Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 13:05

,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde dragos74 pe 29 Mai 2013, 18:17

am deschis acest topic unde m-am gandit ca am putea analiza diferite comportamente atipice ale cainilor in momentul aretului...
... discutii de acest gen mai sunt imprastiate pe diferite topicuri dar poate in timp dezbatem aici diferitele probleme intalnite la cainii nostri pt. a nu mai face topicuri separate pt. fiecare caine.. :)

daca nu e o idee buna rog moderatorii sa intervina :idea:

pt inceput as vrea sa va cer parerea vis a vis de un aret filmat pe care l-am mai postat la topicul cu poze ...

http://www.youtube.com/watch?v=mASjXPjQ ... jw&index=2

aici de ex nu inteleg de ce femela brac nu fileaza continu pe urma ca pointerul , facand din cand in cand cate o tura in cerc si revenind fara insa sa intre peste vanat.

...este oare din cauza ca pierde urma sau ca nu are rabdare ...
daca totusi ar fi de rabdare ar trebui sa intre peste vanat..

sau ea este intr-un continu aret a patron ,si il urmeaza pe pointer desi inca nu a prins urma... :( :!: :(

multumesc pentru observatii.... :wink:
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: ,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde baned pe 29 Mai 2013, 23:14

tu vanezi cu amndoi in acelasi timp ? Bracul a mai fost folosit la vanatoare ? nu pare sa fie interesat de lucru , dupa ce se vede , mai mult pare ca ii o joaca pt el/ea
Parerea mea ii ca nu-i ok sa pui 2 rase care vaneaza diferit , sa invete unul de la altu , eu am patito cu bracul meu care inca ii tanar un an si vreo 2 luni .La o evaluare am fost pe langa un coleg care a adus terrieri la vanatoare la sarite , de unde si a meu a deprins comportamentul anormal de vanatoare al terierilor care vaneaza porci de regula .Comportament care a trebuit sa fie corectat vreo luna si ceva si bine inteles mustrari , de la colegi pe seama cainelui.
Oricum cu bracul eu il alerg vreo 15 minute inainte sa-l scot in teren , dat fiind ca inca e juvenil si are forta multa ,ii prinde bine , merge mai corect in teren ,altfel poti striga mult si bine
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: ,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde dragos74 pe 30 Mai 2013, 10:53

...tocmai ca femela de brac are 10 ani si vechime in vanatoare iar pointerul s-a format pe langa ea ,el avand 1an si 9 luni...

vanez cu amindoi pt. ca ii am dar si pt. ca la pointer pana acum aportul e un capitol cam greu de trecut :D

e adevarat insa ca se pot concura unul pe altul ,dar in cazul de fata ma gandesc ca ar fi intrat peste vanat daca era vorba de asta ... ea insa doar mai da cate o tura inapoi si iar revine langa pointer fara insa sa-l depaseasca
Dumnezeu stie ... :)
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: ,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde dragos74 pe 30 Mai 2013, 11:00

.La o evaluare am fost pe langa un coleg care a adus terrieri la vanatoare la sarite , de unde si a meu a deprins comportamentul anormal de vanatoare al terierilor care vaneaza porci de regula

e adevarat ce spui tu dar in cazul tau era vorba de categorii diferite ...scotocitori cu caine de aret , pe cand la mine amandoi sunt pontatori ...!

si binenteles ca sunt de acord cu tine ca e mai bine sa iesi cu un caine singur, insa nu prea te lasa inima sa lasi pe vreunul din ei acasa :wink:
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: ,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde dragos74 pe 30 Mai 2013, 11:07

aici zic eu ca apare concurenta intre caini si ruperea aretului de catre celalalt pointer, insa ai mei au filat si ramas corect in aret pana la sfarsit, chiar daca se observa ca si bracita zvacneste usor de vreo doua ori ,ca sa o ia inainte...


http://www.youtube.com/watch?v=YCkHLoJpG8Q
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: ,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde clau223/1 pe 30 Mai 2013, 17:29

salut!ma bag si eu cu o "deviere de aret" la bracitza mea si anume- da din coada cind ii in aret.exista vreo solutie la problema?fenomenul a luat amploare in ultimul sezon de vanatoare :(
clau223/1
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 16 Dec 2009, 20:06

Re: ,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde Kristi pe 30 Mai 2013, 18:35

Din filmuletul pe care l.am vizionat si din mica mea experienta deduc urmatoarele ...primele doua areturi bracita le face a' patron! Deabia la al treilea este la nas ! Logic ca prepelita in acest caz nu merge numai in fata ...si o mai coteste ...mai ales cand obs ca este urmarita si in spate sunt cainii ! Dovada , la al al patrulea aret cainii trec de ea ...si prima care se intoarce pe urma este bracita ! parerea mea este ca bracita nu a luat in nas prepelita decat dupa primele doua areturi ...si fiind un caine pasionat a dorit sa ia fata pointerului care luase prepelita in nas si sa salte ea piesa , dar nu a avut sansa decat sa se intalneasca cu urma de prepelita ! La al treilea aret , a luat obiectul in nas si dovada ca de la ea sa ridicat piesa ! Adevarul ca este foarte greu sa vanzi cu doi caini ! Mai tot timpul intervine concurenta ...de aceea si acele plecari scurte , necontrolate , in cerc ...ea doreste sa ia fata !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: ,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde Kristi pe 30 Mai 2013, 18:46

clau223/1 scrie:salut!ma bag si eu cu o "deviere de aret" la bracitza mea si anume- da din coada cind ii in aret.exista vreo solutie la problema?fenomenul a luat amploare in ultimul sezon de vanatoare :(

Ce varsta are ?
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: ,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde dragos74 pe 31 Mai 2013, 11:04

Kristi m-am mai uitat si eu la film si e posibil sa fie asa cum spui tu ... adica initial sa fi fost doar in aret a patron si abia ulterior a luat urma si a cautat sa-i ia fata la pointer ...

...tare as vrea insa ca si aretul a patron sa fie continu fara ruperi ,dar cum spui si tu probabil ca mereu apar problemele de concurenta intre caini si e riscant ca unul din ei sa rupa aretul :(

probabil ar trebui sa-mi fac timp si sa mai ies si cu ei separat ...dar greu cu timpul :)
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: ,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde dragos74 pe 31 Mai 2013, 13:09

clau... cu cat iesi mai mult cu un caine ,incepi sa-i cunosti manifestarile in timpul aretului.... de exemplu la un pointer mai batran care l-am mai avut anterior vreo doi ani ,cand am inceput sa-l cunosc mai bine, imi dadeam seama daca e o urma sau altceva dupa cum dadea din coada ,in schimb cand era vanat ramanea teapan fara nici o miscare a cozii.

din ce vad pointerul asta tanar din film mai da din coada cateodata si la vanat , dar daca a ramas stana de piatra sigur nu e altceva decat vanat !

...la al tau, probabil ca trebuie sa il observi mai bine cum se manifesta in fc. de situatie, poate ajungi la o concluzie :wink:
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: ,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde baned pe 02 Iun 2013, 00:30

Frumos cand is 3 , io inca trebuie sa-l dezobisnuiesc pe a meu de obiceiuri proaste , cum ar fi crizele pt arici , cheta inca destul de larga
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: ,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde wachtelfeld pe 02 Iun 2013, 20:38

Din ce am vazut eu este un comportament absolut firesc al celor 2 caini ...cum spunea si @kristi asa se intampla cand sunt 2 caini.Se vede clar comportamentul dictat de varsta, rasa, dar si puterea nasului si nu in ultimul rand experienta....cateaua de brac stia ca prepelita este in miscare, nasul ei dar si aretul firesc nu sunt ca cele ale pointerului, dar experienta si-a spus cuvantul intr-un mod mai mult decat evident.Cateaua de brac a verificat pointerul tot timpul, a verificat daca vanatul nu a facut pasul inapoi, iar in final ea a avut contactul (la nas) final cu prepelita, daca nu ar fi fost pointerul cred (poate speculez un pic) ca am fi vazut un aret ferm, probabil nu de lunga durata, dar cateaua era clar pe vanat.
Cumva cainii s-au incurcat unul pe altul, pt. ca evident au 2 stiluri diferite, varste si aptitudini...din punctul meu de vedere pt. binele pointerului, el trebuie scos singur si fortat sa fileze, invatat sa aiba contact mai bun cu vanatul, altfel risca in timp pt. ca se bazeaza prea mult pe puterea nasului sa "adoarma in aret"( uneori din pricina celui de-al doilea caine care patroneaza chiar, este intarziat filajul tocmai din cauza calitatii de "aret a patron", cainele folosind-si nasul uneori excesiv=aret, daca intelegeti ce vreau sa spun), asa este expresia in situatii din acestea si implicit sa piarda vanatul, sau mai bine zis, vanatul sa se ridice uneori mult prea departe de el.
Acest lucru il va ajuta in timp si la capitolul pasiune pt. aport....dar discutam alta data acest lucru. :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: ,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde dragos74 pe 03 Iun 2013, 15:04

deci e posibil ca eu sa gresesc ca insist sa-l tin prea mult in aret ... :(

...dupa cum se aude si in filmari, eu caut sa-l tin cat mai mult pe loc, practic pana ajung langa el.
...dupa cum spuneti ,il intarzi sa plece in filaj chiar daca ar fi cazul ,si risc la un moment dat sa ,,adoarma in aret,,... :wink:

am tot insistat in stilul asta considerand ca e tanar si sa-l obisnuiesc sa aibe rabdare la varsta asta ,decat sa intre prea repede peste vanat ,mai ales ca il las sa se duca mai departe decat bracul...asa ca un pointer... :) ... si sa am timp sa ajung la el :wink:

daca insa risc sa dau in extrema cealalta de ,,adormit in aret,, am sa caut de acum in colo sa ies totusi cu el separat si sa-l las sa fileze mai repede asa cum m-ati sfatuit... :!:

...sper insa sa nu inceapa sa ridice vanatul inainte ca eu sa-l ajung din urma... :)
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: ,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde dragos74 pe 03 Iun 2013, 15:22

baned scrie:Frumos cand is 3 , io inca trebuie sa-l dezobisnuiesc pe a meu de obiceiuri proaste , cum ar fi crizele pt arici , cheta inca destul de larga


cateaua mea pana nu-mi vine cu ariciul in gura si cu botul siroind de sange nu se lasa ... :)
binenteles asta cand nu sunt langa ea sa o opresc si am lasat-o sa se duca prea departe ...

cat despre cat de larga e cheta la cainele tau ...sunt o gramada de discutii si pareri vis a vis de cat trebuie sa fie o cheta eficienta... :)
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: ,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde wachtelfeld pe 03 Iun 2013, 19:54

dragos74 scrie:
baned scrie:Frumos cand is 3 , io inca trebuie sa-l dezobisnuiesc pe a meu de obiceiuri proaste , cum ar fi crizele pt arici , cheta inca destul de larga


cateaua mea pana nu-mi vine cu ariciul in gura si cu botul siroind de sange nu se lasa ... :)
binenteles asta cand nu sunt langa ea sa o opresc si am lasat-o sa se duca prea departe ...

cat despre cat de larga e cheta la cainele tau ...sunt o gramada de discutii si pareri vis a vis de cat trebuie sa fie o cheta eficienta... :)



Din punctul meu de vedere, un caine trebuie sa caute si mai ales SA GASEASCA ! Importante sunt pasiunea si nasul, dar mai importanta decat toate este inteligenta care le controleaza pe amandoua, germanii au un cuvant compus care defineste acest lucru JAGDVERSTAND, in traducere "mot a mot" s-ar putea spune "intelegerea vanatorii".
Revenind, cheta poate sa fie larga dar trebuie sa fie si eficienta, de cele mai multe ori insa atunci cand sunt lasati, cainii dupa o anumita distanta incep sa isi cam ia "lumea-n cap", de multe ori traducandu-se acest lucru prin vanatoare pt. placerea lor, fara a mai tine cont de cel cu pusca, intersectandu-se accidental atunci cand acesta din urma mai pune jos cate un vanat... :D
Oricum cheta este un subiect atat de vast... :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: ,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde clau223/1 pe 03 Iun 2013, 22:22

@kristi- catelusa are 3 ani si o cunosc destul de bine,deoarece o am de mica si am educat-o eu.stiu cand este pe urma si stiu cand este si in aret chiar daca da din coada,dar totusi vreau sa o fac cumva sa nu mai dea din coada :x se poate???
clau223/1
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 16 Dec 2009, 20:06

Re: ,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde dragos74 pe 03 Iun 2013, 23:02

era o gluma vis a vis de scurtarea cozii la caini...: taiati-o cat mai scurt ...nici cainele sa nu se bucure cand vine soacra-mea in vizita... :)
cam asa si cu cateaua ta... :lol:
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: ,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde wachtelfeld pe 04 Iun 2013, 11:29

dragos74 scrie:era o gluma vis a vis de scurtarea cozii la caini...: taiati-o cat mai scurt ...nici cainele sa nu se bucure cand vine soacra-mea in vizita... :)
cam asa si cu cateaua ta... :lol:


:lol: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: ,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde clau223/1 pe 04 Iun 2013, 21:54

:lol: :lol:
clau223/1
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 16 Dec 2009, 20:06

Re: ,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde dragos74 pe 05 Iun 2013, 10:58

ieri ca tot am stat degeaba pe la munca.... am reanalizat ,,analiza,, comportamentului cainilor mei din filmarea cu aretul la prepelitze ...
... la inceput, eram surprins de plecarile bracului ,in contrast cu pointerul care mentine constant aretul....,kristi imi spune ca bracul face aret a patron in prima faza ,apoi ia si ea urma si sta pe ea pana la final :!: dar ca e normal cum reactioneaza cu turele alea inapoi pt. ca asa se intampla cand sant doi caini :idea:

eu ce gandesc ... ma bine mai lucreaza pointerul meu scump ,dar nici cateaua brac nu a imbatranit degeaba ... e ok chiar daca nu a stat si ea sfoara pe urma... :mrgreen:

apoi vine dr. burcescu, imi analizeaza toata faza si imi spune ca de fapt pointerul cam ,,adoarme in aret,, iar cateaua experimentata e stapana pe situatie de la inceput ,ba mi-l mai si verifica pe tantalau din urma sa nu cumva sa fi trecut peste prepelita, insa nu-l depaseste din ,,respect de aret a patron,,...dar la final tot ea e cea care fixeaza prada pana isi ia zborul ,pe cand pointerul a cam pierdut contactul... :( :oops: :x

P.S. cand am ajuns acasa am luat cartea ce nu imi lipseste binenteles a dn-ului dr. burcescu , si i-am dat vreo 10 bucati dupa ceafa pointerului zicandu-i ...
bravo ma io ma dau mare cu tine , si tu cand colo numai figuri sa ma induci in eroare si sa ma mai fac si de ras pe forum... :lol: :lol: :lol:
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: ,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde wachtelfeld pe 05 Iun 2013, 16:31

Eu unul nu I-as fi dat pointerului nici una dupa ceafa, mi-as fi dat mie ca I-am scos impreuna :oops: ...expresia cu "adormitul in aret" nu-mi apartine, insa din punctual meu de vedere este foarte plastic si sugestiv spus.De multe ori cainii cu nas foarte bun sunt tentati sa cada in "defect" si cei cu un nas mai putin puternic fac vanatoare de ti-e mai mare dragul...am patit-o si eu nu odata...asa ca acum ma dau destept... :oops: :oops: :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: ,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde dragos74 pe 05 Iun 2013, 21:11

ba mai bine mai stau cu ochii prin cartea asta , da el si asa nu stie sa citeasca macar sa simta ... :mrgreen:

cat despre scosul impreuna ,timpul disponibil e de vina ... :?

de vreo doua zile de cand cu discutia , l-am scos doar pe el in ora pe care o am la dispozitie, seara inainte de apus cand ajung acasa...
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: ,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde wachtelfeld pe 05 Iun 2013, 21:38

Stiu cum e cu timpul tu-i mama ma-si, de multe ori si eu nu ma indur sa las acasa pe cate una din catele...problema mare este ca nici nu mai este vanat ca pe vremuri, s-a facut si cald si alergi un caine de il ia dracu" sa gasesca una, doua piese. In situatia mea e mai usor, cainii sunt una de 7ani cealalta de 11, uneori mai merg pusi impreuna, dar daca as avea un caine pana in 2 1/2- 3 ani nu m-as incumeta sa il pun impreuna cu alt caine.
In fine, important pt. caini este sa gaseasca vanat, cum , necum sa il gaseasca si sa fie totusi cat de cat disciplinati... :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: ,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde clau223/1 pe 05 Iun 2013, 22:36

gata,am rezolvat jumatate de problema--soacra-mea nu mai vina la mine! :lol:
acum cum ramane cu coada jucausa??
clau223/1
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 16 Dec 2009, 20:06

Re: ,,DEVIERI,, DE ARET...!!

Mesajde Kristi pe 06 Iun 2013, 01:04

clau223/1 scrie:gata,am rezolvat jumatate de problema--soacra-mea nu mai vina la mine! :lol:
acum cum ramane cu coada jucausa??

Spune.ne si noua cum !? Ca mai toti cu jumatatea asta avem probleme ...!!! :lol: :lol:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA


Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

Publicitate