Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:17

CAPRIOR 2013

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde hunterkris01 pe 18 Mai 2013, 15:30

Felicitari,si sezonul abia a inceput..
Avatar utilizator
hunterkris01
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 13 Mar 2013, 14:36
Locaţie: BUCURESTI/ILFOV

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde radubichis pe 19 Mai 2013, 07:41

Imagine
Recoltat aseara ,selectie sulitar cu par pe coarne,distanta 170m,Savage Axis Stainless 223R ,Dellta Optical Titanium 2,5-16x50 ,bipod Vanguard ,cartuse RWS 3,6 g .Lovitura la blat cazut in 15 m
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde tonif pe 19 Mai 2013, 08:58

felicitari !
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 19 Mai 2013, 09:02

Felicitari d-le Radu !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde SilviuC pe 19 Mai 2013, 09:15

Felicitari tuturor si catre plina in continuare.
Pana acum am vazut postati numai capriori doborati cu carabina dar cu lisa nu o mai face nimeni?
Cu respect Silviu
Avatar utilizator
SilviuC
Membru activ
 
Mesaje: 77
Membru din: 09 Mar 2013, 17:54
Locaţie: Buzau

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde radubichis pe 19 Mai 2013, 09:50

tonif scrie:felicitari !

Multumesc Toni dar felicitarile le meriti tu pt primul caprior .Apropos ,ai fost botezat pt primul tap???
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde radubichis pe 19 Mai 2013, 09:58

DART scrie:Felicitari d-le Radu !

Multumesc , dl doctor
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde Alin3006 pe 19 Mai 2013, 15:05

Bravo Toni, frumos tzap si frumoasa poveste!
Nu stiu de ce tot ii tragi ca e mic, 410 g nu inseamna trofeu mic si daca iei in calcul simetria si perlajul ar fi destui care ar ravni la el!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde tonif pe 19 Mai 2013, 20:20

Sarumana Nasule, sarumana Radu !

nu e mic," per se" :) :) si e frumos foc si e al meu deci si mai frumos :D

am zis "mai mic" ... pentru ca primul avut in pusca avea 4-5 cm in plus la coarne, adica spectacol !!! parca nu era asa "cupat" , coarnele mai drepte un pic, dar ca dimensiuni era gigantic !

nu mi-am dat seama (din "vasta" mea experienta nici nu aveam cum ) ce era de fapt cu batranul, pana nu l-am avut in brate pe cel dobandit ...

si ca sa-i raspund si lui SilviuC cu urmatoarea fraza ce este legata de subiectul de mai sus : "nu stiu altii cum sunt, dar eu cand ma gandesc la lisa cea aproape batatoare" :D :D :D si ma gandesc si la tapul batran pe care nu l-am putut apropia destul sa dau cu glontul din drilling , nici nu vreau sa-mi imaginez ce inseamna sa incerci sa-l faci pe ala cu lisa si sa incerci sa-i dai din mai putin de 50 de m ...

si asta in zona de deal, cu vegetatie, paduri poieni, boscheti cat china etc .... la campie banui ca este in afara discutiei lisa , prin definitie ...

promit ca peste 2 sapt cand ies la urmatorul, tot in zona de deal, o sa incerc sa apropii in range de lisa ... o sa trag tot cu glontul, din respect pentru vanat si pentru siguranta loviturii, dar o sa va spun daca reusesc sa-l aduc in bataie de lisa ... krieghofful meu imi da la 50 de m sauvestrele in 30 de cm de cerc, unul stanga si unul dreapta de centru ... de secundata glontul la goana de porc merge, dar nu de tras la tzap de trofeu ...

asa ca nu ma risc sa trag si sa ranesc o piesa aiurea , doar de dragul de a zice ca am luat cu lisa ... daca il apropii in 30 de metri sub, da o sa-i dau cu sauvestre ... dar este foarte improbabil :D :D :D

ps1: Radule, da :P fix asta a intrebat si Newuser ... care abia astepta sa foloseasca nuiaua , in ce calitate nu prea am inteles eu, asa greu de cap cum sunt ... s-a ocupat Laurul de operatiune :P :P :P :P si sa ne intelegem in clar once and for all ... numa' Alin ca nas de vanatoare declarat, sau daca nu vanez cu el partenerul cu care sunt (daca e botezat la specie) au drepturi in directia asta :P :P :P

ps2: Nasule, retine ca sunt la 1/2 din conditie :D
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde Sharpshooter pe 19 Mai 2013, 22:45

Bravo baieti ... frumoase trofee, frumoase povesti, eu ma abtin pana pe la alergat :D

Incerc sa raspund pe scurt si chestionarul...

1. focul imi place sa il plasez in zona omoplatului, o greseala de ochire mai da o sansa de a atinge tinta intr-un punct vital .. nu trag la gat niciodata
2. pana acum am folosit carabina tatalui in 308 w , anul trecut am inaugurat teava slug la winchester .12 ga, proiectilul Remington Accu Tip are 14,5 mm
3.tipul proiectilului intotdeauna SP
4. se repeta intrebarea dar incerc sa dau un alt fel de raspuns, nefiind un tragator sigur pe mine, si fiind in zona de campie prefer un calibru OVERKILL .. e vital ca sa ramana in foc chiar daca se face putin "deranj" la carne
cine a pierdut tap ranit in lanuri de porumb stie de ce

5. distanta confortabila pentru carabina pana in 150m, pentru slug ~100m ...sau sub :)
6.intotdeauna trag sprijinit, nu am mana sigura la tinta fixa, altfel sta treaba la pasaret :roll:
7. pentru apropiat exista 2 moduri, chematoarea si chematul cat mai fidel... cunoasterea terenului si obiceiului exemplarului vizat
8.marcarea focului e foarte importanta, cand cade in foc stiu ca am tras eficient ... si daca nu destul de bine...dar eficient :D

Ramane sa marturisesc ca sufar de sindromul "buck fever", care nu inseamna ca tremur dupa cat mai multi tapi, ci atunci cand ridic arma catre un tap incep sa tremur sa transpir, imi creste ritmul cardiac etc. si se rateaza usor pozitii ridicol de banale

Acuma teava slug nu prea se incadreaza la "lise" ...dar am reusit unul anul trecut, daca bifez inca 3 tapi adusi la chematoare sub 20m se poate face vanatoare si cu lisa ...si chiar la campie :D ...nefiind nimic deosebit ca trofeu si nefiind o provocare sa ii nimeresc la acea distanta mi-as fi dorrit foarte mult sa am un arc in acel moment

Acuma ramane sa astept cuminte alergatul... si sa bag niste poze de anul trecut (sper sa nu poluez)
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde SilviuC pe 20 Mai 2013, 08:31

Ce vreau eu sa spun este ca daca te chinui sa impusti cu lisa este (poate nu pentru alti) o alta satisfactie. Sa te uiti la trofeu si sa te gandesti ca ai reusit sa il apropii sa iti aduci aminte unde la-i vazut si unde a venit fara ca macar sa iti simta prezenta sa iti creasca adrenalina, sa iti intreci limitele sa nu misti sa nu clipesti sa fii bine camuflat etc.
Eu nu cred ca este atat de imposibil sa te apropii de un caprior in distanta de tragere a unei lise, luati de exemplu pe cei ce vaneaza cu arcul ei cum reusesc :?:
Sa nu ma luati in nume de rau pentru ceea ce spun sau sa credeti ca sunt impotriva carabinelor dar acesta este punctul meu de vedere. Poate nu zic bine ceea ce zic in fond nici macar nu sunt vanator dar eu unul asa cred.
Sa vedem daca unul dintre domniile voastre are ceva timp de pierdut sa urmareasca putin capriorul sa stie unde va iesi si sa il astepte la panda in cea mai mare liniste (fara chematoare) si sa ii execute foc cu lisa, eu unul asa am de gand sa fac dar nu acum poate peste 3 ani. :D
Cu respect Silviu
Avatar utilizator
SilviuC
Membru activ
 
Mesaje: 77
Membru din: 09 Mar 2013, 17:54
Locaţie: Buzau

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde cybelle pe 20 Mai 2013, 08:33

Selectie realizata pe 17.05.2013
Ora 5.30, piesa statea ''camuflata'' in grau.
Am fluierat ca sa intoarca, capul pt a vedea mai bine prin binoclu coarnele.
Am tras cu 7x64 Geco Expres in spatele umarului dreapta, iesind prin piept.
Distanta undeva intre 80-100 metri.
Tapul a mai alergat 30 de metrii si a cazut.
Am dat drumul caineleui, care l a gasit imediat.


Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde tonif pe 20 Mai 2013, 08:47

congrats, Ovidiu !!!
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde tonif pe 20 Mai 2013, 09:57

@ silviu

tu ai de principiu dreptate, dar banuiesc ca este foarte importanta perioada despre care vorbim ...

la alergat, am vazut si eu filme in care vine tapul foarte aproape, si mi-au spus prietenii experimentati ca daca esti bine camuflat si te stii cu "fluieratul", vine tapul sa te pupe ...

pe langa cel de sapt viitoare, o sa incerc si o piesa in perioada alergatului, ca sa invat si vanatoarea cu chematoare, nu numai dibuit/panda .... sa vedem cat reusesc sa-l apropii atunci :)

totusi, din cat am vazut eu acum, sunt greu de apropiat pentru lisa pentru moment ... si trebuie tinut cont ca e inceput de sezon si nu sunt bubuiti inca, nu au inceput lurarile agricole si doar partial coasa in poieni ...

cred ca provocarea cea mai mare e sa faci un tap cu lisa la campie, in august , la treieratul porumbului si florii soarelui :D :D
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 20 Mai 2013, 12:28

Felicitari @cybelle!
Frumoasa si panoplia!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde adisan77ro pe 20 Mai 2013, 19:05

Anul trecut am vanat capriorul cu lisa , apropierea fiind pana pe la aprox 50m si intr-adevar satisfactia a fost pe masura desi mi-a luat destul timp, dimineti si seri la rand de panda timp de cateva sapt.. Anul acesta as miza din nou pe lisa, desi recunosc ca-mi cam face cu ochiul carbina :roll: (depinde de cat timp voi avea la dispozitie). Panda deja am tot facut in ultimele 2 luni a.i. am identificat cateva exemplare frumoase precum si obiceiurile lor,asa ca n-ar fi f greu nici cu lisa, mai ales ca zona permite camuflarea f bine.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde DART pe 24 Mai 2013, 10:30

Postez aceste imagini pt.un amic(fara talent pt. comp.dar un bun vanator :) ) cu un trofeu de caprior naturalizat .
Va invit sa va spuneti parerea despre el (varsta,frumuste etc.)
Vad, ca de cateva zile ,nu s-a postat nici un ....”nou” caprior asa ca mai pierdem vremea :lol: .

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde Alin3006 pe 24 Mai 2013, 12:28

SilviuC scrie:Ce vreau eu sa spun este ca daca te chinui sa impusti cu lisa este (poate nu pentru alti) o alta satisfactie. Sa te uiti la trofeu si sa te gandesti ca ai reusit sa il apropii sa iti aduci aminte unde la-i vazut si unde a venit fara ca macar sa iti simta prezenta sa iti creasca adrenalina, sa iti intreci limitele sa nu misti sa nu clipesti sa fii bine camuflat etc.
Eu nu cred ca este atat de imposibil sa te apropii de un caprior in distanta de tragere a unei lise, luati de exemplu pe cei ce vaneaza cu arcul ei cum reusesc :?:
Sa nu ma luati in nume de rau pentru ceea ce spun sau sa credeti ca sunt impotriva carabinelor dar acesta este punctul meu de vedere. Poate nu zic bine ceea ce zic in fond nici macar nu sunt vanator dar eu unul asa cred.
Sa vedem daca unul dintre domniile voastre are ceva timp de pierdut sa urmareasca putin capriorul sa stie unde va iesi si sa il astepte la panda in cea mai mare liniste (fara chematoare) si sa ii execute foc cu lisa, eu unul asa am de gand sa fac dar nu acum poate peste 3 ani. :D


Am avut si eu ambitia asta si nu m-am lasat pana nu am impuscat un tzap cu lisa. Insa poate fi greu al dracului, cel putin pentru un vanator fara experienta. Eu nu mai repet experienta...
Cum bine a intuit Tonif, e mult mai usor la alergat, cand daca stii sa chemi il face de sare peste tine in tufe.
Insa, problema proiectilului de lisa e lipsa de precizie, care poate genera situatii neplacute, intr-o tinta de dimensiunea capriorului.
E cel putin la fel de sportiv sa-ti impui sa-l impusti de la 50 m de exemplu, insa cu glont. Elimini eroarea data de arma, ramanea doar mana care poate da greseli... Insa nu se poate mereu. Te poti apropia de un caprior in zona de munte sau deal si sub 50 m, cu conditia sa stii sa mergi si sa fie roua - adica iarba uda. Daca e usat iasca pe jos, sau camp deschis, e imposibil, nu faci decat sa pierzi timpul.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde Alin3006 pe 24 Mai 2013, 12:32

PS: cei care vaneaza cu arcul au o serie de chestii care ii ajuta: camuflaj mult peste tinuta unui vanator, combinezoane scent-lock, masti, spay-uri cu miros, etc . Multi vaneaza in totosi de panza sau in picioarele goale.
Circa 8 capturi din 10 - cu arcul - se intampla dintr-un treestand, ceea ce nu mai e la fel de sportiv..;
Practic de un ¨drac batran¨, uns cu toate alifiile, nu te poti apropia la 50 m in nici un fel. Poate doar dupa ce l-ai impusat... :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde cybelle pe 25 Mai 2013, 11:51

Selectie 24.05.2013.
Ora 9.15 pm.
100-120 m, in grau.
7x64 Geco Express, lovitura in gat, la baza capului(atat se vedea)

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

ps: Selectia a fost realizata cu ajutorul bunului meu amic Adrian P.
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde cybelle pe 25 Mai 2013, 22:01

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde cybelle pe 25 Mai 2013, 22:25

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde petru100 pe 25 Mai 2013, 22:35

25 mai 2013, 94m

Imagine

Imagine

Petru
petru100
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 30 Apr 2011, 07:32

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde violiv pe 26 Mai 2013, 09:02

De la un amic: undeva in Valcea, devreme in zori, Blaser R 93, 243 W, Sako cu Nossler Partition, 125-130 m, Meopta "3" 3-12x56.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde maryo pe 26 Mai 2013, 15:03

Am mai iesit la o vanatoare de caprior inpreuna cu prietenul meu.
Sambata dimineata suntem pe fondul de vanatoare,animale se vad putine si nu reusim s-a vedem decat un caprior foarte tanar.Asa ca am decis s-a schimbam zona si s-a mergem un pic mai sus si acolo am intalnit pe dansul:Imagine

Uploaded with ImageShack.usImagine

Uploaded with ImageShack.usImagine

Uploaded with ImageShack.us
Capriorul se grabea spre padure,asa ca decizia a fost luata repede prietenul meu a decis s-a traga!
Distanta 150m lovitura in zona cuastelor a cazut in foc,calibrul folosit 7mm magnum.
Dar nici eu nu am vrut s-a fiu mai prejos,asa ca azi dimineata am iesit din nou pe teren si nu dupa foarte mult timp de cautat am mai intalnit si eu unul :D ImagineImagine

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.usImagine

Uploaded with ImageShack.us
Distanta 120m lovitura inima,a mai fugit 10m cal.243 :wink:
maryo
Membru important
 
Mesaje: 244
Membru din: 17 Apr 2009, 19:33
Locaţie: Spania (Madrid)

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde Sebastian77 pe 27 Mai 2013, 13:11

Am o intrebare, pentru albirea craniului se foloseste perhidrol sau ce alta substanta ori metoda?
Si mai ales de unde se poate face rost de aceasta substanta?
Sebastian77
Nou membru
 
Mesaje: 47
Membru din: 07 Mar 2009, 12:44

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde UlissePro pe 27 Mai 2013, 13:26

Asta ar fi o metoda pentru curatarea trofeului:
http://www.youtube.com/watch?v=wQc-nmvTFP4
http://www.youtube.com/watch?v=uJFM_LKL8lQ
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde radubichis pe 27 Mai 2013, 15:00

Cea mai simpla si eficienta metoda de curatare a trofeului sunt furnicile .Daupa jupuirea craniului de piele il bagi intr-un musuroi de furnici si in max 4 zile ai craniul curatat complet Nu ramine decit sa-l speli si sa-l albesti
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde Sly_Fox pe 27 Mai 2013, 18:15

Nu merge, se pateaza cu acidul formic secretat de catre furnici. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CAPRIOR 2013

Mesajde cybelle pe 27 Mai 2013, 19:32

Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori

Publicitate