopti intregi pt un foc tras in lup. si cu fiecare sezon promit sa nu scap ocazia.
Datorita unuia ca tine guvernantii nostri berbecii au oprit si vanatoarea la cocos de munte.Noroc ca am apucat sa impusc deja .

ps.te rog vezi ca eu sunt mai superstitios si nu as vrea sa-mi urezi si mie din astea cu ultima piesa .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Lupul

Mesajde Sly_Fox pe 07 Apr 2013, 01:08

Poate s-a gandit omul ca sunt prea putini ''lupchi'' si trebuie protejati. In sensul, sa ii vina mintea la cap si sa nu mai traga in alt bau-bau.
Acum pe bune, lupi mai sunt, vanatoarea la aceasta specie trebuie permisa si facuta cat mai chibzuit.
Insa din totalitatea lupilor vanati, cred ca jumatate sunt pe sestache, la goana, cu grupa. Autorizatii mai pai, ca alea se dau mai greu, cu derogare de la lege. Iese lupul in goana de mistreti, trosc jos cu el, toata lumea tace malc, s-a scos un dusman al vanatului bun de haleala, toata lumea multumita.

Si eu as vrea sa vanez un lup, insa neamul lupesc au auzit ca sunt un vajnic puscas si au parasit definitiv meleagurile prafuite ale Baraganului, retragandu-se mai la munte.:mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Lupul

Mesajde Ghinda pe 07 Apr 2013, 08:39

Ca sa tragem o concluzie nu este suficient sa afirmi ca cifra nu este reala.

Din anul din care s-a impus ca pentru evaluare specii interzise, pisica, lup, urs trebuie participare de la mediu, numarul acestora a scazut brusc. Eu aveam in ingrijire 3 fonduri in zona de campie si raportate cca 10-15 pisici. In anul urmator 0 pisici, am scapat de mediu si ura si la gara. Si matele sunt in continuare bine mersi. Evaluari cat de cat mai fac aia care tot cat de cat mai au musterii pentru urs si lup.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupul

Mesajde adisan77ro pe 07 Apr 2013, 22:43

Prima data cand am vazut un lup aveam 9 ani (in iarna lui 1986) si eram la vanatoare cu tatal meu. Si in ziua de astazi imi amintesc perfect scena si cu siguranta n-o voi uita vreodata. De atunci insa nimic altceva decat urme, desi merg des pe un fond unde sunt prezenti (isi mai fac simtita prezenta si in satul de la poalele muntelui uneori). Tanjesc de-a dreptul dupa o astfel de reintalnire.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Lupul

Mesajde anghel pe 09 Apr 2013, 22:11

Multumesc!
anghel
 
Mesaje: 5
Membru din: 29 Dec 2012, 23:03

Re: Lupul

Mesajde eagleman pe 11 Apr 2013, 15:27

yoghi scrie:Discutia a deviat de la subiect si nu vad de ce . Clar ca aici TOTI ar vrea sa vaneze un lup .(sau 7 )
Ce rost au afirmatii de genul
eagleman scrie:....... SPer sa fie primul si ultimul lup ucis de tine.......
.
Nu este o urare binevoitoare la adresa unui vanator .
Cred ca esti prea extremist si ar fi corect sa ramai si sa postezi pe forumuri cu """ecologistii si oameni de bine""".
Eu am petrecut nopti intregi pt un foc tras in lup. si cu fiecare sezon promit sa nu scap ocazia.
Datorita unuia ca tine guvernantii nostri berbecii au oprit si vanatoarea la cocos de munte.Noroc ca am apucat sa impusc deja .

ps.te rog vezi ca eu sunt mai superstitios si nu as vrea sa-mi urezi si mie din astea cu ultima piesa .


Salut!
Urarea este de bun simt si am vizat faptul ca daca el sau orice vanator din ţara vrea sa impuste un lup, dupa cum scrii, in cateva sezoane se poate ramane fara ei. Iar pe viitor tot vanatorii vor avea de pierdut. Iar daca guvernantii au oprit vanatoarea la cocos de munte si ras, este cu atat mai bine. Caci asa poate vor avea timp sa-si refaca populatiile. Cand s-au luat in vedere aceste masuri, de fapt, primele legi cu cap date dupa 89 in tara asta, s-a tinut cont in primul rand de scaderea drastica a populatiiilor.
Si vezi ca indivizii care au sustinut legile acestea au fost tot niste vanatori responsabili, care au realizat că dacă nu sea iau niste masuri stricte de protectie, se poate ajunge usor la disparitia lor.
Este foarte posibil ca peste un interval de an, cand se va constata refacere populatiilor, sa se permita din nou vanatoarea la cocosi de munte si rasi. Doar că s-ar putea ca atunci să nu mai avem păduri în ţară unde să trăăiască aceste vieţuitoare...
Referitor la lupi, vezi te rog in cate tari din Europa au disparut lupii, sau au ramas 20-30 exemplare, si ai sa intelegi de ce se poate ajunge usor la extinctia lui si in Romania.

Stiu ca un rol mare in diminuarea numarului de lupi il are presiunea antropica, defrisarile, capcanele, braconajul si hoiturile otravite, dar te asigur ca un impact negativ considerabil il au si cei ca tine manati de o pasiune cam prea mare (daca imi permiti) ajung sa piarda nopti intregi la panda si nu se lasa pana nu impusca lupi in fiecare sezon.
Cat despre ecologistii din Ro. nu am ce discuta serios cu ei, majoritatea sunt niste hipioti lipsiti de simtul realitatii, care o duc bine adunati in ong-uri sorosiste unde toaca bani europeni pe proiecte inaplicabile la noi.

P.S
Fii pe pace, nu-ti doresc nici in gluma asa ceva. Am facut un comentariu strict la subiectul situatiei lupului in Romania si justificarii impuscarii unuia in situatia actuala cand nu stim siguri cate exemplare mai traiesc in tara. Daca si la lupi situatia este precum la ursi, unde unii vedeau chiar 6000-7000 exemplare, situatia este destul de urata.
Sanatate!
eagleman
Veteran
 
Mesaje: 904
Membru din: 22 Feb 2007, 16:23

Re: Lupul

Mesajde yoghi pe 12 Apr 2013, 02:26

:( :roll:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Lupul

Mesajde Ghinda pe 13 Apr 2013, 18:16

Colegu Eagleman, aia care au interzis sunt niscai trepanati. Animalele alea, cocosi, rasi si ce or mai fi sunt destule. Nici 5% din vanatorii din Romania nu au vazut asa ceva, darmite sa mai impuste. Asa ca te rog, eventualele tale pareri de rau despre vanat, transmite pe forumuri din alea de hipioti, parca asa ii intitulezi. Aici vorbim la concret si atat.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupul

Mesajde eagleman pe 15 Apr 2013, 17:13

Ghinda scrie:Colegu Eagleman, aia care au interzis sunt niscai trepanati. Animalele alea, cocosi, rasi si ce or mai fi sunt destule. Nici 5% din vanatorii din Romania nu au vazut asa ceva, darmite sa mai impuste. Asa ca te rog, eventualele tale pareri de rau despre vanat, transmite pe forumuri din alea de hipioti, parca asa ii intitulezi. Aici vorbim la concret si atat.


Te salut!

Ce intelegi prin „sunt destule”?
Nu cred ca a facut cineva estimari corecte si concrete in teren cu privire la populatiile de ras si cocos de munte la noi in tara. Cel putin eu unul nu le-am gasit.

Chestie interesanta, cei care au interzis vanatoarea sustineau ca efectivele s-au imputinat. Ca om care merg deseori prin tara, tind sa le dau dreptate. Cel putin, zone din Valcea, Buzau, Arges, Brasov unde acum 10-15 ani erau urme frecvente de cocosi (batai, exemplare vazute de padurari, etc) sunt chele de pasari. Despre ras, este aproape imposibil sa-i faci o evaluare precisa a densitatii in Romania, in conditiile in care noi nu mai stim azi cate paduri mai avem maine...

Cu privire la cei 5% din vanantori care nu le-au vazut niciodata, conform logicii elementare chestia asta poate spune ca fie oamenii in cauza nu s-au dus sa vaneze in padurile de munte, fie (si aici s-ar putea sa imi dai dreptate) au devenit atat de rari, incat doar putini vanatori mai dau de urmele lor in prezent.
Destul de concret, ce crezi?
eagleman
Veteran
 
Mesaje: 904
Membru din: 22 Feb 2007, 16:23

Re: Lupul

Mesajde Ghinda pe 15 Apr 2013, 21:04

@eagleman"Nu cred ca a facut cineva estimari corecte si concrete in teren cu privire la populatiile de ras si cocos de munte la noi in tara. Cel putin eu unul nu le-am gasit.Chestie interesanta, cei care au interzis vanatoarea sustineau ca efectivele s-au imputinat. "


Nici eu! Asa ca cine are dreptate? Aia care spun ca sunt sau aia care bat toba ca nu? In ceea ce priveste 5% m-am exprimat gresit. In categoria asta intra aia care au vazut si poate au si impuscat. Restul folclor doar. Si eu, cateodata mai merg prin tara, si animale sau urme se gasesc. Doar sa le cauti!Si cei care vor vanatoare sustin ca s-au inmultit. Chestie interesanta!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupul

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 24 Mai 2013, 19:19

Tot respectul pentru acest animal nobil Canis lupus !
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: Lupul

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 11 Ian 2014, 21:57

WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: Lupul

Mesajde adisan77ro pe 11 Ian 2014, 23:00

Sfarsit de 2013 am vazut f,f, multe urme de Lup in zapada :shock: . Chiar si un exemplar care insa era deja "impiedicat" de cineva mai norocos ca mine.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Lupul

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 17 Ian 2014, 23:51

Lupul este un prădător nobil și necesar în peisajul cinegetic românesc, mai ales pentru eliminarea naturală a șacalului invaziv.
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: Lupul

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 17 Ian 2014, 23:52

Care este cel mai sudic punct al României în care ați sesizat prezența lupului ?
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: Lupul

Mesajde Sly_Fox pe 18 Ian 2014, 00:08

Pai in cazul meu,in apropiere de Tandarei, Ialomita, in padurea Saveni.
Posibil sa fie ceva exemplare si in Balta din Calarasi, cei care vaneaza pe acolo ne pot da cateva informatii..
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Lupul

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 18 Ian 2014, 15:21

Sly, în pădurea Săveni ai remarcat o haită sau lup solitar? Ce te determină să crezi că pot exista și în balta Călărași? În Insula Mare a Brăilei și în Delta Dunării există lupi?
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: Lupul

Mesajde Sly_Fox pe 18 Ian 2014, 19:28

Doi lupi, solitari, la ceva diferenta de timp. Haita nu cred sa mai existe prin sudul tarii, doar ceva familii (lup si lupoaica-de obicei fara pui, care mor de timpuriu din diferite cauze) sau solitari.
In Balta situata pe raza judetului Calarasi exista conditii prielnice pentru exemplare solitare ,si chiar am informatii de la un vanator care spune ca se vad din cand in cand exemplare de lup.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Lupul

Mesajde Ghinda pe 20 Ian 2014, 07:49

Da exista!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupul

Mesajde Ursus2006 pe 17 Feb 2014, 20:18

Metoda de vanatoare cu stegulete:

http://www.youtube.com/watch?v=k0tB-4dKnJ8
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Lupul

Mesajde OVI762 pe 18 Feb 2014, 08:19

Foarte tare filmul Ursule,chiar mi-a placut.Vanatoare frumoasa de tot,ce mai.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Anterior

Înapoi la Vanatoare de lup

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate